Nočný des - neustále budenie a plač. Ako mu zabrániť?

betina1984
21. okt 2008

Neviem, či sa niekto stretol s týmto pojmom. Počula som od svokry, že môj manžel ním trpel. Je to vlastne kričanie, plakanie zo spánku. Ale on to mal, keď už bol väčší. Ja mám doma 6,5 mesačnú dcéru, ktorá asi začína trpieť ati tým istým. Začalo sa to zhruba pred 2 týždňami. Dám ju večer spať okolo 20.00. Podotýkam, zaspáva uspávaním na rukách. O 21.00 sa prebudí, tak musím uspať znova. Spí nejaké dve hodiny a potom začne plakať. Myslím, že spí, ale plače. Lebo má zatvorené očká. Keď ju zoberiem na ruky a trochu pohojdám, zaspí znova. Okolo 1.00 vstáva na papanie. Vypije fľašu v polospánku, trošku ju pohojdám, dám do postieľky a zaspí. Zhruba po 1-1,5 hodine zase plače, ale očká ma stále zavreté, ako by to bolo zo spánku. Dám jej cumlík trochu zas pohojdám a zaspí. To sa opakuje zhruba každú 0,5-1 hodinu až do 5.00. Neviem, či je to tá prelomová "6". Hovorí sa, že deti majú krízu v 6 týždňoch, v 6 mesiacoch a v 6 rokoch. Ak máte niektorá s tým skúsenosti, budem rada, ak sa ozvete. Či sa dá tomu nejako predchádzať, alebo zabrániť, alebo to jednoducho musí prejsť...

luciameluchova
7. nov 2015

ano, davam mu nurofen.no absolutne nepomaha, myslela som ze ked zacne behat a viac sa unavi ze bude lepsie spinkat. no hovorim, je to stale horsie a horsie. tuto noc nechcel vobec spat, zaspal az 5,30 rano!!! a zobudil sa 7,30 uuuplne vyspany. spi v postielke, medzi nami nechce lebo ked ho dam k nam hned ozije a chce sa hrat.. postielku som skusala pretocit, dat inam... nic nic. pred spanim ho kupem. ja som rada ked zaspi cez den ze si mozem nieco porobit, ale v poslednej dobe si lahnem aspon na pol hodinu k nemu lebo by som to uz nevydrzala...

zuska2001
7. nov 2015

keby ste spali spolu v spoločnej posteli ? Mala som nočný des ako malé dievčetko, v predškolskom a rannom školskom veku, dávali mi na to dáke psychiatrické lieky, ale boli to riadne oblbováky a zhoršil sa mi prospech. nepamätám si to, ale viem, že som bola velmi precitlivelé a neisté dieťa. Asi by som íšla cestou spoločného spania, maznania sa a trávenia volného času ako celá rodina. Nedeje sa u vás niečo ? nehádate sa s mužom ? Nemáte nového súrodenca ? Nepozeráte telku veľmi - aj ked dieťa sa hrá pred telkou a nepozerá, môže ho to rozrušiť, tie krimi správy.... ale može to byť aj fakt, že dieťatko má nepokojný spánok, pretože v 6 mesiaci sa naučí veľa nových vecí a chce ich skúšať stále. my sme sa aj v noci chceli pretáčať na bruško a cestovať po celej postieľke... nemusí to byť hned nočný des.

luciameluchova
8. nov 2015

nechce spat s nami, nehadame sa pred nim a ani nemame surodenca noveho... telku pozera iba pri prebalovani nech ho udrzim lebo je velmi zivy... strasne zostal aj uplakany, za vsetko place, stale stale stale len plac

michaelamc
11. nov 2015

Ja si myslím že je to.tým ze je uspavana na rukách a zobudi sa ze na rukach nie je a nevie sama zaspinkat ze sa deticky budia je normálne no malí by sa vedieť aj samé uspat skorby som zacala riešiť to zaspavanie

luciameluchova
13. nov 2015

@michaelamc a ako by si mi poradila s tym uspavanǐm? ked on inak nezaspi... ked ho polozim do postielky a dam sameho spat zacne si od nervov hlavicku buchat, kopat a place az je fialovy

mony221
13. nov 2015

@luciameluchova a keby ste si s nim skusila lahnut????ja tiez som uspavala na rukách v tureckom sede ale maly je uz tazky tak som to skusila dala do postele nasej lahla si pri maleho a capala po zadocku bolo par pokusov ze sa dvihal nervacil tak som mu dala pltsaka a mliecko a tak mi zaspal prve pokusi boli aj na pol hodinu a dnes uz to je rychlovka ☺ no a potom ked tuho spi prelozim do postielky alebo spinka s maminou 😊

luciameluchova
15. nov 2015

@mony221 absolutne nefunguje, zacne revat a hned vystreli a skoci dole z postele

michaelamc
15. nov 2015

@luciameluchova ja som zacalo takto najprv som ju naucila zvyknut si na posteilku ze sa zaspinkava tam nedovolila som sa jej rozplakat lebo som v tom nejako nevidela zmysel kedze sa ucila nieco nove dolezize pre man bolo nech sa úci prirodzene nech to nie je pre nu neprijemne ale naopak takze sadla som k nej pekne ju hladkala po hlavicke po chrbatiku jemne pobuchavala po zadocku kym nezaspala robila som to aj cez den aj vecer no samozrejme najprv to trvalo hodinku potom menej vzdy menej a menej a menej a ked som zisila ze je to v poriadku ze uz si zvykla na to zacala som ju nechavat samu s tym ze ked som pocula ze mrnka radsej som sa jej ukazala aby sa nerozplakala chcela som aby pochopila ze to ze nie som pri nej neznamena ze je sama prisla som pohladkala isla prec takto som to robila asi dva tyzdne a potom som ju polozila do postielky a ona zaspala bez toho aby som musela k nej nejako ist a takto to je do teraz neviem ci to pomoze aj tebe lebo kazde dietatko je ine a na kazde plati nieco ine ale volila som taku jemnu prirodzenu formu ano ma to troska dlhsi proces kym si navykne ale stoji to zato teraz mam kludne vecere polozim dam pusinku a ona spinuska skus to ....

