Od kedy by malo bábo spať vo svojej postieľke?

terezka044
27. apr 2009

Ahojte, chcela by som sa opytat - tuto temu som tu nenasla, tak ak tu je, sa ospravedlnujem.

Ako je to so spinkanim novorodencov? Teda aby bola moja otazka jasna - viem, ze je pre babatko dobre, ked moze byt co najblizsie pri mame, spat s nou v posteli, ze je to aj pre mamu na nocne kojenie pohodlnejsie.. zaroven viem, ze je potom problem navyknut babo na postielku, hoci je pri posteli. Tak sa chcem opytat, kedy vznika taka ta hranica, ze babo by malo spat vo svojej postielke (mam ju hned pri posteli, keby zacalo plakat ze tam byt nechce alebo nieco, tak by som ho chytila za rucicku a rozpravala sa s nim, ale nemusela ho vyberat, aby nebol zavisly na noseni na rukach..)=viem ze toto u malinkych deti neplati, ze placu, len ked naozaj nieco potrebuju.

Tak sa chcem opytat, keby som chcela, aby maly spaval od narodenia pri mne v mojej posteli, tak kedy ho mam zacat ucit na postielku, aby ten pocit ani nepocitil? Alebo ho tam mam davat od zaciatku jak prideme z porodnice, a byt pri nom?
Chcem zaviest pravidelny rezim dna, novorodenec sa sice riadi podla vlastnych potrieb, ale nejake ritualy napriklad vecerne kupanie, potom papanie a spanie, to snad na urcitu hodinu zvladneme. Mate nejake tipy aj na to ako zavadzat rezim u babatiek? Dakujem 🙂 🙂

denduska
27. apr 2009

ahoj terezka 😉 ,
praveze mne malinka celkom pekne spinkala v postielke prvy mesiac...potom bola sustavne pri nas...no a od siedmeho mesiaca som ju len tak skusmo dala vecer do postielky a ona tam zaspala v pohode...mozno by to zvladla aj skor ale ja som sa neodvazila 😅 podotykam ze som ju nenechala vyplakavat ani nic take...len som ju tam polozila hladkala chvilku a ona zaspala...bola som totalne zosokovana, kedze predtym plakala vsade 😅 ...a doteraz je to tak, aj ked v noci ked ju kojim, ja zaspim a ostane vacsinou s nami...ale to je uz moja chyba, kedze mna odvali skor...

Vseobecne sa vravi, ze s privykanim na postielku sa ma zacat po ukonceni 6. mes. ale kamoskin syn tak spaval odmalicka, neviem ako ho to naucila a bojim sa opytat...ale coskoro si odvykol aj od nocneho papania - potom odislo mlieko...takze vsetko ma pre aj proti 🙂

skalnicka
27. apr 2009

uprimne obdivujem tvoje nadsenie co sa zavadzania rezimu tyka...aj ja som bola podobna...hovorim v minulom case, lebo zial - alebo chvalabohu? - je moj syn zive striebro, individualista a silna osobnost uz od narodenia - netvrdim, ze si so mnou robi totalne co chce on, ale ziadne pravidlene papanie, pravidelny spanok pocas dna, atd...zial nefungovalo. namiesto toho len vytrvaly plac - tak som to po case vzdala, nechala to cez den na nom a jedine, co ma jasne dane a od coho neupustim je, ze o siedmej vecer je po okupani v postielke - v nasej posteli nespal nikdy, lebo sme sa s muzom bali, ze by sme ho mohli prilahnut, aj ked vsetci tvrdili, ze to mozne nie je...radsej som si k nemu vstavala ja sama..oplatilo sa, teraz spi s jednou prestavkou na krmenie od vecera do rana vo vlastnej postielke(az na vynimky, ktore su sposobene nejakym bolenim - zuby, brusko, atd...)
tak drzim palce, nech ste uspesnejsi!

