Problém s uspávaním bábätiek

valka
21. jan 2009

Táto téma je pre tých, čo majú problém s uspávaním babätiek a starších detí, ale nechať vyplakať dieťa je pre nich neprípustné...
Zásady uspávania dieťaťa:
- ISTOTA – znamená, že sa človek môže úplne spoľahnúť na splnenie svojich očakávaní
o schránka – deti sa cítia bezpečne v stiesnených priestoroch – v schránke: perinka, zavinovačka, šatka, pretože im to pripomína pobyt v maternici
o rytmus – pravidelné pohupovanie pripomína pohyby matky, keď bolo dieťatko ešte v nej. Ak nechcete stráviť celú noc pohupovaním dieťaťa, porozmýšľajte nad kolískou alebo závesnou sieťou. My sme mali určitý čas natiahnutú šatku medzi stenami postieľky. Rovnako fungujú uspávanky, ššš a pod. Pre deti je rytmus tak dôležitý, že keď ho nedostávaju zvonka, vytvárajú si ho sami: pohupovanim, mrnkanim, kývanim ručičkou apod. Takto vytvorený rytmus môže prerásť do zvyku, že dieťa sa bude ukľudňovať určitým spôsobom až do dospelosti – autistické rysy správania.
o istota miesta – dieťa musí zaspávať a budiť sa na tom istom mieste, inak je dezorientované, plače...Predstavte si vy, ako by ste sa cítili, keby ste zaspali doma v posteli a zobudili by ste sa u susedov...

- BEZPEČIE– je to istota vzťahujúca sa k ľudským bytostiam, medziľudských vzťahov
o istota matky (blízkej osoby) dieťa sa cíti stratené vo veľkom svete. jediná istota je jeho matka.
(Viac info v knihe od Jiřiny Prekopovej : Když dítě nechce spát, Portál 2008.)

Zasada c. 1 pri prekopovej je, ze pokial je dieta zdrave, prisposobuje sa rodine a nie rodina dietatu...ale malo by mat urcite veci ako pomocku- teda ten rytmus, istotu a pod. aby ste si nemysleli, ze prekopova odsudzuje vsetkych, ktori dieta nechaju plakat...to nie,...
ak dieta place, hoci su podmienky splnene, treba pokracovat vo zvolenej forme, a nechat ho plakat....ale byt stale pri nom a hovorit mu, ze ho lubite, ze ste pri nom, ze chapete, ako sa citi...prave to je chyba, ak dieta komanduje rodicov a oni ked place, tak stale menia sposob uspavania....to dietatu neprida na pokoji....dieta ma získat oporu u rodicov...
myslim, ze su iba dva rozdiely a podla mna dost podstatne v pristupe vyplakavania a prekopovej - 1. rodic je s dietatom stale a 2. rytmus...a to je velka vyhoda, pretoze ked je rodic s dietatom, vie lepsie reagovat na jeho potreby...
priznam sa, ze aj ja som vcera uspavala lucku s placom...pretoze chcela zuzlat prsnik, hoci uz nepila a mne to nie je prijemne...no bola som pri nej, hojdala som, spievala, hladkala a hoci to bol strasny plac, do 15 minut spala...ale vie, ze mam ju stale rada a neopustim ju, aj ked sa hneva...(neviem to tak opisat, treba precitat prekopovu).

