Problém s uspávaním bábätiek

valka
21. jan 2009

Táto téma je pre tých, čo majú problém s uspávaním babätiek a starších detí, ale nechať vyplakať dieťa je pre nich neprípustné...
Zásady uspávania dieťaťa:
- ISTOTA – znamená, že sa človek môže úplne spoľahnúť na splnenie svojich očakávaní
o schránka – deti sa cítia bezpečne v stiesnených priestoroch – v schránke: perinka, zavinovačka, šatka, pretože im to pripomína pobyt v maternici
o rytmus – pravidelné pohupovanie pripomína pohyby matky, keď bolo dieťatko ešte v nej. Ak nechcete stráviť celú noc pohupovaním dieťaťa, porozmýšľajte nad kolískou alebo závesnou sieťou. My sme mali určitý čas natiahnutú šatku medzi stenami postieľky. Rovnako fungujú uspávanky, ššš a pod. Pre deti je rytmus tak dôležitý, že keď ho nedostávaju zvonka, vytvárajú si ho sami: pohupovanim, mrnkanim, kývanim ručičkou apod. Takto vytvorený rytmus môže prerásť do zvyku, že dieťa sa bude ukľudňovať určitým spôsobom až do dospelosti – autistické rysy správania.
o istota miesta – dieťa musí zaspávať a budiť sa na tom istom mieste, inak je dezorientované, plače...Predstavte si vy, ako by ste sa cítili, keby ste zaspali doma v posteli a zobudili by ste sa u susedov...

- BEZPEČIE– je to istota vzťahujúca sa k ľudským bytostiam, medziľudských vzťahov
o istota matky (blízkej osoby) dieťa sa cíti stratené vo veľkom svete. jediná istota je jeho matka.
(Viac info v knihe od Jiřiny Prekopovej : Když dítě nechce spát, Portál 2008.)

Zasada c. 1 pri prekopovej je, ze pokial je dieta zdrave, prisposobuje sa rodine a nie rodina dietatu...ale malo by mat urcite veci ako pomocku- teda ten rytmus, istotu a pod. aby ste si nemysleli, ze prekopova odsudzuje vsetkych, ktori dieta nechaju plakat...to nie,...
ak dieta place, hoci su podmienky splnene, treba pokracovat vo zvolenej forme, a nechat ho plakat....ale byt stale pri nom a hovorit mu, ze ho lubite, ze ste pri nom, ze chapete, ako sa citi...prave to je chyba, ak dieta komanduje rodicov a oni ked place, tak stale menia sposob uspavania....to dietatu neprida na pokoji....dieta ma získat oporu u rodicov...
myslim, ze su iba dva rozdiely a podla mna dost podstatne v pristupe vyplakavania a prekopovej - 1. rodic je s dietatom stale a 2. rytmus...a to je velka vyhoda, pretoze ked je rodic s dietatom, vie lepsie reagovat na jeho potreby...
priznam sa, ze aj ja som vcera uspavala lucku s placom...pretoze chcela zuzlat prsnik, hoci uz nepila a mne to nie je prijemne...no bola som pri nej, hojdala som, spievala, hladkala a hoci to bol strasny plac, do 15 minut spala...ale vie, ze mam ju stale rada a neopustim ju, aj ked sa hneva...(neviem to tak opisat, treba precitat prekopovu).

