Problém s uspávaním bábätiek

valka
21. jan 2009

Táto téma je pre tých, čo majú problém s uspávaním babätiek a starších detí, ale nechať vyplakať dieťa je pre nich neprípustné...
Zásady uspávania dieťaťa:
- ISTOTA – znamená, že sa človek môže úplne spoľahnúť na splnenie svojich očakávaní
o schránka – deti sa cítia bezpečne v stiesnených priestoroch – v schránke: perinka, zavinovačka, šatka, pretože im to pripomína pobyt v maternici
o rytmus – pravidelné pohupovanie pripomína pohyby matky, keď bolo dieťatko ešte v nej. Ak nechcete stráviť celú noc pohupovaním dieťaťa, porozmýšľajte nad kolískou alebo závesnou sieťou. My sme mali určitý čas natiahnutú šatku medzi stenami postieľky. Rovnako fungujú uspávanky, ššš a pod. Pre deti je rytmus tak dôležitý, že keď ho nedostávaju zvonka, vytvárajú si ho sami: pohupovanim, mrnkanim, kývanim ručičkou apod. Takto vytvorený rytmus môže prerásť do zvyku, že dieťa sa bude ukľudňovať určitým spôsobom až do dospelosti – autistické rysy správania.
o istota miesta – dieťa musí zaspávať a budiť sa na tom istom mieste, inak je dezorientované, plače...Predstavte si vy, ako by ste sa cítili, keby ste zaspali doma v posteli a zobudili by ste sa u susedov...

- BEZPEČIE– je to istota vzťahujúca sa k ľudským bytostiam, medziľudských vzťahov
o istota matky (blízkej osoby) dieťa sa cíti stratené vo veľkom svete. jediná istota je jeho matka.
(Viac info v knihe od Jiřiny Prekopovej : Když dítě nechce spát, Portál 2008.)

Zasada c. 1 pri prekopovej je, ze pokial je dieta zdrave, prisposobuje sa rodine a nie rodina dietatu...ale malo by mat urcite veci ako pomocku- teda ten rytmus, istotu a pod. aby ste si nemysleli, ze prekopova odsudzuje vsetkych, ktori dieta nechaju plakat...to nie,...
ak dieta place, hoci su podmienky splnene, treba pokracovat vo zvolenej forme, a nechat ho plakat....ale byt stale pri nom a hovorit mu, ze ho lubite, ze ste pri nom, ze chapete, ako sa citi...prave to je chyba, ak dieta komanduje rodicov a oni ked place, tak stale menia sposob uspavania....to dietatu neprida na pokoji....dieta ma získat oporu u rodicov...
myslim, ze su iba dva rozdiely a podla mna dost podstatne v pristupe vyplakavania a prekopovej - 1. rodic je s dietatom stale a 2. rytmus...a to je velka vyhoda, pretoze ked je rodic s dietatom, vie lepsie reagovat na jeho potreby...
priznam sa, ze aj ja som vcera uspavala lucku s placom...pretoze chcela zuzlat prsnik, hoci uz nepila a mne to nie je prijemne...no bola som pri nej, hojdala som, spievala, hladkala a hoci to bol strasny plac, do 15 minut spala...ale vie, ze mam ju stale rada a neopustim ju, aj ked sa hneva...(neviem to tak opisat, treba precitat prekopovu).

