Nočný des - neustále budenie a plač. Ako mu zabrániť?

betina1984
21. okt 2008

Neviem, či sa niekto stretol s týmto pojmom. Počula som od svokry, že môj manžel ním trpel. Je to vlastne kričanie, plakanie zo spánku. Ale on to mal, keď už bol väčší. Ja mám doma 6,5 mesačnú dcéru, ktorá asi začína trpieť ati tým istým. Začalo sa to zhruba pred 2 týždňami. Dám ju večer spať okolo 20.00. Podotýkam, zaspáva uspávaním na rukách. O 21.00 sa prebudí, tak musím uspať znova. Spí nejaké dve hodiny a potom začne plakať. Myslím, že spí, ale plače. Lebo má zatvorené očká. Keď ju zoberiem na ruky a trochu pohojdám, zaspí znova. Okolo 1.00 vstáva na papanie. Vypije fľašu v polospánku, trošku ju pohojdám, dám do postieľky a zaspí. Zhruba po 1-1,5 hodine zase plače, ale očká ma stále zavreté, ako by to bolo zo spánku. Dám jej cumlík trochu zas pohojdám a zaspí. To sa opakuje zhruba každú 0,5-1 hodinu až do 5.00. Neviem, či je to tá prelomová "6". Hovorí sa, že deti majú krízu v 6 týždňoch, v 6 mesiacoch a v 6 rokoch. Ak máte niektorá s tým skúsenosti, budem rada, ak sa ozvete. Či sa dá tomu nejako predchádzať, alebo zabrániť, alebo to jednoducho musí prejsť...

kili
21. okt 2008

beti, a nie sú to len zuby?

denduska
21. okt 2008

ahoj betina, poradit ti neviem, akurat ti mozem povedat, ze aj ja som to mala, ale ako trosku vacsia nez je tvoja mala, ja som sa az posadila na posteli, pritom som spala ale strasne som plakala, akoby sa mi snivalo nieco zle. mamka ma vzala do postele a mojkala. preslo to samo, ale az doteraz mavam obdobia, ked mam doslova nocne mory, ale take prespekulovane, ze cely hollywood sa moze skryt 😀 bude to asi najskor velkou predstavivostou, tu teda mam. ale zo sna uz neplacem 😅 . myslim ze to prejde, neboj. isto sa to da aj nejak tlmit liekmi, ale u takeho maleho dietatka je to podla mna nevhodne..ak to teda nenabera obratky a ma milujucu maminku 😉

mywiel
21. okt 2008

Ja si myslim, ze su to mozno tiez zubky, neslinta a necmula si stale rucky, nema cervene licko, nie je mrzuta aj cez den, nema zvysenu teplotu, pozri do pusinky ci nahodou? Vraj tie mory su az okolo 3 rokov... 😕

mywiel
21. okt 2008

Pri zubkoch mozu byt aj hnacky...

fifinna
21. okt 2008

mne sa maly tiez medzi 7-8 mesiacom budil s placom a na nic nereagoval. Myslela som si ze mu idu zuby, ale tie mu nakoniec vysli az v 9 mesiaci. Ak su to neni zubky, tak to môze byt tym, ze sa jej v noci sniva, co cez den prezila a vnima to citlivejsie. Skus od poobedneho spanku po vecerny , aby mala kludnejsi rezim.

betina1984
autor
21. okt 2008

Myslím, že to zúbkami nebude. Jej išli už v troch mesiacoch a vôbec toto nerobila. A už má vonku aj ďalšie dva a stále to pretrváva. Neprežíva nič zlé. Tak by mala mať pekné sníčky. Nie, už neslintá, ani necmúľa ručičky, lebo zúbky má už vonku.

fifinna
21. okt 2008

to aj dobre zazitky sposobuju nocne budenie, aj vsetko nove co sa nauci je prenu v noci rusive ked sa jej o tom sniva

segricka
21. okt 2008

naša malá to mala tiež, tak som ju normálne zobudila, pomojkala a dala znova spať. možno blbosť, ale nemala som to srdce nechať ju tak-
neboj, zanedlho to prejde

mywiel
21. okt 2008

Ak ma cez den vela navstev, alebo vela vzruchov tak to v noci mozno filtruje, moja mala ked ju necham dlhsie s hrackami tak sa nervuje je to naraz vela stimulacie a mozog si musi tiez oddychnut, hlavne vecer ju uz nedavam do ohradky dlho sa hrat.