boka79
27. apr 2009

Ahoj, nasa mala spala hned od narodenia v koliske a potom, ked mala 6 tyzdnov, tak sme ju dali do postielky v noci teda. Cez den nie, spi vkociku, alebo satke, jednoducho sme to tak urobili od zaciatku. A ona to inak nepozna. Ja som na tom trvala, lebo sa velmi bojim dojcenskeho umrtia a mame ten Monitor na dych, co sa da len do postielky, alebo kolisky dat. Taskze ja na tom trvam. V noci, ked ju kojim musime takcitak odgrgnut, lebo mala ma reflux, takze som plne hore a dam ju spat do postielky. Ja sa teraz snazim o nejaky ten vecerny ritual. Kupat, papat a spat, uvidime ako to dopadne.Ale ked zaspava - vacsinou idem spat s nou, lebo som velmi unavena, tak jej zaspievam uspavanku, pohladkam, pobozkam a potom ju nehcam spinkat. ja mam postielku pri mojej posteli. myslim, ze to nie je nic zle, ked ju naucis na postielku.
Rezim - to jemozno este skoro, nasa mala nema doteraz a asi ani tak skoro nebude mat, ale aspon ten vecerny ritual s casovym obmedzenim ako ist spat medzi 19 - 21 je ok.
Vela stastia.
Silvia

stvura
27. apr 2009

Ahoj, no mas to super vymyslene, to sa musi nechat. Bohuzial je ale vela "veci medzi nebom a zemou" ktore neovplyvnis.
Do troch mesiacov by som rozhodne ziadny rezim nezavadzala, babatko je malicke, treba sa mu nonstop venovat a splnit jeho ocakavania a poziadavky. Aky-taky rezim sa da zaviest po tom tretom mesiaci, po pol roku sa odporuca zacat s tou postielkou {su tam i dalsie podmienky na prespatie v noci, ale to uz pozri inu temu =kdsvns}.
Ja som tiez chcela zacat spanie v postielke od pol roka, no maly si povedal nie, a tak som zacala az po osmom mesiaci a zatial to ide.
Vela stastia...a nech sa ti podari vytyceny ciel!

jasminet
27. apr 2009

neviem, deti zatial nemam, ale osobne si myslim, ze dieta do postele rodicov nepatri (az fakt na pripady, ktore opisala skalnicka). ja planujem malu od sameho zaciatku davat do vlastnej postielky a dokonca do vlastnej izby.
mozno po prichode z porodnice zmenime svoje rozhodnutie a postielku jej prestahujeme k nam do spalne, ale do postele s najvacsou pravdepodobnostou nie.
kamoska ma syna, ktory od malicka spaval s nimi, teraz ma 8 mesiacov a z postele ho nemozu dostat - jednoducho v postielke place a place a place....
ale - kto vie, co budem hovorit po porode 😀

stvura
27. apr 2009

Xixi...jasminet, uvidis po porode...nehovor hop, kym nepreskocis. Ja som mala podobny plan, no nocne kojenie, kedze som mala doma hladosa bolo s prestavkami jednej a pol, maximalne dvoch hodin. Takze, ledva som zaspala, uz som vstavala. To bol dvovod presunut dietatko k nam do postele - ono je to blbost, ze sa prilahne, ako matka budes spat tak na ihlach, ze ho urcite neprilahnes, este i dychanie budes sledovat, to mi ver...
Je mnoho literatur, ktore hovoria o spani v spolocnosti rodicov ako o velmi dobrej veci, lebo ved ked si to vezmes, tak to funguje i v prirode...a vsetko je fajn. Osem mesiacov ma i moj maly a preto ze uz prakticky nepotrebuje tak vela kojit a roztahoval sa v posteli {v noci si len cuckal, no nepil} sme zacali so spanim v postielke. To kojenie treba tiez dodrziavat, lebo fakt mliecko moze odist...
Ine je, ak nebudes dietatko kojit, potom si krasne bude buvat v postielke a ty budes krasne vyspata mamicka...