Keďže novorodenec má pamäť cca 7 sekúnd, toľko si pamätá, že ste tu, že existujete....po tomto čase na to zabúda a cíti sa ohrozený. Preto ak prídete po minúte jeho plaču, 53 sekúnd sa cítil stratený. Tu odporúčam prečítať si toto:
"Miminko tráví dobu bdění v toužení, v nedostatku, v nekončícím čekání na správnost, která má zaplnit tu tichou prázdnotu. Na několik minut denně je jeho toužení přerušeno a jeho drásavá potřeba po dotyku, chování a pohybu je ukojena. Jeho matka je jednou z těch, které se po dlouhém rozmýšlení rozhodly povolit miminku přístup k prsu. Miluje ho s dosud nepoznanou láskou. Zpočátku je to pro ni těžké, odložit miminko po kojení do postýlky, protože tam tak strašně pláče. Ale je přesvědčená, že tak se to musí dělat, její matka (a TA to přece ví) jí říkala, že nesmí polevit, rozmazlila by ho a pak by měla problémy. Na okamžik cítí, že ten malý tvoreček, kterého drží v náručí, je tím nejdůležitějším na světě.
Vzdychne a uloží miminko něžně do kolébky, která je ozdobená žlutými káčátky ve stejném designu jako celý pokojíček. Vyzdobit ho jí dalo spoustu práce. Závěsy jsou načechrané, kobereček má tvar pandy, všechno je v dětských barvách: bílý prádelník, přebalovací pult s vaničkou, s poličkou na zásypy, olejíčky, mýdlo, šampón, kartáček na vlasy. Na zdi jsou obrázky zvířecích mláďat oblečených jako lidé. V zásuvce komody je spousta košilek, dupaček, capáčků, čepiček, rukaviček a plenek. Ničeho nešetřila, dětský pokoj je perfektní, i když si s manželem zatím nemohou dovolit nábytek do celého domu. Nakloní se, políbí miminko na sametovou tvářičku a odchází směrem ke dveřím. První výbuch utrpení otřese tělíčkem miminka. Matka opatrně zavře dveře. Vyhlásila mu válku. Její vůle musí zvítězit nad jeho. Přes dveře slyší něco, co se podobá mučení. Její kontinuum to jako takové chápe. Situace je opravdu tak vážná, jak to zní. Příroda by tak silné signály nepoužila, pokud by se o mučení nejednalo. Matka zaváhá, její srdce to táhne k miminku. Ale musí odolat a jít svou cestou. Vždyť ho právě nakrmila a přebalila. Je si jistá, že mu opravdu nic nechybí, a proto ho nechá plakat až do vyčerpání.
Když se miminko vzbudí, znovu pláče. Jeho matka nahlédne do dveří a ujistí se, že je na svém místě. Opatrně zase dveře přivře, tak aby v něm nevzbudila falešnou naději. Utíká do kuchyně, kde má práci, ale dveře nechá pootevřené. To aby slyšela, kdyby se miminku náhodou „něco stalo“.
Když v kočárku pláče, je často odměněno známkou života. Máma kočárkem houpá, protože zjistila, že to pomáhá na ztišení. Bolavá touha po pohybu, po zážitcích, po všem, co měli jeho předci v prvních měsících života, je zmírněna houpáním. Je to sice dost ubohé, ale je to lepší než nic. Hlasy na blízku nelze spojit s ničím, co by se ho týkalo, na naplnění očekávání to nestačí. Ale taky je to lepší než ticho v dětském pokoji. Míra kontinuálních prožitků se blíží nule, hlavním zážitkem miminka je jen touha.
Matka ho pravidelně váží a je pyšná, jak miminko prospívá."
(Z knihy Jean Liedloffová: Koncept kontinua, DharmaGaia 2007)

Istota sa týka vecných formalít (postieľka, pravidlá zaspávania), pocit bezpečia však pramení z istoty vo vzťahoch medzi dieťaťom a rodičom, súvisí s láskou.
Pre dieťa je pri zaspávaní najdôležitejšia istota (na tom je založená „vyplakavacia“ metóda). Ak ale chcete, aby dieťa zaspávalo aj rado, s pocitom, že nie je opustené, potrebuje aj bezpečie, teda Vašu prítomnosť. Inak si netvorí vzťah k Vám, ale k sebe samému, snaží sa spoliehať iba na seba...

