Problém s uspávaním bábätiek

valka
21. jan 2009

Táto téma je pre tých, čo majú problém s uspávaním babätiek a starších detí, ale nechať vyplakať dieťa je pre nich neprípustné...
Zásady uspávania dieťaťa:
- ISTOTA – znamená, že sa človek môže úplne spoľahnúť na splnenie svojich očakávaní
o schránka – deti sa cítia bezpečne v stiesnených priestoroch – v schránke: perinka, zavinovačka, šatka, pretože im to pripomína pobyt v maternici
o rytmus – pravidelné pohupovanie pripomína pohyby matky, keď bolo dieťatko ešte v nej. Ak nechcete stráviť celú noc pohupovaním dieťaťa, porozmýšľajte nad kolískou alebo závesnou sieťou. My sme mali určitý čas natiahnutú šatku medzi stenami postieľky. Rovnako fungujú uspávanky, ššš a pod. Pre deti je rytmus tak dôležitý, že keď ho nedostávaju zvonka, vytvárajú si ho sami: pohupovanim, mrnkanim, kývanim ručičkou apod. Takto vytvorený rytmus môže prerásť do zvyku, že dieťa sa bude ukľudňovať určitým spôsobom až do dospelosti – autistické rysy správania.
o istota miesta – dieťa musí zaspávať a budiť sa na tom istom mieste, inak je dezorientované, plače...Predstavte si vy, ako by ste sa cítili, keby ste zaspali doma v posteli a zobudili by ste sa u susedov...

- BEZPEČIE– je to istota vzťahujúca sa k ľudským bytostiam, medziľudských vzťahov
o istota matky (blízkej osoby) dieťa sa cíti stratené vo veľkom svete. jediná istota je jeho matka.
(Viac info v knihe od Jiřiny Prekopovej : Když dítě nechce spát, Portál 2008.)

Zasada c. 1 pri prekopovej je, ze pokial je dieta zdrave, prisposobuje sa rodine a nie rodina dietatu...ale malo by mat urcite veci ako pomocku- teda ten rytmus, istotu a pod. aby ste si nemysleli, ze prekopova odsudzuje vsetkych, ktori dieta nechaju plakat...to nie,...
ak dieta place, hoci su podmienky splnene, treba pokracovat vo zvolenej forme, a nechat ho plakat....ale byt stale pri nom a hovorit mu, ze ho lubite, ze ste pri nom, ze chapete, ako sa citi...prave to je chyba, ak dieta komanduje rodicov a oni ked place, tak stale menia sposob uspavania....to dietatu neprida na pokoji....dieta ma získat oporu u rodicov...
myslim, ze su iba dva rozdiely a podla mna dost podstatne v pristupe vyplakavania a prekopovej - 1. rodic je s dietatom stale a 2. rytmus...a to je velka vyhoda, pretoze ked je rodic s dietatom, vie lepsie reagovat na jeho potreby...
priznam sa, ze aj ja som vcera uspavala lucku s placom...pretoze chcela zuzlat prsnik, hoci uz nepila a mne to nie je prijemne...no bola som pri nej, hojdala som, spievala, hladkala a hoci to bol strasny plac, do 15 minut spala...ale vie, ze mam ju stale rada a neopustim ju, aj ked sa hneva...(neviem to tak opisat, treba precitat prekopovu).

