Môže dvojmesačné bábätko spávať na brušku?

vesi
25. jún 2007

Moja kamarátka má 2 mesačného syna, ktorý je zvyknutý spať na brušku. Známi, vrátane mňa jej povedali, že je to nebezpečné. Býva na Východnom slovensku, kde zdravotníctvo nielen podľa mňa za veľa nestojí.Ona volala tam u nich 3 pediatrom a tí jej povedali, že to nevadí.My chodíme k pediatričke do BA a ja mám info. nielen od nej, že táto poloha u tak malého bába je nevhodná.Ja viem tak, že na brušku môže spať až keď sa dokáže samo pretočiť.
Moje obe deti spávali na boku a čo Vaše?
Prosím Vás o Vaše názory a skúsenosti. ďakujem 🙂

janca704
18. júl 2008

aj my sme taki bruchospavci. Na chrbatiku spi len v noci, vtedy sa mu podari zaspat, ale cez den sa na chrbatiku po par minutach zobudi, lebo mimovolne mu mykne telickom (aj vase babatka to robia?) a je hore a potom zaspat je problem. Ak aj zaspi na rukach aprelozim ho do postielky na chrbatik, tak sa zobudi. Na brusku sa pekne vyprdka, hlavicku si krasne vie otocit, ked vygrcne, je to v plienke. Kontrolujem ho vkuse, bojim sa, ale ak sa ma vyspat... Viem, riskujem, ale inak by sa mi naozaj nevyspinkal.

A pokial viem, nasa generacia spavala len na brusku, vtedy pediatri odporucali to 😒 O SIDS sa nic nevedelo, to je pravda...

gurti
18. júl 2008

janca704: presne tak, aj nas drobec sa tak zobudi ruckami, vola sa to ulakovy reflex, babatka to mavaju...pred sa im este v porodnici zavazovali rucky do zavinovacky

nevesta
18. júl 2008

Ja som davala od prveho tyzdna a pohoda 😉

vavka33
18. júl 2008

jasne ze moze,ak vie zdvihnut a prevratit hlavku zo strany na stranu 😉

gurti
18. júl 2008

a presne tak...ja som tiez spavala len na brusku...vtedy sa naopak tvrdilo, ze udusit zvratkami sa moze babatko, ked spi na chrbatiku, teraz je to naopak...no moj maly je rad na brusku, tiez sa krasne vypuka a ponatahuje, niekedy si este odgrgne, tak preco by som ho mala nutit lezkat cely cas len na chrbatiku, ked to ma na brusku rad.

rikarr
18. júl 2008

mne v nemocnici hovorili že mám dávať malú na bruško od samého začiatku..že je to pre bábatká super

niikolka
18. júl 2008

presne tak ja som v detstve spavala tiez len na bruchu a bolo to v pohode. A Janca704 presne tak ako tvoj syn je na tom aj moja mala na chrbatiku tiez nevidrzi dlho spat lebo sa zobudi na to ako mikne z rucickami a ked ju dam na brusko tak mi spi aj 4-5 hodin vkuse a hlavicku si vie pekne sa ma otocit.

silvikaa
18. júl 2008

ahojky, moj maly ma cez 4 mesiace a prve dva miloval spavat na brusku - nie stale, ale tak cca dve hodinky nad ranom a aj cez den. nebala som sa, mame monitor dychania a aj v nemocnici mi vraveli, ze je to v pohode. a teraz? na brusku by nezaspal, ani ked co. iba rovno na chrbatiku 🙂

anaid
18. júl 2008

My spavame obcas cez den na brusku, hlavne na gauci. Zo zaciatku som ju stale kontrolovala ci dycha, ale teraz chrape ako drevorubac, ani monitor nepotrebujem. 🙂
A v noci spinkava len na chrbatiku. Este sa sama nevie prevratit na brusko, som zvedava ci sa bude.