mony221
15. nov 2015

@luciameluchova tak gratulujem mate doma postrach Denis 😄 ako vam pomoct 😢 a Dr.vam co na to povedala?ci tam ste nebola?

snazilka1983
15. nov 2015

Moja má 13 mes a od roka toto iste robí. Zaspava sama i ôsmej večer ale do pol hodky z ničoho nič rev pritom spí. Jej idú zuby ale aj keď jej dám na noc sirup od bolesti aj tak to robí. Takto sa to opakuje každú pol hodinu do pol noci a potom už spi normálne.

mony221
15. nov 2015

@snazilka1983 presne tak to mame aj my

snazilka1983
15. nov 2015

@mony221 mňa už z toho ide vychytit veru.

luciameluchova
16. nov 2015

@mony221 ale bola... doktorka mi len vselijake homeopatika radi co absolutne nezabera... tento tyzden mi spal dokopy kazdu noc okolo dvoch hodin a na obed iba hodinu a vobec neni unaveny. stale sa besni a beha

luciameluchova
16. nov 2015

@snazilka1983 ani jemu nurofen nezabera, nic... on proste nepotrebuje spat v noci... ja neviem kedy to skonci 😓

luciameluchova
16. nov 2015

@michaelamc ja si rada necham poradit a vyskusat... lenze on toto fakt nikdy neurobi... od malicka skusam uspavat sameho... on proste ked vidi ze sa ide spat-panika stres... kuse kope reve....potom od unavy a placu zaspi no za pol hod hore... potom ho uspavam tak pol hod. prelozim ho do postielky- rev. dalsiu pol hod uspavam.. prelozim, spi 10 min- rev. uspavam pol hodinu, spi 10 minut- rev.....som strasne unavena a znicena z tychto noci

mily7
16. nov 2015

Asi je to tým že je uspavany na rukách a keď sa zobudí tak je v postielke. Vyzerá to že je citlivý a chce maminku na spanie,taktiež môžu byť zubky idúce príčinou. Pripomína mi môjho syna. Dojceny bol, uspavany na rukách,noseny. Keď som chcela naučiť niekoľko x na samo zaspavanie vrieskal o dušu a tak som si povedala že to nie je pre nás. V roku som ho nechala na noc s tatom a tak som zrušila nočné dojcenie. To nám pomohlo. Uspavanie na rukách u syna ktorý doteraz chce a potrebuje niekoho pri sebe som poriesila tak že som si s ním ľahla. Samozrejme útek z postele,vystrajanie tak som dávala do postielky a odišla na chvíľu. Samozrejme bol plač ale pochopil že buď bude so mnou na posteli kludny alebo sám v postielke. Tak skús toto. Naučiť späť s vami evidentne potrebuje maminku,môže mať separacnu uzkost a skrz toho sa zobudí a zistí že sám v postielke,mamina zrazu preč tak rev. Inak to že je živý a vyzerá že nepotrebuje späť môže byť skôr príznakom prilisnej únavy. Že sa nevyspal dostatočne v noci a je chronicky únaveny. Určite treba naučiť spávať zaspavat tak aby bolo obom dobre keď sa zobudí v noci aby to bola rovnaká situácia ako pri zaspavani. Skús dr.weissbluth tuším články o spánku.,gina ford možno pomôže tiež a nájdeš chybu. Držím prsty viem aké to je. Treba pevne nervy a vydržať lebo tak sa nedá späť ako teraz spite. Môjho som v troch rokoch naučila na samostatné zaspavanulie cez den,boli place ale inak to nešlo a napokon aj on sa naučil konečne. Nemohla som ho uspavat kvôli malej rušili sa. Takže niekedy je to ťažká a tŕnistá cesta ale musí sa prejsť aj s plačom. Hlavne ak je výsledok spokojná mamina a dieťa. Nie som zástanca vyplakavania ,ale niekedy to nejde bez toho. A nedá sa fungovať štýlom vstavame 18x za noc.To sa obhajujem že teda nechať aj plakat ale naučiť na zaspavanie sám alebo s maminou pri postielke alebo na veľkej posteli.

luciameluchova
17. nov 2015

@mily7 dakujem za radu, vyskusam dnes! fakt sa neda takto fungovat

mily7
17. nov 2015

Držím prsty!ozvite sa potom!ja som tiež milión x googlila, teraz mám skoro ročnú dcérku, dojcenu tak ešte tu bude treba odstaviť, naučiť spat v noci lebo tie noci su neunosne. Ale ja už viem že aj keď sú tri dní možno ťažké , je na nezaplatenie keď dieťa konečne spí šesť a viac hodín v kuse.

2231987
1. feb 2017

Mok malý tento des ma od narodenia zachvilku bude mat 3roky a stale...doteraz vobec nekopal az pred par dnami ku placku pridal aj kopanie a to ma ocka zatvorene uz neviem co mam robit...

ivana2608
10. jún 2020

@denduska ďakujem, trosku ste ma ukludnila, lebo to co ste písali o sebe akoby som citala co robí moja dcéra... Ma také obdobia, hľadám k čomu sa z oázu, no na nič som neprisla🙄😏