Problém s uspávaním bábätiek

valka
21. jan 2009

Táto téma je pre tých, čo majú problém s uspávaním babätiek a starších detí, ale nechať vyplakať dieťa je pre nich neprípustné...
Zásady uspávania dieťaťa:
- ISTOTA – znamená, že sa človek môže úplne spoľahnúť na splnenie svojich očakávaní
o schránka – deti sa cítia bezpečne v stiesnených priestoroch – v schránke: perinka, zavinovačka, šatka, pretože im to pripomína pobyt v maternici
o rytmus – pravidelné pohupovanie pripomína pohyby matky, keď bolo dieťatko ešte v nej. Ak nechcete stráviť celú noc pohupovaním dieťaťa, porozmýšľajte nad kolískou alebo závesnou sieťou. My sme mali určitý čas natiahnutú šatku medzi stenami postieľky. Rovnako fungujú uspávanky, ššš a pod. Pre deti je rytmus tak dôležitý, že keď ho nedostávaju zvonka, vytvárajú si ho sami: pohupovanim, mrnkanim, kývanim ručičkou apod. Takto vytvorený rytmus môže prerásť do zvyku, že dieťa sa bude ukľudňovať určitým spôsobom až do dospelosti – autistické rysy správania.
o istota miesta – dieťa musí zaspávať a budiť sa na tom istom mieste, inak je dezorientované, plače...Predstavte si vy, ako by ste sa cítili, keby ste zaspali doma v posteli a zobudili by ste sa u susedov...

- BEZPEČIE– je to istota vzťahujúca sa k ľudským bytostiam, medziľudských vzťahov
o istota matky (blízkej osoby) dieťa sa cíti stratené vo veľkom svete. jediná istota je jeho matka.
(Viac info v knihe od Jiřiny Prekopovej : Když dítě nechce spát, Portál 2008.)

Zasada c. 1 pri prekopovej je, ze pokial je dieta zdrave, prisposobuje sa rodine a nie rodina dietatu...ale malo by mat urcite veci ako pomocku- teda ten rytmus, istotu a pod. aby ste si nemysleli, ze prekopova odsudzuje vsetkych, ktori dieta nechaju plakat...to nie,...
ak dieta place, hoci su podmienky splnene, treba pokracovat vo zvolenej forme, a nechat ho plakat....ale byt stale pri nom a hovorit mu, ze ho lubite, ze ste pri nom, ze chapete, ako sa citi...prave to je chyba, ak dieta komanduje rodicov a oni ked place, tak stale menia sposob uspavania....to dietatu neprida na pokoji....dieta ma získat oporu u rodicov...
myslim, ze su iba dva rozdiely a podla mna dost podstatne v pristupe vyplakavania a prekopovej - 1. rodic je s dietatom stale a 2. rytmus...a to je velka vyhoda, pretoze ked je rodic s dietatom, vie lepsie reagovat na jeho potreby...
priznam sa, ze aj ja som vcera uspavala lucku s placom...pretoze chcela zuzlat prsnik, hoci uz nepila a mne to nie je prijemne...no bola som pri nej, hojdala som, spievala, hladkala a hoci to bol strasny plac, do 15 minut spala...ale vie, ze mam ju stale rada a neopustim ju, aj ked sa hneva...(neviem to tak opisat, treba precitat prekopovu).

