Problém s uspávaním bábätiek

valka
21. jan 2009

Táto téma je pre tých, čo majú problém s uspávaním babätiek a starších detí, ale nechať vyplakať dieťa je pre nich neprípustné...
Zásady uspávania dieťaťa:
- ISTOTA – znamená, že sa človek môže úplne spoľahnúť na splnenie svojich očakávaní
o schránka – deti sa cítia bezpečne v stiesnených priestoroch – v schránke: perinka, zavinovačka, šatka, pretože im to pripomína pobyt v maternici
o rytmus – pravidelné pohupovanie pripomína pohyby matky, keď bolo dieťatko ešte v nej. Ak nechcete stráviť celú noc pohupovaním dieťaťa, porozmýšľajte nad kolískou alebo závesnou sieťou. My sme mali určitý čas natiahnutú šatku medzi stenami postieľky. Rovnako fungujú uspávanky, ššš a pod. Pre deti je rytmus tak dôležitý, že keď ho nedostávaju zvonka, vytvárajú si ho sami: pohupovanim, mrnkanim, kývanim ručičkou apod. Takto vytvorený rytmus môže prerásť do zvyku, že dieťa sa bude ukľudňovať určitým spôsobom až do dospelosti – autistické rysy správania.
o istota miesta – dieťa musí zaspávať a budiť sa na tom istom mieste, inak je dezorientované, plače...Predstavte si vy, ako by ste sa cítili, keby ste zaspali doma v posteli a zobudili by ste sa u susedov...

- BEZPEČIE– je to istota vzťahujúca sa k ľudským bytostiam, medziľudských vzťahov
o istota matky (blízkej osoby) dieťa sa cíti stratené vo veľkom svete. jediná istota je jeho matka.
(Viac info v knihe od Jiřiny Prekopovej : Když dítě nechce spát, Portál 2008.)

Zasada c. 1 pri prekopovej je, ze pokial je dieta zdrave, prisposobuje sa rodine a nie rodina dietatu...ale malo by mat urcite veci ako pomocku- teda ten rytmus, istotu a pod. aby ste si nemysleli, ze prekopova odsudzuje vsetkych, ktori dieta nechaju plakat...to nie,...
ak dieta place, hoci su podmienky splnene, treba pokracovat vo zvolenej forme, a nechat ho plakat....ale byt stale pri nom a hovorit mu, ze ho lubite, ze ste pri nom, ze chapete, ako sa citi...prave to je chyba, ak dieta komanduje rodicov a oni ked place, tak stale menia sposob uspavania....to dietatu neprida na pokoji....dieta ma získat oporu u rodicov...
myslim, ze su iba dva rozdiely a podla mna dost podstatne v pristupe vyplakavania a prekopovej - 1. rodic je s dietatom stale a 2. rytmus...a to je velka vyhoda, pretoze ked je rodic s dietatom, vie lepsie reagovat na jeho potreby...
priznam sa, ze aj ja som vcera uspavala lucku s placom...pretoze chcela zuzlat prsnik, hoci uz nepila a mne to nie je prijemne...no bola som pri nej, hojdala som, spievala, hladkala a hoci to bol strasny plac, do 15 minut spala...ale vie, ze mam ju stale rada a neopustim ju, aj ked sa hneva...(neviem to tak opisat, treba precitat prekopovu).

