Problém s uspávaním bábätiek

valka
21. jan 2009

Táto téma je pre tých, čo majú problém s uspávaním babätiek a starších detí, ale nechať vyplakať dieťa je pre nich neprípustné...
Zásady uspávania dieťaťa:
- ISTOTA – znamená, že sa človek môže úplne spoľahnúť na splnenie svojich očakávaní
o schránka – deti sa cítia bezpečne v stiesnených priestoroch – v schránke: perinka, zavinovačka, šatka, pretože im to pripomína pobyt v maternici
o rytmus – pravidelné pohupovanie pripomína pohyby matky, keď bolo dieťatko ešte v nej. Ak nechcete stráviť celú noc pohupovaním dieťaťa, porozmýšľajte nad kolískou alebo závesnou sieťou. My sme mali určitý čas natiahnutú šatku medzi stenami postieľky. Rovnako fungujú uspávanky, ššš a pod. Pre deti je rytmus tak dôležitý, že keď ho nedostávaju zvonka, vytvárajú si ho sami: pohupovanim, mrnkanim, kývanim ručičkou apod. Takto vytvorený rytmus môže prerásť do zvyku, že dieťa sa bude ukľudňovať určitým spôsobom až do dospelosti – autistické rysy správania.
o istota miesta – dieťa musí zaspávať a budiť sa na tom istom mieste, inak je dezorientované, plače...Predstavte si vy, ako by ste sa cítili, keby ste zaspali doma v posteli a zobudili by ste sa u susedov...

- BEZPEČIE– je to istota vzťahujúca sa k ľudským bytostiam, medziľudských vzťahov
o istota matky (blízkej osoby) dieťa sa cíti stratené vo veľkom svete. jediná istota je jeho matka.
(Viac info v knihe od Jiřiny Prekopovej : Když dítě nechce spát, Portál 2008.)

Zasada c. 1 pri prekopovej je, ze pokial je dieta zdrave, prisposobuje sa rodine a nie rodina dietatu...ale malo by mat urcite veci ako pomocku- teda ten rytmus, istotu a pod. aby ste si nemysleli, ze prekopova odsudzuje vsetkych, ktori dieta nechaju plakat...to nie,...
ak dieta place, hoci su podmienky splnene, treba pokracovat vo zvolenej forme, a nechat ho plakat....ale byt stale pri nom a hovorit mu, ze ho lubite, ze ste pri nom, ze chapete, ako sa citi...prave to je chyba, ak dieta komanduje rodicov a oni ked place, tak stale menia sposob uspavania....to dietatu neprida na pokoji....dieta ma získat oporu u rodicov...
myslim, ze su iba dva rozdiely a podla mna dost podstatne v pristupe vyplakavania a prekopovej - 1. rodic je s dietatom stale a 2. rytmus...a to je velka vyhoda, pretoze ked je rodic s dietatom, vie lepsie reagovat na jeho potreby...
priznam sa, ze aj ja som vcera uspavala lucku s placom...pretoze chcela zuzlat prsnik, hoci uz nepila a mne to nie je prijemne...no bola som pri nej, hojdala som, spievala, hladkala a hoci to bol strasny plac, do 15 minut spala...ale vie, ze mam ju stale rada a neopustim ju, aj ked sa hneva...(neviem to tak opisat, treba precitat prekopovu).