Keďže novorodenec má pamäť cca 7 sekúnd, toľko si pamätá, že ste tu, že existujete....po tomto čase na to zabúda a cíti sa ohrozený. Preto ak prídete po minúte jeho plaču, 53 sekúnd sa cítil stratený. Tu odporúčam prečítať si toto:
"Miminko tráví dobu bdění v toužení, v nedostatku, v nekončícím čekání na správnost, která má zaplnit tu tichou prázdnotu. Na několik minut denně je jeho toužení přerušeno a jeho drásavá potřeba po dotyku, chování a pohybu je ukojena. Jeho matka je jednou z těch, které se po dlouhém rozmýšlení rozhodly povolit miminku přístup k prsu. Miluje ho s dosud nepoznanou láskou. Zpočátku je to pro ni těžké, odložit miminko po kojení do postýlky, protože tam tak strašně pláče. Ale je přesvědčená, že tak se to musí dělat, její matka (a TA to přece ví) jí říkala, že nesmí polevit, rozmazlila by ho a pak by měla problémy. Na okamžik cítí, že ten malý tvoreček, kterého drží v náručí, je tím nejdůležitějším na světě.
Vzdychne a uloží miminko něžně do kolébky, která je ozdobená žlutými káčátky ve stejném designu jako celý pokojíček. Vyzdobit ho jí dalo spoustu práce. Závěsy jsou načechrané, kobereček má tvar pandy, všechno je v dětských barvách: bílý prádelník, přebalovací pult s vaničkou, s poličkou na zásypy, olejíčky, mýdlo, šampón, kartáček na vlasy. Na zdi jsou obrázky zvířecích mláďat oblečených jako lidé. V zásuvce komody je spousta košilek, dupaček, capáčků, čepiček, rukaviček a plenek. Ničeho nešetřila, dětský pokoj je perfektní, i když si s manželem zatím nemohou dovolit nábytek do celého domu. Nakloní se, políbí miminko na sametovou tvářičku a odchází směrem ke dveřím. První výbuch utrpení otřese tělíčkem miminka. Matka opatrně zavře dveře. Vyhlásila mu válku. Její vůle musí zvítězit nad jeho. Přes dveře slyší něco, co se podobá mučení. Její kontinuum to jako takové chápe. Situace je opravdu tak vážná, jak to zní. Příroda by tak silné signály nepoužila, pokud by se o mučení nejednalo. Matka zaváhá, její srdce to táhne k miminku. Ale musí odolat a jít svou cestou. Vždyť ho právě nakrmila a přebalila. Je si jistá, že mu opravdu nic nechybí, a proto ho nechá plakat až do vyčerpání.
Když se miminko vzbudí, znovu pláče. Jeho matka nahlédne do dveří a ujistí se, že je na svém místě. Opatrně zase dveře přivře, tak aby v něm nevzbudila falešnou naději. Utíká do kuchyně, kde má práci, ale dveře nechá pootevřené. To aby slyšela, kdyby se miminku náhodou „něco stalo“.
Když v kočárku pláče, je často odměněno známkou života. Máma kočárkem houpá, protože zjistila, že to pomáhá na ztišení. Bolavá touha po pohybu, po zážitcích, po všem, co měli jeho předci v prvních měsících života, je zmírněna houpáním. Je to sice dost ubohé, ale je to lepší než nic. Hlasy na blízku nelze spojit s ničím, co by se ho týkalo, na naplnění očekávání to nestačí. Ale taky je to lepší než ticho v dětském pokoji. Míra kontinuálních prožitků se blíží nule, hlavním zážitkem miminka je jen touha.
Matka ho pravidelně váží a je pyšná, jak miminko prospívá."
(Z knihy Jean Liedloffová: Koncept kontinua, DharmaGaia 2007)

Istota sa týka vecných formalít (postieľka, pravidlá zaspávania), pocit bezpečia však pramení z istoty vo vzťahoch medzi dieťaťom a rodičom, súvisí s láskou.
Pre dieťa je pri zaspávaní najdôležitejšia istota (na tom je založená „vyplakavacia“ metóda). Ak ale chcete, aby dieťa zaspávalo aj rado, s pocitom, že nie je opustené, potrebuje aj bezpečie, teda Vašu prítomnosť. Inak si netvorí vzťah k Vám, ale k sebe samému, snaží sa spoliehať iba na seba...

Ak máte staršie dieťa, ktoré sa bojí spať samo, priviňte ho k sebe do postele, ale veľmi tesno. Tak, aby sa takmer nemohlo hýbať. Ak je jeho strach veľký, vydrží pri Vás. Ak je ale jeho pohodlie dôležitejľie ako jeho strach, samo si pôjde ľahnúť do postielky...Ale bude vedieť, že u Vás má istotu a bezvýhradne ho milujete... 🙂

zelmirka1
9. mar 2009

ahojte
mne az tak nevadi ze maly chce papat...papame len 2x ale budi sa castejsie a ma problem zaspat a najhorsie je to rano okolo 6 to zacne vykrikovat a nie nie spat...myslela som ze mu staci a je vyspaty ale potom je velmi skoro mrzuty a sucha si ocka a nie nie zaspat...poradite ? len nie uspavanie na rukach lebo je tazky a to sa neda na dlho.