Keďže novorodenec má pamäť cca 7 sekúnd, toľko si pamätá, že ste tu, že existujete....po tomto čase na to zabúda a cíti sa ohrozený. Preto ak prídete po minúte jeho plaču, 53 sekúnd sa cítil stratený. Tu odporúčam prečítať si toto:
"Miminko tráví dobu bdění v toužení, v nedostatku, v nekončícím čekání na správnost, která má zaplnit tu tichou prázdnotu. Na několik minut denně je jeho toužení přerušeno a jeho drásavá potřeba po dotyku, chování a pohybu je ukojena. Jeho matka je jednou z těch, které se po dlouhém rozmýšlení rozhodly povolit miminku přístup k prsu. Miluje ho s dosud nepoznanou láskou. Zpočátku je to pro ni těžké, odložit miminko po kojení do postýlky, protože tam tak strašně pláče. Ale je přesvědčená, že tak se to musí dělat, její matka (a TA to přece ví) jí říkala, že nesmí polevit, rozmazlila by ho a pak by měla problémy. Na okamžik cítí, že ten malý tvoreček, kterého drží v náručí, je tím nejdůležitějším na světě.
Vzdychne a uloží miminko něžně do kolébky, která je ozdobená žlutými káčátky ve stejném designu jako celý pokojíček. Vyzdobit ho jí dalo spoustu práce. Závěsy jsou načechrané, kobereček má tvar pandy, všechno je v dětských barvách: bílý prádelník, přebalovací pult s vaničkou, s poličkou na zásypy, olejíčky, mýdlo, šampón, kartáček na vlasy. Na zdi jsou obrázky zvířecích mláďat oblečených jako lidé. V zásuvce komody je spousta košilek, dupaček, capáčků, čepiček, rukaviček a plenek. Ničeho nešetřila, dětský pokoj je perfektní, i když si s manželem zatím nemohou dovolit nábytek do celého domu. Nakloní se, políbí miminko na sametovou tvářičku a odchází směrem ke dveřím. První výbuch utrpení otřese tělíčkem miminka. Matka opatrně zavře dveře. Vyhlásila mu válku. Její vůle musí zvítězit nad jeho. Přes dveře slyší něco, co se podobá mučení. Její kontinuum to jako takové chápe. Situace je opravdu tak vážná, jak to zní. Příroda by tak silné signály nepoužila, pokud by se o mučení nejednalo. Matka zaváhá, její srdce to táhne k miminku. Ale musí odolat a jít svou cestou. Vždyť ho právě nakrmila a přebalila. Je si jistá, že mu opravdu nic nechybí, a proto ho nechá plakat až do vyčerpání.
Když se miminko vzbudí, znovu pláče. Jeho matka nahlédne do dveří a ujistí se, že je na svém místě. Opatrně zase dveře přivře, tak aby v něm nevzbudila falešnou naději. Utíká do kuchyně, kde má práci, ale dveře nechá pootevřené. To aby slyšela, kdyby se miminku náhodou „něco stalo“.
Když v kočárku pláče, je často odměněno známkou života. Máma kočárkem houpá, protože zjistila, že to pomáhá na ztišení. Bolavá touha po pohybu, po zážitcích, po všem, co měli jeho předci v prvních měsících života, je zmírněna houpáním. Je to sice dost ubohé, ale je to lepší než nic. Hlasy na blízku nelze spojit s ničím, co by se ho týkalo, na naplnění očekávání to nestačí. Ale taky je to lepší než ticho v dětském pokoji. Míra kontinuálních prožitků se blíží nule, hlavním zážitkem miminka je jen touha.
Matka ho pravidelně váží a je pyšná, jak miminko prospívá."
(Z knihy Jean Liedloffová: Koncept kontinua, DharmaGaia 2007)

Istota sa týka vecných formalít (postieľka, pravidlá zaspávania), pocit bezpečia však pramení z istoty vo vzťahoch medzi dieťaťom a rodičom, súvisí s láskou.
Pre dieťa je pri zaspávaní najdôležitejšia istota (na tom je založená „vyplakavacia“ metóda). Ak ale chcete, aby dieťa zaspávalo aj rado, s pocitom, že nie je opustené, potrebuje aj bezpečie, teda Vašu prítomnosť. Inak si netvorí vzťah k Vám, ale k sebe samému, snaží sa spoliehať iba na seba...

