Nočné budenie a dojčenie po 6 mesiacoch

kattum
31. aug 2006

Myslim, ze tu este tato tema nebola, tak skusim zacat. Mam 8,5mes. syna. Od malicka mal pekny denny rezim a v noci sa budil na papanie len raz, okolo druhej tretej v noci. Od pol roka sa budi dvakrat a posledne tyzdne i 3-5x. Ani vecerna kasa a prikrmy nepomohli. Utisit cajikom alebo v naruci sa neda, pomoze len kojenie, co je pre mna narocne. Zaspi len tak. Ako odnaucit dieta nocnemu vstavaniu?

andy9691
8. nov 2006

Ahojte, katka aj ostatne maminy,čítam vaše skúsenosti s nespavými bábatkami. Mám tretieho syna, má 11 mesiacov a tiež sa v noci budí 6 -9 krát. Mirko sa v podstate ani nezobudí, len začne mrnčať a ak mu nedám papať, alebo v lepšom prípade napiť čajíku, potom sa začne naozaj budiť. Keď to robil ako úplne maličký, nechcela som, aby sa zobudil manžel, tak som mu hneď nastavila prsko aby si cucol, a teraz to už má ako teplý dudlík. Mám pocit, že ho niečo ruší, od začiatku sme mali veľké problémy s prdkaním, aj teraz, keď takto zaplače, tak podľa pachu spod perinky cítim, že si zrejme prdkol. Dávam mu feniklový čaj, aj Sub simplex, ale nič moc. Napíš mi, bunka, či si sa odhodlala k ráznemu kroku a odvykáš spomínaným spôsobom, ja sa mu zubami-nechtami bránim, skúsila som to po dve noci, keď nebol manžel doma. Malý plynule reval dve a pol hodiny, a nič nezabralo. Viem, že to chce pevné nervy, ale tiež si myslím, že deti by nemali veľmi plakať, ak ich nič nebolí. Prvých párkrát k nemu vstanem, prípadne aj dám cucnúť, potom ho vrátim do postieľky, potom som už taká zmorená, že mám obavy o jeho bezpečný prenos do postieľky a nechám ho v manželskej. A tam funguje samoobsluha. Že ráno neviem pohnúť zaležanou rukou v ramene, to je vedľajšie. Ak sa dá, prvé spanie absolvujem s malým, aspoň trochu dobehnúť deficit. Pri prerezávaní zúbkov sa situácia ešte zhoršila, ale po desiatich dňoch je to teraz na tých 6 budeniach za noc. Predstava, že by som ho mala dať do inej miestnosti a potom tam za ním chodiť, ma unavuje a ničí.Nechcem dať ani lieky, ani veľký plač, v manželovi oporu v tomto smere nemám, čo do istej miery chápem, má zodpovednú robotu, ale prinútiť ho nemám ako a nik iný mi k malému nemá kto prísť. Injekciu proti kojeniu si tiež nechcem dať pichnúť, každé kojenie mi pripadá úžasné, hoci to znie ako fráza, ale ja to tak cítim. Tak buď skúsim - raz - spomínanú metódu s pohladením a plačom, alebo počkám, až podrastie, a snáď z toho vyrastie 😅 Prví dvaja chlapci spali bez problémov.Držte sa a ja sa zas ozvem. Pa.

bronau
9. nov 2006

Aj nas Lacko sa budil v noci tak casto, aj kazdu hodinu. Nikdy som ho v noci nenechala plakat a nikomu to ani neodporucam. My sme to uz od zaciatku spravili tak, ze sme detsku postielku pripojili k manzelskej a jeden bok postielky sme ani nenamontovali. Tak spinkal vzdy pri nas a ja som nemusela v noci vstavat. Prvu celu prespatu noc sme zazili, az ked mal dva roky. A nemyslim si, ze by som ho placom donutila spat v kuse skor a, ako sa to naucil sam. On ma velmi citlivy spanok a budi sa mi aj na zle sny, aj ked mu treba piskat, aj ked je smadny - teraz mi to uz aj pekne povie, co mu je. Kazde babatko je ine - bratrancov syn spal celu noc v kuse uz od narodenia ale mali problem, ze sa v noci dlho popiskaval, lebo sa jednoducho neprebudil.
Ja som v kazdom pripade za to, aby sme deticky nenechali plakat, ale radsej sa trosku potrapili a vydrzali.
Andy - ja som chcela maleho odstavit tak na dva roky, presli sme najprv pomaly a prirodzene na kojenie pred spanim a rano pri zobudeni, potom som ho naucila zaspavat pri rozpravke - hoci to spociatku trvalo i vyse hodinu. A m;liecko sa mi postupne tvorilo menej a menej. Teraz kojime symbolicky rano pri prebudeni, mliecko este trosku mam , ale uz len ozaj velmi malicko.
Na to ale, aby si ho vedela "ukecat" , ti musi ozaj dorast. Prajem vela peknych chvil.

