Od akého veku ste deťom čítali rozprávku pred spaním?

stevka27
3. mar 2009

Ahojte. Chcela by som vediet od akeho veku dietata ste zacali citat rozpravku na dobru noc. Moj maly ma teraz 16 mesiacov. Cez den si citame leporela, riekanky ale dlho mi pri tom nevydrzi. Nevie este dlho urzat pozornost. Ak ste citali takym malym detom tak ake rozpravky.

fifinna
3. mar 2009

ja malemu necitam, lebo pri tom nevydrzi, len si kuka obrazky a listuje v knizke a vecer pred spanim mu vypravam rozpravky o kozliatkach, cervenej ciapocke a pod. To ho bavi pocuvat, lebo v posteli uz nema inu moznost. Keby je zasvietena lampicka a citam mu , tak by vystrajal a nelezal.

sirinka
3. mar 2009

nasa ma pomaly 20 mesiacov a tiez este necitame, ju zaujimaju v knizke obrazky a velmi strucny popis toho, co vidime...

katy1979
3. mar 2009

ja mu necitam ale vymyslam si rozpravky lahsie tak zaspi. pri zaspavani vydrzi pocuvat. u nas citanie nehrozi lebo on musi mat v izbe pri zaspavani tmu.

titkovamiriam
3. mar 2009

od narodenia 😀 az doteraz a pocuvaju vsetci 😀

majka35
3. mar 2009

u nás čítanie nehrozí ... ja mojej musím spievať, včera som jej napríklad musela večer spievať dookola pesničku: jedna druhej repce, kúpime si čepce ... 😀 keď som sa náhodou snažila prejsť na iný "žáner", tak ma okamžite zastavila, že chce "čepce" ... a tak som 45 minút spievala dookola o čepcoch, že som z izby odišla unavená a zrelá na spánok aj ja 😀 😀 😀

xxmargaretka
3. mar 2009

asi tak od 2r na jej vlastne vyziadanie..no necitame,ale rozpravame pretoze pri zaspavani musi byt tma

gogogo
3. mar 2009

ahojte baby...mam 18 mes chlapceka a vecer to vyzera asi tak nejak ako napisala fifina...zoberiem knizku ze ideme citat ale to sa neda, hned vstava, prevaluje sa , jasi sa...tak som zatial citanie na dobru noc nechala bokom..ale za to ked mu rozpravam basnicky, spievam alebo rozpravam co vsetko sme robili cely den..to samu paci...cez den ho bavia knizky. leporela a hlevne knizky pre nas dospelych...ale tiez len dovtedy pokial nezbada ze sa mu snazim citat...rad ukazuje co kde je , napodobnuje zvierata a tak...ja som mala strach ci nema problemy so sustredenim sa, ale ako vidim nie sme sami, takze si myslim ze to je ok....pride cas ked nas budu chciet nasi drobci pocuvat...

zitaje
3. mar 2009

Moja ma len rok, takze je este fakt malinka, ale niekedy ked nezaspi pri cuckani a este chce nejaky "program", tak jej rozpravam rozpravku. Zatial sme absolvovali rukavicku a Janka a Marienku (medovniky). Myslim, ze keby som jej podobnym tonom robila prednasku o atomovej fyzike, bola by rovnako spokojna. 😀 V nasom pripade ide len o to, ubezpecit ju, ze som tam aj ked ona zavrie ocka, a ked ma pocuje, tak je jej poziadavka splnena, a tak zaspi.
Starsia dcera bola velmi vyspela, a v dvoch rokoch mala "nacitanu" uz celkom velku kopu knih, a ked sme sa vratili z mesacnej letnej dovolenky, cela stastna sa vrhla ku knizkam, ze konecne ma viac ako styri knihy! (mali sme so sebou styri). Napr. konkretne si pamatam, ze v dvoch rokoch vedela skoro naspamat celu Dovidenia Zuzanka!, Smolicka Pacholicka, Pampusika. Ale ona bola v roku a pol schopna hodinu sediet a pocuvat, nikdy knihy ani netrhala.

sasiki
3. mar 2009

ahoj, my čítame cez deň, ale len po troškách lebo tiež nevydrží a chce pretočiť stranu na ďalší obrázok a okomentovať ho 😀 sem-tam čítame aj dlhšie, knižky s jednoduchým textom - písaným krátkymi vetami........dosť to dcérku chytilo a ,,núti" ma čítať, aj keď sa mi nechce (pravda, podľa jej požiadaviek, t.j. kúsok textu.......potom o obrázku.......kúsok textu........zas o obrázku...atď.) No a pred spaním sa to u nás nevypláca, lebo to v dcére vzbudzuje aktivitu - robí sa, že číta aj ona, až si ,,sedlácky" povedané ,,hubu nezavrie".

prasiatko30
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bihan
4. mar 2009

Asi od roka.. spolu s večernou fľašou mlieka.