Ak máte staršie dieťa, ktoré sa bojí spať samo, priviňte ho k sebe do postele, ale veľmi tesno. Tak, aby sa takmer nemohlo hýbať. Ak je jeho strach veľký, vydrží pri Vás. Ak je ale jeho pohodlie dôležitejľie ako jeho strach, samo si pôjde ľahnúť do postielky...Ale bude vedieť, že u Vás má istotu a bezvýhradne ho milujete... 🙂

sisa.b
22. jan 2009

venon, uz mi to kili objasnila 😀 😉 u tak velkeho dietata je ten spanok uricte iny. ja ked som malu zlozila, tak bola za chviliku hore. na mne prespi tie dve hodiny v pohode. ale aj take male deti su ine - jedno prespi skoro cely den, druhe je cez den hore 🙂

u2jana
22. jan 2009

fibi, sak ja viem, ze ani kociky v skolke nie su 😉 skor ci neskor sa tie nase deturence musia naucit spat v tych postielkach, tak ci tak... a v tom mi asi nosenie nepomoze, ci?
😕

valka
autor
22. jan 2009

u2jana, a nedospeju do toho? ja myslim, ze raz sa uz nebudu chciet nosit a budu hrde na to, ze mozu spat v posteli ako velki..ale musi to prist od nich...
to je akoby si teraz dieta nutila pocitat mince alebo nieco podobne...vsetko ma svoj cas 😉

venonna
22. jan 2009

no pre ostatne - dieta zo satky vyklopim, lebo to nevadi ani jej ani mne, zobudza sa zvacsa v pohode, mam pocit, ze sa tu bavime najma o uspavani a to ma byt podla mna prijemne, pohodove a pre dieta vzdy rovnake. Aj my velki radi zaspavame v klude a pohode, zle sa zaspava s pocitom neistoty...

miriamkac
22. jan 2009

sledujem vasu diskusiu....a rozne nazory, je to velmi zaujimave, ale v niektorych podmienkach nerealne. napriklad v mojich. Ja uz mam deti sice na satku velke 😝 ..ale neviem si predstavit, ze by som ich nosila. I ked viem, ze do diskusie sa pripaja aj kili, co ma tiez dvojky, no teraz neviem, ci ich nosi oboch naraz... 😀, alebo na striedacku. Pokial sa jedna o jedno mimco je to v pohode, no nosit dve a ked je este zena na deti sama a popri tom zvladnut domacnost..... ☹ ....Este podotknem, ze my sme od narodenia zaspavali v postielkach a do teraz nam to nerobi ziadny problem (vynimky ako choroby samozrejme nepocitam....)....Zelam vela zdaru pri uspavani detureniec 😅

zukab
22. jan 2009

mywiel, ako keby si rozpravala o mne!!! 😲
ja som stale este v obdobi, kedy s malou musim robit komplet vsetko. este aj na zachod s nou chodim, neustale je na mne nalepena, lebo inac reve o dusu. trpela a este stale trpi obrovskymi kolikami, vidim, ze je v bolesti, tak nemam zatial to srdce ju nechat zaspavat samu a plakat do vycerpania. predsa len, ma nieco vyse dvoch mesiacov.
vidim na sebe, ze som nervozna, zufala, mam baby blues, ked mam cas na sprchu a umytie zubov, tak som stastna.
ale vidim, ze to coskoro bude boj, lebo je zvyknuta zaspat zasadne len na mne, s mojim malickom v ustach, ten ju okamzite ukludni.
desim sa dna, kedy bude dostatocne velka na to, aby som ju "naucila" zaspavat samu. to bude vreskotu....

mywiel
22. jan 2009

zukab nedes sa nam sa to za tri noci podarilo, tiez som s nou doteraz spavala a aj som si ju vlastne vychutnala, a teraz si zas vychutnavam malu cez den a to ze uz nemusim spat na kusocku mojej postele vykrutena ako paragraf a ze potom ma z toho cely den boli chrbat. Deticky sa rychlo ucia, len treba si najst co kazdému vyhovuje. Ja som cerpala z viacerych nazorov, a prvé tri mesiace tiez bola cely den v satke, teraz uz ale lozi, prevracia sa uz sa hra cez den aj sama a ja som rada, ze si moj chrbat konecne vydychne ved ma 8,5kg uz. 😅 😵