Keďže novorodenec má pamäť cca 7 sekúnd, toľko si pamätá, že ste tu, že existujete....po tomto čase na to zabúda a cíti sa ohrozený. Preto ak prídete po minúte jeho plaču, 53 sekúnd sa cítil stratený. Tu odporúčam prečítať si toto:
"Miminko tráví dobu bdění v toužení, v nedostatku, v nekončícím čekání na správnost, která má zaplnit tu tichou prázdnotu. Na několik minut denně je jeho toužení přerušeno a jeho drásavá potřeba po dotyku, chování a pohybu je ukojena. Jeho matka je jednou z těch, které se po dlouhém rozmýšlení rozhodly povolit miminku přístup k prsu. Miluje ho s dosud nepoznanou láskou. Zpočátku je to pro ni těžké, odložit miminko po kojení do postýlky, protože tam tak strašně pláče. Ale je přesvědčená, že tak se to musí dělat, její matka (a TA to přece ví) jí říkala, že nesmí polevit, rozmazlila by ho a pak by měla problémy. Na okamžik cítí, že ten malý tvoreček, kterého drží v náručí, je tím nejdůležitějším na světě.
Vzdychne a uloží miminko něžně do kolébky, která je ozdobená žlutými káčátky ve stejném designu jako celý pokojíček. Vyzdobit ho jí dalo spoustu práce. Závěsy jsou načechrané, kobereček má tvar pandy, všechno je v dětských barvách: bílý prádelník, přebalovací pult s vaničkou, s poličkou na zásypy, olejíčky, mýdlo, šampón, kartáček na vlasy. Na zdi jsou obrázky zvířecích mláďat oblečených jako lidé. V zásuvce komody je spousta košilek, dupaček, capáčků, čepiček, rukaviček a plenek. Ničeho nešetřila, dětský pokoj je perfektní, i když si s manželem zatím nemohou dovolit nábytek do celého domu. Nakloní se, políbí miminko na sametovou tvářičku a odchází směrem ke dveřím. První výbuch utrpení otřese tělíčkem miminka. Matka opatrně zavře dveře. Vyhlásila mu válku. Její vůle musí zvítězit nad jeho. Přes dveře slyší něco, co se podobá mučení. Její kontinuum to jako takové chápe. Situace je opravdu tak vážná, jak to zní. Příroda by tak silné signály nepoužila, pokud by se o mučení nejednalo. Matka zaváhá, její srdce to táhne k miminku. Ale musí odolat a jít svou cestou. Vždyť ho právě nakrmila a přebalila. Je si jistá, že mu opravdu nic nechybí, a proto ho nechá plakat až do vyčerpání.
Když se miminko vzbudí, znovu pláče. Jeho matka nahlédne do dveří a ujistí se, že je na svém místě. Opatrně zase dveře přivře, tak aby v něm nevzbudila falešnou naději. Utíká do kuchyně, kde má práci, ale dveře nechá pootevřené. To aby slyšela, kdyby se miminku náhodou „něco stalo“.
Když v kočárku pláče, je často odměněno známkou života. Máma kočárkem houpá, protože zjistila, že to pomáhá na ztišení. Bolavá touha po pohybu, po zážitcích, po všem, co měli jeho předci v prvních měsících života, je zmírněna houpáním. Je to sice dost ubohé, ale je to lepší než nic. Hlasy na blízku nelze spojit s ničím, co by se ho týkalo, na naplnění očekávání to nestačí. Ale taky je to lepší než ticho v dětském pokoji. Míra kontinuálních prožitků se blíží nule, hlavním zážitkem miminka je jen touha.
Matka ho pravidelně váží a je pyšná, jak miminko prospívá."
(Z knihy Jean Liedloffová: Koncept kontinua, DharmaGaia 2007)

Istota sa týka vecných formalít (postieľka, pravidlá zaspávania), pocit bezpečia však pramení z istoty vo vzťahoch medzi dieťaťom a rodičom, súvisí s láskou.
Pre dieťa je pri zaspávaní najdôležitejšia istota (na tom je založená „vyplakavacia“ metóda). Ak ale chcete, aby dieťa zaspávalo aj rado, s pocitom, že nie je opustené, potrebuje aj bezpečie, teda Vašu prítomnosť. Inak si netvorí vzťah k Vám, ale k sebe samému, snaží sa spoliehať iba na seba...

Ak máte staršie dieťa, ktoré sa bojí spať samo, priviňte ho k sebe do postele, ale veľmi tesno. Tak, aby sa takmer nemohlo hýbať. Ak je jeho strach veľký, vydrží pri Vás. Ak je ale jeho pohodlie dôležitejľie ako jeho strach, samo si pôjde ľahnúť do postielky...Ale bude vedieť, že u Vás má istotu a bezvýhradne ho milujete... 🙂

mywiel
26. jan 2009

Hadam sa da niekde ta kniha objednat, lebo ja nezijem na Slov.

mywiel
26. jan 2009

Lebo toto je sice pekna rada, ze - pokud nepristoupite na casta prani ditete ohledne kojeni, lahve, pochodovani po byte atd., ale trvate na tom, aby se prizbusobilo panujicimu klidu ale je v tej knihe aj navod, rada ako ten panujici klid ziskat? 😕

mywiel
26. jan 2009

A este bez plakania? Bez pochodovania po byte, bez kojenia, to len lezis pri dietati a ako mu vysvetlis ze musi spat? Ja som asi natvrdla ale neviem si to dost dobre predstavit, ze dieta bude suhlasit a bez protestu ked sa zobudi.