renca3
9. nov 2006

Kattum, gratulujem k prespatej noci a k tomu, ze ste vydrzali. Pre nas to bolo velmi narocne. Dufam, ze pri druhom tato metoda nebude nutna. 😒
Ale ak budeme na konci so silami, teda 12x za noc hore, opat po tej knizke siahnem.

andy9691
9. nov 2006

Milá Brona, ďakujem ti za tvoje slová, presne toto je aj môj názor a som rada, že nie som jediná, kto si mylsí, že dieťa z nočného mátoženia vyrastie. Problém je, že nikto z nás nevie odhadnúť, prečo sa malý vlastne zobudí, či sa mu niečo zlé sníva, či ho zabolí bruško z prdíkov, či zúbky, alebo je hladný (ak má nejedací deň, napr. pri chorobe alebo zuboch). Preto mi systém s plačom pripadá dosť brutálny, lebo mám pocit, že keď ho priviniem k sebe, tak sa upokojí, snáď ho aj prestane trápiť, ak ho niečo bolí a ak ho mám nechať plakať a ešte samého v inej izbe, tak mi to pripadá ako trestanie a niečo, za čo nemôže. Je iné,keď dieťa nespí, lebo je roztatárené, ale vtedy je zbytočné ho vôbec dať spať. Inak rozbesnieť deti pred spaním je špecialita môjho muža a potom sa diví, že keď zahlási "spať", tak chlapci nereagujú zaľahnutím a okamžitým zaspaním 🙂 To sa zatiaľ najmenšieho netýka, on mi zaspáva vcelku fajn, norma je desať minút pri fľaši čaju a spievaní pesničky. Som rada, že z tebou uvedených dvoch rokov máme už polovicu za sebou 🙂 .Každopádne ti držím palce .
Kattum, gratulujem k prespatej noci (čo to je a aké to je? 🙂 ). Ako dlho ti trvalo, než si malého odvykla od budenia? Prebehla som celú debatu, ale toto mi uniklo. Tá knižka, o ktorej si s Rencou3 píšete, ti veľa poradila? Ako by som sa k nej, prosím ťa, mohla dostať, vieš mi poradiť? Budem ti veľmi povďačná. Zatiaľ sa majte a čauko.

kattum
autor
9. nov 2006

Andy, knizku ti poslem mailom, napis mi do IP.
Ja tiez nie som zastancom nechat dieta vyplakat, ale nechat ho 5 min sa mi zda optimalne. (ten nas ani tak neplakal, ako mrncal a vykrikoval a skakal)
Ako dlho nam trvalo, kym si maly odvykol? Vlastne len 3 dni. A hrozna bola len 1 noc, kedy manzel dodrzialval tie casove intervaly 3-5-7 min, kedy isiel za nim ho ukludnit a pohladkat. Dalsie dve noci sa uz zobudil len raz a to je prijatelne. Teraz spinka uz celu noc, ma raz sa zobudi, zamrnci ale sam pekne zaspinka, ja len skontrolujem, ci je zakryty.
Postielku mame v spalni u nas a tak skoro sa ani nechystame na samostatnu izbu.
Je to velmi tazke vyjadrovat sa k teme nocnemu budenie, co je spravne a co nie, kazdy sme iny a kazde dieta je ine a kazdy znesie viac ci menej. Kazda chceme pre svoje dieta to najlepsie a nechceme aby plakalo a trapilo sa.

