Môže dvojmesačné bábätko spávať na brušku?

vesi
25. jún 2007

Moja kamarátka má 2 mesačného syna, ktorý je zvyknutý spať na brušku. Známi, vrátane mňa jej povedali, že je to nebezpečné. Býva na Východnom slovensku, kde zdravotníctvo nielen podľa mňa za veľa nestojí.Ona volala tam u nich 3 pediatrom a tí jej povedali, že to nevadí.My chodíme k pediatričke do BA a ja mám info. nielen od nej, že táto poloha u tak malého bába je nevhodná.Ja viem tak, že na brušku môže spať až keď sa dokáže samo pretočiť.
Moje obe deti spávali na boku a čo Vaše?
Prosím Vás o Vaše názory a skúsenosti. ďakujem 🙂

milhaus
26. jún 2007

mne moju davali na bok a pod nu monitor dichu v pôrodnici, narodila sa o mesiac skôr a to tym detičkam skoršim davali

ena
26. jún 2007

ja si uz presne nepamatam, ale tusim som maleho davala spat v noci na brusko, az ked sa sam vedel pretocit, prve 2-3 mesiace spaval v perinke, tak viacmenej na boku, a na brusku byval cez den, ked bol hore a ja pri nom.

benabianca
29. jún 2007

Aj nasa mala spavala pomaly od narodenia na boku.Ked sa v 4.mesiaci zacala pretacat uzaj v spanku na brusko,tak sme ju nechali,aj ked ju stale kontrolujem.Vraj je to bezpecne,az ked sa vie pretacat samo aj v spanku.Je to jej najoblubenejsia poloha a spi tak dokonca dlhsiu dobu.

mirka
29. jún 2007

naša malá spávala cez deň na brušku zhruba od 5 týždňov. Vždy som bola pri nej a kontrolovala ju každú chvíľu, večer už spala na boku v perinke, neskôr na chrbátiku. Na brušku zaspala okamžite, zato večer len pri kŕmení. potom mala cca mesiac taký (po 4 mesiaci), že na brušku nechcela byť a teraz tak spáva zas, už je tak aj v noci. Čo sa týka vdýchnutia zvratkov, je to diskutabilné, ja som sa strašne zľakla, keď bola taká maličká a začala vracať v polohe na chrbte, nevedela, čo s tým má robiť a vracalo sa jej to do pusy. Takto keď si grcla na brušku, vpilo sa to do plienky 😒

margaretka11
29. jún 2007

Mirka, máš moj absolútny súhlas, že je naozaj diskutabilné, či dieťa vdýchne zvratky v polohe na brušku. Ja som mala s našou Simonkou ten problém, že od narodenia často zvracala. A stalo sa mi presne to isté, čo tebe, že sa jej na chrbátiku zvratky vracali do úst a nielen to, dvakrát jej to vošlo aj do nosa. Tak som ju po kŕmení a odgrgnutí začala dávať na bruško a mám po probléme. Ak jej aj niečo vyjde, ide to na plienku. Ešte sa mi nestalo, že by to vdýchla. No a samozrejme ju často kontrolujem, cez deň tak spí pri mne a v noci, keď už hlboko spí, tak ju potom prevrátim na chrbátik.