jasminet
27. apr 2009

stvura - ved vravim, ze kto vie co budem hovorit po porode 😀

janeyzelvicka
27. apr 2009

Já jsem taky plánovala, že malá bude v postýlce (že ve vlastním pokoji má být miminko až tak od půl roku, potvrdí i mainstreamoví odborníci). Ale postupem času jsem změnila názor. Myslím, že to, co miminka opravdu potřebují, je máma, a ne nějaké soukromí ve vlastním pokoji.
Kristýnka skoro od mala prakticky celou noc spí u nás v posteli. A právě naopak děti, které od narození spaly s rodiči v posteli, se jich časem nabaží a odstěhují se samy, protože už rodiče v tomhle nepotřebujou. Nevadí nám to, naopak, je to pěkné, přitulit se k ní, až jí bude o pár let víc, už se tolik nenatulíme. Je to super, jak se ráno probudíme spolu, ona se na mě usmívá... a ne že se vzbudím brekem dítěte z vedlejšího pokoje... Miminka nás potřebujou, jsou na nás závislá, pokud brečíme my, toužíme po tom, aby nás chlap objal, utěšil. Tím víc to potřebuje malé miminko, 9 měsíců s náma bylo nepřetržitě, tak proč ho místo objímání přendat rovnou do vedlejšího pokoje?
Momentálně jí je teda taky osm měsíců a netoužím ji dostat z postele.
Režim taky moc nemá, všechno je tak přibližně, ale taky je to fajn, můžeme jezdit na výlety, podnikat spoustu věcí a nic není striktní.
Doporučuji knížku koncept kontinua 🙂

helenkasabinka
27. apr 2009

ahojte aj ja sa pridam k vam

moja malinka spinkava od narodenia sama v postielke a je to super.....budi sa len raz na papanie a to jej dam len flasku vypit a spinka krasne dalej.Od narodenia mi spavala cele noci v kuse aj ked jej zubky isli tak sa kludne v postielke vyspinkala s nami v nasej posteli spinkala len 2 krat aj to za to ze jej zistili v hrdielku streptokoka a ten jej sposoboval problemy take ze byvala hrozne moc zahlienena a mavala moc soplikov kym jej ten streptokok nezmyzol.Nastastie antibiotika zabrali rychlo tak sme sa ho aj zbavili.A preto vtedy s nami spinkala 2 krat lebo aj v noci moc kaslala a tak som ju musela sledovat a byvala som vtedy stale hore a kontrolovala ju a spinkala na vyvysenom mieste.

aj ked mam monitor dychu a tomu plne doverujem a je to velmi dobry vec a matka sa vdaka tomu aj kludne vyspinka lebo vie ze jej dietatko je strazene ale vtedy som ju musela mat pri sebe.

ale tiez som za ten nazor ze dietatko patri do postielky a nie k rodicom do postele

karotky
27. apr 2009

Já jsem pohodlný člověk,který se rád v klidu vyspí,takže Adámek spal od začátku ve své postýlce.V porodnici jsme měli zákaz si brát děti na spaní k sobě do postele,takže jsem v tom neviděla nic divného. 😉
Na kojení se mi budil každé 3 hodiny,takže jsem ho při té příležitosti přebalila,nakrmila,nechala ho odříhnout a šoupla ho zpátky do postýlky.
Doteď si to nemůžu vynachválit. 😵

claudinka
27. apr 2009

ja to striedam podla toho, aky sme mali den alebo podobne.. teraz mu isli zubky, tak hajal so mnou, ale ked inak nejde, zaspi pri mne a prelozim ho do postielky.. a nadranom si ho vzdy davam k sebe

eliiis
27. apr 2009

ahojky nečetla sem všechny příspěvky ale já sem to dělala od mala tak že malá spinkala v postýlce. mám ji taky hned u postele takže nebyl problém. a dnes když je ji skoro 5 měsíců se krásně vyspíme všichni spinká celou noc a ráno se nebudí s pláčem v postýlce ale s usměvem si tam brebentí a jak mě uvidí začne se smát 😀
sice sme ze začátku bojovali vůbec nechtěla spát tak sme asi první dva týdny uspávali na balonu ale pak sme tomu udělali konec byly sme vyřízení všichni. tak sem ji vždycky položila do postýlky a dokud byla malinka tak sem ji hladila v postýlce, jak byla větší asi 2 měsíce tak už sme ji tam nechávali tak zvaně řečeno vybrečet. nic ji nechybělo nebolelo tak sem ji jen podávala dudlík a jak říkám dnes mi krásně usíná v 19:30 max podám v noci dudlík a sme spokojeni všicni. opravdu jsem nechtěla dopadnout tak že budu do dvou let dítě uspávat jen u mě v posteli u prsa a ono se pak ze zvyku 10 krát za noc vzbudí a přisaje se jen aby usnulo. možná se tu na mě zase sesype vlna jaká sem hrozná máma ale mám krásné spokojené miminko které určitě netrpí nedostatkem kontaktu a lásky 😉