Vraj spinkanie na brusku pomaha kolikovym babatkam.

ikke
12. máj 2009

sivakova • Dnes o 14:57
mam 1mesacne babetko a svagrina mi poradila abysom ho nechala spat na brusku lebo hlavicku kladie iba na jednu stranu a uz ju ma vilezenu .moze mi niekto poradit .

shaula • 2d • Dnes o 15:01
Na to jsou různé názory, ale obecně uznávaný názor říká, že malé dítě by v žádném případě nemělo spát na bříšku, protože se tím zvyšuje riziko SIDS. Já osobně bych na bříško nedávala, naši kluci spali zásadně na zádech.
Co se týká sležené hlavičky, tak na to buď existují speciální podložky, které nutí dítě otočit hlavu na druhou stranu, stejně ti posloutí smotaný ručník nebo plínka. Nám pomohl úplně nejjednodušší trik - otočit dítě v postýlce. Když nechtěl koukat do zdi, musel otočit hlavu na tu "neoblíbenou" stranu. Takhle to můžeš střídat klidně každý den, aby měl(a) hlavičku zatěžovanou rovnoměrně.

kaculi • 1d • Dnes o 15:10
Náš malý měl také na jedné straně proleženou hlavičku a nepomáhalo nám nic. Ani podkládání hlavičky ručníkem či jinou podložkou, stejně se z toho nějak šikovně sesunul tak, že zase ležel tak jak se mu líbilo. A když jsme otočili postýlku tak klidně koukal do zdi, nechtěl se otočit. Na bříško jsem ho začala dávat až po 3 měsíci (na zádech mi nechtěl spát, budily ho ručičky když s nimi ve spánku šermoval), až byl schopný pěkně hlavičku zvednout a otočit ji. A ta proleženina se mu pěkně srovnala časem, už v roce jsme nepoznali že ji někdy měl.

shaula • 2d • Dnes o 15:23
Kaculi, musím dát za pravdu, že podložky jsou na nic (to asi z mého prvního příspěvku nevyplynulo), kluci se mi z toho vždycky nějak vyvrtěli a stejně si lehli jak chtěli. Nám pomohlo jedině to otočení, divím se, že tvého klučinu bavilo koukat do zdi🙂

markiza • 2d • Dnes o 15:32
na brusko by som tak male babo nedavala spinkat, ale to podlozenie alebo polohovanie k stene postielky je fajn

peppapig • 1d • Dnes o 16:24
sivakova...na brisko bych miminko nikdy nedala, je to velmi nebezpecne, hrozni tak velikanske riziko syndromu nahleho umrti kojencu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jak uz holky psaly, pokud te ta hlavicka tak trapi, zkus koupit specialni podlozky nebo vacky, davani rucniku, dek apod bych se take vyvarovala pro stejny duvod!!
Miminko mas velmi malinke, takze bych se toho zas tak neobavala, moje M spala dlouho na jedne strane, taky moc veci nepomahalo, zavesene hracky, kolotoc nad hlavou ci klavirek v nohach. Zhruba ve 4. mesici se sama zacala tocit na bok, jednou levy, pak zase druhy, pak zada a tak se ji hlavicka krasne vyrovnala a to podotykam delsi dobu mela bobinek jednu tvar vetsi nez druhou.
Pokud se ale obavas, ze je to zavazne, urcite to prodiskutuj s peditrickou, uvids co poradi, ale davani na brisko v postylce urcite NE. TAK HODNE STESTI 🙂

mkr • 1d • Dnes o 17:19
my spali na bříšku od porodnice a malá je v pořádku, jinak dřív se takhle spalo, mluvila jsem s tím s dr. a říkala, že to nevadí, měli jsme monitor dechu, jinak co se týče SIDS, tak kámošce miminko na tohle umřelo, ale spalo normálně na zádičkách a většinou takhle spinkají, takže nevím, kde se bere,že to roziko se tím zvyšuje, malá mi jinak skoro neusnula, pořád brečela až jsem to vzdala a nechala ji spát jak ji to vyhovovalo, neměli jsme problém ani s kolikou, znám hodně maminek, kterým miminka spaly na bříšku