Keďže novorodenec má pamäť cca 7 sekúnd, toľko si pamätá, že ste tu, že existujete....po tomto čase na to zabúda a cíti sa ohrozený. Preto ak prídete po minúte jeho plaču, 53 sekúnd sa cítil stratený. Tu odporúčam prečítať si toto:
"Miminko tráví dobu bdění v toužení, v nedostatku, v nekončícím čekání na správnost, která má zaplnit tu tichou prázdnotu. Na několik minut denně je jeho toužení přerušeno a jeho drásavá potřeba po dotyku, chování a pohybu je ukojena. Jeho matka je jednou z těch, které se po dlouhém rozmýšlení rozhodly povolit miminku přístup k prsu. Miluje ho s dosud nepoznanou láskou. Zpočátku je to pro ni těžké, odložit miminko po kojení do postýlky, protože tam tak strašně pláče. Ale je přesvědčená, že tak se to musí dělat, její matka (a TA to přece ví) jí říkala, že nesmí polevit, rozmazlila by ho a pak by měla problémy. Na okamžik cítí, že ten malý tvoreček, kterého drží v náručí, je tím nejdůležitějším na světě.
Vzdychne a uloží miminko něžně do kolébky, která je ozdobená žlutými káčátky ve stejném designu jako celý pokojíček. Vyzdobit ho jí dalo spoustu práce. Závěsy jsou načechrané, kobereček má tvar pandy, všechno je v dětských barvách: bílý prádelník, přebalovací pult s vaničkou, s poličkou na zásypy, olejíčky, mýdlo, šampón, kartáček na vlasy. Na zdi jsou obrázky zvířecích mláďat oblečených jako lidé. V zásuvce komody je spousta košilek, dupaček, capáčků, čepiček, rukaviček a plenek. Ničeho nešetřila, dětský pokoj je perfektní, i když si s manželem zatím nemohou dovolit nábytek do celého domu. Nakloní se, políbí miminko na sametovou tvářičku a odchází směrem ke dveřím. První výbuch utrpení otřese tělíčkem miminka. Matka opatrně zavře dveře. Vyhlásila mu válku. Její vůle musí zvítězit nad jeho. Přes dveře slyší něco, co se podobá mučení. Její kontinuum to jako takové chápe. Situace je opravdu tak vážná, jak to zní. Příroda by tak silné signály nepoužila, pokud by se o mučení nejednalo. Matka zaváhá, její srdce to táhne k miminku. Ale musí odolat a jít svou cestou. Vždyť ho právě nakrmila a přebalila. Je si jistá, že mu opravdu nic nechybí, a proto ho nechá plakat až do vyčerpání.
Když se miminko vzbudí, znovu pláče. Jeho matka nahlédne do dveří a ujistí se, že je na svém místě. Opatrně zase dveře přivře, tak aby v něm nevzbudila falešnou naději. Utíká do kuchyně, kde má práci, ale dveře nechá pootevřené. To aby slyšela, kdyby se miminku náhodou „něco stalo“.
Když v kočárku pláče, je často odměněno známkou života. Máma kočárkem houpá, protože zjistila, že to pomáhá na ztišení. Bolavá touha po pohybu, po zážitcích, po všem, co měli jeho předci v prvních měsících života, je zmírněna houpáním. Je to sice dost ubohé, ale je to lepší než nic. Hlasy na blízku nelze spojit s ničím, co by se ho týkalo, na naplnění očekávání to nestačí. Ale taky je to lepší než ticho v dětském pokoji. Míra kontinuálních prožitků se blíží nule, hlavním zážitkem miminka je jen touha.
Matka ho pravidelně váží a je pyšná, jak miminko prospívá."
(Z knihy Jean Liedloffová: Koncept kontinua, DharmaGaia 2007)

Istota sa týka vecných formalít (postieľka, pravidlá zaspávania), pocit bezpečia však pramení z istoty vo vzťahoch medzi dieťaťom a rodičom, súvisí s láskou.
Pre dieťa je pri zaspávaní najdôležitejšia istota (na tom je založená „vyplakavacia“ metóda). Ak ale chcete, aby dieťa zaspávalo aj rado, s pocitom, že nie je opustené, potrebuje aj bezpečie, teda Vašu prítomnosť. Inak si netvorí vzťah k Vám, ale k sebe samému, snaží sa spoliehať iba na seba...

Ak máte staršie dieťa, ktoré sa bojí spať samo, priviňte ho k sebe do postele, ale veľmi tesno. Tak, aby sa takmer nemohlo hýbať. Ak je jeho strach veľký, vydrží pri Vás. Ak je ale jeho pohodlie dôležitejľie ako jeho strach, samo si pôjde ľahnúť do postielky...Ale bude vedieť, že u Vás má istotu a bezvýhradne ho milujete... 🙂

prsky
4. feb 2009

ozaj...len je v tych nosicoch hrozne teplo, riesite to nejak? 😀

valka
autor
4. feb 2009

prsky, skusala si so satkou ist aj von? ako viazes malu do nej? na zvislo alebo do kolisky?l

valka
autor
4. feb 2009

a este som si to precitala raz a vidim 😀
prsky, skus klokana I. http://www.babysatka.sk/right/sposob.htm je to nazvislo, ale male je dobre fixovane a hadam to s tou satkou zvladnes...

prsky
4. feb 2009

valka, s tou satkou sa da max tak koliska, do kriza ju o seba neobviazem, aj ked nie som nejak velka 🙂..vonku chodievame v manduci na zvislo...len to sa mi zda este trochu priskoro na krpca, aby bola cely den tak...ale inak satku planujem, len je to trochen vacsia investicia v dobe financnej krizy 😀

prsky
4. feb 2009

ten klokan by mozno siel...vyskusam

valka
autor
4. feb 2009

prsky, predaj to kratsie indio a kupis druhu...vsetky tak robime...😅
alebo to ber ako investiciu...ved ju po case predas...pripadne kukni na nosime.sk v bazare alebo vo fore...vela ludi satky predava... 😉

