Môže dvojmesačné bábätko spávať na brušku?

vesi
25. jún 2007

Moja kamarátka má 2 mesačného syna, ktorý je zvyknutý spať na brušku. Známi, vrátane mňa jej povedali, že je to nebezpečné. Býva na Východnom slovensku, kde zdravotníctvo nielen podľa mňa za veľa nestojí.Ona volala tam u nich 3 pediatrom a tí jej povedali, že to nevadí.My chodíme k pediatričke do BA a ja mám info. nielen od nej, že táto poloha u tak malého bába je nevhodná.Ja viem tak, že na brušku môže spať až keď sa dokáže samo pretočiť.
Moje obe deti spávali na boku a čo Vaše?
Prosím Vás o Vaše názory a skúsenosti. ďakujem 🙂

zuzula
25. jún 2007

vesi, mas pravdu, je to nebezpecne, je dokazane ze to zvysuje riziko SIDS - teda syndromu nahleho umrtia babetiek. ja by som to za ziadnu cenu neriskovala. 1000 babetkam sa nemusi nic stat ale ... jednemu to moze byt osudne a to by podla mna ziadna matka nemala riskovat ☹

vesi
autor
25. jún 2007

som rada, že si to dobre pamätám, díky za reakciu. 😀 Ešte tam hrozí aj vdýchnutie zvratkov a pod.

hanka274
25. jún 2007

vesi, ja som o tom tiez pocula, no my na brusku...
nase mamky nas davali takisto na brusko 😉
ja som sa naopak bala, ze ak bude grckat, tak sa zadusi mlieckom...co neodgrgne...mam tuhy spanok, takze u mna brusko OK, a Hani mimoriadne rada spala na brusku, ked bola novorodeniatko, tak nezaspala na chrbte 😉

jankamanikova
25. jún 2007

Ja som toho nazoru, a nielen ja, ale aj moj pediate z vychodu, ze na brusku sa spat nema. Iba ak sa dieta samo pretoci. Ide nielen o ten syndrom nahleho umrtia deti, ale aj o to, ze deti, ktore spia na brusku mozu mat zabacie nozicky v neskorsom veku a problemy s klbami. Je jasne, ze kazda mamina si to robi po svojom. Obe moje deti spia s nami a na brusko sme ich nadavali, iba ak sa same pretocili.

bluff
25. jún 2007

na brusku by sa spavat nemalo. samozrejme su babatka, ktore inak spat nechcu. a ani nase mamy nas na bruska nedavali. 😉

vesi
autor
25. jún 2007

no, ona ho skúšala dať nabok, lebo sa zľakla, ale celý deň plakal anespal aj keď bol unavený. Ja som jej povedala, že to musí vydržať a že do 3 dní si zvykne.viem o čom hovorím, ja som musela malú polohovať a tiež sa jej to nepáčilo, trvalo to 2 dni, potom si zvykla.

vesi
autor
25. jún 2007

bluff, práveže naše mami nás na brušká dávali, aspoň moja mama tak hovorila.

jankamanikova
25. jún 2007

vesi - nechaj ju, nech si robi ako chce. Mozes jej povedat svoj nazor, ale musis respektovat to, ze ona si to urobi po svojom. Ono sa to vsetko jej potom vrati, uvidis ...

vesi
autor
25. jún 2007

veď ja som jej povedala že sa musí rozhodnúť sama, že jej len hovorím čo ja viem a čo si myslím.sme najlepšie kamošky, v tomto sa chápeme, ona sama sa ma pýtala na názor. v tomto je to Ok.Ide o to že z každej strany má iný názor. čo však mňa zaráža, že 3 pediatri jej povedali, že to nevadí.Nemôžem osočovať všetkých lekárov na východe a ani nechcem. zlú skúsenosť mám aj slekármi z DS a nielen detskými.

snemcurka
25. jún 2007

Ahojte 🙂
Ja mojho syna davam tiez lezat na brusko,niekedy inac ani nezaspi. Cez den ho necham spat na brusku ale vecer, ked zaspi ho pretocim na chrbatik.

vesi
autor
25. jún 2007

aj kamoška chcela, ale malý statočne bojuje 😀

eros
25. jún 2007

no moje obe deti su odmalicka na brusku t.j od prichodu z nemocnice a mala mi pekne spinkava aj v kociku na brusku

eva4444
25. jún 2007

mne povedali ze na brusko ho mam davat len pod dozorom, nikdy ho nenechat tak sameho, ze je dost tazky nato aby lezal na brusku

michalag
25. jún 2007

ahojte, mne tiez pediatri odporucali nedavat maleho spinkat na brusko "az" do 6 mesiacov a kym sa nevie sam pretocit na brusko a spat na chrbatik. Ale maly si to teraz vynahradza a vacsinou spinka na brusku s vystrcenou ritkou hore 😀

bluff
25. jún 2007

vesi moja mamka nie, uz vtedy sa to neodporucalo.