shaula • 2d • Dnes o 17:33 -
No já bych to tak nedramatizovala, to riziko není zas tak velké, jak píše Peppapig, ale podle výzkumů je opravdu zvýšené proti dětem spícím v jiné poloze. Ovšem neznamená to, že spaním na zádech se SIDS vyhneme, jak dokládá smutný případ, o kterém píše Mkr. Monitory jsou super, taky je máme, měla jsem o kluky strach, narodili se o měsíc dřív a vypadali tak malincí a křehcí. Několikrát nám opravdu spustil poplach, dodnes nevím, jestli kluci jen tak tvrdě spali nebo nám je zachránil... A raději to nechci vědět.

ivka144 • 1d • Dnes o 18:45
Nas maly spal od 3-4 tyzdnov vyhradne na brusku!! Ja chapem, ze oficialne nazory to nepovazuju za dobry napad, ale je plno veci, co su nejak predpisove a clovek ich dodrziava alebo nedodrziava podla seba, dietata a okolnosti. U nas to bol jediny mozny sposob ako zaspat a pritom sme mali silnyyyyy reflux a tam spat na chrbte s dvyhnutou hlavkou nic nepomohlo. Ja by som sa nebala spania na brusku, teda ak maly vie sam preodit hlavicku. Neviem vsak, ci Ti to riesi problem. (Neviem, ci to holky uz spominali, aletato tema patri medzi babetka a tam sa podobna tusim dost rozsiahlo rozoberala).

pavlina05 • 1d • Dnes o 19:43
sivakova
JAk psaly holky, riziko SIDS...bála jsem se jako hrom, ale malý spal od 1 měsíce na bříšku a spí tak doteď. Jinak ani spát nechce!!! měl hodně problémy s prdíky a tato poloha jej sklidnila a pomohla.
já bych se toho bála pořád...ale když on jinak spát ani nechce!!! Položím jej do postýlky a on se automaticky otáčí.
z počátku bych asi nedávala úmyslně na bříško. RAději na boky!!

mkr • 1d • Dnes o 19:57
pokud, ale dítě tu polohu nevyžaduje, jak bylo u nás, tak bych asi taky jen tak nenechávala spát na bříšku

danu • 1d • Dnes o 20:15
pozri sem 😉
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
zlezana hlavicka - predavaju polohovacie pomocky aby dieta nemalo zlezanu hlavicku
😉 tu je to tom tema
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

hancas • 2d • Dnes o 20:26
mě spinkali obě děti od narození na bříšku,strach velikej ale oni jinak neusli,měli jsme monitor dechu a já spala s něma,dávala jsem je záměrně na záda,ale bohužel vždy se přetočili nebo prostě plakali a nechtěli spinkat,j to riziko,ale pro naše zlatíčka uděláme vše že jo 🙂

pistok
13. máj 2009

syn nejak dobre nespával, ked sme ho davali na bok a už ako uply drobec, ked sa mu podarilo otočit - skor padnut na bruško, tak spával lepšie. tak sme ho už dávali na bruško, ale máme monitor dychu, bez neho by som sa bála 😉

kika22
13. máj 2009

my maleho davame nad ranom na brusko, lebo spi uz tak nervoznejsie a ked ho dame na brusko vtedy zaspi zas tvrdo...je sice pravda, ze na brusku si otoci hlavicku aj na druhu stranu a ked je nekludny zas ho pretocim...dokonca spal uz sam aj na boku...a SIDS toho sa aj ja bojim ale to sa moze stat aj ked je babatko prehriate....