kvacka
16. júl 2008

nas sedemtyzdnovy syncek spava na brusku velmi casto, napriek tomu, ze to nie je velmi odporucane. prve tyzdne ho velmi bolievalo brusko lebo si nevedel odgrgnut a ulavilo sa mu na brusku. cez den ked je unaveny a nijako sa nevie ulozit k spanku, zistili sme, ze najlahsie zaspi prave na brusku. casto zaspava na brusku aj v noci, a kazde rano asi hodinku pred prvym rannym kojenim (cca o 6 rano) ho prevraciame na brusko v ramci prevencie bolesti bruska. v noci spi s nami v posteli a kojim ho poleziacky a kedze pri tom dost tuho spi, nedavame ho odgrgnut, lebo by sa zobudil a zhruba po pol hodinke na brusku sa vzdy smejeme na tom, ako si krasne prdka, vieme, ze bude mat lepsi den, lebo sa mu pekne ulavilo🙂 spociatku som zostavala pri nom ked bol na brusku, teraz ho uz nechavam sameho, a priblizne kazdych 15 minut ho kontrolujem. pravidelne polohovanie na brusko aj cez den ho nuti dvihat hlavicku, masirujeme pri tom aj chrbatik a krasne sa mu spevnuju svaly. myslim, ze zalezi od mamy a od toho, ako si babatko odpozoruje. mna v nemocnici upozornili na riziko, ale ked mi maly cely den reval od bolaveho bruska, prisla mi sestricka posepnut, ze na brusku sa mu urcite ulavi.

sonoga
16. júl 2008

ahojte. ja si myslim, ze pokial mate doma nejaky ten monitor dychu, tak v tom nie je problem. dokonca moj syn, teraz ma uz sest rokov, po narodeni mi inac ani nechcel spat. a to som vtedy ani ten monitor dychu nemala. pri dcere ho uz mam a mozno aj ked uz netreba, tak pre istotu ho stale zapinam.

livka299
16. júl 2008

Ja by som to neriskovala, aj ked mojim detom sa nastastie na brusku nepaci 😀

sstefi
16. júl 2008

aj moja vedela spať len na brušku a dodnes spi tak. prevé týždne(cca 3) sa stále strhavala, ked bola na chrbatiku, takže stále spala len pár minút. potom som ju sem tam dala na bruško len tak a ona tak zaspala, opakovalo sa to a prišla som na to, že takto spí nerušene a spokojne a vyspí sa. máme síce monitor, ale hlavičku dvihala už v nemocnici, tak aj kvoli tomu som ju spokojnejšie nechala takto. 🙂

a zvratky?ked je babo otočene na chrbatiku tak sa nimi nedá zadusiť? jedine tak na boku je dosť bezpečná poloha.

bambusko
16. júl 2008

nasa mladsia tiez spava od narodenia na brusku, chvilu mi trvalo, kym som na to prisla, inak revala a na brusku hned zaspala, aj v kociku som ju tak casto vozila. asi to zdedila po mne 🙂 ked bola babetko, tiez som sa bala, monitor sme nemali a dnes je to velka skolkarka a stale tak spi 😅

capy
16. júl 2008

ahojte aj moje deti spali ako malinke len na brusku. ak nahodou zaspi tomino na chrbatiku tak sa za 15 min. zobudi. otocim ho na brusko a spi dalej. vikinko uz spava hocijako.uz je velky. a podla mna je to lepsie. lebo ked si nahodou aj vygrcne tak mu to vytecie na plienku. a keby spal na chrbatiku tak by sa mohol zadusit.

takze ja so za spanie na brusku 😉 😉 😉 😉 😉

erikasadek
16. júl 2008

no je to riskantne nie je to odporucane hlavne kvoli umrtnosti novonarodencov vsade nam tu hovorili ze dieta pokial sa nevie samo otocit na brocho a naopak to je do 6 mesiaca aprx.
tu sa tym riadi vela zien je do dokonaca samozrejmost a riziko nahleho umrtia tu kleslo na min %