fifinna
27. apr 2009

ja som pred pôrodom bola tiez toho nazoru, ze babätko nepatri do postele rodicov, a tvrdila som, ze môje babo bude spat v postielke. No, ale rychlo som si to rozmyslela, ked sa maly budil kazde dve hod. na kojenie a po ulozeni do postielky sa hned zobudil a inak ako bez prsnika zaspat nevedel, tak to bol taky nekonecny kolotoc. On sa mi dokonca zobudil aj na to, ze som si zapla po kojeni podprsenku. Takze som to mala snim tazke. Skusala som ho dost casto uspat v postielke, ale uz sa to nepodarilo. Doteraz spi v nasej posteli. Neprekaza mi, som stastna, ze ho mam pri sebe, postel mame velku. No a moja rada pre Trerezku : Urcite skusaj babo uspat v postielke a ked sa to nepodari, tak sa nestresuj, ved v konecnom dôsledku aj tak z neho vyrastie dospely jedinec, ktory nebude potrebovat spat s tebou cely zivot a neobere ho to o to, aby bol v dospelosti samostatny. A ako pise stvura aj nam sa podarilo zaviest rezim az po tretom mesiaci.

eliiis
27. apr 2009

ja nevim ja i obdivuju všechny kdo dokážou spát s mimčem v jedné posteli za prvé ma manžel hodně tvrdé spaní- kolikrát se ani nevzbudí když malá pláče. tak bych měla strach že ji třeba bouchne a za druhé Nikolka je taká aktivistka že by nás už ted skopala oba z postele dolů 😀

sirinka
27. apr 2009

nasa mala spala prvy mesiac s nami...potom sme ju skusili nechat v postielke a v pohode...postielku ma a mala vo svojej izbicke... odvtedy spava tam.
zo zaciatku sa budila cca 4x na papanie, postupne to sama obmedzovala az v tri a pol mesiaci zacala spavat celu noc...nic sme ju neucili ani nenutili...mala som pohodlne kreslo v jej izbe, kde som si ju vzdy zobrala do narucia a niekedy sa kojila aj pol hodky a viac kym mala dost a zaspinkala... podotykam, ze kojim ju cez den doteraz, mlieko mi neodislo... 😉
asi dva mesiace je uz na velkej posteli a ked sa niekedy zobudi skor ako rano, pride k nam...
rano vzdy si ju berieme do nasej postele, niekedy este zaspinka, niekedy sa uz iba trosku pomojkame...

zuza.m
27. apr 2009

ja mam kamošku ktora ho mala v postielke od narodenia a až do obeda.vyberal aho iba ked mal papat a potom šup pekne spat.moj maly taky nebol ten plakaval stale .maval obrovske koliky tak že zabudol len pri hojdani.teras hojdat nemusime a krasne zaspinka sam.ale v našej postely.zatial mi nevadi a vychutnavam si jeho pritomnost.a verim že ak by sme velmi chceli tak sa to odučit da.napiše ti sem určite kopu bab čo stym maju vlastne skusenosti. a odučili spanie v postely.ale každe babeno je ine a a ty si sama rozhodneš čo je pre vas oboch najlepšie.ale nemyslim si že ak spi s maminkou že je to niečo zle .

scharfinka
27. apr 2009

Já též souhlasím s tím, že dětičky prostě mají mít svou postýlku.....jednak si myslím, že ten spánek maminky ai miminka je kvalitnější, když se nijakým způsobem při spaní "neruší a neomezují" v pohybu, v poloze a už jenom ten podvědomý strach, ať ho nezalehnu mi nemůže přinést úplné uvolnění, které já osobně ke kvalitnímu spánku potřebuju....a odpočatá máma má víc energie na péči o drobka
náš malý spinkával hned od narození ve své postýlce, byla přiražená hned vedle té naší a bočnice byla oddělaná, takže jsme v podstatě stejně spali "spolu na jedné posteli"....jasně, že v případě nemoci a růstu zubů ho nenechám trápit se samotného, když se mu u nás spí líp, ale to jsou vyjímečné situace..
jen do vlastního pokoje bych měla strach ho dát, to plánuju až tak kolem třetího roku....

phanma
27. apr 2009

Taky jsem pro vlastní postýlku...já jsem zas ten "hrozný necitlivý extrém".
Naše deti NIKDY nespali v naší posteli! Teď jim je 9, 4 a rok...a jsou úplne normální! 🙂 Teda v mezích normy!

