Problém s uspávaním bábätiek

valka
21. jan 2009

Táto téma je pre tých, čo majú problém s uspávaním babätiek a starších detí, ale nechať vyplakať dieťa je pre nich neprípustné...
Zásady uspávania dieťaťa:
- ISTOTA – znamená, že sa človek môže úplne spoľahnúť na splnenie svojich očakávaní
o schránka – deti sa cítia bezpečne v stiesnených priestoroch – v schránke: perinka, zavinovačka, šatka, pretože im to pripomína pobyt v maternici
o rytmus – pravidelné pohupovanie pripomína pohyby matky, keď bolo dieťatko ešte v nej. Ak nechcete stráviť celú noc pohupovaním dieťaťa, porozmýšľajte nad kolískou alebo závesnou sieťou. My sme mali určitý čas natiahnutú šatku medzi stenami postieľky. Rovnako fungujú uspávanky, ššš a pod. Pre deti je rytmus tak dôležitý, že keď ho nedostávaju zvonka, vytvárajú si ho sami: pohupovanim, mrnkanim, kývanim ručičkou apod. Takto vytvorený rytmus môže prerásť do zvyku, že dieťa sa bude ukľudňovať určitým spôsobom až do dospelosti – autistické rysy správania.
o istota miesta – dieťa musí zaspávať a budiť sa na tom istom mieste, inak je dezorientované, plače...Predstavte si vy, ako by ste sa cítili, keby ste zaspali doma v posteli a zobudili by ste sa u susedov...

- BEZPEČIE– je to istota vzťahujúca sa k ľudským bytostiam, medziľudských vzťahov
o istota matky (blízkej osoby) dieťa sa cíti stratené vo veľkom svete. jediná istota je jeho matka.
(Viac info v knihe od Jiřiny Prekopovej : Když dítě nechce spát, Portál 2008.)

Zasada c. 1 pri prekopovej je, ze pokial je dieta zdrave, prisposobuje sa rodine a nie rodina dietatu...ale malo by mat urcite veci ako pomocku- teda ten rytmus, istotu a pod. aby ste si nemysleli, ze prekopova odsudzuje vsetkych, ktori dieta nechaju plakat...to nie,...
ak dieta place, hoci su podmienky splnene, treba pokracovat vo zvolenej forme, a nechat ho plakat....ale byt stale pri nom a hovorit mu, ze ho lubite, ze ste pri nom, ze chapete, ako sa citi...prave to je chyba, ak dieta komanduje rodicov a oni ked place, tak stale menia sposob uspavania....to dietatu neprida na pokoji....dieta ma získat oporu u rodicov...
myslim, ze su iba dva rozdiely a podla mna dost podstatne v pristupe vyplakavania a prekopovej - 1. rodic je s dietatom stale a 2. rytmus...a to je velka vyhoda, pretoze ked je rodic s dietatom, vie lepsie reagovat na jeho potreby...
priznam sa, ze aj ja som vcera uspavala lucku s placom...pretoze chcela zuzlat prsnik, hoci uz nepila a mne to nie je prijemne...no bola som pri nej, hojdala som, spievala, hladkala a hoci to bol strasny plac, do 15 minut spala...ale vie, ze mam ju stale rada a neopustim ju, aj ked sa hneva...(neviem to tak opisat, treba precitat prekopovu).