mywiel
22. jan 2009

To je sice pekné co tu mamicky pisu ze nenechat dieta nikdy plakat, ja som aj to skusala a nezaberalo to, uz som bola na pokraji nervového zrutenia ja, takze kym niekto nieco zavrhne treba si to najprv vyskusat, ja som skusila aj tu metodu, lebo clovek sa uz chyta aj slamky, co predtym neprichadzalo do uvahy ze nechat malu len co trosku plakat, teraz to uz beriem inac, nic sa nedeje neubudne z nej a aj tak je vysmiata aj ked obcas place, co tu hoky pisu nam jednoducho nevyhovovalo, nic sa nemenilo, akurat to ze moj chrbat ju nedokaze nosit cely den v satke a o poriadnom vyspati uz ani nehovorim, myslela som si ze sa vyspim len ked pojde do skolky... ☹
Nastastie sa to zmenilo, lebo som sa odvazila to v jeden den zmenit a vyskusat aj to co by som tiez predtym odsudzovala asi ako vy ale zabralo to a mala sa naucila rutine a ma svoj rytmus kedy je unavena a uz spinka 11 hodin sama v postielke a maminke vedla nej ale tiez v svojej postielke a konecne s manzelom. Takze cakat kym z toho sami vyrastu moze byt este daaaaleko a tiez si myslim, ze pri druhom dietati mama uz rozmysla inac, lebo ma menej casu a nemoze si cez den dovolit byt unavena a nefunkcna kedze sa treba postarat aj o to starsie. 😉

zukab
22. jan 2009

mywiel, pises, ze ste mali aj vy velke koliky. preslo vam to s tretim mesiacom? ja ho ocakavam ako bozie spasenie, ale nechcem byt velka optimistka 😀

sisa.b
22. jan 2009

tak my zaciname nacvicovat rovnaky ritual. vecer unavit, okupat, najest a spat 🙂 vcera prespala 7 hodin vkuse a potom dalsich 6 a 5 😝 takze ja mam skor prelezaniny 😀 (klop, klop - nech to nezakriknem)
teraz zaspinkala tiez, tak som zvedava, ale aj tak je na nejaky pevny rezim asi este mala.
mne nevadi, ze lezim pri nej na kusku posteli vykrutena, robila som to aj pri starsich dvoch.

mywiel, pripada mi, ze si tu obhajujes svoje konanie. kazdy si vychovava svoje dieta tak, ako mu najviac vyhovuje 😉 ale ja by som nemala zaludok na to, aby som si strcila stuple do usi a nechala decko vyse troch hodin plakat. preto tu hladam iny sposob uspavania. este musim kupit a nastudovat tuto knihu 🙂

mywiel
22. jan 2009

zukab ja som nechcela verit ze sa to moze zmenit ako mi vsetci hovorili, ale v polke 4tého mesiaca sa to zlepsilo, uz ich nemavala tak casto a koncom 4tého mesiaca uplne zmizli, takze je to pravda traviaci systém dietatka musi len jednoducho dozriet, nie je to ani o strave matky lebo ja som uz nejedla skoro nic tak som na vsetko davala pozor a vsetkému sa vyhybala, ze som bola skoro len na susenkach a fenyklovom caji a aj tak tie koliky mala, takze ak ta mozem povzbudit v tom 4tom mesiaci sa to naozaj zmeni. Drzim palce, trpezlivost ja som na nu uz kricala z nervov chudatko a ona za to nemohla, potom som plakala, pusinkovala ju a ospravedlnovala sa jej, ze si to to za mamu vybrala... 😅 ☹