Keďže novorodenec má pamäť cca 7 sekúnd, toľko si pamätá, že ste tu, že existujete....po tomto čase na to zabúda a cíti sa ohrozený. Preto ak prídete po minúte jeho plaču, 53 sekúnd sa cítil stratený. Tu odporúčam prečítať si toto:
"Miminko tráví dobu bdění v toužení, v nedostatku, v nekončícím čekání na správnost, která má zaplnit tu tichou prázdnotu. Na několik minut denně je jeho toužení přerušeno a jeho drásavá potřeba po dotyku, chování a pohybu je ukojena. Jeho matka je jednou z těch, které se po dlouhém rozmýšlení rozhodly povolit miminku přístup k prsu. Miluje ho s dosud nepoznanou láskou. Zpočátku je to pro ni těžké, odložit miminko po kojení do postýlky, protože tam tak strašně pláče. Ale je přesvědčená, že tak se to musí dělat, její matka (a TA to přece ví) jí říkala, že nesmí polevit, rozmazlila by ho a pak by měla problémy. Na okamžik cítí, že ten malý tvoreček, kterého drží v náručí, je tím nejdůležitějším na světě.
Vzdychne a uloží miminko něžně do kolébky, která je ozdobená žlutými káčátky ve stejném designu jako celý pokojíček. Vyzdobit ho jí dalo spoustu práce. Závěsy jsou načechrané, kobereček má tvar pandy, všechno je v dětských barvách: bílý prádelník, přebalovací pult s vaničkou, s poličkou na zásypy, olejíčky, mýdlo, šampón, kartáček na vlasy. Na zdi jsou obrázky zvířecích mláďat oblečených jako lidé. V zásuvce komody je spousta košilek, dupaček, capáčků, čepiček, rukaviček a plenek. Ničeho nešetřila, dětský pokoj je perfektní, i když si s manželem zatím nemohou dovolit nábytek do celého domu. Nakloní se, políbí miminko na sametovou tvářičku a odchází směrem ke dveřím. První výbuch utrpení otřese tělíčkem miminka. Matka opatrně zavře dveře. Vyhlásila mu válku. Její vůle musí zvítězit nad jeho. Přes dveře slyší něco, co se podobá mučení. Její kontinuum to jako takové chápe. Situace je opravdu tak vážná, jak to zní. Příroda by tak silné signály nepoužila, pokud by se o mučení nejednalo. Matka zaváhá, její srdce to táhne k miminku. Ale musí odolat a jít svou cestou. Vždyť ho právě nakrmila a přebalila. Je si jistá, že mu opravdu nic nechybí, a proto ho nechá plakat až do vyčerpání.
Když se miminko vzbudí, znovu pláče. Jeho matka nahlédne do dveří a ujistí se, že je na svém místě. Opatrně zase dveře přivře, tak aby v něm nevzbudila falešnou naději. Utíká do kuchyně, kde má práci, ale dveře nechá pootevřené. To aby slyšela, kdyby se miminku náhodou „něco stalo“.
Když v kočárku pláče, je často odměněno známkou života. Máma kočárkem houpá, protože zjistila, že to pomáhá na ztišení. Bolavá touha po pohybu, po zážitcích, po všem, co měli jeho předci v prvních měsících života, je zmírněna houpáním. Je to sice dost ubohé, ale je to lepší než nic. Hlasy na blízku nelze spojit s ničím, co by se ho týkalo, na naplnění očekávání to nestačí. Ale taky je to lepší než ticho v dětském pokoji. Míra kontinuálních prožitků se blíží nule, hlavním zážitkem miminka je jen touha.
Matka ho pravidelně váží a je pyšná, jak miminko prospívá."
(Z knihy Jean Liedloffová: Koncept kontinua, DharmaGaia 2007)

Istota sa týka vecných formalít (postieľka, pravidlá zaspávania), pocit bezpečia však pramení z istoty vo vzťahoch medzi dieťaťom a rodičom, súvisí s láskou.
Pre dieťa je pri zaspávaní najdôležitejšia istota (na tom je založená „vyplakavacia“ metóda). Ak ale chcete, aby dieťa zaspávalo aj rado, s pocitom, že nie je opustené, potrebuje aj bezpečie, teda Vašu prítomnosť. Inak si netvorí vzťah k Vám, ale k sebe samému, snaží sa spoliehať iba na seba...

Ak máte staršie dieťa, ktoré sa bojí spať samo, priviňte ho k sebe do postele, ale veľmi tesno. Tak, aby sa takmer nemohlo hýbať. Ak je jeho strach veľký, vydrží pri Vás. Ak je ale jeho pohodlie dôležitejľie ako jeho strach, samo si pôjde ľahnúť do postielky...Ale bude vedieť, že u Vás má istotu a bezvýhradne ho milujete... 🙂

ziza
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mywiel
21. jan 2009

valka podobnu knihu mam aj ja a cerpam aj z nej ale kazdy si vyberie kde citi ze uspeje, len novorodenec zabuda po par sekundach s dalsimi mesiacmi si uz babatka pamataju, ale v tejto téme asi nemam velmi co robit. 😉 🙂

valka
autor
21. jan 2009

ziza, a co keby si skusila kolisku? uviazat zo satky na postielku? 🙂

valka
autor
21. jan 2009

mywiel, preco by si tu nemala co robit? predsa pisat 😀

mywiel
21. jan 2009

Ja malu tiez zboznujem a mame tiez krasnu izbicku, ktoru sme s ockom pripravovali uz ked som bola v 4tom mesiaci takze je vytuzena a najdolezitejsia na svete pre nas, tym som chcela len povedat, ze aj ked trosku place nema traumu a nema autistické pohyby ako pises...hlavne ked dokaze byt vysmiata hned ako dostane co chce. Jasne ze kazda mamicka musi robit to co uzna za vhodné a s cim suhlasi. Su to nase pokladiky a rodicia robia vzdy najlepsie co vedia pre nich. Ja citam vela knih a cerpam z viacerych. 😉

mywiel
21. jan 2009

valka ja som v tej téme Kazdé dieta sa vie naucit spat, ak si precitas moje prispevky pochopis... 😀 😉