Keďže novorodenec má pamäť cca 7 sekúnd, toľko si pamätá, že ste tu, že existujete....po tomto čase na to zabúda a cíti sa ohrozený. Preto ak prídete po minúte jeho plaču, 53 sekúnd sa cítil stratený. Tu odporúčam prečítať si toto:
"Miminko tráví dobu bdění v toužení, v nedostatku, v nekončícím čekání na správnost, která má zaplnit tu tichou prázdnotu. Na několik minut denně je jeho toužení přerušeno a jeho drásavá potřeba po dotyku, chování a pohybu je ukojena. Jeho matka je jednou z těch, které se po dlouhém rozmýšlení rozhodly povolit miminku přístup k prsu. Miluje ho s dosud nepoznanou láskou. Zpočátku je to pro ni těžké, odložit miminko po kojení do postýlky, protože tam tak strašně pláče. Ale je přesvědčená, že tak se to musí dělat, její matka (a TA to přece ví) jí říkala, že nesmí polevit, rozmazlila by ho a pak by měla problémy. Na okamžik cítí, že ten malý tvoreček, kterého drží v náručí, je tím nejdůležitějším na světě.
Vzdychne a uloží miminko něžně do kolébky, která je ozdobená žlutými káčátky ve stejném designu jako celý pokojíček. Vyzdobit ho jí dalo spoustu práce. Závěsy jsou načechrané, kobereček má tvar pandy, všechno je v dětských barvách: bílý prádelník, přebalovací pult s vaničkou, s poličkou na zásypy, olejíčky, mýdlo, šampón, kartáček na vlasy. Na zdi jsou obrázky zvířecích mláďat oblečených jako lidé. V zásuvce komody je spousta košilek, dupaček, capáčků, čepiček, rukaviček a plenek. Ničeho nešetřila, dětský pokoj je perfektní, i když si s manželem zatím nemohou dovolit nábytek do celého domu. Nakloní se, políbí miminko na sametovou tvářičku a odchází směrem ke dveřím. První výbuch utrpení otřese tělíčkem miminka. Matka opatrně zavře dveře. Vyhlásila mu válku. Její vůle musí zvítězit nad jeho. Přes dveře slyší něco, co se podobá mučení. Její kontinuum to jako takové chápe. Situace je opravdu tak vážná, jak to zní. Příroda by tak silné signály nepoužila, pokud by se o mučení nejednalo. Matka zaváhá, její srdce to táhne k miminku. Ale musí odolat a jít svou cestou. Vždyť ho právě nakrmila a přebalila. Je si jistá, že mu opravdu nic nechybí, a proto ho nechá plakat až do vyčerpání.
Když se miminko vzbudí, znovu pláče. Jeho matka nahlédne do dveří a ujistí se, že je na svém místě. Opatrně zase dveře přivře, tak aby v něm nevzbudila falešnou naději. Utíká do kuchyně, kde má práci, ale dveře nechá pootevřené. To aby slyšela, kdyby se miminku náhodou „něco stalo“.
Když v kočárku pláče, je často odměněno známkou života. Máma kočárkem houpá, protože zjistila, že to pomáhá na ztišení. Bolavá touha po pohybu, po zážitcích, po všem, co měli jeho předci v prvních měsících života, je zmírněna houpáním. Je to sice dost ubohé, ale je to lepší než nic. Hlasy na blízku nelze spojit s ničím, co by se ho týkalo, na naplnění očekávání to nestačí. Ale taky je to lepší než ticho v dětském pokoji. Míra kontinuálních prožitků se blíží nule, hlavním zážitkem miminka je jen touha.
Matka ho pravidelně váží a je pyšná, jak miminko prospívá."
(Z knihy Jean Liedloffová: Koncept kontinua, DharmaGaia 2007)

Istota sa týka vecných formalít (postieľka, pravidlá zaspávania), pocit bezpečia však pramení z istoty vo vzťahoch medzi dieťaťom a rodičom, súvisí s láskou.
Pre dieťa je pri zaspávaní najdôležitejšia istota (na tom je založená „vyplakavacia“ metóda). Ak ale chcete, aby dieťa zaspávalo aj rado, s pocitom, že nie je opustené, potrebuje aj bezpečie, teda Vašu prítomnosť. Inak si netvorí vzťah k Vám, ale k sebe samému, snaží sa spoliehať iba na seba...