digysa
4. mar 2009

Ja mam pocit, ze moj syn je trochu divny. Vacsinou tie hyperaktivne a atleticky nadane deti moc do citania nie su. Az neskorsie zacinaju s citanim. Vsimla som si to, ked som robila opatrovatelku.
Moj syn beha, skace, lieta po dome ako sarkan... ale, ked mu poviem, ze podme si citat, tak ako keby bol zhypnotizovany. Vsetko ide bokom a ideme si citat.
My citame knizky pred spanim od 6 mesiacov. To je jedno, ci deti pocuvaju, alebo nie...ide o ten proces...Dcera tiez knizky zo zaciatku vacsinou hryzla...a teraz, ked dovrsila 1 rok, tak uz s prstom ukazuje na obrazky. My musime citat knizky uz len z dovodu, aby sme mali "ukludnovaciu fazu" pred spanim...inak by sa mu nepodarilo zaspat. 😵

lenka386
4. mar 2009

My sme zacali az ked zacal chodit do skolky. Dovtedy sme citavali iba cez den. Ale v tu "ukludnovaciu fazu" neverim. My sa vecer s kludom oblecieme do pyzamka, umyjeme, precitame rozpravku, pri ktorej niekedy zacne driemat. a ked knizku odlozim, tak zacne lietat a skakat po posteli..Tak neviem, cim to je..

sasiki
4. mar 2009

no, niektoré deti to ukľudní, iné nie.............

rut
5. mar 2009

My mu čítame od druhého dňa, keď sme sa vrátili z pôrodnice. Teraz má 18 mesiacov a vie povedať cca 30 slov úplne čisto. Opakuje slová, ktoré počuje z rozprávania alebo z pesničiek. Myslím, že psychológovia a pediatri majú pravdu, že dieťa vníma jazk oveľa skôr, než dokáže samé rozprávať. A potom to to využije. Čo sa za mladi naučíš, na starosť akoby si našiel 😉

prasiatko30
5. mar 2009

rut - to ti gratulujem, ze maly ma taku fajn slovnu zasobu moja zabicka este donedavna skoro nerozpravala alebo len velmi malo a teraz rozprava tak, ze z celeho monologu co na mna vychrli dokazem rozoznat vlastne mena a obcas zachytim nejake slovo ktore vyslovi uplne cisto a to citame fakt poctivo kazdy den a furt ma knizku v rukach a pocuva aj cd - ale ona si proste vytvorila svoj vlastny jazyk 😅

medka29
5. mar 2009

Ja od 8 mesiaca tehotentsva🙂 akurat neviem ci to bolo pred spanim alebo pocas neho.

kuky8
6. mar 2009

my čítame len cez deň - najnovšie Mama a ja, lebo tam je to samé "bábo, bábo" a na chodítka a hračky "auto, auto" 😀
Večer u nás zatiaľ fičí bohužiaľ Bebe TV, bez toho mi v kľúde pyžamo neoblečie a mlieko nevypije. Nechám ho asi 15 min pozerať, potom dáme "papa bebe", strčíme cumeľ a do 10 min chrní jedna radosť. Ale svetlo máme zapálené len v chodbe a práve že potrebuje úplné ticho. Keďže toto zaberá v 99%, tak to možno aj kvôli sebe robíme (malý je vééľmi aktívny, takže venovanie sa mu vyšťaví aj koňa 🙂 Takže to čítanie zatiaľ odsúvame ☹

xdaniela
28. jan 2013

@stevka27 ja som im rozprávala rozprávky, asi 5 dookola stále chceli a potom sme už tak spolu, že ma dopĺňali, že čo išla mama koza kúpiť? a oni: " mliečko, a sienko " a staršia, že : "pampersky" a tak sme to viac menej, každý deň inú rozprávku z toho urobili. teraz už sú veľké 13, 10 a 8 a radi sú keď im namiesto večerného modlenia čítam bibliu, alebo sa striedame po kapitolách...

jankita
28. jan 2013

Deťom som začala čítať, keď boli ešte v pôrodnici na vyhrievacom lôžku. Pokračovala som asi do dvoch rokov, potom knihy odmietli. Našli zaujímavejšie činnosti. Do 3,5 roka knihy nechceli ani vidieť, dala som ich na policu, aby ich videli, ale ozaj ich len trhali. Asi pred pol rokom sme sa k nim opäť vrátili a neexistuje niečo také, akože ísť spať bez rozprávky. U nás letí kniha o požiarnikovi Samovi 🙂 . Deti proste majú obdobia, kedy niečo robiť chcú a niečo nie. Netráp sa tým, že nechce večer čítať. Moji sa odmietajú hrať s legom, puzzle a tvorivými hračkami vôbec.
Inak, neviem, či večerné čítanie nejak súvisí s rozprávaním. Podľa mňa nie. Mám dvojičky, čítala som im spolu. Jeden mi v 18. mesiacoch hovoril 170 slov čisto a druhý ani nie 50 a aj to skomolene 😅 .

matozazzo
28. jan 2013

starsia asi od 2 rokov, ked v skolke citali pred popoludnajsim spanim, zacala si pytat aj vecer. Mladsej 16m som skusala, ale rusi ju to, nechce... a klasicke rozpravky - novsie vydania, su lepsie a lahsie pisane a hlavne kratke 🙂 O cervenej ciapocke, Skaredom kacatku, Snehulienka,... smutne veci som vynechavala...

nanulik
28. jan 2013

moj má 2r aj 3m. a ja som začala nedávno, požičala som z knižnice dobrodružstáv rušna tomáša a celkom sa mu to páči. ani nedýcha ked mu čítam 🙂

anjelicek26
28. jan 2013

Necitame este malemu - rozpravky mu pred spanim rozpravam, imitujem hlasy a zakomponovavam jeho meno do deja, ma to strasne rad. Knizky jasne pocas dna pozerame,ale nie ako pribeh, ale rozsirovanie slovnej zasoby.

anndy1
16. apr 2013

@majka35 naapodobne ja zas spievam dokola na dvore byva sliepocka nasa mala si ju vypyta ako kikiii 🙂