valka
autor
21. jan 2009

mywiel, nevravim, ze kazde dieta musi tieto pohyby robit, ale je mnoho takych, co robia..tak preco riskovat? (podobne je to s alergiou na kravske mlieko, nie? 😀 ) a ta tema ma byt ako alternativa, pretoz mnohe mamicky desi nechat vyplakat, tak nech vedia, ze je tu aj ina moznost..
a ked to tebe vyhovuje, ako mala zaspava, a malej tiez, tak je vsetko v poriadku 😉

mywiel
21. jan 2009

Trosku sa mi nepaci tvoj prispevok lebo ja som nenachavala malu plakat do vycerpania ale som k nej v pravidelnych intervaloch chodila a ona si to pamata 😀 ale asi si tu knihu este necitala, rada ti ju poslem ak mi das tvoj mail, je tam preto taky postup aby to dieta nemalo traumu a vela mamiciek sa presvedcilo ze to funguje, ja som tiez zo zaciatku bola na pochybach a teraz tancujem taka som rada.... 😀 nemusis s tou knihou suhlasit len si ju precitaj, aj ty mas urcite pravdu vo vela veciach aj v tvojej knihe urcite by som sa nasla. 🙂

bihan
21. jan 2009

Valka, ďakujem 😵 Konečne snáď niekto pochopí, že nechať vyrevať to úbohé malé stvorenie naozaj nikomu nepomôže.

Mywiel, tvoje príspevky som čítala a z toho 4h plaču mi trhalo srdce už cez počítač.. a argument, že sa malá na teba potom smiala... sa nečuduje, bola rada, že ťa vidí.. to miminká robia, keď vidia milovanú maminku. 😔

mywiel
21. jan 2009

Jasné treba sa zaujimat o rozne metody a vybrat si co kazdému vyhovuje, preto vravim ze tu nemam co robit, urcite by som pred par tyzdnami s tebou suhlasila a tym ze som tu metodu vyskusala a zabrala za tri dni uz mam iny nazor. 😀 😉 😵

valka
autor
21. jan 2009

mywiel, ja som tu knihu citala...a prave preto, ze sa mi to nepacilo, nechat plakat, tak som zavrhla...lucku som nikdy nenechala plakat ani chvilu, pokial som vedela odstranit pricinu...teraz uz rozlisujem plac potrieb a plac poziadaviek, ale do cca pol roka deti nemaju poziadavky..iba potreby...ako by si sa citila ty, keby si velmi potrebovala byt so svojim muzom, citit ho a on by prisiel, pohladil ta a odisiel? a toto robil pravidelne? nenastvalo by ta to? mna teda ano...

mywiel
21. jan 2009

Pisala som aj ze sme s manzelom chodili po spickach a nemohli sa ani rozpravat aby sa mala nezobudila a neplakala, alebo jedinou moznostou bolo ze niektory z nas bud ja alebo manzel sme museli s nou ist spat ked bola unavena a nemohli sme od nej vstat lebo sa okamzite prebrala a plakala. Takze cely den manzel pracuje a vecer ho nevidim, lebo lezim pri malej v posteli aj ked sa mne spat nechce a manzel si pozera telku....dnes mi to uz pride komické co vsetko sme boli ochotni urobit na ukor nasho manzelského vztahu velmi ju lubime a boli sme ochotni urobit pre nu vsetko ale citili sme ze to predsa nie je normalne niekde to drhne to hadam vsetci rodicia takto musia uspavat svoje deti? Ja by som doma nemohla nic urobit keby som musela stale lezat pri nej v posteli ked ma ona spat. Nosila som ju v satke tri mesiace ked mala koliky a mala som z toho baby blues taka som bola vycerpana, nemala som ani ist cas do sprchy a na zachod som chodila s malou uviazanou v satke. Skusila som tuto metodu a zmenila nam zivot vsetkym tie tri noci neboli taka hroza, len prvu noc som nespala, teraz nie je o com diskutovat mala spi za par sekund sama v postielke. Ale uz vas necham nejdem vam protirecit, pisem len moju skusenost a som za tu metodu asi teraz pretoze nam vysla a pomerne rychlo sa to mala naucila. pa pa 🙂

mywiel
21. jan 2009

Teraz sa konecne s manzelom mozme doma normalne rozpravat, dokonca mozem hrkotat s hrncami, umyvat riad a mala kludne spi. 🙂

smary
21. jan 2009

valka som rada,ze si zalozila tuto temu 😵 ak to aspon jednu zufalu,nevyspatu mamicku odhovori od tej drastickej metody uspavania,ma tato tema zmysel 😵