ostatne je uz na tebe

bambusko
17. júl 2008

erika, mas pravdu, aj o tom vieme, ze spanie na bruchu je rizikovy faktor sids, preto o tom debatime. nie vzdy sa vsak da aplikovat teoria a vsetky odporucania do praxe. ak by ti dieta inak nespalo, len na brusku, tiez by si uvazovala inak. nasa alica spavala uz v inkubatore na brusku s pokrcenymi nozickami, dostavala vela liekov, neskor zelezo a bolievalo ju brusko. pred 5 rokmi neboli monitory tak rozsirene a dostupne ako dnes, vies ako som sa bala? kazdu chvilu som sa budila a kontrolovala ju, ale dolezite bolo, ze ona spala. ak som ju dala zaspat na brusku a potom obratila, hned sa zobudila. tak som volila sice riskantnejsi, ale pre dieta vyhovujucejsi sposob, nie z nevedomosti ani z nezodpovednosti, ale z nutnosti. priroda si to asi ale vyriesila, ako 10-tyzdnova sa uz obracala z bruska na chrbatik, co nase ostatne 2 deti dokazali az ako 5,5-mesacne. casto opakovana veta, ze kazde dieta je ine a na kazde plati nieco rozdielne, je 100% pravdiva a tiez, ze vynimka potvrdzuje pravidlo 😉

mucha
17. júl 2008

moj bracho nespal inak, len na brusku, a zije... 😝
a vandas - vo svajciarsku som sa starala o chlapca, ktory absolutne nechcel byt na brusku, vzdy dracal ako slon a ani nikdy nestvornozkoval a lekari to brali v pohode, ze sa mu to proste nepaci, tak nevadi. to len u nas sa robi zo vsetkeho velka veda
a vesi-nech si kamoska kupi tu podlozku na kontrolu dychu, co sa dava pod matrac. aspon bude babo spokojne, ze lezka na brusku a ona pokojna, ze keby cosi, bude pipat... 😉

effie81
17. júl 2008

Aj nas maly spi od 1 mesiaca na brusku lebo inak nezaspi.Ako dva a pol mesacny sa obracia z bruska na chrbat,lozi v postielke.teraz bude mat 5 mesiacov a uz sa sam udrzi na nozkach.Ja si tiez myslim ze spanie na brusku viac prospieva ako skodi.Ked je na chrbte a nahodou mu vytecie mliecko tak sa mu to niekedy vracia do pusinky a z toho musi kaslat a ked je na brusku tak sa nic nedeje.a bola by som zvedava ako viete "prinutit" deti aby spali na boku...my by sme ho ani priviazat nevedeli ved on sa vedel pretocit z boka na brusko este ked bol v perinke.

nikusska11
17. júl 2008

effie-pani tak ty mas zive diete nas do perinky nevosie uz ked mal 3t.ked mal mesiac tak preplazi celu nasu postel.teraz ma 4 mes a 11 dni a liezt sa mu nechce.na brusko sa zacal prevracat az ked mal 3 aj nieco mes.

trpezliva
17. júl 2008

aj nasa mala spinka poobede od narodenia na brusku..aj teraz je tak..lebo na chrtbe ci na boku by sa po hodinke zobudila, takto spinka aj tri hodiny!! Nevidim v tom problem..mliecko jej vytecie keby daco..a chodim ju pravidelne kontrolovat, ci dycha 😵

nikusska11
17. júl 2008

presne .detom je na brusku lepsie.lepsie im travi, neboli ich brusko.neviem preco to doktory neodporucaju.mozno preto aby si hlavicku nezaborilo do deky abo vankusa a neudusilo

erikasadek
17. júl 2008

presne kvoli tomu ako to hovoris nikusska11.
ja tu mam znamu ktora aj napriek odporucaniu celeho zdravotnictva tu myslim tym vo francuzku mala aj monitor najnovsi aj tak to nepomohlo jej 3 mesacnej cerke rano ju nasla mrtvu je to strasne jej muz jej to nikdy neodpustil pretoze tu je to zakladna vec ktoru ti vsade hovoria
ona sama ma teraz druhe dieta verte mi doteraz asi lezi na chrbate uz len zo strachu

co sa tyka monitorov nie su 100% ale to uz je ina tema

manka76
17. júl 2008

ahojky,nasa mala spava na brusku asi od dvoch mesiacov odkedy nie je v zavinovacke co uz ked inak nevedela zaspat 😔 .male deti nemaju mat v postielke ziadne take hluposti ako su deky,vankuse a plysaky aby sa nezadusilo 😠

erikasadek
17. júl 2008

dakujem ti mucha uz som sa tu citila sama vo francuzku snad ani nie je matka ktora by nechala svoje dieta spat na bruchu pokial od narodenia su zvyknute spat na chrbate tak im to aj vyhovuje je pravda ze tu co sa tyka syndromu nahleho umrtia bola vyborna kampan a zabrala pretoze za par rokov je tu len male percento umrtnosti.