Keďže novorodenec má pamäť cca 7 sekúnd, toľko si pamätá, že ste tu, že existujete....po tomto čase na to zabúda a cíti sa ohrozený. Preto ak prídete po minúte jeho plaču, 53 sekúnd sa cítil stratený. Tu odporúčam prečítať si toto:
"Miminko tráví dobu bdění v toužení, v nedostatku, v nekončícím čekání na správnost, která má zaplnit tu tichou prázdnotu. Na několik minut denně je jeho toužení přerušeno a jeho drásavá potřeba po dotyku, chování a pohybu je ukojena. Jeho matka je jednou z těch, které se po dlouhém rozmýšlení rozhodly povolit miminku přístup k prsu. Miluje ho s dosud nepoznanou láskou. Zpočátku je to pro ni těžké, odložit miminko po kojení do postýlky, protože tam tak strašně pláče. Ale je přesvědčená, že tak se to musí dělat, její matka (a TA to přece ví) jí říkala, že nesmí polevit, rozmazlila by ho a pak by měla problémy. Na okamžik cítí, že ten malý tvoreček, kterého drží v náručí, je tím nejdůležitějším na světě.
Vzdychne a uloží miminko něžně do kolébky, která je ozdobená žlutými káčátky ve stejném designu jako celý pokojíček. Vyzdobit ho jí dalo spoustu práce. Závěsy jsou načechrané, kobereček má tvar pandy, všechno je v dětských barvách: bílý prádelník, přebalovací pult s vaničkou, s poličkou na zásypy, olejíčky, mýdlo, šampón, kartáček na vlasy. Na zdi jsou obrázky zvířecích mláďat oblečených jako lidé. V zásuvce komody je spousta košilek, dupaček, capáčků, čepiček, rukaviček a plenek. Ničeho nešetřila, dětský pokoj je perfektní, i když si s manželem zatím nemohou dovolit nábytek do celého domu. Nakloní se, políbí miminko na sametovou tvářičku a odchází směrem ke dveřím. První výbuch utrpení otřese tělíčkem miminka. Matka opatrně zavře dveře. Vyhlásila mu válku. Její vůle musí zvítězit nad jeho. Přes dveře slyší něco, co se podobá mučení. Její kontinuum to jako takové chápe. Situace je opravdu tak vážná, jak to zní. Příroda by tak silné signály nepoužila, pokud by se o mučení nejednalo. Matka zaváhá, její srdce to táhne k miminku. Ale musí odolat a jít svou cestou. Vždyť ho právě nakrmila a přebalila. Je si jistá, že mu opravdu nic nechybí, a proto ho nechá plakat až do vyčerpání.
Když se miminko vzbudí, znovu pláče. Jeho matka nahlédne do dveří a ujistí se, že je na svém místě. Opatrně zase dveře přivře, tak aby v něm nevzbudila falešnou naději. Utíká do kuchyně, kde má práci, ale dveře nechá pootevřené. To aby slyšela, kdyby se miminku náhodou „něco stalo“.
Když v kočárku pláče, je často odměněno známkou života. Máma kočárkem houpá, protože zjistila, že to pomáhá na ztišení. Bolavá touha po pohybu, po zážitcích, po všem, co měli jeho předci v prvních měsících života, je zmírněna houpáním. Je to sice dost ubohé, ale je to lepší než nic. Hlasy na blízku nelze spojit s ničím, co by se ho týkalo, na naplnění očekávání to nestačí. Ale taky je to lepší než ticho v dětském pokoji. Míra kontinuálních prožitků se blíží nule, hlavním zážitkem miminka je jen touha.
Matka ho pravidelně váží a je pyšná, jak miminko prospívá."
(Z knihy Jean Liedloffová: Koncept kontinua, DharmaGaia 2007)

Istota sa týka vecných formalít (postieľka, pravidlá zaspávania), pocit bezpečia však pramení z istoty vo vzťahoch medzi dieťaťom a rodičom, súvisí s láskou.
Pre dieťa je pri zaspávaní najdôležitejšia istota (na tom je založená „vyplakavacia“ metóda). Ak ale chcete, aby dieťa zaspávalo aj rado, s pocitom, že nie je opustené, potrebuje aj bezpečie, teda Vašu prítomnosť. Inak si netvorí vzťah k Vám, ale k sebe samému, snaží sa spoliehať iba na seba...