bibula
21. okt 2008

nechaj si ju stale pri sebe a nemen prostredie spania-ani podmienky.ked to zacne,poriadne ju prebud, kludnym tonom jej nieco rozpravaj ona zaspinka.

pina24
17. júl 2011

@betina1984 ahoj no ja tym pechadzam uz tretiu noc uz newiem co robit☹place ocka zatworene a do pol piatej takto do okola chwilku pospinka potom zas ma aj wsebe kopu zlosti newiem co stym mam robit☹

katy1979
17. júl 2011

@pina24 a kolko ma mesiacov ci rokov. starsí syn to mal tiez a preslo to same. nechcel sa nechat chytit pritulit ukludnit zobudit. ja som to mala ako dieta tiez a ako to uz niekto pisal mam ich dodnes. nic s tym neurobis. bud nechas plakat a budes tam s nim ci zobudis. mna museli prefackat aby som sa zobudila

betina1984
autor
18. júl 2011

@pina24 nechať tak. Ono to to dieťa prejde.

sartira
22. nov 2011

@pina24 trosku zaspata tema,ale my to teraz prezivame,presne to co si pisala ty,co si robila? kedy to preslo? uz 4.noc a ja som uz uplne mimo... dakujem ☹

pami2
29. nov 2011

ahojte, tak aj ja sa pridavam. maly ma vyse 6m a budi sa mi 3x za noc. tvrdo spi a zrazu zacne plakat a na to sa zobudi.....neviem ako mu pomoct, cim to je? ako ste dopadli vy, ktore ste pisali uz davnejsie?

aliza
29. nov 2011

@pami2 my to mame stale a nic nepomaha, vraj to raz prejde same, tak cakam a cakam, ze kedy

andrejocka5
20. dec 2011

my sme krasne spinkali od narodenia, mala sa budila len 2x, napapkala sa a hned zaspala. teraz mame skoro 4 mesiace, sme po ockovani a mala sa nam odvtedy v noci budi so strasnym revom skoro kazde 2 hodiny, len place a place, nic nepomaha, ani nosenie na rukach, ani skakanie na fitlopte,..uz sme zufali...

michelllka
29. sep 2012

@andrejocka5 ahoj, ja mam rovnaky oroblem, malu az teraz zaockavali a odvtedy sa budi v noci s placom, no teda ona sa nebudi, len place a place...mozem sa opytat ako si to riesila, vidim totiz ze tvoj prispevok je uz starsi...

andrejocka5
29. sep 2012

@michelllka ahoj, juj teraz uz na to spominame, ako na velmi stresujuce obdobie...zacali sme malu davat menej spat cez den, uz len 2x a kamaratka mi preposlala knihu "Kazde dieta sa vie naucit spat", lebo predtym zaspavala na prsniku alebo pri noseni a velmi casto sa v noci budila a plakala ako keby sme ju drali... a potom podla tej knihy sme sa naucili zaspavat tak, ze ju polozim do postielky, zavriem dvere a ona zaspi pekne sama. a aj v noci je potom kludnejsia, nepotrebuje ma vzdy pri sebe, sama opat pekne zaspi. drzim palce, aby to bolo uz za Vami....

opicaskorica
25. okt 2012

@andrejocka5 my mame obdobny problem, akurat malu sme uz naucili pekne zaspavat samu... len tie noci su horor: zobudi sa aj 6x, s placom, niekedy takym, akoby ju z koze drali... na rukach ani nechce byt, tak jej hned strcim prsnik - napije sa, aj ked som si ista, ze hlad isto nema, pritom zaspi a do 2 hodin repete... nic ju neboli, nie je hladna, mozno blby sen - ale 6 x v pravidelnych intervaloch??? Prosim ta, ako ste to spanie riesili podla tej knihy? Po dnesnej noci som sa rozhodla, ze uz ju ani nebudem vyberat z postielky, budem pri nej, pohladkam, ale nezoberiem ju, kojenie len raz za noc...skusim to 3 noci a uvidim, co to spravi..