Ak máte staršie dieťa, ktoré sa bojí spať samo, priviňte ho k sebe do postele, ale veľmi tesno. Tak, aby sa takmer nemohlo hýbať. Ak je jeho strach veľký, vydrží pri Vás. Ak je ale jeho pohodlie dôležitejľie ako jeho strach, samo si pôjde ľahnúť do postielky...Ale bude vedieť, že u Vás má istotu a bezvýhradne ho milujete... 🙂

casie
23. jan 2009

Kocky, poradte mi prosim vas ako docielit, aby mi deti spali rano trosku dlhsie, ja uz ozaj nevladzem! ☹

Zaspavaju mi vzdy bez problemov, jednoducho ich polozim do postielky a oni idu spat. Do 8 mesiacov sme ich davali spat o 18.00 a spavali do 6.00. Pred mesiacom som sa ale nastahovala k rodicom a je to katastrofa! Spat chodia o 19.00 (stale bez problemov), ale budia sa o 4.00 a spat uz nepojdu. Znova som ich zacala krmit o 22.00 v nadeji, ze vydrzia trosku dlhsie. Ale ci ich krmim alebo nie, jednoducho dlhsie nevydrzia. Okrem toho sa mi niekedy v noci budia kazdu hodinku. Len na vysvetlenie, o tej 4-tej hodine su este hrozne unaveni, zoparkrat som ich vytiahla z postielky o 5.00 v domienke, ze su uz jednoducho dostatocne vyspati a oni mi len sedeli a plakali s polozatvorenymi ockami.
Som na ne momentalne sama, od rodicov ziadnu pomoc ocakavat nemozem (nepomohli mi ani po 72 hodinovom zaoceanskom lete, ked som po cely cas nezazmurila oko - vraj si tymi bezsenymi nocami musi prejst kazda matka a aj moji rodicia to zvladli 😠 ).
Ja som uz uplne zufala, znicena nielen fyzicky ale aj psychicky. Dnes rano som zo zufalosti skusila tu metodu vyplakania - plakala som ale spolu s nimi. Po 1 1/2 hodine som to vzdala a urobila im mliecko. Tak jeden z chalanov mi zaspal a pre zmenu sa zobudil druhy...

mamacat
23. jan 2009

casie to je mi luto. mozno je to iba docasne ze sa im zle spi... drzim palce aby sa im to upravilo cim skor.
jasminka vzdy spala dobre tak ti s tym neporadim. pod nas navstivit do nasej temy tam ti mozno niekto iny poradi...

mizulienka
23. jan 2009

ahoj valka, ano, citala som aj jednu aj druhu knizku z ktorej citujes...no v Prekopovej knihe, som asi nepostretla, co odporuca robit s malickymi detickami, ktore nespia, napr. moj maly Misko ma 5 mesiacov, tiez nevie zaspinkat sam, tak to robime formou aku spominas, ze sa ma pouzit pri starsich detoch, privinut k sebe a my troska pohupavame a tapkam ho po zadocku a sssissikam mu 🙂
ach som pochopila spravne Prekopovej knizku, tak to mala na mysli aj ona, alebo sa mylim?
je vhodny takyto sposob uspavania aj pre tak male deticky? dakujem za odpoved.

valka
autor
23. jan 2009

mizulienka, ano...byt na blizku pri dietati...hojdat, spievat..idealna je koliska, monotonny pohyb dieta uspava...