valka
autor
10. mar 2009

zelmirka, skusala si kolisku alebo nejaky nosic na chrbat? teda ked je tazky, asi by aj z dlhodobeho hladiska pomohla koliska...skus uviazat nad postielku plachtu a naucit ho v nej...deti maju radi hojdanie - upokojuje ich to, potom napis, ako sa zadarilo... 😉

anezka14
11. mar 2009

ahoj maminky,my sme este malinkí na nejake pravidla, ale zaciname nieco zavadzat.takisto spinkal krasne, ale uz asi tyzden ma noci, ze by ma slak trafil, furt chce zuzlat cicu ale nepije 😠 takze sme posunuli cas uspavania na 18.00aby o osmej uz spal, ale budi sa uz od narodenia o piatej rano, spolu s ockom - ten ide do prace a tak zacne nas den. Dalsim spanim pokracujeme az o 8 -9. nezda sa to tazke, ale vzhledem k tomu, ze sa v noci este budi na papu a na hladenie, tak to je konecna ☹ ☹ K nam do postele ho nedavam, jednak mam strach, aby som neusnula, a ani jemu sa tam moc nepaci. Avsak vyskusala som fitloptu,na nej sa vyskaceme a potom je utahany jak maciatko a spiiiiiiii SLAVA

zelmirka1
11. mar 2009

anezka14 ale ked si ho zvykne na fit loptu bude tak stale a cim je babo vacsie tak zaspava dlhsie...mne tiez na fit lopte zaspala ale hned som to zrusila a ucime sa v postielke.

kate77
11. mar 2009

Ahojte,tak som rada ženie sme sami i s názorom nenechat vyplakat....u nás to nefunguje a nemám to srdce,proste naša malá sa chce kolísat,tak sme kúpili na postielku houpací lišty a je to!!,trošku sa prikolíše a spinká..ale furt mám také výčitky,či ju zle neučím,či sa nebude kolísat i ako velká..teda vyžadovat to....a stále sa pchá do kúta postielky tam sa schúli a je jej dobre...
Do čias kým sme nemali hojdacie lišty na postielke tak sme ju uspali na rukách,ale je čím dalej tým tažšia...

shaula
11. mar 2009

Ahoj, kate77, určitě nejsi sama, pro mě to taky je nepřijatelné, a byla bych ráda, kdyby co nejméně maminek volilo tu drastickou metodu vyplakávání. Mně otevřela oči kniha Koncept kontinua (i když je trošku extrémní a spousta věcí není v "civilizované" společnosti možná) a Věda zvaná rodičovství (tam je krásně z vědeckého hlediska vysvětlováno, proč se dítě NESMÍ nechávat plakat.

annazuz
11. mar 2009

ahojte, mam 8 mesačnú dcerku, nikdy som ju nenechavala vyplakat, od narodenia spava s nami v manzelskej posteli, manzel nemal s tym problem.
chcela som sa opytat valky: Dcerka zaspava na prsniku pri papani (v noci aj cez den), potom sa snazim jej ho vytiahnut a pomalicky od nej z postele odist (niekedy si poobede pospim s nou a vecer pravidelne zostavam spat uz vtedy, ked ulozim malu), alebo aj ked pri nej ostavam lezat snazim sa jej prsnik vytiahnut, aby ho necumlala ako dudlik. A tu je moja otazka: V noci sa budi asi tak 2-4 krat, ani nie tak od hladu, ako skor pre pocit ze som tam, chce len prsnik ako dudlik (par krat potiahne, pocucka a spinka dalej), ako to robit, aby prespala dlhsie, kludne moze ostavat nadalej pri nas. Ked som skusala jej nedat v noci prsnik, tak sa zobudi uplne a place. Myslis, ze to casom prejde?