Ak máte staršie dieťa, ktoré sa bojí spať samo, priviňte ho k sebe do postele, ale veľmi tesno. Tak, aby sa takmer nemohlo hýbať. Ak je jeho strach veľký, vydrží pri Vás. Ak je ale jeho pohodlie dôležitejľie ako jeho strach, samo si pôjde ľahnúť do postielky...Ale bude vedieť, že u Vás má istotu a bezvýhradne ho milujete... 🙂

ziza
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
valka
autor
21. jan 2009

ziza, v noseni deti som davala link ako dat novorodenca na chrbat...😉
a hlavne, ak sa rozhodnes pre urcity sposob uspavania, nemen ho...aby malo dieta istotu 😉 aj ked by chvilu plakalo...(pozor, chvilu...ak sa bude plac stupnovat, treba reagovat)

kili
21. jan 2009

ziza, ja keď uspávam na návšteve, tak vôbec nerozprávam (ako tipu Tebe sa nechce spať? Ale spinkaj...), proste ležím a hladkám po chrbátiku, prípadne robím ššš alebo pohmkavam furt dokola nejakú melódiu. Základ je UNUDIŤ 😀 😀 😀

many
21. jan 2009

ahoj holky 🙂 náš malej chodí spát většinou kolem té 20.00 ale taky se stalo,že jsem ho dali lehnout a plakal a nemohl usnout,tak jsem ho vytáhli,nechali ho si hrát a třeba kolem 21.00 jsme ho dali do postýlky a během chvilky usnul bez pláče,prostě předtím nemohl usnout,tak proč bych ho nechala plakat,když se zachvilku unaví a pěkně usne,teda u nás 😀

many
21. jan 2009

nevím jak u vás 😀

venonna
21. jan 2009

😀 kili, Ty si hviezda, ze unudit 😀
vali, jasne, ze neva, ved tie fotky su tam prave na to 😉
ja som kolisku zo satky vyuzivala len nejaky cas, najma cez den, ked sa v okoli nasho domu dialo nieco hlucnejsie (napr, susedia brusili branu a tak) a nemohla som ju dat spat do spalne do postielky ako zvycajne a tiez tam nie vzdy zaspala, ale sa tam aspon upokojila a naladila na uspavaciu notu (ked som videla, ze je uz v pohode ale nespi, prelozila som ju do postielky 😉
ale celkovo je to pracnejsie, najlahsie je cez den supnut do satky a vyklopit hned, ako zaspi 😀

bubinko83
21. jan 2009

myslim,že many ma pravdu stym zaspavanim,pekne sa treba dietatku venovat a už ked sama vidi že je unavene treba uložit spinkat.Ja myslim,teda aj my to mamičky staršich deti potvrdia,že babenka sa stale menia a možu sa zmenit aj tie ritualy zaspavania.A preto si myslim,že to zaspavanie aj samotne spanie sa časom upravy aj bez nejakych drastickych metod.Pride mi luto nechat dietatko plakat 4 hodky v kuse,alebo mu nedat papat ked si to vyžaduje ☹ Ja tiež necham maleho poplakat si ale nie nejako extremne

sisa.b
21. jan 2009

venon - vyklopit? 😨 ja ked si ju priviazem, tak mi je potom luto davat ju prec, ked sa tak pekne ku mne tuli 😵 myslela som, ze nosite aj spiace deti 😕 musim asi precitat dalsiu temu 😝

kili
21. jan 2009

sisa, 2m dieťa nosíš aj spiace, ale nie 1,5r 😝

sisa.b
21. jan 2009

kili, asi mas pravdu 😀 ja som teda neplanovala nosit v 1,5 roku, preto mam elasticku satku, ale este uvidim. ani latkovanie a bkm som neplanovala 😀 😝