kocky, skoda, ze som to zabudla napisat do uvodu, no zasada c. 1 pri prekopovej je, ze pokial je dieta zdrave, prisposobuje sa rodine a nie rodina dietatu...ale malo by mat urcite veci ako pomocku- teda ten rytmus, istotu a pod. aby ste si nemysleli, ze prekopova odsudzuje vsetkych, ktori dieta nechaju plakat...to nie,...
ak dieta place, hoci su podmienky splnene, treba pokracovat vo zvolenej forme, a nechat ho plakat....ale byt stale pri nom a hovorit mu, ze ho lubite, ze ste pri nom, ze chapete, ako sa citi...prave to je chyba, ak dieta komanduje rodicov a oni ked place, tak stale menia sposob uspavania....to dietatu neprida na pokoji....dieta ma získat oporu u rodicov...
myslim, ze su iba dva rozdiely a podla mna dost podstatne v pristupe vyplakavania a prekopovej - 1. rodic je s dietatom stale a 2. rytmus...a to je velka vyhoda, pretoze ked je rodic s dietatom, vie lepsie reagovat na jeho potreby...
priznam sa, ze aj ja som vcera uspavala lucku s placom...pretoze chcela zuzlat prsnik, hoci uz nepila a mne to nie je prijemne...no bola som pri nej, hojdala som, spievala, hladkala a hoci to bol strasny plac, do 15 minut spala...ale vie, ze mam ju stale rada a neopustim ju, aj ked sa hneva...(neviem to tak opisat, treba precitat prekopovu)

casie, ked sa zobudia, placu? alebo su len hore? ak su iba hore bez placu...? my sme to robili tak, ze ak mala bola akoze vyspata, ale vedela som, ze o chvilu pojde znova spat, tak ju pustim, aby lozila po izbe (mame to tak, ze si nema kde ublizit) a po chvili som ju dala znova spat...a po par dnoch ju to preslo....

zukab, neskusala si doma cez den fungkovat so satkou? mala bude spokojna a ty sa mozes hybat...a tiez odporucam BKM.... len ju nechaj vyprdkat v klbku...kamaratka to robi (inak vobec nebezplienkuje) a malemu to dost pomohlo pri kolikach...v tomto by pomohla urcite satka a uvazy vo zvislej polohe, pretoze tak detom lahsie odchadzaju prdiky....
drzim palce...
fuu, to som napisala dlhy prispevok...

mizulienka
23. jan 2009

ahoj venonna, chcela by som sa spytat, das male do satky a ako ju potom uspis? skaces na fitlopte ale robis nejake specialne pohyby 🙂 alebo iba tak normalne chodis a robis co ti okolo domacnosti treba?
ja som skusala maleho uspat v satke, ale nejak sa mu nedari, ked troska pohupkam na fitlopte potom zaspi, ale iba pri obycajnom chodeni nie, mu to asi pripada velmi fadne 😀

zelmirka1
23. jan 2009

majenka to je teda riadne prehnane ze v postielke je dieta ako zvieratko v kleci....kazdy z nas predsa potrebuje svoju postielku v ktorej mu je dobre a v ktore sa citi v bezpeci. My s muzom sa napriklad v noci dost mrvime a maleho by to rusilo, v postielke spinka krasne a mam ju hned pri posteli takze ho mozem aj v leze kedykolvek pohladit a citi ze som tam. Inak som velmi mazlivy typ a maleho tulim cely den ale obaja sa potrebujeme vyspinkat
a tiez nechcem muza vystrnadit z postele.

Nie som zastancom vyplakavania ale zaspavanie je vec ktoru sa dietatko postupne uci
a cim viac sposobov sa vymysla a tym tazsie je to pre neho lebo potom nechape preco napriklad hojdanie na fit lopte nemoze trvat stale aj vo vyssom veku a podobne.

sisa.b
23. jan 2009

zelmirka, mne sa zda prehnane, ked niekto skusa metodu vyplakania na 6 tyzdnovom babatku. je to velmi smutne, ze niektore mamky dokazu svoje deti takto tyrat. je tu x tem o maminkach, ktore by boli ochotne aj nespavat, len aby mohli mat dieta.

moje dieta sa citi dobre v mojej postielke. a nemala som problem vystrnadit muza z postele. jednak spi tak, ze by malu rozpucil a navyse chrape, takze ja by som sa teraz pri nom nevyspala, lebo mam kvoli malej lahky spanok. viem, ze raz pride ten cas, ked so mnou v posteli nebude spavat. tak preco by som jej to mala zakazovat uz teraz, ked nam to tak vyhovuje?