kili
26. jan 2009

mywiel, ja som s ním hodinu nechodila, ako sa písalo, tak ani to sa nemá, ja som ho dala vyčúrať a on zas zaspal.

kili
26. jan 2009

mywiel, tak ako to získať podľa tejto knihy, tak ak som to pochopila, každé dieťa je iné. keby sa mne dieťa zobudilo, tak buď tlapkám po zadočku aby sa tak akoby pohupovalo, alebo keby nemohlo spať kôli svojim pohybom, tak pevne chytiť a spievať, hmmkať alebo ššškať. neviem, ono to závisí od situácie a ako na to dieťa reaguje.

pastuska
26. jan 2009

Janatka, vstávala som k malému v noci aj viac ako 10 x, a nie raz, a nie jeden mesiac. Od začiatku spí s nami v posteli. S manželom sme sa o tom ani nerozprávali, na tieto veci máme jednotný názor aj bez diskusie - našťastie.
Ale napriek tomu, že sa toľko budil, vždy som mu dala cicík, nikdy som ho nenechala plakať. Ak som nevládala ja, uspal manžel. Dodnes mu hovorím, že nech ide spať do inej izby, ak chce spať celú noc bez budenia, nikdy to nechcel urobiť.
Teraz bude mať pomaly 7 mesiacov, v noci som namiesto cicíka chytila malého do náručia, asi 10 sekúnd mrnčal a zaspal. Skúšala som to pred dvoma mesiacmi, spustil hysterický rev..tak som mu hneď dala cicík. A preto si osobne myslím, že každé bábo si samo naozaj vystihne ten čas, kedy sa podujme na čosi nové...na toho môjho to funguje. Od malička cez deň spí v babyvaku, alebo vonku v kočíku. Teraz už sa sám "vypýta" občas spať do postele aj cez deň, lebo vo vaku sa nemôže natiahnuť toľko...

Malý spí stále s nami v noci, vyspíme sa všetci traja v pohode. Postieľku síce mám zboku pri posteli prirazenú, no ak do nej malý odlezie, tak ho tam nechám, občas zaspí. Ale väčšinou spí s nami.
A ja som za to rada, manžel často cestuje, tým pádom malý má moju polovicu pre seba, ja spím na manželovej...a aj tak sa vždy vtlačím k malému 🙂 asi zvyk, samej sa mi nedá už zaspať 🙂
A už sa budí v noci tak 2 - 3 krát len, dokonca nechce cicík vôbec, zrejme sa nadobro odstaví, čo ma veľmi mrzí, ale zas nasilu kojiť nebudem. Chcela som do dvoch rokov aspoň, je mi to hrozne ľúto, zo začiatku som mala pocit, že ma "menej potrebuje", ale faktom je, že on sa rozhodol, tak ja to rešpektujem a nenútim ho.

henri001
26. jan 2009

ahojte maminky 🙂
chcem sa vam velmi podakovat za tuto temu...mam skoro 4 mesacneho synceka a spinka s nami 😵 no ked som sa uz neviem ani ako dostala ku knizke kazde dite se umi naucit spat (ci ako to je presne) zacalo mi zvierat zaludok, zeby som ho predsa len mala naucit spinkat sameho ...a aj som skusila a velmi som plakala cele to trvalo mozno 7 minut, ale rozhodla som sa ze ESTE nie 😔 No vdaka zakladatelke tejto temy ( mohla by si tu mat pomnik niekde 😀 ) viem ze ked to takto citim, nemusim 😉 milujem spinkat s malinkym 😵 knizku som si uz objednala, velmi sa na nu tesim...
Mywiel trosku poznam a tiez som velmi rada , ze sem prispieva , aby som mala porovnanie a pripadne sa pucila , mozno sa rady z oboch kniziek daju dat neako dokopy a vznikne nova tema 😀 majte sa krasne 🙂