tinus20
13. máj 2009

Ja mam maleho 3 mes.syna a tiez spava iba na brusku,
zacal tak spavat asi v 2 mes.a inak nezaspi aj ked robim co sa da..skusala som ho uplne unavit aby zaspal na chrbatiku a nic,pretocit spat na chrbatik ked zaspi na brusku a nic...vzdy sa zobudi tiez mi vsetci hovorili ze sa moze zadusit a pod.ale nic sa neda robit on inak spavat nechce..nadvihli sme madrac aby bol na sikmom,ziaden monitor nemame a vobec sa nebojim ze by sa mu nieco stalo...

noricka
13. máj 2009

Ahoj,aj moj 2,5 mesačný syn velmi rás pinkáva na brušku a tiež nad ránom ho vždy prehodím,ked spi nepokojne a vtedy sa ukudní a v kočíku prvúpol až trištvrte hodinu spí normálne no potom začne plakat a prehodím ho na bruško a spí dalšie dve hodky.Aj moja staršia dcerka to zboznovala,pri nej som sa velmi bála,bola aj trochu skor narodená,ale ked som videla,že jej s tym ulavím,tak som ju tak nechala.Vždy ho sledujem,či dýcha a či je v poriadku.Uplne si to užíva.A hlavičku si sám preloží aj ju velmi super dvíha,na svoj vek je az moc velký.

pastuska
13. máj 2009

Môj malý spával od malička na brušku. Ja som čítala, že SIDS je to, keď vlastne v mozgu vypne centrum dýchania, a to sa nedá nijako ovplyvniť ničím, ani poplach, čo spustí podložka, by ničomu nezabránil, lebo proste mozog prestane dýchať. Môj by sa inak nevyspal, nakoľko mal koliky. Ale teda môj si hneď otáčal hlavičku na bok - ako je to možné neviem, ale otáčal. A taktiež spí od narodenia so mnou v posteli, a je živý a zdravý 🙂

tinus20
13. máj 2009

PASTUSKA,no ved prave ja som zas citala/neviem co je natom pravda/ ze sa to neda ovplyvnit ci sa dieta zadusi ci nie,a dokonca ze deti zomieraju aj ked spia na chrbatiku
,a este ktomu moj nema ziadne koliky ani ho nikdy nebolelo brusko 😀

roxi
13. máj 2009

nuž ani ja nie som zástancom spania na brušku, ale malá tak spávala asi od 2-4 mesiacov, dala som ju stále spať na bok a ona sa nejak prehupla, na chrbátiku spinkať nechcela takže nám nič iné nezostávalo, len ju nechať spať na brušku, neskôr ju to prešlo a bolo jej jedno, či spí na brušku, chrbátiku alebo na boku, tiež som sa bála keď spávala výhradne na brušku, ale pokiaľ nie je príliš mäkký matrac a nemá vankúšik či niečo iné mäkké v postieľke do čoho by mohlo bábo zaboriť tváričku a udusiť sa, tak to hádam nie je až tak veľké riziko, hlavičku si už vtedy prehadzovala podľa potreby,

anjelik1212
29. okt 2010

@vesi Co mam robit ked mala nam nezaspi na chrbatiku len na brusku? 😒 Ma 7 tyzdnov. Prvy mesiac v pohode pekne spinkala na chrbatiku ale posledne tyzdne nedokaze zaspat, hadze sebou, akoby sa jej nieco zle snivalo. dam ju na brusko a je pokojna. viem ze to nie je bezpecne ale neviem co s tym mam robit...aby si oddychla a nebuntosila celu noc ☹

gaby21
29. okt 2010

@anjelik1212 nerob vobec nic, mozno ju boli brusko a v tejto polohe sa jej ulavi, aj moj tak spaval asi do troch mesiacov potom to same preslo, ona vie najlepsie aka poloha je pre nu najpohodlnejsia 😉 Ja si myslim ze su to len famy o tom ze je to nebezpecne 😖

ela2710
30. nov 2010

@vesi ahoj mojej kamoske zomrel Tobiasko, ked mal dva mesiace, casto ho davali na brusko a zomrel na syndrom nahlej smrti dojciat....teraz si to uz len vycita, v ziadnom pripade neriskuj, ja mam teraz tiez dieta a viem, ze tak ho urcite davat nebudem