l.lara
23. jan 2009

...“Bábätko plače nielen vtedy, keď je smädné, hladné, pocikané alebo ubolené, ale oprávnene aj vtedy, keď potrebuje cítiť rodičovu prítomnosť, spočinúť v jeho náručí, a teda aj v pokoji a bezpečí zaspať. Osamotené plačúce dieťa je ponechané napospas veľmi negatívnym emóciám – bezmocnosti, úzkosti, nakoniec aj beznádeji. Záleží na jeho temperamente, kedy sa im poddá a vysilené zaspí. Mnohé deti sú natoľko vytrvalé, že by dokázali preplakať celé hodiny. Veľkú úlohu tu hrá aj vrodený inštinkt, ktorým osamelé bezmocné mláďa privoláva svojich rodičov. Musíme si uvedomiť, že ľudské mláďa patrí k najbezmocnejším mláďatám na svete. Jeho jedinými zbraňami, akými si vie zabezpečiť ochranu, sú jeho milučký, starostlivosť vzbudzujúci vzhľad a plač, ktorým privoláva pomoc dospelého. (Matky sú od prírody na tento plač najcitlivejšie, a to hlavne na plač svojho vlastného bábätka.) Plač bábätka má vždy svoj vážny dôvod a treba naň vždy reagovať!

Dôvody, prečo tak konať, sú závažné. MUDr. Jozef Hašto, PhD. v knihe Vzťahová väzba (Ku koreňom lásky a úzkosti) (Vydavateľstvo F, 2005, www.vydav-f.wz.cz) píše: „Predpokladom zdravého vývinu dieťaťa je „bezpečná väzba“, pri ktorej dieťa vie, že v stresových a úzkosť vyvolávajúcich situáciách sa môže spoľahnúť na rodičovskú emočnú a aktívnu podporu, oporu....Matka sa stáva „bezpečnou základňou“, „bezpečným prístavom“. Základom pre to, aby matka mohla fungovať ako „bezpečná základňa“, „bezpečný prístav“, je jej jemnocitná reaktivita:...matka jemnocitne, t.j. diferencovane, primerane reaguje na signály dieťaťa, je mu láskyplne naklonená, chráni ho, a keď treba, uteší, upokojí.“ Jemnocitnosť matky je potrebná v akejkoľvek situácii, a teda aj pri uspávaní dieťaťa.“

mywiel
23. jan 2009

sisa.b preco pises o 6 tyzdnovom babatku?? Ja taku maminku nepoznam... 😕

sisa.b
23. jan 2009

mywiel - ja o nej akurat citam 😉 a je tam velmi vela mamiciek, ktore tu metodu skusaju aj na malinkych babatkach ☹

l.lara - krasne napisane 😵 ja nepoznam nic krajsie, ako ked si mozem pritulit babatko, ktore ma potrebuje. vo dne, v noci...

sisa.b
23. jan 2009

a hlasim, ze som si knizku objednala a neviem sa jej dockat. nie preto, ze by som potrebovala specialnu pomoc na uspavanie dietata - mala mi spi krasne, ale preto, ze som moc zvedava 😀

mywiel
23. jan 2009

No ja by som urcite prvé 3-4 mesiace neskusala... 😕 Ani ja nepoznam nic krajsie, ale ked nemam energiu uz nanic a neutisi sa ani pri prituleni... 😕 Kazdy robi len to najlepsie pre svoje dieta a pre zachovanie aj svojho zdravia, urcite aj vy. Tak ja som tu knihu celu necitala, ale k takémuto pribehu som sa este nedostala, to je divné... 😕

zelmirka1
23. jan 2009

sisa.b ja svoje babetko v ziadnom pripade nenechavam vyplakat ale tak ako si ty myslis ze je tvojmu babetku
najlepsie v tvoje postielke si ja myslim ze je mojemu najlepsie vo svojej kde je mimochodm velmi rad. Kazda sa riadime svojim instinktom a kto vie kto ma pravdu. Babetka to povedia len nepriamo takze tak.