A co to je prespata noc? No nieco super, mam kopu energie a som cez den viac aktivna, omnoho viac si maleho uzivam, spievam, hram sa s nim, vymyslame basnicky a hry a ucime sa... zacala som cvicit a starat sa o seba

tamarka
9. nov 2006

ahojte, som toho nazoru, ze po 6 mesiaci je to 1x kojenie a ostatne dudkanie.
U nas aj 5x dudkanie a urcite len raz kojenie. Co nespravime pre tie nase lasky.... 😀

bunka
9. nov 2006

Ahojte. No bronau... takze sme sa zatial neodhodlali. Ideme teraz na tyzden k rodicom a to by nebolo idealne miesto. Ale pripojim dnesny zazitok z poradne: posledny tyzden som skoro vobec nespala koli kojeniu spojeneho s hryzkanim a tiez s ponocovanim babatka. Radila som sa s pediatrickou (dost na nu dam, je to skusena zenska s nadhladom). Pri pohlade na Miska povedala, ze na nom vidi, ze je totalne nevyspaty. Tak sme podebatovali o tom nocnom kojeni. Ta mi nocne kojenie zarazila, vraj ma Misko narok max. na dve nocne papkania. Povedala, ze musim byt dosledna a priviest dietatko k tomu, aby mu to stacilo. Nie koli sebe, ale koli Miskovi. Jednak, aby sa poriadne vyspal a tiez aby poznal hranice. Ja som jej na to, ze nie som na materskej na to, aby som dieta nechala plakat. Trocha sme debatovali a myslim, ze mi zmenila uhol pohladu na detsky plac a na moje vycitky, ked pocujem miska plakat. Je ine, ked dietatko place, lebo je hladne, chore, je mu zima. Ale fakt ak ho lubim, som pri nom, hladkam ho a on place len preto, ze chce nieco, co by nemal mat, chce sa presadit a vydobit si to, tak to asi naozaj dietatku pomoze. Hlavne do buduceho zivota. Dnes som to teda skusila. Misko sa zobudil pol hodiny po uspani. Samozrejme s riadnou porciou kase a materskeho mliecka v brusku. Tak som ho hladkala, prihovarala sa mu, ukladala ho a po pol hodinke poplakania sa ulozil a zaspal. Je to strasne kontroverzne, lebo kolko mam, tolko nazorov. Moje dieta nikdy dlho neplakalo, toto bol jeho prvy plac dlhsi ako 10 min. (ak neratam choroby a koliku), nikdy som na neho nezvysila hlas, aj ked som bola totalne vycerpana, ale som presvedcena, ze tentokrat nam to obom pomoze. Mne pochopit, ze Misko nie je stredobod vesmiru a jemu to iste, len z jeho uhla pohladu. Myslim, ze pre nas to bude skuska ohnom, ale dnes uz odmietam to, ze ked dieta place, som zla matka.

kattum
autor
9. nov 2006

bunka, velmi ti drzim palce! Vela sily, uz zajtra bude dobre, uvidis.

verka
10. nov 2006

bunka pekne si to napisala a tiez drzime palce!!!

andy9691
11. nov 2006

MIlá kattum, vďaka za knihu, prečítala som z nej zatiaľ to podstatné, po včerajšej noci - príšernej - od zajtra skúsim prejsť na režim 3-5-7, ako si písala ty, logiku názory v tej knižke majú, uvidíme, čo mi na to povie dieťa.
Bunka, je to u nás o tom istom, ale ja už nevládzem, dnes som spala dokopy asi dve hodiny, a neviem, kde je sever. V knihe píšu, že keď dieťa plače, treba ho po 3,potom 5 a potom 7 minútach prísť pohladiť, aby vedelo, že sme tu, a potom po 2 min odísť a prísť po ďalšom intervale. Kattum si túto metódu pochválila, viď debatu vyššie. A základ že je dávať dieťa spať samo aj cez deň, čo ja nerobím, lebo si ľahýňam spať s ním a dospávať. Od zajtra mením režim, minimálne cez deň, v pude sebazáchovy. Verím, že malý nado mnou nevyhrá svojou pevnou vôľou.Držím palce a ak sa na to dáš, daj vedieť, aké máš pokroky, bude ma to motivovať. Páčko a majte sa všetky.