zzuuzzaa
26. jan 2009

mywiel .. ta tretia podmienka je myslena tak, ako ju vysvetlila kili ..
ale napriklad my ju zatial plne nedodrziavame .. kojim kubka vzdy, ked si ziada .. je to castejsie ked je nervoznejsi napr. zo zubkov, alebo z choroby .. ale inac je to cca 3x za noc .. a to mne neprekaza .. neviem, ci sa da prekrmovat MM ? .. mne povedali, ze pokial kojim, mam kojit podla priania dietata .. a zatial to tak robim a neresim ..
a v tom som zatial prekopovu "nestravila", lebo ona odporuca rezim - aj v kojeni .. a to my zatial nemame ani este neplanujem zaviest .. mozno s prikrmami sa to zacne formovat ..
ale napriklad aj prekopova je proti pochodovaniu s dietatom v noci po byte, prekladaniu si ho z ruk do ruk, rieseniu kazdeho placu kojenim alebo flasou ..

a nase deti tiez placu .. babetku nevysvetlis a nepochopi tvoje slova ..

rozdiel, ktory vidim ja medzi nami je v tom, ze ja chcem svoje dieta drzat v naruci ked place, az kym sa neukludni ..

aj my niekedy mame tazke zaspavanie - place a nevie zaspat - vtedy ho drzim v babyvaku v peknom objati, hojdam ho na fitlopte a spievam (skor hmmmkam) mu stale dookola tu istu melodiu z uspavanky .. chcem byt pri nom, az kym sa neukludni a nezaspi .. je to niekedy naozaj narocne .. ale su to ucinne metody upokojenia - pevne objatie, hojdanie a spievanie ..
toto sa vsak deje len vecer .. ked ho takto uhojdam do spanku (trva to od 5min do cca 30 min .. v tazkych chvilkach boli aj 1.5 hodinovky),
- tak vo vacsine pripadov spi najblizsie 3 hodiny a potom sa prebudi a chce papat .. napapa sa a zaspi pri tom a spi dalej .. az do rana s prestavkami na papanie ..
- niekedy sa stane, ze sa prebudi o 10 min a to mu dam bud prsnik a zaspi, alebo dalsich par minut sa pohojdame ..

mywiel
26. jan 2009

Henri pripadne sa pucila...? no comment 🤐 🙄 Kolko mas rokov? 😕

bihan
26. jan 2009

Mywiel, to bude "poučila", nie "pučila" 😉

certica
26. jan 2009

mywiel, ja myslim, ze je to len cisty preklep a namiesto pucila malo byt poucila 😉 . velmi si to tu pripustas a vztahujes na seba aj to, co nie je...

mywiel
26. jan 2009

Asi ano velmi si vsetko pripustam uznavam. 😔

henri001
26. jan 2009

bihan dakujem , poucila 😔

mywiel
26. jan 2009

Henri ospravedlnujem sa prepac. 😉

bihan
26. jan 2009

Ozaj, Henri, keď vám to tak všetkým v posteli vyhovuj, tak prečo to meniť 😉 Je mnoho rodičov, ktorí spali s deckami do momentu, kým sa dieťa samo nerozhodlo, že chce ísť do svojej izby a do svojej postele.

zzuuzzaa
26. jan 2009

a este k ucinnosti metody ..
metoda vyplakania je ucinna .. verm tomu, ze vo vacsine pripadov naozaj je ucinna a ze rodicia su za nu vdacni ..
lebo citia svoj problem a metoda im ho vyriesi ..
myslim, ze dieta pochopi po tych par hodinach a par dnoch v ktorych sa to opakuje, ze rodicov sa nedovola, ze place zbytocne .. co uz mu ine zostava ako naucit sa zaspat samemu?
nauci sa to .. a samezrejme je cez den spokojne a stastne ze je s rodicmi ..
avsak ako to tu uz niekto spominal, nauci sa nielen zaspat samo .. nielen prespat samo celu noc .. nielen mat rezim .. nielen byt samostatne .. ale aj to, ze v tazkych chvilach mi plac nepomoze .. v tazkych chvilach sa musim spolahnut sam na seba ..
a toto je dovod preco hladam ine cesty ..
mozno aj preto, ze take nieco vnimam vo svojom zivote 🙂 .. a niekedy je mi tazko tak zit .. ked sa chcem spoliehat len sama na seba, lebo ked mi je tazko, tak mi aj tak "nikto nepomoze" ..