fifinna
11. mar 2009

annazuz, pytas sa sice valky, ale ja som mala to iste, tak ti napisem. Ja som maleho zacala odnaucat od casteho kojenia v noci az po roku. Zaspal na prsniku a po dvoch hod. uz bol hore a pytal znova. Prvy krok , co som zacala robit bolo uz vlastne skôr ako mal rok a to bolo to, ze som mu prsnik vytiahla z ust skôr ako uplne zaspal. Trosku si pomrncal a spal dalej. Druhy krok bol ten, ze som sa rozhodla, ze ked sa zobudi dve hod. po zaspani, ze mu nedam, tak aj bolo. Poplakal si a od unavy zaspal. Druhy den plakal menej a menej, nakoniec mu stacilo, ze som mu pobuchala po zadocku a spal dalej. Treti krok bol ten, ze som ho nakojila po pol noci a medzi pol nocou a piatou ranom som mu nedala, ked sa zobudil. Robila som sa , ze spim , trosku si pomrncal a spal dalej. Dala som mu az o piatej rano. A tak to robime doteraz, kojim dva krat za noc. Teraz zacinam robit to, ze o polnoci sa mu pokusam dat len cajik, ale zatial sa nam moc nedari. A dva mesiace uz maly zaspava bez prsnika v ustach. Staci , ked mu poviem rozpravku. Kazde dieta je na to pripravene v inom veku, tak skus teraz a ked sa to nepodari, tak o mesiac...

valka
autor
11. mar 2009

annazuz, no na tu otazku ti asi uplne uspokojivo neodpoviem, lebo to aj ja chcem riesit...lucka sa budi, ale myslim, ze aj kvoli smadu...tak ju necham, nech sa napije a potom prsnik vyberiem..trosku mrnci, ale osvedcilo sa mi riadne sa k nej pritulit, dychat na tvar,akoze spim a po chvilke stichne...dalo sa to robit az po tom, ako sa naucila zaspavat bez prsnika hned vecer...teraz uz len zredukovat tie nocne budenia...viem, ze je smadna, lebo rano ma suchu plienku (vycika sa raz okolo 10 -chodi spat o 7 a potom az rano okolo 5-6)..takze zacinam davat vodu...
na druhej strane, pre mna je teraz kojenie dolezite, lebo lucke cez den nedavam mliecko vobec..tak aspon v noci nieco pocucka...ale tiez by som radsej, nech je to vecer a rano a v noci nic 🙂

kate, ako vyzeraju tie listy? nemas nejake foto? a neboj, ze bude tak spavat aj ako dospela...ved ani mliecko nepijeme az do dospelosti...nauci sa to aj inak - bude chciet velku postel a hned na listy zabudne...

anezka, tu fitloptu ozaj nechaj tak...aspon v noci by mal zaspat pokojne..(cez den skus satku) alebo skus napr. tie listy, kolisku a pod.....nemusis sa bat, ze maleho zadusis...zena ma v sebe velke pozor, aj ked spi..ibaze by si isla spat opita alebo nadrogovana 😉

kate77
11. mar 2009

Skúsim vložit odkaz na tie lišty, čo sme kúpili...
http://www.radi.cz/detail.php?zbozi=405482
Ked sa neotvorí,tak stránka je :www.radi.cz, v sekcii NÁBYTEK-POSTÝLKY
na obrázku sa zdajú že malý oblúk,ale parádne hojdajú..
No a my sa v noci budíme 1-2x si cucá palec,že chce mlieko..i som skúšala nedat,ako zas radia,že deti od polroka to nepotrebujú,ale zas nič,mrnčanie, nespanie-jednoduchšie bolo dat flašku(nekojím) a krásne spí dalej...

valka
autor
11. mar 2009

myslim, ze ten polrok je velmi individualny...lucka cez den celkovo malicko je, tak v noci to musi dohnat...ak su deti, co cez den jedia vela, mozno im to vecer nechyba...

kate, ako to funguje? das na postielku a je z nej hojadacka? ako to tam pripevnis, tie kolieska sa daju dat dole ? este som take nevidela 😕

kate77
11. mar 2009

Hej kolečka tam proste nenamontuješ....
Je to síce spešl pre nejakú postielku,čo tam píšu,ale pasuje na každú o rozmere 120x60....manžel čosi dokupil v OBI -válec,ktorý má po obvode závit do dreva,a vo valci je vnutorny závit pre uchytenie skrutky do kovu.Znie to hrozivo,ale každý chlap si s tým poradí podla mna...
Ja som to objavila neskoro až ked malá mala 5 mesiacov,som si mohla ušetriť ruky..