bunka
13. nov 2006

Ahojte... este zatial ziadne skusenosti... zaciname buducim pondelkom. Boli ma brucho pri pomysleni, ale 15 x kojit za noc je uz aj na mna vela. Dokonca som musela dnes cez den dospavat... to sa mi naposledy stavalo len do dvoch tyzdnov po porode. (Som z kategorie nespavcov 😵 ) Ozvem sa. Drzte palce a myslim aj na vas, co sa odhlodlavate i na tie, co sa uz odhodlali... 😉

barunka
13. nov 2006

ahojte... tak ja už k vám nepatrím... my už konečne v noci spíme, prestala simi revať z nejakého nevysvetliteľného dôvodu. zaspí o 19,30, zobudí sa o 5,30 dostane vodu a spí do 7,30 a raňajkujeme...
držím palce, nech to prejde aj vašich drobčekov...

andy9691
15. nov 2006

Ahojte. Bunka, tak ako? Už ste začali s nočným tréningom? My ano, aj je to po 4 dňoch takmer výborné. Dnes sa malý zobudil len dvakrát a potom o 6 vyspatý, takže ok. Skús, nebol to žiadny brutál u nás, to by som nezvládla. Manžel spí v detskej, aby sa vyspal, ale neboli tu žiadne extrémne revy. Len dávam Mirka spať samého aj cez deň, večer je unavený, to neplače veľa, niekedy vôbec, včera asi päť minút, potom sa ozval ož o jednej v noci, toľko ešte nikdy neprespal na jeden ťah. Už si ani nepýta papať, len zaplače, alebo len zamrnčí, otočí sa a spí ďalej. Problém je jedine cez deň, keď je po prechádzke v kočíku síce z časového dôvodu ospalý, ale nie dostatočne fyzicky unavený, vtedy plače. Už sa zobudil, končím. Pá.

verus
17. nov 2006

Baby, pozrite si tento clanok
http://www.koliska.sk/Tazkosti_s_dojcenim/nocne...

Bolo tam vela zaujimavych info. Aj o tej metode, ktoru ste tu spominali (tu ju nazyvaju "kontrolovany plac"), ale aj o alternativach, ktore su, aspon pre nas, asi schodnejsie.

barbi25
18. nov 2006

Ahoj Kattum, mohla by si mi prosim ta poslat tu knizku? cholujova@chello.sk
Dakujem pekne

kattum
autor
18. nov 2006

Diky Verus, aj aj som to citala, bolo to v Mama a ja a je to velmi podobne ako sa pise v tej knihe. Drzim palce vsetkym, my stale pekne spinkame, budime sa sice uz okolo 5 alebo 5:30, ale to je lahoda, oproti niekolkym vstavaniam za noc.
Barbi, hned posielam!

andy9691
19. nov 2006

Milá kattum, chcem ti ešte raz poďakovať za tú knižku, ohromne nám to pomohlo. Už sme v režime raz - dvakrát za noc hore, dnes spal od siedmej do 4 rána, potom som ho "uťapkala" a spal do pol 8.Cez deň je to horšie, ale noci sú neporovnateľné s tým, čo bolo pred dvoma týždňami. A nebolo to také drsné, ako som sa obávala. Dík a doporučujem ostatným. Majte sa.

dolinka
23. nov 2006

aojky kattum,
prepac , ze ta otravujem, ale nemozes aj mne poslat tu knizku , prosiiim!!!!!teda ak ju nemas v nemcine, nemecky neviem...
, ja som skusala maleho teraz cez vikend tou metodou co som citala v diskusi a po 3och nociach beeekania, sa 4tu zobudil LEN 7 krat ..co je u nas naozaj malo! , ale len pomrnkla, pohladkala som ho a spal dalej... to bolo predvecrom..kazdemu som sa vychvalila ako nam metoda zabrala a sme na dobrej ceste k pokojnemu spanku, ale vcera reval az do 2.30 v noci a nezaberalo ani 2,5,7 minut ani nosenie ani cajik ani nic a som presvedcena ze to bolo len jedovanie sa, lebo uzpo tychmesiacoch poznam ked ho nieco boli ci trapi.. potom navela utisovania mnou aj manzelom zaspal medzi nami na manzelskej posteli a spal bez zobudenia az do 7.00
naozaj mam totalny deficit spanku, cez den som napoly mimo, nic nevladzem a som protivna na druhych aj na seba.