no potom kazda matka musi uvazit sama co je dobre pokial je informovana o nebezpecenstve je to jej volba

emita
17. júl 2008

prebehla som si diskusiu a niekto písal že ani naše mamy nás na bruško nedávali?!?! Tak ja som spala iba na brušku dokonca aj v kočíku. Náš malý sa už obracia ale len na bruško(späť ešte nie). Mali sme teraz dosť zlé obdobie, kedy sa každú hodinu budil a obracal na bruško a ja som ho vracala späť a on sa zlostil... Minule som ho nechala na brušku a krásne pokojne spinkal. Tak som si povedala že ho nebudem trápiť. Nech spí ako mu je dobre. 😉

bzucinka2
17. júl 2008

ahojte, moj maly odkedy krasne dviha hlavicku a zacal si ju dvihat velmi skoro, spi iba na brusku a to aj v kociku, jedine v noci po kojeni zaspi aj na boku a aj to len preto, ze zaspi este pri papkani a ja ho tak prelozim 🙂 na brusku spi celu noc od 19,00 do 4,00 a cez den doobeda 2 hodinky a poobede tiez 2 hodinky. ak nie je na brusku, dovtedy spat ani nebude, tak som ho nechcela trapit a zvykli sme si na to. je kludnucky, vybuvany a spokojny. vobec skoro neplace, tak preco by som ho mala trapit? 🙂

hodmon
17. júl 2008

moja mala spava na brusku cez den...trapia na s koliky... ked spi na brusku tak sa nezobudi na krce...len stiahne nozky pod seba...ale snazim sa ju kontrolovat

niikolka
17. júl 2008

ahoj mne mala cez den spi len na brusku v noci nie to ju dam na chrbatik ale cez den len na brusku a tak spi od narodenia a v pohode si sama otaca hlavicku aj detska doktorka mi povedala ze tak moze spavat len mam davat na nu pozor

mucha
18. júl 2008

erika, ja suhlasim, ze na brusku je zvysene riziko, no treba deti kontrolovat aj ked su na chrbatiku, lebo aj vtedy sa to stava... mne niekedy v noci po kojeni maly nechce byt inak, iba na brusku, takze ho tak necham.. ale pravdu povediac, ja sa velmi nevyspim, lebo ho stale jednym okom kontrolujem, ci mi dycha... 😒

gurti
18. júl 2008

nas drobec tiez rad spava na brusku, ale nie vzdy. Inak, ake su nazory doktorov rozne, mne nasa pediatricka zakazala maleho nechat spinkat na brusku, a to do 1roka...no aj tak ho davam. Tiez zacal skoro dvihat hlavku, tak sa uz onho tak nebojim, no stalo sa nam parkrat, ze mal tvaricku bielu od mliecka 🙂

ilijanka
18. júl 2008

na brušku je zvýšený výskyt náhleho úmrtia dojčaťa- je to dokázané, odkedy pediatri neodporúčajú rodičom túto polohu, tak sa výskyt tohto syndrómu znížil, takže ak by som dala spať také malé dieťa na bruško, tak len v tom prípade, že by som mala monitor dýchania 😉

erikasadek
18. júl 2008

to ti verim mucha strach je tu vzdy aspon tie prve mesiace no moje obe spia na chrbatiku a bez problemov az teraz na brusku a to sa sami obratia teraz s uz nebojim uz su velki