ale to som sa zase rozpisala nie o nasej teme 😅

ja si osobne myslim, ze ak sa rodic rozhodne uplatnit metodu uspavania podla prekopovej .. ak je pevny vo svojom rozhodnuti a dodrzi zasady, ktore su uvedene .. tak aj tato metoda je velmi ucinna ..
mam kamaratku, ktora takto v priebehu par dni naucila vecer zaspavat svoju dcerku v postielke (prirazenej k posteli rodicov) .. predtym ju uspavali len v satke .. neobislo sa to samozrejme bez placu, ale co je podstatne .. matka neodchadzala, ale cely cas bola pri malicke .. po par dnoch sa naucila zaspavat len s malym mrncanim a obcas uplne pekne potichu ..
ale napriklad ja som na to este nenabrala odvahu 😅 .. ale viem, ze aj to pride ..

mywiel
26. jan 2009

Idem sa radsej venovat malej, stacilo na dnes internet, uz mi asi harasi zo vsetkych tych tém co tu su... 😅 😀

henri001
26. jan 2009

mywiel , cmuk 🙂
bihan ...ved presne preto som stastna, ze to menit nemusim , postel mame velku,kojim okolo2-3 , potom spinka a budi sa rano , chvilku sa hrajka z rucickami a az potom mrnci ze vstavaj 😀

zzuuzzaa
26. jan 2009

baby, ale chcela som sa aj ja poradit so skusenejsimi maminami ..
prekopova odporuca rytmus pri zaspavani .. my momentalne vyuzivame hojdanie na fitlopte a spievanie ..
myslim, ze spievanie je fajn, ale nie som si az taka ista tou fotloptou a chcela by som to nejako v blizkej buducnosti resit ..
ale aky rytmus mu zabezpecim pri zaspavani?
vraj upokojuje aj cumel , ale my nepouzivame .. tak nic ..
uvazujem na tou hackou .. ale je to vhodne na nocne spanie? poznate niekoho, komu v hacke spavaju deti v noci? do akeho veku je to vhodne? a co pohyblivost dietata? nevypadne z toho, ked uz bude pohyblivejsi? a je to v pohode, ked nebude spavat na rovnom? aj rocny?

alebo ake mate vy osvedcene tipy na vyuzitie rytmu pri uspavani babetka?

janatka
26. jan 2009

Ahojky, takže pokud jsem to správně pochopila, podle této metody se taky může dítě nechat křičet, jen jsme u něho a hladíme a mluvíme. Ale já tohle přece zkoušela a trvalo to 1,5h než usnula. Prostě se taky ubrečela, jen já byla u toho. Samozřejmě souhlasím, že dítě samozřejmě nezná pojem manipulace, chce nám říct , abychom s ním dělali to co mu je příjemné. Pokud mě bude každý večer někdo dobrovolně hodinu masírovat, budu to chtít taky každý den protože je mi to příjemné. Jako každý tvor dítko po půl roce rychle pochopí, že se může komunikací dožadovat znovu toho, co se mu tolik líbilo.
Se spaním v naší posteli jsme neměli s manžou nejmenší problém, můj třetí syn takhle spal do dvou let a my si to užívali. Jenže moje malá je jiná.
Henri, pokud bys pořádně četla knížku, Každé....., nikdy bys praktiku 3,5,7 nezkoušela na tak malém dítku co máš !!! Ještě jednou opakuji... Je to rada pro děti staré minimálně 6 měsíců !!!
Zuza nevím jestli bys chtěla nosit své dítě po bytě každou noc 10x tak 10-15 min, jelikož bys ho pouhým držením v náručí prostě neuklidnila.
Pastuska, blahopřeji, máš doma jedno z mála dětí které se samo naučí usínat bez prsu, když ho dostávalo neomezeně i v noci !
Holky, já mám už 4 dítko. Pokud bych na tuhle diskusi narazila po těch třech, do krve bych se hádala, že dítko je třeba uklidnit jakkoli a nad metodou 3,5,7 bych asi zlomila hůl. Prostě kdo nezažil, nepochopí...
A jsem ráda, že vím, že není dobré pro mozek dítka nechat ho dlouho brečet, protože teď brečí malá asi tak jen čtvrtinu času co dřívější měsíce, je odpočnutá, přez den si stále hrajene a max si to užíváme...

janatka
26. jan 2009

Takže se loučím a schrnu to takto: určitě nejdřív vyzkoušejte šetrnější metody, ale nezavrhujte ani ty ostatní. Může se stát, že na vaše děťátko nebudou jiné účinkovat.
Přeju všem spokojené a do růžova vyspané děti...