kacab
30. nov 2010

pokud Vám dítko spí jen na břiše, nechala bych ho, ale opravdu jen za podmínky monitoru dechu... není zase tak drahý a za klidné spaní by Vám stál... Já ho měla, koupil nám ho otec manžela a já jen zvedala oči.... přišlo mi to zbytečné... a jak jsem pak byla vděčná a klidně jsem spala, že mi malé pohlídá.... Jinak budu prodávat, kdyby někdo měl zájem.... A dá se i půjčit, jen na pár měsíců - viděla jsem inzeráty....

pacica
12. feb 2013

prosim vas tam ide o zadusenie nejakymi vecami alebo skor o samovolneho zastavenia dychania?
@ela2710 prosim ta ten tobiasko zomrel bez toho ze by tam mal nejaky vankus?

mahalo
12. feb 2013

Pokial si vie pretocit hlavicku tak ano. CO sa tyka naheho umrtia dojcata...to naozaj niekto veri tomu, ze to sposobuje len samotne spanie na brusku? Prosim vas....nejake statistiky ze vela babatiek co umrelo spinakavalo na bruckach, to neznamena ze umreli preto ze spali na brusku jejdanenky.....my sme vsetci boli volakedy ukladani na brusko a sme tu 😉 tym poplachom, ze babo umrie LEN kvoli tomu ze spi na brusku never... 😉 mne doky povedala, e kvoli zvratkom, lenze to sa mi tize nezda...ked lezi dieta na brusku tak to vsetko vyde von a nie spat a naspat predsa nema co vdychnut, lebo to je tekutina..moja malia grckala prve mesiace strasne vela co sa tyka objemu...zacala sa mi dusit, lebo lezala na chrbatiku a nosom a ustami sa jej to dostalo spat, toto by sa nestalo keby bola na brsku..odvtedy moja mala spi na brusku, teda presne od 2 mesiacov. A monitor dychu? To je len marketing, pokial nemas rizikove babatko tak nech mi mamicky vysvetlia, preco dobrovolne len pre ich lepsi pocit nechaavaju babatko spat na podloke ktora je napojena na elektrinu? Len z tohto budu mat v buducnosti deticky problemy - to je extremne nezdrave! Radsej spinkaj s babatkom v posteli.

ela2710
12. feb 2013

@pacica myslim, ze nemal vankusik
@mahalo nie, nemyslim, si, ze to sposobuje len spanie na brusku, moze tam byt X faktorov, medzi ktorymi je presne ako pises v statistikach spnikanie na brusku, zvratky, alebo ak su rodicia fajciari,... tam je toho vela, no sama si myslim, ze najlepsie je neriskovat nic co by to mohlo sposobit, ale na druhej strane je to podla mna vsetko len osud....100 deti moze spavat na brusku, atd. a nic sa im nestane, a jednemu jedinemu ano....

mahalo
12. feb 2013

@ela2710 tiez si myslim, ze to je osud...

pacica
12. feb 2013

@ela2710 no lebo kamoskin prestal dychat a ten bol zrovna na chrbte,tak si myslim ze to je len o nahode

pacica
12. feb 2013

@mahalo mne sa zda ze tam ide skor o nerovnomerne dychanie.ani tak o zvratky alebo o zadusenie vankusom nejde,ale to ze z nicoho nic prestanu dychat mozno ten tlak ze su na hrudi a tahzie saim moze dychat fakt netusim,ale citala som niekde ze ide skor o nerovnomerne dychanie a tym padom sa neokyslici mozog a bum.

pacica
12. feb 2013

@anjelik1212 este spinkate na brusku?

mahalo
12. feb 2013

@pacica tak tuto verziu som este nikde necitala, ale je to podla mna nezmysel..

anjelik1212
11. apr 2013

@pacica ano,len na brusku inak nezaspi.