Ak máte staršie dieťa, ktoré sa bojí spať samo, priviňte ho k sebe do postele, ale veľmi tesno. Tak, aby sa takmer nemohlo hýbať. Ak je jeho strach veľký, vydrží pri Vás. Ak je ale jeho pohodlie dôležitejľie ako jeho strach, samo si pôjde ľahnúť do postielky...Ale bude vedieť, že u Vás má istotu a bezvýhradne ho milujete... 🙂

kili
21. jan 2009

naši od mala spali s nami v obývačke (keďže v druhej miestosti spal MM, tak aby mal kľud), takže vtedy problém nebol, stačilo ich dať do postielky a boli tuhý, oni v podstate na bruško zvyknutí neboli. Po roku a niečo sa presťahovali do spálne a vtedy tam S. spať nechcel, plakal, tak som nejaký čas na uspávanie použila šatku, spravila som z nej kolísku a tak som ho ukludnila, potom ho vybrala a už zaspal, neskôr už zaspal sám aj bez šatky 🙂

venonna
21. jan 2009

jej, tak protitema uz je na svete, valka, klubuk dolu, ze si si s tym uvodom tak makla 😉
ja som teda veeelky zastanca uspavania podla Prekopovej, u nas to zafungovalo krasne, aj mala troska plakavala, ked som ju "ucila" zaspavat, ale nevzdialila som sa od nej a po case sa to krasne naucila 😵
ale samozrejme, vykyvy stale su (zuby, sopliky a podobne), vtedy nam pomaha vzdy satka 😉

kili
21. jan 2009

ináč ma napadlo, že keď sme niekde na návšteve a treba uspať deti v cudzom prostredí na posteli, tak som ich tiež v podstate uspávala podľa P. a ani som o tom nevedela 😀
najprv teda A., dala som ho na bruško a hladkala po chrbátiku, ten furt vyskakoval, tak som ho zas dala na bruško, niekedy aj na silu, že sa jedoval, ale proste som ho musela obmedziť, lebo keby sa mohol hýbať ako chce, tak by nespal celý deň. Po čase už bol na brušku dobrovoľne a ja som ho stále hladkala, keď zaspal, tak som už mohla aj odísť. U S. to bolo horšie a hlavne uspávať oboch po sebe, tak to už som nemala na neho toľko trpezlivosti. Raz som chcela op MM, aby teda uspal A., stačí robiť to, čo som popísala a on asi po 30s vyhlásil, že jemu sa spať nechce 🙄 , tak som zas skončila pri uspávaní oboch 😝 . Naposledy sa mi to ani nepodarilo, lebo som odišla skôr, ako bol S. úplne tuhý, tak sa zobudil a zobudil aj A. ktorý už pol hodinu spal kým som uspala S. a už bol vyspatý.

fibi
21. jan 2009

valka kde tú knihu dostanem? Ja lujzu doteraz cez deď uspávam v šatke na chrbte a potom ju vyklopím, večer pekne ležím vedľa nej a zaspí sama, tak chcem ju to naučiť aj cez deň tak...

audreyd
21. jan 2009

nerozumiem, ako môže niekoho otravovať to, že ho jeho vlastné vytúžené dieťa miluje 😢 😔 🤐

mywiel
21. jan 2009

audreyd mna mala neotravuje, ale ked cez den padam od unavy, nedokazem ani navarit manzelovi veceru lebo som tak nevyspata, tak si myslim, ze je to vazne a tiez nemienim skoncit na psychiatrii, tak to treba asi riesit inac? ako len navlacanim dietata na rukach (co aj tak nezaberalo), uz nam odchadzal chrbat aj mne aj manzelovi, a napriek tomu ju lubime. 😵

bihan
21. jan 2009

Ja som malú na rukách nikdy nenavláčala.. veď by som si ich vyťahala po zem...na to mám šatku a iné nosítka.. a tak isto dokážem s malou upratať, navariť, prejsť sa a to všetko bez toho, aby mi to akokoľvek prekážalo.
To je ten problém, že mnohé maminy majú pocit, že dieťa musí byť uložené niekde vedľa, aby si mohli niečo "porobiť"...