mywiel ale aj autor tej knihy "kazde dieta sa vie..." nakoniec pripustil,ze ta kniha nie je az taka dokonala,ako v nej tvrdil 😉

kili
21. jan 2009

mywiel, no ale tak isto si mohla byť v obývačke a rozprávať sa s manželom a malá by spala na tebe 😕

mywiel
21. jan 2009

Kili nie dakujem aj ja musim zit, moct dychat a existovat s manzelom 😀
Asi tu knihu obhajujem preto, ze u nas zabrala a sme vsetci spokojni.
Uz som bola na nervy vsade malu vlacit aj na zachod a nemoct sa od nej pohnut, s manzelom som sa hadala, lebo som bola nervozna a nevyspata.
Da sa povedat, ze tu knihu som tu objavila v najvyssi cas, lebo uz sme fakt nevedeli co dalej.
Pred par tyzdnami by som urcite hovorila ako vy, bola som ta prva co hned bezala ked mala len mrnkla. Takze neodsudzujem vas pohlad na vec, len pisem ako som ja dospela k tiez k zmene myslenia, ze dieta sa moze trochu nechat plakat, ta metoda nie taka drasticka ako sa moze zdat. Ja som bola prva co protestovala ked mi radili ju nechat plakat. Ani teraz ju nenachavam plakat, len uz sa naucila spat. Ale uz sa vam nejdem miesat do diskusie.
Mne to pomohlo a vam prajem tiez aby ste nasli co vam vyhovuje.

cherries
21. jan 2009

ahojte ma tato tema zmysel mi mame tiez problem dat maleho spinkat resp. uspat ho ale metoda nechat revat dieta je pre mna nepripustna a ako pise smary presne aj autor danej knihy povedal ze ta metoda nie je az taka dokonala 😉 ale zasa nevyspata niesom on nevie len zaspat ked zaspi tak sinka pekne mozem trepat aj hrncami 😀 a tie autisticke pohyby sa mozu vyskytnut aj neskor nie hned a nie teraz dobre viem o com rozpravas ..........tak vela stastia pri uspavani babatiek 🙂

cherries
21. jan 2009

kili a to spanie na mne praktizujem ja uz druhy tyzden vecer lebo mali je chori a dusi sa tak ked chcem aby vecer isiel spat a oriadne zaspal tak je na mne asi 2 hod a tak ho prenesiem do postielky ale inak to je sranda takto pozerat telku 🙂

mywiel
21. jan 2009

cherries asi kazda mamicka mame trosku rozdielny problém u nas neslo len o zaspavanie ale celkovo o spatie, ja som nemohla trepat hrncami ani ked zaspala.
Vidis teba maly spi ked uz zaspi 🙂 mne nespala a preberala sa na kazdy suchot. Teraz je to iné ale nema zmyslel vas presviedcat kazdému vyhovuje nieco iné a kazdy robi pre svoje babo o com je presvedceny ze to pomoze.

ziza
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cherries
21. jan 2009

mywiel chapem ta ale ved preto hovorim ze ja nemusim praktizovat ten rev kazdy skusa to co mu vyhovuje a hlavne to s cim ma problem ja mam problem len s uspatim so spankom nie ten je bezproblemov 🙂

sisa.b
21. jan 2009

valka, dakujeme za super temu 🙂 tato tu chybala, aby mamicky mohli deticky aj setrnejsie uspavat 🙂

sisa.b
21. jan 2009

este by to chcelo zavesit tu knihu niekde na net. kto sa podujme? 😝 😀

certica
21. jan 2009

valka, aj mna tesi, ze si si nasla cas a zalozila alternativu 🙂
mywiel, ja myslim, ze sa vobec nemusis a nepotrebujes obhajovat 😉 🙂 . kazdy predsa vnimame veci a kazdy sa najde v niecom inom. tak preco neponuknut viac sposobov, ak existuju...

mywiel
21. jan 2009

Certica jasné len vam nechcem tu kazit tému 😀 😉 Ja si myslim, ze je to zacarovany kruh- nervozne dieta- nervozna mama- nervozne dieta. Ale sama podla vlastnej skusenosti viem, ze je tazke byt pokojna, ked dietatko sustavne place.

certica
21. jan 2009

tak nekaz 😀

mywiel
21. jan 2009

😀 Ked citam aj tému Su vsetky také? Tak tiez akoby som sa tam nasla pred par tyzdnami. 🙂

kili
21. jan 2009

charries, teraz boli malí trošku chorí a takí oťapení s toho, že sme so Samkom tiež takto trošku ležali a si to vychutnávam, inak na mne len tak ležať nehrozí 😀

ziza
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
martina46
21. jan 2009

nasu tanku, ked som dala do hojdacky zo satky, tak zhrozene sa na mna pozerala a ani sa nepohla 😀