shaula
11. mar 2009

Ahoj, děvčata, já už to nemůžu najít, ale mám pocit, že jsem někde četla, že kolébky by se moc neměly používat, protože postýlka je tak nestabilní - u malých mimi hrozí, že nebudou ležet vodorovně, ale zešikma, u větších dětí, které se už otáčí, zase že se při pohybu bude kývat (nestabilita). Navíc je možná do budoucna budete od toho těžko odnaučovat, když budou zvyklé na neustálé kývání... Já bych s tím asi byla opatrná.

valka
autor
12. mar 2009

shaula, podla mna toto su iba reci...v minulosti deti spavali v koliskach a nemam pocit, ze by v tom bol problem...dokonca sa hovori, ze hojdanie rozvija detsku rovnovahu (taktiez nosenie v satke)... 🙂
a vsetko sa da odnaucit - ide len o sposob...vari mamicky nedaju dietatu cumel len kvoli tomu, aby ho potom neodnaucovali? a problemy so zubkami ma ovela viac deti 😅 🤐

kate77
12. mar 2009

Ved kolísky sa používajú od nepamati......ale stále sú nejaké nové štúdie..napr lepok...niektoré krajiny ho naopak zaradujú čím skor ako prevenciu u nás naopak čím neskor,potom si vyberte...
Mám kamošku,čo sa kývali do roka,zatím sú ok 😉 Tak uvidíme no....sanad i u nás to časom prejde

anezka14
13. mar 2009

ahoj Valka. no opita asi tezko, ja uz ani nevim co je alkohol, nikotin a kofein, 😕 ,nic spatneho nekonzumuji, jenom zdrave dietne jidla, kojenecky caj a melku fuuuuj.Jen aby malinky uz konecne usnul,Asi mas pravdu, ze si na ji muze snadno zvyknout, ale zatim to vyhovuje. Satek zatim nemam, ale uz jsem o nem premyslela.

martija
13. mar 2009

ahojte,ja mam tiez jednu otazocku.Myslim,ze ide o tu istu pani Prokopovu,ktoru som prave docitala,len to bola knizka o malom tyranovi.Co by ma zaujimalo,preco v knizke o malom tyranovi zavrhuje nosenie deti a v druhej to odporuca.Prokopova vravi,ze nosenie deti v satke je predpoklad na maleho tyrana,vraj v nasich podmienkach je to neprirodzene,nie sme predsa zeny v afrike,ani eskimacky v chlade.Ja tomu moc nerozumiem,len chcem vediet,ci to naozaj odporuca a ci ide naozaj o tu istu psychologicku.

martija
13. mar 2009

rada by som sa spytala,ze zhruba ako to s tym uspavanim ma vyzerat???zostat pri dietatku zatial co ono je v postielke??...lebo mam starsieho synceka,prvorodene,vytuzene,...a uspavame doteraz!!!!to ma 4 a pol roka!!!!lebo si vyzaduje pozornost nasu,neriesim to,nechcem ho trapit,ale ked si predstavimm,ze dalsich 5 rokov nebudem moct sledovat telku a mat cas aj na seba,to sa mi zda uz moc....

kamanka
14. mar 2009

No, já dávám malého naposledy spinkat kol 3-4 hod a spává mi tak půl hoďky, pak kol půl 8 nakojím a dám ho do postýlky, někdy usne v klidu,ale poslední dobou pomrčívá, takže většinou vytuhne až v 8! Ale budí se už kol 23 až 24 hodiny, pak už každé 2 hodiny, někdy se snažím mu prso nedat, ale stejně do dopadne tak, že si ho musím vzít k sobě a někdy mu to prso stejně dat☹

sisa.b
30. apr 2009

tak uz mam knizku doma a mozem studovat 😎

a tu je nejak ticho 😕

valka
autor
14. máj 2009

martija, prekopova tvrdi, ze nosenie deti vo veku po 6 mesiacoch moze mat nastrahy - dieta zacne brat nosenie ako len prepravu a hlavne ide o to,ze taketo mamy zvyknu svoje dieta rozmaznavat...kym v primitivnych kulturach je dieta na matke stale, teda sa jej musi prisposobit,v nasej kulture sa matka prisposobuje dietatu, co hrozi tym tyranstvom deti..tak som to pochopila ja....malu stale nosim, ale davam si pozor na to, aby som ju neskladala vzdy, ked chce ona dolu...obcas musi jednoducho vydrzat- aj ked mi za to ustedri par hryzancov a sklbancov 😀 (ale na ruky ju beriem takmer 100%, ked si zela byt pri mne)

a s tym uspavanim - mna rodicia uspavali do cca 6-7 rokov...teda ja si pamatam iba jeden vecer, ked som ocinovi pred rozpravkou slubila, ze ked pojdem do skoly, uz budem chodit spat sama..a myslim, ze to bolo v pohode...ja viem, ze niekedy je to otrava, ale deti moc rychlo vyrastu a telka tu bude stale...ale zalezi iba na tebe, co si das ako prioritu...