Meli takovou vetší kolíbku a kolem 4 mesícu šli do vlastní postýlky.

Nevím, jestli to je tim, ale nejpozdeji ve 2 mesících spali všichni tri celou noc. (10 i 12 hodin).
Takže si to múžu jen vynachválit!!!
Myslím si, že když mrňe nemáš ve svojí posteli, tak ho nebereš hned jak zapláče...a tím se ono samo naučí zase usnout, a to je hrozne dúležitý.
Ale když se náhodou v noci vzbudim (a budim se často!), tak se jdu vždycky podívat, jestli se mají všichni dobre. 🙂

phanma
27. apr 2009

Upresnuji, že v kolibce byli v našem pokoji a když šli do postýlky, tak šli i do svýho pokojíčku. Vím, máme navíc to štestí, že deti mají každý svúj pokoj.

bibianka
27. apr 2009

Moje dvojičky majú od začiatku svoje postieľky, takže nič nebolo treba zavádzať. Ohľadne toho kúpania - novorodenec by sa nemal kúpať každý deň, prvé tri mesiace (možno aj pol roka) stačí raz za týždeň, takže lepšie je vymyslieť si iný uspávací rituál. U nás fungovalo už to, že pomerne skoro sme začali používať postieľky len na nočné spanie a prezliekať ich na noc do "pyžamiek".

phanma
27. apr 2009

U nás taky rozdíl mezi spaním ve dne a v noci.
V noci dupačky a rolety stažený úplne načerno. Ve dne normální oblečení a rolety stažený jen napul.

Zato koupem denne... i když vim, že jsou na to hrozne protichúdný názory. Mne teda vždycky doktori rikali, že ty úplne malinký miminka musí mít denne mytou hlavička kvúli takovým tem šupinkám. Takže tím pádem koupání nezbytný. Ale pozdeji stačí míň.

terezka044
autor
27. apr 2009

Dakujem vsetkym 🙂 je pravda, ze vsetko pojde asi podla toho, aky bude maly, tie prve mesiace nemyslim rezim tak ze sa povie a tak to bude, je mi jasne, ze male dietatko potrebuje byt co najviac s mamou a vsetko, ale nejaky rezim treba zavadzat zevraj uz od prveho dna,ja si sice nedokazem predstavit v com a ako, hlavne cim zacat ?
ale nejako nam to snad pojde.
s tym spinkanim uvidime ako to bude, samostatnu izbu nebude mat urcite, na to nemame miesto, a to bude az ked sa odstahujem (byvam s rodicmi v byte) 😖 . postielku mam pri posteli, tak keby daco, moze byt v nej. tiez neuznavam moc to, ze v noci sa pricucne na prsnik a cuca si aby sa upkojilo, akoze mozno je to fajn, ja obdivujem mamy co to tak robia, a myslim ze deti ktore to zazivaju su rovnake ako tie co to nezazivaju, aspon v neskorsom veku, takze nejakej traumy alebo co sa nebojim ze by mal.. ale je to pre mna pohodlnejsie, ked sa nauci, ze celu noc sa spinka, (nehovorim teraz ked bude hladne a bude plakat kvoli tomu, ale ked uz vydrzi bez toho nocneho papania), a ja sa tiez v klude vyspim. lepsia pohodova vyspata mama ako nevyspata nervozna 😀 .

bianca
27. apr 2009

ahoj.Nasa spi od 1 dna sama.Nikdy s nami nespala v noci v posteli.Par x sa stao ze zaspala pri nas ale hned sme ju odniesli.Ja som sa strasne bala ze by sme ju prilahli alebo jej ublizili.V postielke hajinka v pohode a strazi ju monitor dychu.Bez neho by som to tazko zvladala

babulka123
27. apr 2009

bianca a spinka vo vlastnej izbe alebo s vami v spalni?