zukab
22. jan 2009

sofia nema problem so spankom, ona spi v kuse v noci v pohode tych 7 hodin.
problem je so zaspavanim. musi zaspat na mne, ja ju opatrne prelozim do kolisky a vtedy je to v poriadku.
akonahle ju ale dam do kolisky este ked je hore, aj ked je totalne unavena, tak nezaspi ani zaboha. vidim, ze ma "hlada" rukami, natahuje ich do priestoru a potrebuje nieco alebo niekoho citit.
a ked si predstavim, ze koliska jej bude o chvilu mala, cize prejde do postielky, plus uspavanie. no mam sa na co tesit.
buduci tyzden idem na mesiac na SK, tak si bude musiet zvyknut na spanie v inom priestore, lebo kolisku zo sebou samozrejme vlacit nebudem. som fakt zvedava 😀

este k tomu, teraz je vo veku, kedy sa sama nevie zabavit, takze cez den je proste neustale na mne. akonahle ju polozim a oblozim hrackami, venuje im pozornost na dve minuty a nastupuje opat mama...
uz sa tesim, kedy zacne poriadne vnimat hracky a hrat sa s nimi.

mywiel
22. jan 2009

sisa hej aj mne sa zda mala ale su babatka co ten rezim najdu sami a velmi skoro a su iné co ani s pribudajucimi mesiacmi ho nemaju a potom je lepsie nastolit tu rutinu lebo inac sa vyzmykame uplne a strhame, ja chcem este dve deti a nemienim sa strhat uz teraz ved ma este bude potrebovat. 😵

zukab
22. jan 2009

mywiel, som na tom podobne.
obcas stracam nervy a potom mi je samej zo seba zle ☹
ked na nu zakricim, alebo jej nieco hnusne poviem, tak mi je to samozrejme okamzite luto a ospravedlnujem sa jej.
a ked vidim ako spinka, s ruckami zlozenymi pod bradou, tak si hovorim, ako mozem byt taka strasna.

mywiel
22. jan 2009

sisa neobhajujem len pisem svoj pribeh, co sa mi nepaci je zavrhnut nejaku knihu ktoru som necitala a pritom vela mamiciek pisali ze im pomohla a ta metoda funguje len to mi vadi, to ze niekto nechce nechat svoje dieta plakat to chapem, ale ze sa necha radsej strhat to uz menej, ale to je kazdého vec, pokial mas setrnejsiu metodu a vam zabera a vyhovuje tak je vsetko v poriadku. Ani ja nie som ziadna matka sadistka ved je to moj poklad, ale konecne som aj ja usmiata po vyspatych nociach. 😉

mywiel
22. jan 2009

zukab kto nezazil taku zufalost matky ako my a neschopnost utisit dieta, nemoze ani pochopit ani odsudit, nie je na nasom mieste, ja som skusala vsetko spievanie, hojdanie, mojkanie a prd to pomahalo... 😅

venonna
22. jan 2009

mywiel, prepac, ak sa Ta dotknem, ale nechapem jednu vec - ak si zastancom tej druhej knihy o zaspavani a ako pozeram v tamtej diskusii si castou prispievatelkou - preco vlastne prispievas aj sem? 😕

kili
22. jan 2009

zukab, na koliky skús bezplienkovú komunikačnú metódu (je tu o tom téma) v skutočnosti je to normálne z plienkami 😉 moc odporúčam, naši by trpeli kolikami, keby sme nepraktikovali bkm

sisa.b
22. jan 2009

mywiel, tak si to uz nevycitaj 😉 prekonali ste to, teraz ste stastni, tak pohoda. len tato tema je tu pre tie maminky, ktore by to tak nezvladli a hladaju ine riesenie.
ja si ani nejak nepamatam, kedy som starsich dvoch "vyhnala" z mojej postele. myslim, ze to prislo akosi same, ked sme sa prestahovali a tam mali svoju izbu s poschodovou postelou. dovtedy sme spavali vsetci styria v jednej spalni - starsia vo svojej posteli a mladsi so mnou.
ja som asi divna, ale mne nevadi pol dna nosit dieta na rukach, alebo ho mat polozene na sebe - aspon mam vyhovorku na konikovanie 😀 a cas na seba si tiez vzdy najdem