prsky
4. feb 2009

jj, viem, len ako pisem, mam trochu obavy, nosit ju vacsinu dna zvislo, sak ma este len 2 mesiace 😉

valka
autor
4. feb 2009

prsky, ak je dobre utiahnuta a podsadeny zadocek, bat sa nemusis... 😉

kili
4. feb 2009

prsky, zvislého úväzu sa fakt báť nemusíš 😉 v afrike tak nosia stále a vyhrávajú olympiády 😎

prsky
4. feb 2009

ok, ked poviete 🙂..len este 1 problem...mala v bdelom stave rada pozera po okoli, co nie je mozne ked je otocena ku mne (a hlavicku ma podopretu satkou, kedze ju este neudrzi) - ako to riesite? kedze nie je vhodne viazat dieta tvarou v "smere jazdy" 😉

zzuuzzaa
4. feb 2009

ahoj prsky .. nas kubko je sice uz teraz vacsi ..
ale ked bol malicky v bdelom stave, tak som mu jednou rukou podopierala hlavicku, kym nezaspal ..
a jemu stacilo, ked videl nabok ..
ale aj tak som ho mensieho nosila vacsinou ked mal spat .. takze o chvilu zaspinkal ..

zzuuzzaa
4. feb 2009

baby .. nam sa total pokazil nas nocny uspavaci system 😠

kubino bol chory a do toho 2 zubky .. teraz cakame dalsie .. no to su niekedy revy vecerne ..
niekedy babyvak zaberie .. niekedy je to dllllhe kojenie ..
a v noci .. niekedy mam tiez pocit, ze kojim celu noc ..
fuha .. neviem, co s tym ..
ci to vydrzat, lebo idu zubky a potrebuje to .. alebo to riesit, lebo mu vytvaram nespravne navyky ..
???

a objednala som hacku .. tak som nesmierne zvedava .. potom vam napisem .. snad to bude zazracne 😅

valka
autor
5. feb 2009

zuzi, treba preckat...pomoct malemu, aby to v pohode prezil a potom nanovo...sme tu prave preto, aby nase deticky boli v pohode...lucka mala pri zubkoch problem zaspat (alebo ked sa vazne narusil rytmus dna - boli sme u nasich)...no potom sa to dalo do normalu.... 🙂
a s tym nonstop kojenim som mala rovnako pocas rastu zubkov...teraz je to uz lepsie (lenki tiez pisala, ze si odkojila kazdy milimeter zubkov 😉 )

zzuuzzaa
5. feb 2009

dik za povzbudenie valka 🙂
vydrzime .. ved mame pre koho 😉

venonna
5. feb 2009

zuzi, ako radi valka, tieto etapy treba len preckat, zasa bude lepsie 🙂
inak potom daj referencie na hacku, ja nad nou tiez uvazujem 😉

bambusko
5. feb 2009

zuzi, fakt choroby a zuby, u nas aj ockovania, su kvalitne rozhadzovace spanku ☹ ale ako pisu dievcata, zase sa to da do normalu 😉

jitulka
8. feb 2009

Ahojky, můžete mi někdo poradit. Mám čtyřměsíčního chlapečka a poslední dobou se budí každou hodinu ze spaní a hrozně pláče. Vůbec nevím co s ním. Už jsem se rozhodla, že ho prostě nechám vyřvat. Nemám sílu každou hodinu vstávat a utěšovat ho. Nemáte s tím někdo nějaké zkušenosti?

pastuska
8. feb 2009

Jitulka, myslím si, že keď plačká, tak mu niečo je. Také malé bábätko neplače preto, že ťa chce naštvať alebo že sa mu to páči. Nechať ho vyplakať, no to mu v jeho trápení nepomôže. Ty si matka, máš mu pomáhať a starať sa o neho. Tak skús zistiť, prečo plače. Nebolí ho niečo? Nie je hladný? Aj môj bol taký, teraz idú zúbky, je chorý a zároveň zrejme aj úzkosť 8-mesačných, manžel nie je doma takmer vôbec, rodičia ďaleko...ale zvládam, vstávam a upokojujem..ak ho necháš vyrevať, bude len revať, pretože ak ho naozaj niečo bolí - neprestane. Drž sa, ono to prejde určite, ja viem, ako sa cítiš, ver mi - bude lepšie.

martina46
8. feb 2009

tak mam knizku, uz som sa pustila do citania, som moc zvedava 😵
uspavame zatial celkom v pohode.