valka
autor
22. jan 2009

bubinka, many, suhlasim s vami...teda pokial ma dietatko aky taky rezim...lucka chodi vzdy spat medzi 6-8pm, podla toho, ako je unavena...ked vidim, ze vydrzi a nema to zmysel, tak ju nejdem kupat, az ked vidim, ze si trie ocka, vtedy ideme...a vie, ze po kupani sa ide spat...
ale neviem si predstavit, ako sa da fungovat s dietatkom, ktore chce spat kazdy den uplne inak a hlavne podla toho sa sprava v noci alebo rano...to treba trosku modifikovat...ale je jasne, ze pokial dieta chce ist spat o 22, tak ho nebudem ukladat o 19, no nie?
no tato tema je hlavne o tom, ako to dietatko ukladat, ked uz samo chce spat, teda je unavene...lucka napr. moze byt unavena akokolvek, ale este sama nikdy nezaspala tak, ze som ju len polozila a odisla...

bezaz
22. jan 2009

matka tu knihu maju na gorile a to si mozes vyzdvihnut osobne na americkom bez postovneho 😉

kisska
22. jan 2009

Ahoj valka a ostatne maminy. Tiez sa pridavam k potesenym, ze konecne niekto prizna, ze dieta nenechava vyplakat.
Valka my sme presne ten pripad - Adam chodi spat okolo 9,30-10,00 vecer, aj ked uspavat sa zaciname okolo siedmej - kasa, po cca pol hodinke (alebo ked zacne byt mrzuty) sa ideme okupat, spapame MM az do uspatia, prelozim do postielky a spinka, a spinka vacsinou do deviatej rano, max. s jednym zobudenim(poslednych par dni je to uplne bez zobudenia 😉 ). Kedysi som tiez chcela aby chodil spinkat najneskor o osmej, ale vobec to nemalo vyznam. Natahovali sme sa aj tak az do desiatej, akurat isiel spat vynervovany a ja tiez, tak som to rychlo stopla. Maly od narodenia spava vo svojej izbe a v postielke. Mam ale dvere medzi izbou a spalnou, tak pocujem kazde suchnutie a uz mam celkom slusne "vychodenu cesticku", do postele si ho beriem v stave nudzem ale nespi lepsie ako u seba. Maleho som tiez nenosila od zaciatku, ale ked som zistila ake je to super (a zlomila draheho, ze povolil nakup satky - inak uz satkuje aj on 😉 ), tak sme sa nosili aj v satke. Myslim, ze tym, ze som bola na maleho cele dni sama a drahy je veeelmi tolerantny, co sa domacnosti tyka, tak som sa naozaj cely cas venovala malemu a nemusel mat pocit, ze ho mamina odlozila do krasnej izbicky.
Ale zase nie kazda mamina si to moze dovolit a pri druhom to asi tiez nebudem mat take jednoduche.

Ale o inom som chcela. Neviem, ci som si knizku zle precitala, alebo cim to je, ale bola som Konceptu Kontinua veeeelmi sklamana. Velmi som sa na knizku tesila a nevedela som sa dockat, kym mi pride a rychlo som sa pustila do citania... Principialne suhlasim s potrebou nosenia deti, s potrebou podnetov a podobne. Tiez som si oplakala spominanu kapitolu, kde opisuje pocity babenka odlozeneho vo vycackanej postielke. Ale zaver ma dorazil, mala som pocit, ze ho pisala zena, ktora sa nikdy o dieta nestarala 😒 Neviem ako ostatne, ale ja som prvych par tyzdnov bola tak unavena, ze som bola vdacna, ze babenko spinka, cika, kaka a ze kojim. Neviem ako ostatnym mamam, ale mne starostlivost o dieta zaberala veeeeeelmi vela casu, takze som nemala cas ani na malu zahradku, ktoru mam pri dome. Maly nevedel spat v kociku, ktory stal a okrem toho cez den tu byvali take horucavy, ze sme von vychadzali len podvecer. Viem si predstavit nosit babo pri domacich pracach (vacsine), ale neviem si predstavit, ze akonahle dieta zacne lozit, ze sa budem spoliehat, ze ked nieco bude potrebovat, ze pride (a ja pojdem okopavat zahradu, trebars len par metrov "do dzungle" ). Nedajboze ho odlozim ku skupine deti a bude sa mi on starat 3-rocny sukmenovec. Nebrat starostlivost o dieta ako zamestnanie sa mi zdalo prilis silne...Kolko zien ma taku pracu, kde by mohlo byt dieta s nou v bezpeci ? Pokial nerobi horarku a cely den nie je na prechadzke po lese... Uz aj kancelarska robota by znamenala, ze dieta je cely den bez podnetov, lebo mama sedi za stolom a pracuje. Ja radsej budem cely den zamestnana dietatom a budem mu poskytovat podnety, ktore su adekvatne jeho potrebam, veku a schopnostiam.
Vlastne mojim cielom je za cely den unavit dieta tak, aby islo spinkat v pohode, bez protestov, ale vsimam si pritom viac dieta a to ako sa citi, nez hodiny a tabulku, ci by uz malo spat alebo nie...