kamanka, skus mu ponuknut vodu...u nas to pomaha...niekedy je ale mala jednoduchho hladna a nic ine nepomoze...takze uz viem, ze ak plac v noci trva viac ako minutu -dve, tak je to hlad..inak zaspi pri pohladeni ci spievani (spievam uz v polospanku 😀)

pastuska
15. máj 2009

zelmirka, môj malý tiež tak začal vstávať, a vieš prečo? lebo pozrie na okno, vidí svetlo a hotovo, ideme vstávať. Nepomáha nič, ani vybratie z postieľky ani ponechanie, proste hodinu musí byť hore a potom znova spať. Možno nejaké hrubé závesy by pomohli, ja mám iba žalúzie, cez ne svetlo vidieť.

kitekatka
18. máj 2009

Nečítala som ostatné príspevky, ale budem veľmi vďačná, keď mi napíšete, ako by ste riešili našu situáciu. Mám 8 mesačného synčeka a klasický problém - zaspávanie pri dojčení. Problém by to nebol, lebo sme sa nebránili spoločnému spaniu v manželskej posteli, ale vyvinulo sa z toho niečo ako neriešiteľná závislosť. Synček sa večer po okúpaní napije mlieka a zaspí pri tom, uložím ho do postele a ľahnem si k nemu, o hodinu sa zobudí zase, dám mu prsník a zaspí na ňom. Doteraz sme takto fungovali. KeĎ zaspal, pustil bradavku a spala som aj ja. Ale v poslednom čase je na bradavke prisatý celú noc a pre mňa to znamená, že sa vôbec nevyspím, lebo neviem spať na boku, keĎ dojčím. KeĎ mu bradavku opatrne vyberiem, zobudí ho to a chce sa prisať znovu, takto je to celú noc. Ráno som úplne vyčerpaná a vlastne po celý deň. Dospávam, keď malý spí cez deň. Vtedy tento problém nemá. Lebo cez deň bez problémov zaspí na fitlopte po asi 5 minútach.
Viem, čo robím zle. Sama som si syna naučila takto zaspávať, ale metódu "každé dieťa... spať" nedokážem použiť, neviem počúvať, ako mi syn plače. Je mi potom samej zo seba zle.
Poraďte, povzbuďte, budem rada za každý ohlas.

Niekto mi radil, aby som skúsila dudel, ale ten vypľuje hneď. Aj v spánku rozlýši, že to nie je jeho obľúbená bradavka.

valka
autor
19. máj 2009

ahoj kitekatka,
to iste a presne v tom istom case sme mali aj my 🙂
riesila som to tak, ze malej som dala prsnik, kym sa napila..ked zacala dudlovat, tak som vybrala - plac...chvilu som jej spievala, rozpravala...ak plac neutichol a stupnoval sa, tak som znova dala prsnik na chvilu...toto sa striedalo, kym mala nezaspala...po tyzdni si na to zvykla a teraz sa v noci budi iba na pitie...
dolezite je, aby dieta nebolo hladne...v urcitom case sa mala takto zacala budit a potom som zistila, ze nemam uz dost mliecka (som tehu), a mala bola hladna...ale stale chcela nieco vytiahnut..teraz, ak vidim, ze taha a moc v noci place, ak vytiahnem prso, tak normalne beriem do kuchyne, po tme nieco schrume a spime dalej...niekedy staci dat trosku vody vo flasi (moze byt smadny)
tiez v noci - aspon prve noci treba to uspavanie opakovat...teda ak sa zobudi na prsnik, najprv skus utisit spievanim, par slovami a pod. ak nepomoze, daj prso, ale potom vyber...je to narocne, no treba rozlisovat plac smutku (potreby) a hnevu (poziadavky)...a podla toho reagovat...
niekedy deti vela dudluju, ked im idu zuby...po par dnoch to prejde...