mily7
25. okt 2012

no asi pisete o nas. som zufala. ulozim spat a nie a nie zaspat, stale kontroluje ci som tam. ak aj zaspi tak vstava s placom len co sa pretoci, tiez uz neviem co robit a nechat ho tak plakat mi nepride normalne, hoci som to skusala. ale poviem vam ,ze to plakal inak. teraz place proste ako by ho nieco bolelo alebo sa presne bal zaspat. ma 6 mesiacov. to ze som ho ulozila a poplakal ale potom spinkal v pohode budil sa na kojenie akurat. teraz placeeee a nie zaspat na klude.

yesno22
25. okt 2012

@opicaskorica koľko má dcérka? prečo ju chceš drasticky učiť zaspávať a spať samú? áno, tá kniha funguje ale vieme na 100% zaručiť, že to detičkám nespôsobí nejakú neskoršú traumu? kým sú deti malé, potrebujú nás a to, že nechcú zaspávať samé alebo sa v noci budia aby si nás "skontrolovali" vyplýva z ich prirodzenej potreby...aj mláďatká v prírode spia spolu s rodičmi, kým sa neosamostatnia 😉 ... viem aké to je, budievať sa v noci každú hodinu ale ani odstavenie ti nezaručí, že malá prespí celú noc....dcérku nekojím od leta a aj tak sa budieva...niekedy 1x, niekedy 5-6x...nalepí sa na mňa alebo na manžela a tak spíme...teda, ja ani veľmi nie ale ona je evidentne spokojná 😀 😝

opicaskorica
26. okt 2012

@yesno22 ja si nemyslim, ze je drasticke, ked ju nebudem vyberat z postielky a dnesnu noc som tak aj spravila a bolo to fajn... zobudila sa 6x, z toho som ju nakrmila 2x, inak som ju z postielky nevyberala, hladkala som ju po hkavicke, kym nezaspala (trvalo to asi minutu), keby som ju vybrala tak to trva dlhsie... ja ju len chcem naucit, ze jej miesto je v postielke a ze som stale nablizku. Ak niekomu vyhovuje, ze s nim dieta spi v posteli, nech sa paci, ale ja som oko nezazmurila, mala sa vrtela omnoho viac ako ked je vo svojej postielke - ocividne sme ju rusili aj my. A aj matka musi fungovat a byt v pohode, aby dieta bolo spokojne, tot moj nazor. A potom 2 rocnmu dietatu vysvetlovat, ze uz s nami nemoze spat v posteli.... myslim ze je to pre neho horsie a tazsie, ako ten zvyk nadobudne od zaciatku... ja zastavam nazor, ze my sme tu pre deti nielen aby sme ich bezmedzne milovali, ale im aj ukazovali cestu, lebo oni ju nepoznaju a keby malo byt po ich, vela deti by bolo kojenych do 20 mesiacov a podobne. Moja svagrina ma dvojcata a myslis si, ze budu niekedy spat s rodicmi v posteli? 😀 no way ..

opicaskorica
26. okt 2012

@yesno22 mala ma 8 mesiacov a mam pocit, ze uz presne vie co chce a ako to dosiahnut... detickam sposobuju ine veci traumu, nie to, ze ich rodicia daju do postielky vedla svojej postele a ked sa prebudia, tak ich uistuju, ze su stale tam... predstav si, ze je rok 1980, mas 3 deti, najmladsie 7 mesiacov, budi sa 7 x za noc, a ty musis ist na 6. Do prace... tak vyrastla jedna generacia a ani ja a ani moji kamosi nemaju z toho traumu. Potom prisla dalsia generacia deti, ktore nepoznaju hranice, mozu vsetko, na co si ukazu, to dosanu.... a ked nie, tak maju traumu 🙂 Jirina Prekopova ich vola Mali tyrani... to len k tym traumam 🙂