A kedze som nielen matka ale aj manzelka tak som nechcela odstahovat manzela prec ja mam tiez lahky spanok a poznam kedy maly ma potrebuje takze sa muz ani nezobudi ked ho tisim alebo kojim. Nepotrebuje plakat lebo vie ze som vzdy tam.
Ja si proste myslim ze ziadny extrem nie je dobry a dolezite je najst rovnovahu v tom ako sa starame o babetko.

l.lara
23. jan 2009

sisa.b. ked som bola tehotna, tak som sa nevedela dockat, kedy porodim. vsetci mi vraveli, neblazni, este si to uzi, kym sa mozes vyspat a ja ze nie, len uz nech sa narodi a ak bude zdrave, nech aj stale place..a asi som to aj privolala, lebo od porodu som sa normalne nevyspala a to je 1 rok. prvych cca 7 mesiacov som nespala vkuse viac ako 3 hodiny. samozrejme som bola placliva uz aj ja, ale radsej zanedbavam domacnost a dospim to ako tak cez den. hned ako vidim, ze mala zaspava, tak vsetko necham tak a supnem sa aj do postele ak sa da, samozrejme🙂

mywiel
23. jan 2009

zelmirka ja mam ten isty nazor... 😉
l.lara presne takto som to robila aj ja, aj ked mi cez den spavala len 15 minut, ja som ani nestihla zavriet oka a uz bola hore takze tie noci som nikdy nemohla dospat... ☹

miriamkac
23. jan 2009

zelmirka zobrala si mi slova z klavesnice. 😉
Ja som tiez nikdy nenechavala svoje deti plakat a ani ich teraz nenechavam....ale to neznamena, ze si ich vsetky tri nastahujem do postele... ☹ Aj ked vsetky spia s nami v spalni a kazdu jednu postielku mam takmer na dosah maju svoje miesto a su tam spokojne, zvyknute od narodenia a nikdy sa tomu nebranili.
Ono totiz venovat sa detom da sa aj inac ako ich nosit v satke....

valka...ked uz som sem napisala...tak istotu dieta nema len v tom, ze ma matku nablizku ale aj v tom, ze ma pravidelny rezim, vie kedy papa, kedy sa kupe a kedy spi...a mozno mam na prisposobeni dietatu k rodine iny nazor...nebudem menit dietatu to na co je zvyknute len pre to, ze pride navsteva alebo babka, dedko oslavuju zlatu svadbu. Ked ma spat, tak spi a tu tiez ma dieta istotu, ze pride to, co ocakava a je preto spokojne. Aspon my sme takto fungovalai a zatial nebadam na detoch nejake "nervove" poruchy.

mywiel
23. jan 2009

miriamkac uz ma tu zabiju ale dakujem aj tebe ze to chapes ako ja... 😀 😅

sisa.b
23. jan 2009

zelmirka, lenze nevyspat sa kvoli dietatu mi nerobi problem, lebo ma budi preto, ze ma potrebuje. ale nevyspat sa kvoli muzovi, za to ze stale chrape - v tom nevidim ziadny zmysel. on sa vystahoval kvoli nam dobrovolne. nerusil malu, ale mna. a byt manzelkou a milenkou sa da aj mimo manzelskej postele 😉 ja by som skor potrebovala knihu, ako naucit dospeleho zaspat 😀

a suhlasim, ze treba dat na instinkt - pokial sa tvojmu babatku paci najviac v postielke, tak by malo byt v postielke 🙂