sykorkakonadra
19. máj 2009

Ahoj kitekatka 🙂
Já měla to samé s první dcerou a dodnes na to vzpomínám (dnes už je jí 13) 😅 , na to nevyspání, byla jsem rozlámaná, celou noc na boku a prso v puse a to měla i dudlíky, přes den v poho, ale v noci ne. Kojila jsem 14 měsíců, pomalu jsem ji naučila načaj, nicméně musela jsem to nějak vydržet, nechat vyplakat nepomohlo a ani jsem na to neměla. Mám teď devítiměsíčního klučinu a před dvěma týdny jsem ho odnaučovala nočnímu kojení. Byl od malička hodnej, napil se jen jednou, dvakrát za noc a spal 😀 , ale v poslední době se to začalo zhoršovat, pomohlo, že k němu vstával tatínek, pochoval, zazpíval a Danda u něho pěkně usnul, u mě většinou plakal a dožadoval se mlíka 🙂, jednu noc jsem spala v jiné místnosti, kluci spolu samy a v pohodě. Spí celou noc a kdyžtak mu stačí dát jen dudlík. V každým případě ho zkoušej ukonejšit jakkoli jinak a prsem až nakonec 🙂.
Hezký den a klidné noci 😵

momin
10. jan 2010

Ahoj holky,nevim jestli to patri primo sem. nevim jestli proste nechce spat nebo nemuze...ale nezda se mi ze by ho neco trapilo....
Danik kdyz je pres den unaveny tak proste nechce spat! Uz nema ani silu lezt po 4. Pada mu hlava. podlamujou se mu rucicky a pada na hlavicku..(dneska si tak udelal modrinu nad obocim ) Kdyz ho vezmu na ruce tak rve jak tur a chce jit na zem. Kdyz ho dam do postylky tak mu trva i hodinu nez usne... Ne ze by tam primo brecel,jenom tak knoura a dela stojky-je na nem videt jak je unaveny-tu hlavu uz proste neudrzi.Mate to nekdo podobne? Cim to je?

rimmel
10. jan 2010

jezis sem radsej ani nejdem nic pisat to zas bude tema! 😀 😀 😀

sunea
10. jan 2010

momin, cim vacsia unava, tym vacsi problem so zaspavanim...skus mu vytvorit nejaky rezim vzhladom na jeho vek, aktivitu apod...take male deculo este potrebuje spat dopoludnia aj odpoludnia, ale ked je vysileny, tak je vynervovany, predrazdeny...aj nas maly casto bojoval, ked som ho isla uspavat na rukach, kopal, skrabal, vrieskal, az sa steny triasli, uplne amoky. To ho drzalo par minut a potom naraz vytuhol ako drevo, pospal si a mal zase krasnu naladu, usmevy... momentalne som pozicala kamoske knihu dr. Karpa Nejstastnejsi miminko v okoli a tam to je presne popisane / cim vacsia unava, tym vacsi boj, ale ked vyhrame, tak je to to najlepsie pre deculo...je to na dlhsie pisanie, snazim sa byt strucna...

monaberuska1
10. jan 2010

ahojky holky chtěla byhc vás poprosit o radu, mé dcerce jsou 2 roky nikdy nemela problem se spanim proste lehla a spala az do rana, ale je to asi necele 2 mesice zacala se mi budit sama kolem 3 rnao a uz nechce spat☹nevite cim by to bylo??nekdy sem si ji vzala do postele ale nevyspime se smanzelem, a navic chci aby mala proste spala sama v postylce nevite nekdo??nebo nemate nejakou zkusenost??🙂

momin
10. jan 2010

rimmel co? 😲

sunea on ten rezim docela ma.. spi dopoledne i odpoledne. nekdy jeste dopoledne 2x. On neni unaveny jako ze by brecel,nekdy se prave spi smeje.. uplne nahlas z poslednich sil. Zkousela sem ho davat do postylky kdyz zacinal byt unaveny.. to tam vydrzel 2 hodiny fnukat..povidat... Po 2 hodinach uz sem nevydrzela ja a vytahla sem ho z postele. Vydrzel si jeste hodinu hrat az pak usnul... Nevim proc to dela.... 🙄