dolinka
23. nov 2006

bunka.. napis ako vam to ide, nech mi dodas trosku optimizmu !!!! 😉 🙂 🙂 🙂

andy9691
24. nov 2006

Dolinka, ahoj,len pevné nervy a kľud. Ja som malého trenovala touto metódou a doteraz máme noci, keď sa zobudí od večera od siedmej ráno o štvrtej, ale aj noci, keď začne o polnoci a potom zo trikrát a tiež vymäknem a buď mu dám cucnúť, alebo ho vezmem do postele, potom ho pašujem zas späť do postielky. Už len z ohľadu na manžela. Idú mu zúbky, občas ho zabolí bruško, to vidím podľa prdkania, takže niečo medzitým. Ale všetko je lepšie než to budenie 10-12 krát za noc, resp. keď spal s nami celú noc, tak v kuse mi visel na prsníku a budil sa na každý môj pohyb.Tak len pevné nervy a netreba byť prílišný drasťák. V mama a ja som čítala názory psychológa p.Štúra, že dieťa chce byť s rodičmi, tak treba nájsť prijateľný kompromis.Ak je zlá noc, tak ho netráp príliš a zajtra to bude zas lepšie. Fakt. 😉

bunka
24. nov 2006

dolinka... zacali sme dnes... Boli sme este nejaky cas u rodicov a potom som vymakla. No vcera sme sa s manzelom definitivne rozhodli. Posledne noci som skoro nic nespala, nemozem sa od neho pohnut, kedze spime spolu. Hned je hore a chce cucat. Priemerne 10 - 15 x za noc. Navyse sa chce aj hrat a tak ma kuska, stucha, taha za vlasy a podobne vyciny. Takze dnes ma premieru v postielke. Zatial ma za sebou 20 minut cisteho spanku. Uvidime. Poreferujem, co bude dalej. pa

dolinka
25. nov 2006

andy.. dakujem za podporu 😉 🙂

vcera maly dostal crevnu virozu a zrovna vecer o 7mej ked isiel vecerat a do toho nam vypli elektriku v celom dome skoro na 2 hodiny.. pogrckal nam stolik a chodbu a ja som to cistila pri svetle sviecok 😔
skoro celu noc chudatko preplakal, tak sme odvykanie na cas prerusili a tulkali ho celu noc .. dnes vecer sa zda, ze je uz lepsie, ale s treningom spanku budeme pokracovat az za par dni.. ozvem sa.

bunka.. drzim palce v skorych dobrych vysledkoch.. az budes uspesna, budes mi vzorom ! 😉 🙂

bunka
28. nov 2006

Dolinka: SPIME... Huraaaaaaaa! Funguje to. Zacali sme v piatok. Zaspavanie bolo dlhe, ale Misko sa zobudil len 2x. Druhu noc zaspal bez plakania a zobudil sa raz a posledne dve noci spal celu noc, vstal o siestej, napapal sa a vstal pred osmou. To sa neda porovnat. Ked si spomeniem, ze sa budieval aj viac ako 10x za noc... Cez den je strasne roztomily, vobec nie je taky umrncany, ako byval a dokonca spi cez den. S tym sme mali tiez problem. Dve dvadsatminutovky a finito. Teraz na jeden sup pospi min. 1 hodinu a uz sme mali aj trojhodinovku.
Isto by som to nerobila skor. I keby som to vedela. Som stastna, ze som si ho uzila v nasej posteli. Bolo krasne, ako nas stuchanim rano zobudzal alebo ako pri mne zaspaval. Ale i ked sa ani mne, ani jemu s postielkou a nekojenim nezmierovalo lahko, teraz vidiet, ako mu to prospelo.
Drzim palce vsetkym. No najdolezitejsie je verit tomu, ze to bude pre to dieta dobre. Je to naozaj tazke... 🙂

andy9691
29. nov 2006

Tak ti gratulujem,bunka. Držte sa aj naďalej tak, u nás sa to zvrhlo opäť na horšie spanie, zase chce cuckať, keď mu išli zúbky, tak som trochu povolila a teraz môžem začať znovu. Tak sa držte .