Erika mi raz povedala jednu krásnu vec: nie rodina sa prispôsobuje dieťaťu, ale dieťa rodine.

mywiel
21. jan 2009

My sme boli uz v uplnom zufalstve, manzel zaspaval od unavy v praci a ja som bola strhana, snazila som sa spat cez den ked spala mala, lenze ona spavala len 15-20 min. maximalne! ☹ Takze ja som ten spanok nestihala dobehnut, doma bordel, neoparaté, nenavarené, z toho vyplivajuca nervozita, hadky s manzelom, travili sme spolu malo casu lebo som skakala len okolo malej a vzdalovali sme sa, manzel bol na druhej kolaji.. 😖
Takze sme boli ochotni skusit uz vsetko a tie tri noci zato staly, zachranili mi nervy a manzelstvo svojim sposobom.
Vsetko zalezi od povahy dietata a do akej miery to rodicia zvladaju, ked ty nemas taky problém ako sme mali my audreyd je jasné ze nemas co riesit a vsetko je ok.

mywiel
21. jan 2009

Bihan aj satku sme skusali ale uz v nej od 4 mesiacov nechce byt.... 😒

mywiel
21. jan 2009

Vsetko zalezi od povahy dietata, moja v satke nevydrzi, a nikam ju neodkladam, je pri mne v stolicke, v ohradke, je vzdy pri mne ked nieco robim a kuka na mna, a uz vie aj spinkat ked treba. 😀

kili
21. jan 2009

bihan, tým sa riadim aj ja 🙂
mywiel, chcela pozerať okolo? lebo to mohlo byť problém, keď dieťa zrazu nechce byť v šatke ale chce byť s rodičom, tak je čas prehodiť na chrbát 😉

bihan
21. jan 2009

Alebo na bok 😀

kili
21. jan 2009

len s tým sa nedá nič moc robiť, aspoň teda mne to nešlo 😝

audreyd
21. jan 2009

mywiel, moje prvé dieťa bol nespavec od narodenia!!! viem o čom píšeš... ja zúfalá, strhaná, nepochopená, sama... manžel dlho v práci, ja v cudzom meste... no katastrofa! ale potom sme sa nejako upokojili. jednoducho som nejako prijala fakt, že adam je taký a basta! prestala som riešiť uspávanie podľa knižiek a začali sme sa akosi "počúvať". doteraz má problémy so spánkom, je veľmi živý. večer som pri ňom, keď zaspáva... vždy si vyžadoval nosenie a nosila som ho teda dosť...
adelka je úplne iné dieťa, od narodenia zaspáva sama, je oveľa pokojnejšia 🙂 ona sa nosiť nepotrebuje až tak veľa, ale mne to robí radosť, keď ju mám blízko pri sebe 🙂

mywiel
21. jan 2009

Kili a dokedy je takto budem nosit ako Africka matka? 😀 Moj chrbat to nevdrzi ani so satkou cely den... ☹
Vam to vyhovuje tak je to fajn, nam vyhovuje zas nieco iné. 😉

mywiel
21. jan 2009

Bihan ano pomohla mi ta metoda, ale kazdému zaberie nieco iné, ja viem, ze deti nie su baranky... 😉

Audreyd ja si malu teraz ovela viac uzijem, cez den som menej unavena a mam na nu viac energie, mozem povedat, ze konecne si to zacinam vychutnavat, lebo predtym som uz po nej zo zufalstva aj skrikla ked nespala ani pri mne, ani na rukach ani nic nezaberalo.... 😠

No ideme von na prechadzku, je pekne tak prajem pekny zvysok dna aj mamickam aj babatkam. 😉 😵

ollako
21. jan 2009

Ahojte nahliadla som do tejto temy...rada by som vedela,ktora kniha ako radi v jednej situacii...moj syn je tiez z tych,ze cez den nespi vo vnutri a vonku len keed sa mu vezie prdelka 😅 ...mohli by ste mi ty valka a ty mywiel poradit ako dieta uspat podla vasich nazorov? skusala som aj to spat s drobcom trvalo pol hodinu kamy zaspal pristay k prsniku nakoniec zaspal a spal pat minut potom za zobudil s velkym placom...a riadne si odfgrgol ale bolo po spani a mohla som ho supavatg dalsieho pol dna,samozrejme som kontrolovala plienku a davala mu jest...
prosim skuste mi napisat ako si stym poradit podla tychto kniziek

dik

ollako
21. jan 2009

no kedze aj pri pisani tychto riadkov maly mrncim tak pismenka mi popreskakovali 😅 dufam,ze ste to pochopili

lendych
21. jan 2009

ahoj, matre nekdo podobnou zkušenost? Naše malá přes den spí dvakraát dopola odpol. Večer se jí ale vůbec nechce a usína po 22h? mate nekdo podobnou zkušenost?