mywiel
23. jan 2009

Tie co ste za prirodnu formu ako homeopatia... 😉
Doktor nam predpisal homeo aby vecer lahsie zaspavala a nemala traumu ze spi sama v svojej postielke,
je to Calcarea Carbonica 15CH to sa da celé naraz dietatu bud do ust alebo rozpustit najprv do vody a o tyzden ma dat Calcarea Carbonica 30CH. Dam vam vediet ako to zabralo ak vas to zaujima... 🙂

miriamkac
23. jan 2009

no mywiel...teraz mi nepodakujes, ale keby som si myslela, ze moje dieta ma traumu z postielky tak zaspavanie riesim inac, napriklad touto metodou, ale urcite nie homeopatikou pre lepsie zaspavanie, nech je v tom akakolvek priroda... 😕

mywiel
23. jan 2009

miriamkac nema ale radsej dam vsetko o com si myslim ze je dobré, ja som velmi za homeo a kedze som bola u dokiho na kontrole tak som sa len spytala ci nieco existuje pre istotu ak sa nam to pokazilo... 🙂 U nas sa uz spinka 11,5 hodin v noci a 2 hodiny na obed v pohode. 😀

https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vRefer...

Uz si spieva v postielke, uz sa vyspinkala idem za nou... 😉

zelmirka1
23. jan 2009

miriamkac uplne suhlasim.....aj ja som zistila ze je lepsie ked robim trochu rezim aj maly je viac v pohode a spokojnucky lebo ked som to robila chaoticky ako sa mi zdalo ze maly chce tak bol mrzuty. Venujem sa mu velmi vela ved som doma kvoli nemu ale su chvilky kedy sa zahra aj sam a zaspavat sa pomalicky ucime....nie je vseliekom len nosenie dietatka v satke aby bolo stale pri mne.

amarelka
23. jan 2009

mywiel si si istá, že homeo najvhod. metoda? mne sa to nezdá vhodné ako rpostriedok na uspávanie..možno, keby bolelo babatko bruško tak áno, ale spánok je prirodzená biolog, ptreba a také malé dieťa nemá mať prečo poruchy spánki, resp. z čoho. Ved sa unaví bežným hraním a tak... 😒 vnímaním, učením, pozorovaním a spracovaním podnetov

mywiel
23. jan 2009

Ja nepouzivam homeo ako jediny prostriedok, citame si knizku pred spanim, hrame sa kludne, spievame mojkame sa a potom ulozim do postielky dam pusku a ona spi v momente... 😀

mywiel
23. jan 2009

Moja sa to naucila za dve noci, len ta prva bola tazka, tretia uz len zamrnkala chytila som ju za rucku ale nevyberala z postielky a v momente spala dalej.

amarelka
23. jan 2009

aha,.no vidíš, tak možno to ani netreba 🙂

mywiel
23. jan 2009

Mozne nie ale neuskodi... 😉 🙂

mywiel
23. jan 2009

Aj ja sa snazim hladat rozne alternativy homeo, relax hudba, zasvietena lampicka aby to bolo zas spravne pochopené. Ani nasa ani tato vase téma nie je dokonala, vy radite unavenym mamickam len satku a spat s dietatom (ja som lezala pri nej a mne sa spat nechcelo a tiez nie som za aby spala pred telkou pri nas tiez to neuznavam myslim ze to tiez nie je dobré ako zvyk a ani dobré pre jej zdravie, ziarenie a tak...), ja tiez zas nie som za nechat dieta hodiny revat, treba si najst postup a drzat sa co kazdému vyhovuje.

amarelka
23. jan 2009

a inak dieťatko sa má naučiť zaspať bez všelijakých ceremonii , lampička ju može naopak rozptylovať, ja som malému nechala tmu a pochopil, že haji haji 🙂

mywiel
23. jan 2009

Kazdé babo je iné a niektoré protestuju viac na zmenu prostredia to neznamena ze sme zlé matky lebo uz nechceme navlacat dieta, alebo ho mat vkuse na sebe... 😅