ja by som chcela tak cca od 6 mesiacov dat do vlastnej izby , videla som na vela znamych ze mali obrovske problemy naucit dieta na svoju izbu a spavalo dieta / deti s nimi v posteli do 3 rokov... nejde ani tak o to ze sa obmedzovali ale v podstate nespali.. tak toto by som nechcela.. a mam velmi zasadoveho manzela ktroy mi to jednoducho nedopusti a vobec mi to nevadi..

helcah
27. apr 2009

Tak naše malá spí s námi v posteli, začalo to samozřejmě kolikami a častým nočním kojením, kdy jsem nebyla po porodu schopná každou chvíli vstávat k její postýlce. A tím věčným zvedáním se z postele každou půl hodinu jsem si akorát odrovnala koleno takže v zájmu pohodové maminky jsem jí přemístila k nám do postele. Já zase spíš nechápu když někdo řekne že děti nikdy nespaly s ním v posteli, protože když usínáme těsně vedle sebe tak si to fakt užíváme. Ale samozřejmě je určitě super, když máma položí dítko do postýlky a ono usne. Ale určitě bych nenechávala novorozence v jiném pokoji než spí rodiče. Ani si nejsem jistá zda se to vůbec dá praktikovat.

phanma
27. apr 2009

Helco, dá, spousta mých známých to tak udelala.
Ja jsem desný spavec, takže v rámci duševní rovnováhy jsem vytrénovala manžela! 🙂
Dodal mimčo do postele a když bylo po kojení, tak pťebalil a uložil...alespoň mel svuj rodičovský podíl od začátku. 🙂 A já nemusela vstávat...což jsem jakožto čerstvá matka delala i tak...ehm, na WC. 😉 Jinak si myslím, že kdybych mela vstát já, tak by to asi neodneslo jen koleno!!! 😉

helcah
27. apr 2009

Tak to u nás nehrozí, u nás jsem já pořád v polobdění, manžel lehne a je jak mrtvola. Já jsem vždycky tak nějak vycítila že se malá hýbe a vzala jsem jí na kojení dřív než se vzbudila, takže po kojení spala dál. Manžel by pro ní šel až by začala křičet a to už by neusla.

phanma
27. apr 2009

Fakt je, ze nasemu tatovi taky zrejme chybi nejaky zony slyseni.
V noci kdyz deti kaslou tak to s nim vetsinou ani nehne, zato na jiny veci ma sand primo radar!
🙂
Ale uznavam, ze kdyz byly deti mimina, tak se to u nej asi nejak probralo! 🙂

mates15
27. apr 2009

Můj příspěvek: Už před porodem jsme s manželem přichystali miminku pokojíček, kde mělo i svoji postýlku. Po porodu jsem tam 2 týdny spala s ním na svojí posteli, kojila jsem po 3 hodinách a protože jsem měla málo mlíka, tak jsem ještě dokrmovala, takže noční rituál krmení byl vždycky na hodinu, než jsem dala Štěpánka spinkat. Jsem ale ráda, že ho od narození dávám do své postýlky a do svého pokojíčku (čímž to neprosazuji, protože ne každý má tu možnost vyčlenit hned od narození pokojíček pro miminko). Měla jsem jasnou zásadu a to, nedávat si ho do postele 1. syndrom náhlého úmrtí - takhle ho hlídá monitor dechu, 2. aby se oba vyspali a měli sílu na další den s miminkem. Navíc manžel se potřebuje vždy do práce vyspat, takže takhle ani kolikrát nevěděl, že je malý vzhůru. Od konce 6ti nedělí máme svůj režim, který nezabraňuje celodenním výletům, prostě místo v postýlce pak spinká v autě, nebo v kočárku.

terezka044
autor
27. apr 2009

mates a mohla by si mi prosim napisat, aky ste mali ten rezim, aky je, ze co vsetko robite cez den a kedy, aby som vedela, ako ten rezim zavadzat 🙂 dakujem