lenulin
8. feb 2009

pastuška máš pravdu vždycky je něco trápí není to z legrace.Nám se stalo že ve 2měsících měl hodinové záchvaty pláče a dopracovala jsem se k tomu,že nevěděl jak usnout Jakmile se mu ačali zavírat očka řev jak blázen a vydržel hodinu a já měla oči pro pláč s ním protože jsem si myslela že ho něco bolí.A když jsem zjistila v čem je problém tak už to bylo čím dál lepší bylo to prostě takové období ale zvládli jsme to.Ale je to nespavec dodnes spí za den max hodinu

pastuska
8. feb 2009

lenulim, môj malý spával v postielke (no pár krát som to skúsila) vždy 3x denne po 20 minút. Našťastie, sa to natiahlo, ale spaním vo vaku. A zistila som, že môjho trápilo vždy bruško, koľkokrát som mu musela dávať rektálnu rúrku aj dvakrát denne, vždy to zabralo. Ale on chcel proste spávať vo vaku, nie v postielke. Tak vo vaku spí od malička dobre, väčšinou 3 - 4 hodiny denne. A teda, on spí v noci tak 12 hodín. A tak to má dodnes. Bruško už prešlo, zasa idú zúbky...vždy sa niečo nájde. Ale od toho som tu, aby som mu to nejako uľahčila.

valka
autor
9. feb 2009

lenulim, spava s tebou? lucka sa este v porodnici budila kazdu chvilu, lebo tam lezala v postielke...ked som si ju dala k sebe, zacala spavat pokojne...vyskusaj napr. urobit balkon z postielky...
kocky, mam dilemu...lucka stale cez den spava na mne (teda na chrbte) ono je to super, pretoze takto vydrzi spat aj doobeda aj poobede tak v priemere po 1,5 hodinky, casto aj 2,5...ked ju ale zlozim, zobudi sa vemi rychlo...a zese ked ju uspavam na postielke,tak strasny plac a potom uz nezaspi vobec aj nekolko hodin...mam ju ucit spat v postielke (a mala by som vacsiu volnost, kym ona spi) alebo to nechat zatial tak a tesit sa, ze mala tolko spi? 😕 v noci spi pekne 10-12 hodin (akurat ale dnes vstala o pol 6 😠 )

kkaattkkaa
9. feb 2009

Valka u nas to bolo to iste, ale postupne nastalo zlepsenie. Myslim, ze uz nie ste daleko. Ja osobne som mala problem skladat synceka z chrbta, takze ked viem, ze ho chcem polozit na postel, skor ho nosim vpredu - aj ked pri tej vahe je to uz narocne.
Ukladam veelmi veelmi pomalicky, a to tak, ze na nom stale "lezim" az pokial nie je na posteli. Aby si nic nevsimol.

valka
autor
10. feb 2009

kkaattkkaa, ja ale malu nechcem skladat, ak uz na mne spi...nech zaspava a vstava rovnako...aby z toho nemala soky....
inak vcera doobeda spala na mne 3,5 hodiny 🤐 😅 no a poobede nieco vyse pol hodky (prisiel manzel, tak sa zobudila)

kkaattkkaa
10. feb 2009

Valka, ja by som to zatial neriesila, ked vam to vyhovuje. Je mi jasne, ze je lepsie, ked sa babo zobudi tam, kde zaspavalo, ale pokial je to vecer a v noci, je to neuskutocnitelne, ked zaspava v satke. Ako vlastne zaspavate vecer?

valka
autor
10. feb 2009

vecer zaspi krasne za 10-15 minut...napapa sa , potom ju chytim za rucicky, chvilu spievam a o chvilku zavrie oci a zaspi..no cez den je to plac pri takom istom postupe...tak asi este vydrzim, aspon kym sa jej spanok nezredukuje na jeden denne - alebo kym nebudem tehotna 😀

martina46
10. feb 2009

Valka, večer zaspáva za tmy?

pastuska
10. feb 2009

Valka, ja to mám tiež tak ako ty 🙂 Ale neriešim to. Malý spáva s nami v posteli, ale posledné noci sa sám odplazí uprostred noci do svojej postieľky, ktorá je prirazená k našej, a zaspí krásne tam. Takže ho nechávam. A určite sa sám naučí spať aj cez deň tam, už pár krát sa sám vypýtal spať aj do postele cez deň, nie do vaku. Takže si počkám, kým to bude na stálo. Ono sa potrebuje aj prevaľovať a naťahovať, a to v šatke / vaku nejde 🙂

valka
autor
10. feb 2009

martina, ano...
pastuska, dufam...lebo lucke sa v manduce neskutocne dobre zaspava 😀

pastuska
10. feb 2009

Valka, aj malému vo vaku 🙂 Ale ešte radšej má kočík...čo prvé tri mesiace sme ho mali na ozdobu - nenávidel ho 🙂 To fungoval len babyvak, šatka alebo ruky 🙂