kili
22. jan 2009

venonn, to isté napadlo aj mňa 😀

mywiel
22. jan 2009

zukab je to velmi skoro aby sa zaujimala o hracky a zaspavala sama este ked ma tie koliky k tomu, musis len pockat trpezlivo casom to bude lepsie bude vediet sa zabavit a ty si trochu vydychnes, ja by som prvé 3-4 mesiace nic nepodnikala a uz vobec nie ak ide o kolikové dieta jednoducho len ty si jej utecha momentalne to je prirodzené, takze treba brat do uvahy viac veci nielen ze musi vediet spat, ja som sa rozhodla az teraz ked uz v noci nepapa a mame 6 mesiacov ze je cas naucit sa spat v svojej postielke a prespat noc uz je toho schopna, tak som to vycitila ja no a bohuzial bez placu sa to neobislo, ale co uz zabralo. Uz neplace ked ide spat, uz vie, prituli si macka dame cumlik porozpravame tichym hlaskom, ze nic sa nedeje, ze je v bezpeci ale ze je cas spinkat a ona z intonacie mojho hlasu vie, ze sa nemusi bat a ze takto je to v poriadku.

sisa.b
22. jan 2009

mywiel a ako vies, ze ja som tu druhu knihu necitala? 😉

a nepochopim ani to, ako moze nejaka mamicka "omylom" nakricat na svoje dieta. ja som svoje dieta robila, nosila a ocakavala s velkou laskou a nic ma neobmedzuje pri nej natolko, aby som na nu kricala. ved je tu, je moja a ja som ju chcela!!!

venonna
22. jan 2009

kili, ved ide o tolerantnost, my tiez nechodime "kalit vodu" tam, radsej sme valku presvedcili nech zalozi tuto temu 😅

mywiel
22. jan 2009

venonna lebo som otvorena vsetkym nazorom a viac hlav viac napadov ale ak ti to vadi tak sa presuniem, cim viac pribehov a metod tym lahsie sa mozno najde sposob ako tej ktorej mamicke pomoct nie?? 😕

kili
22. jan 2009

a ešte mywiel, ty si tú metódu sama zavrhovala, a predstav si, že by tu vtedy bola táto téma a tak by si to najpr skúšala podľa nej, nie? no a ono by to napokon zabralo. ako nikto ti nevyčíta, že si skúsila tú metódu, keď si k inej prístup nemala, ale za to obhajovať ju len preto, že funguje, to neznamená, že nie je drastická, nie? 😕

kili
22. jan 2009

venonn, však áno, len ja som to mala 100 chutí napísať na rovinu, nech sa presunú tam, ale zdržala som sa 😀 😀 😀

mywiel
22. jan 2009

sisa ak by som spavala s malou do neviem kedy tak tak skoro bracek alebo sestricka nebude... 😀 😀

certica
22. jan 2009

kili, venonn, mna to napadlo uz vcera 😀

sisa.b
22. jan 2009

tak moje dieta sa rozhodlo, ze nechce spat 😅 taticko uz vzdal pestovanie, tak ma zas dudluje. plienky zas nebudu ozehlene a uz ich ani zehlit nebudem - kili, ukecala si ma 😀

zukab
22. jan 2009

kili, idem si pozriet. dakujem za tip.

sisa, vies, ani mne to nevadi, nosit ju na rukach, ale ja nerozpravam o pol dni, je to neustale. od zobudenia az po cas, kedy v noci zaspi.
a na mne tiez ma jednu, dve polohy, inac v ziadnom pripade. takze napriklad sediet pri PC nemozem. musim byt na sedacke, uz tam mam vysedenu dieru. jem zasadne len jednou rukou, tou, ktora je zrovna volna. zadrziavanie mocu pre mna nie je problem.... a podobne.
takto to u nas bolo pocas najhorsieho obdobia, ktore trvalo niekolko tyzdnov.
na lavej ruke mam biceps ako schwarzenegger, vyklbene zapastie, fakt mi je co zavidiet.

ale kedze mala je este malicka, musim to este nejaky cas vydrzat. a potom, akonahle prejdu koliky a bolesti, tak nastolim rezim.