dolinka
29. nov 2006

..y sme tiez zacali odvykat jeden den , druhy a na trei nam to pokazila hnackova viroza a bolave brusko. tak sme uz dve noci poriadne nespali a nosilisa na rukach, plakali den.. noc...

bunka .. ja ti taaak zavidim!!! 😔 prid aj ku nam .. ako *chuva v akci * 😉 🙂 😀

az prejde hnacka.. snad do najblizsieho vikendu.. tak chceme zase zacat s oducanim... dam vediet ..

bunka
29. nov 2006

Baby, tak nech vam vsetky neduhy rychlo uplynu do stratena. Fakt su najhorsie prve dve noci. Vcera v noci mi maly spal celu noc, len o pol stvrtej som ho raz ulozila, o pol siedmej sa najedol a spal do pol deviatej. a dnes uz vobec neplakal pri ukladani do postielky.

Budem vam drzat palce, aby to bolo co najmenej bezbolestne pre vas i dietatko. Ono isto citi, ak sa tym trapite a tak sa bude trapit i ono. Najlepsie to vziat v pohode a ono si isto rychlejsie zvykne.

Juj, z celeho srdca vam to prajem

dolinka
30. nov 2006

bunka.. postupovala si podla navodu tej knihy od kattum ??? napis aspon v skratke ako to prebiehalo u vas v prvu odvykaciu noc.. nech si porovnam , prip. uvidim kde robim chybu.. nakolko som to uz skusala za posledne 2 mesiace uz dva razy po dvoch dnoch, ale ked sa touz javilo uspesne, zase nam to pokazila bud choroba, alebobolave zubky a skoncili sme tam kde sme boli ☹ 😠 😝 . 15x za noc a straasny plac.. nosenie na rukach, spanie v manzelskej posteli, varenie cajikov v najhlbsej noci.. uuuff a to mam byt trpezliva mila, pokojna v noci a nasledovny den plna energie a dobrej nalady!! 😝

andy9691
2. dec 2006

Dolinka, presne viem, o čom vravíš. To isté je u nás. Pri prvom odvykaní to bolo celkom fajn, nebol moc cirkus, to malý vtedy ešte nevedel poriadne vstať v postieľke, takže aj keď plakal, tak v ľahu ho pomerne rýchlo premohol spánok. Lenže nám to pokazili boľavé zúbky a bruško a teraz je to ako predtým s tým rozdielom, že malý už brilantne zvládol vstávanie. Dnes do rána som nahodila "odvykanie", ale interval podľa návodu kattum 3-5-7 min, ktorý sa osvedčil minule, bol nanič, keďže Mirko vstával v ten moment, ako som odišla od postieľky. Aj hlas má výdatnejší, takže celá rodina je hore. Bolo to nepomerne horšie ako prvýkrát. Som zvedavá na dnešnú noc. Mali sme oslavu prvých narodenín, veľa ľudí , uvidím, akú stopu to zanechá na našom spaní. Inak minule to bolo fakt od druhej noci dobré, prebudil dvakrát za noc, medzitým nanajvýš zamrnkal a spal ďalej bez môjho zásahu. Vy ako?

dolinka
3. dec 2006

ahoj andy... naozaj nechcem aby to vyznelo skodoradostne ci zlomyselne, ale som rada, ze existuju ludia s obdobnym problemom a tak si mozme navzajom poradit, podporit sa 😉 🙂
.. no nechcem zarieknut.. lebo vzdy ked sa pochvalim, hned sa to obrati spat tam kde to bolo.. ale teraz sme mali dve relativne pokojne noci co sa sice zobudil zo 4x , ale stacilo len kratke pohladkanie v postielke a buval dalej.. ale nadranom okolo 5tej bol uz hore .. tak sme varili cajik, trosku pobehali po vysvietenom byte a ked sa ukludnil sli sme spat do hajam, hladkali licko a pospal este do pol 8mej

dolinka
3. dec 2006

andy...ozaj a gratulujem vam k prvym narodeninam !!! 😉 🙂 😀

.. aj tak ta obdivujem ako to zvladas.. necyspate noci a 3deturence.. musis byt skvela mamka! 😉 🙂