valka
autor
21. jan 2009

ollako, v prekopovej je hlavne o rytme a blizkosti...takze ak nenosis v satke (nasa tak spi aj teraz, ked pisem tieto riadky), tak skus urobit hojdacku...
https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage...
alebo
https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage...
(venn, dufam, ze nevadi... 😉 )

dolezite je, dodrzat sposob...v uvode som to moc nezdoraznila (moja chyba), ale s dietatom by sa nemali robit pokusy - raz uspavate v aute, raz v satke, raz v postielke...jednoducho by tu mal byt jeden sposob, na ktory sa dieta bude moct spolahnut...takze si vyberte jeden a ten dodrzte, hoci by drobec zo zaciatku protestoval...no vzdy bude vediet, ze ste s nim, ze ho neopustate...

lendych, nasa mala tiez tak chodila...a nam to vyhovovalo, lebo sme sa jej mohli venovat obaja - aj manzel, ktory je zvycajne v praci...potom sa to samo upravilo...alebo skus zaviest ritual uspavania a ked si nan zvykne, postupne posuvat cas uspavania...

fibi, maju ju v artfore v bratislave, na kozej ulici (stare mesto pri starom rozhlase) 😉 a mozno aj v panta rhei...

meleri
21. jan 2009

to je krasne! 🙂

martina46
21. jan 2009

ahojte, kolko stoji tato knizka v obchode? asi?

sisa.b
21. jan 2009
bezaz
21. jan 2009

pekna temicka.. ja by som potrebovala naucit ninku spat cez den v postielke a nie na rukach.. v noci nastastie spi krasne, musim zaklopat..
a to sa ma dat spat na brusko? sak to mi nevydrzi ani 5sekund a uz revci 😅
mywiel ani ja pri malej nic nestiham a co.. ako vravi super ceske prislovie.. bordel v byte, stastne dite 😉 a na utuzovanie manzelstva mame cely vecer, ked mala zaspi 😵

kili
21. jan 2009

bezaz, ak si myslela na ten môj príspevok, tak ja dávam A. na bruško, lebo tak sám chce spávať. už kedysi kedysi dávno nemohol spať a netušila som prečo a zistila som, že chce spávať na brušku, vtedy sa ešte nevedel otáčať.

u2jana
21. jan 2009

fuha ze aka protitema 😉 , napise mi niekto v skratke, ako naucim zaspavat nasu natali cez den v postielke? v noci jej to napodiv ide (teda klop-klop) 😀

martina46
21. jan 2009

Ja som sa preto pýtala na cenu v obchode, lebo cez net je to vždy ešte plus poštovné. Jedine, ak by bola v obchodoch kniha v zásade drahšia.
Bezaz, my sme si tiež s malou užili v prvých 3 mesiacoch. Cez deň skoro nespala, jedine na prsníku, akonáhle som ju odložila, bola hore a plakala ☹ potom sa to zmenilo v tom, že už po odložení pekne ostala spinkať. No hrozím sa toho, čo bude, keď odstavím ☹

kili
21. jan 2009

u2jana, valka v inej téme písala, že Prokopová je za to, že dieťa nemá cez deň spať inde ako v šatke, ale v našich podmienkach, hmm. človek sa predsa len chce aj cez deň vystrieť 😀 . Jedine asi tá kolíska môže byť super na denné spanie, tak skús niečo také spraviť z postelnej plachty, keď nemáš šatku.

sisa.b
21. jan 2009

ja mam elasticku satku, tak neviem, ci by som mohla z nej tu kolisku urobit ☹

valka
autor
21. jan 2009

sisa, skus a uvidis...ak nepojde, skus obycajnu plachtu, ako pisala kili 😉