valka
autor
26. jan 2009

henri, dakujem za pomnik 😀

ja malu tiez kojim na poziadanie aj v noci...jedna noc je tak, ina onak...v kazdom pripade, este sa mi nestalo, aby som sa nevyspala...dam prso do ust a spime dalej...alebo ako kili pisala, dame vycurat a spime dalej...
rytmus som davala tak, ze som malej chytila rucky a prichytila ich k telu (ako vojak) a hojdala som ju a spievala...jasne, ze bol plac, ale dalo sa to vydrzat (zacali sme v cca7-8 mesiacoch)...ked bol plac neznesitelny, dala som prsnik, mala sa napila a ked zacala cumlikovat, vybrala som ho a uspavala dalej...a krasne to funguje...
dietatu sice nevysvetlite slovami, ze prsnik nemoze, ale pristupom...nedam, lebo prsnik nie je cumel...ale stale ta mam rada...toto je asi demonstrovanie pristupu, ked som pri malej, aj ked place a nieco sa jej nepaci...no ona je dieta a ja som jej mama a ja viem, co je pre nu najlepsie ...(veta ako z prekopovej 😀 )

kili
26. jan 2009

valka, to si dobre napísala, ale ešte aby sme to aj naozaj vedeli, že 😀

valka
autor
26. jan 2009

kili, tak teraz som nepochopila....co mame vediet? 😨

kili
26. jan 2009

no tá tvoja posledná veta "no ona je dieta a ja som jej mama a ja viem, co je pre nu najlepsie"

mizulienka
27. jan 2009

ahojte, mozte mi niekto z vas, ktori aplikuejete zaspavanie podla Prekopovej poradit, ako ste uspavali babo v obdobi, ked mu isli zubky? Vratili ste sa k povodnym uspavacim navykom? alebo?

valka
autor
27. jan 2009

mizu, u nas to bolo tak, aby sme malej co najviac ulahcili zaspavanie...ved toho uz ma aj tak dost (prave riesime dalsi zub)...takze snaha bola zaspat podla pravidiel, ale ak plakala, tak som k tomu prihliadla...teda mierne uspavanie upravila (vzala ju do narucia a chvilu mojkala a nosila, alebo som jej dala este prsnik do ust...)
ja inak nechapem, lebo cely den je s tych zubkov mrzuta, ale v noci sa zobudila iba raz....o 3, napila sa a spala dalej... 😅

mizulienka
27. jan 2009

valka tak to je super...moj maly Misko cez den mrzuty a v noci od prveho zobudenia, ci to je o 22.00, 01, alebo 02, kazdu tristvrte hodinu hore, strasne nepokojne spava, ja uz fakt neviem, co mam robit...ako ho ukludnit...velmi by som chcela aby spal s nami v posteli, ale ja uz mam popri nom taky lahky spanok, ze on sa iba pohne a ja som uz hore a potom kym ja stihnem zaspat, on uz je znova hore ☹ tak ja neviem, co to za spanie ma moj maly misiak 🙂

bihan
27. jan 2009

Tak isto poprosím dievčatá, ktoré svoje deti nechávajú v noci vyrevať, aby sem nechodili vysvetľovať, prečo tak urobili a radšej radili v príslušnej téme, kde budú určite lepšie pochopené 😉

Mizulienka, keď malej išli zuby, tak mala už tak pevný režim, že sa vôbec nič nezmenilo. Častejšie sa začala v noci budiť, ale potom zase rýchlo zaspala.

valka
autor
27. jan 2009

mizu, tak ostava asi len vydrzat, kym tie potvorky nevylezu uplne....ja som s rychlym zaspavanim problem nemala...dokonca rano si knohokrat ani nepamatam, kolko krat som bola hore - proste v polospanku prebalim alebo dam vycurat alebo supnem ten prsnik do ust...a spim dalej....
ale mozes vyskusat to zaspavanie - teda ak nebude pri tom moc plakat...pripadne to skus tak, ako ja....prsnik na pytie a potom drzat rucicky a hojdat....ak bude plac velky, znova prsnik...niekedy aj lucka place, ale to je akoby zo sna....ale je to na nerozoznanie od normalneho placu...len ked o chvilu vidim, ze vlastne v pohode spi... 😒