andrejocka5
26. okt 2012

@opicaskorica no...treba len vydrzat. pekne babo pohladkat, vysvetlit mu, ze mama je tu a hlavne nebrat na ruky von z postielky a odist z izby. pockat 3 min a ked stale place, tak is k nemu zas ho pohladkat, ale neostavat dlho v izbe, len chvilu a zas prec...pockat 5 min, ak stale place tak opat do izby a podobny scenar ako predtym. nakoniec sa tie intervaly predlzuju na 7 min, 7 min, 7 min, ... ale to je uz na nervy, ja som vydrzala max 2x7 min. a potom som jej cicku dala ale po par dnoch to uz pochopila. teraz sme hore 2-3x za noc ale je to lepsie

yesno22
26. okt 2012

@opicaskorica no akože ja tiež neplánujem držať malú pri sebe v posteli do 18stky 😀 ale ona sa v postieľke budila 2x viac ako keď je s nami v posteli...takže u nás je to iné ako u vás...a navyše, ak ti malá do minútky zaspala, tak jasné, že žiadna trauma...ono to väčšinou tak ľahko nejde a dieťa dokáže byť veeeĽmi vytrvalé...aspoň teda moje druhé, prvé bolo rýchlo ukecateľné...tomu stačilo párkrát povedať nie a vedelo, že nie..ale druhé dieťa sa rozhodlo, že bude vytrvalejšie 😝 a neverím, že deti do cca 1,5r-2r sa dá rozmaznať, ak sa mu vo väčšine vecí prispôsobíš, podvolíš...ono je ešte stále malé a nevie správne ani pochopiť ani povedať, čo chce 😉 no a jasné, že spokojná matka je dôležitá....ja som dosť hrozná, keď sa nevyspím /čo je už asi 1,5r 😀 / a môj manžel by o tom vedel rozprávať 😀 😀 😀 a o malých tyranoch som čítala....ale...no...každá máme na to iný názor 🙂 každopádne držím palce, nech sa obe čím skôr dobre vyspíte 😵

doris42
9. jún 2013

mamicky ahojte ..pridavam sa ...moj ma 7 mesiacov a budili sme sa kazdu pol hodinu s desnym placom celu noc sme nespali bolo to hrozne boli sme aj na pohotovosti tam potvrdili ,ze zubky to nie su ani brusko ,ze vsetko je oka ........a verite ,ze som to stopla ..tuto noc spal ako zabity od 11 00 hod do desiatej rana a to som mu nedala ziaden liek 🙂 spravila som : nekupala som ho v noci (budeme rano) zmenila som mu miesto na spanie spime aj s priatelom vsetci traja a zapalila som sviecku na noc nech ma pritmie .............neplakal ani raz vyskusajte to .ň 😲

tortelinka
9. jún 2013

@betina1984 nocny des mavaju deti, ked sa snazia spracovat nejake zazitky dna, treba ju vtedy prebudit, nie snazit sa uspat..iba zobudena bude schopna sa upokojit

betina1984
autor
9. jún 2013

@tortelinka už je to trošku neaktuálne, dcéra má 5 rokov a des ako prišiel, tak aj odišiel... 🙂

ninast
9. júl 2013

...u nas des prisiel,ale nie som si ista ci uz aj odisiel.mam dva a pol rocnu dceru.asi pred dvomi mesiacmi sa jej zacali problemy so spankom.cez den aj v noci.o vecernom zaspavani ani nehovorim....neriesili sme to moc,ved deti sem tam problem so spankom maju,kym...kym sme nezazili nocny des.ani my s manzelom a ani nikto z nasho okruhu znamych,taku skusenost este s dietatom nemal.boli sme pri detskej lekarke a pre istotu nas poslala aj na neurologiu,aby vylucili epi.tam sa epi nepotvrdila,a lekarka mi predpisala atarx na ukludnenie,a zmiernenie pocitu uzkosti....su to uz tri tyzdne co sme tam boli.lieky som jej nedala,nejak jej tie lieky nemozem dat...
aj ked vcera vecer tak vyvadzala,ze som myslela,ze tu tablicku asi zjem celu ja 🙂
chystam sa na par dni prec,a dost mam obavy ako to s manzelom zvladnu.radsej by som volila inu cestu.nieco take cajove.ja napriklad si vecer doprajem pohar medovkoveho caju,listky si trham zo zahradky.ak by som ho urobila aj malej kolko listkov by som mala dat?