vsak nech ho skusi dat na chrbatik a polohovat (su aj take opierky do postielky, mozno v nej by sa mu lepsie spalo).. nech skusi zo tri dni tak ako pises a uvidi ako si malicky zvykne.
ja na brusko rozhodne davat nechcem, ale viem ze su deti ktore chcu spat len tak.

vesi
autor
25. jún 2007

bluff, pozerám, že si ešte len čakateľka 😀 myslím si že keď bábo dáš spať hneď na bok, tak si zvykne bez problémov.
Keď bola moja mama tehu, ešte neboli ultrazvuky na Slovensku. 😀

biccy
25. jún 2007

Vesi nemala by si "hadzat vsetkych lekarov na vychode do jedneho vreca". 😠

nezabudka84
26. jún 2007

Veru veru, blby doktory su vsade, aj v zahranici.Nam uz v porodnici sestricka, ktora nas prepustala, tak vravela, ze to zvysuje riziko a nedavala som ho.Takze si mnemal na co zvyknut.Dost casto sa prejeda a potom grcka, tak je zvyknuty na lezanie na boku vo zvysenej polohe...
Vesi a to ju neodradilo, ked sa to tak medializuje teraz v telke?Mna uz len to vystrasilo a v noci sa budim a pocuvam ci dycha 😝

milhaus
26. jún 2007

moja mala do dvoch mesiacov nevedela inak spat ako na bokoch, najmä na pravom, potom sa už sama z boka pretočila aby ležala na chrbte a od štyroch mesiacov asi nechce inak spat ako na bruchu
ked je inak tak pisti a spi tak len pol hodiny ale na bruchu spi dlhšie a najnovšie už dobre nespi ani v kočari, to neni jej postielka a ona by spala stale len na brucho a na brucho do kocara ju nechcem davat

anielik
26. jún 2007

my spavame na boku alebo chrbatiku ale poobedny spanok mame na brusku a to som pri nom aby som ho videla alebo aspon pocula ako odfukuje.

Podla mna, ked si ho vie castejsie pozriet to nie je problem, ale v noci by som ho na brusko nedala. SPim jak dudok, ale mame monitor dychu...

katrin
26. jún 2007

baby, zaujímavé je, že pediatri odporúčajú dávať spávať deti až po 6-mesiaci na bruško, ale prečo napríklad na oddelení patologický novorodencov (nedonosené deti) spávajú 2-3 dňové škvŕňatá na brušku? Mojich chalanov dávali tesne po narodení v inkubátoroch na bruško.... 😲

elliana
26. jún 2007

katrin, v inkubatore su stale pod dohladom...podla mna ide len o to, aby sa nahodou dietatko neprehrialo, alebo aby nahodou nedoslo k upchatiu dych. ciest...aspon ja v tom iny problem nevidim

vandas
26. jún 2007

ja som svojho maleho davala spat 1. mesiac iba na bok a teraz mam problem, ze na brusku vobec nechce byt a o dvihani hlavicky ani nehovorim (a to ma dnes 2 mesiace). vzdy sa rozplace a max. si da rucku do pusy...vy tento problem nemate?

titkovamiriam
26. jún 2007

inkubator im strazi dychanie,najviac umrti novorodencov je prave na brusku a 6m. sa uz v pohode otoci ked ho to na brusku uz nebavi,alebo mu to vadi-tlaci na zaludok a pod.
Marek spava sranda no boku a na brusku sa len uspi,ritou hore a sup na bok 😀

katrin
26. jún 2007

elliana, je to možné, že je pod dohľadom, ale keď je na oddelení 10-12 detí a jedna sestrička, ktorá má službu, tak neviem...

titkovamiriam
26. jún 2007

katrin marek tam tiez lezal tak viem ako inkubatory pipali,ozaj zohnala si uz tu lekarku niekde inde pre malickych?

elliana
26. jún 2007

ktrin, ja som robila na detskom ARO a my sme tie deticky polohovali, kedze boli na pristrojoch a tlmene...ale aj v inkubaore ti zmenenu ventilaciu pluc oznami alarm, samozrejme podla nastavenia

lusil2005
26. jún 2007

moja mala spinkava na chrbatiku alebo na boku (zaspi na boku a pocas spanku sa postupne "premrvi" na chrbatik), ale cez den, ked na nu mozem davat pozor ju vzdy dam aspon raz na brusko aby si posilovala krk. hlavicku dviha tak 5 min. a potom vzdy zaspinka 😀

pipi1211
26. jún 2007

mne moju malu davali sestricky spavat uz v nemocnici na brusko... bola som z toho dost udivena no mala si uz tam vedela nadherne otocit hlavicku takze ja ju davam stale na brusko...raz chrbatik raz bok raz brusko,striedame to 😀 😀 😀 😀