zelmirka1
22. jan 2009

ahojte
len tak pre zaujimavost v teme hladam stranku na cvicenie s babetkami je odkaz na knihu o cvicenie ja vhodnosti alebo nevhodnosti nosenia babetiek v satke, lezania v hojdacke a podobne, kuknite si aj toto pre ifno.

Ja mam este maleho drobceka a od zaciatku som sa mu prisposobovala, plakat nenechavam ale je fakt ze az
ked som zacala trochu sledovat hodiny a aspon trochu dodrziavat urcity rezim spinkania tak je spokojnucky....

a myslim ze uspavanie dietata dve-tri hodiny svedci o tom ze dieta bude nechce v tom case spinkat, alebo je nervozne alebo si proste vyzaduje kopec roznorodej pozornosti a v konecnom dosledku je to na skodu dietatu.
lebo ked spanok je pre dietatko velmi dolezity, vtedy rastie, vyvija sa mu mozog a spracuva vsetky podnety ktore cez den nazbiera a aj preto existuje rozne knihy o spani a ako dietatku pomoct naucit sa zaspinkat.

valka
autor
22. jan 2009

zelmirka, tu knihu som videla...a zariadila som sa po svojom...a zatial nelutujem ...popise sa vselico: napr. v dietati sa pisalo, ze dieta by sa nemalo davat do vertikalnej polohy odgrgnut do 9. mesiaca 😨 😲 to lucka uz sama 3 mesiace stala!!! takze kazdy si vyberie, co mu sadne...

kisska, mas pravdu, ale na druhej strane, mozes si nieco z toho vybrat...clovek je tvor taky zvlastny, nikdy nevie opakovat vsetko na 100%. takze ak si vyberies 5%, je to uspech...keby tam napisala iba tych 50%, ludia by si vybrali znova len malu cast... 😅
a pre mna to bola inspiracia, ze praca sa da robit aj s luckou - teda domace prace...varenie, zehlenie, pranie a podobne...uviazem a ona sa pozera, uci..ma podnety trosku ine...hra nemusi byt s hrackami...moze byt s vareskami a kuchynskym naradim... 😉 ale uz bezim, lebo sa lucka zobudila 🙂 😉 😵

zelmirka1
22. jan 2009

ved jasne kazdy sa riadi po svojom, ja len ze tu niekto zavrhol knihu kazde dieta sa vie naucit spat a takisto sa da
zavrhnut ktorakolvek knizka, zavisi co sa zda mamicke dobre pre jej dieta....niektora nosi v satke, niektora uci uspavat podla knizky, niektora robi uplne inak...
inak ak stala uz v 6 mesiaci to je zdrave ? ved vtedy deti casto ani nesedia ?

kili
22. jan 2009

zelmirka, ja som v 7-8m chodila, to ma mali prikovať? a prešla som si aj lozením a sedením, všetko postupne ale rýchlo

zelmirka1
22. jan 2009

fiha ty si to pamatas ? lebo ja som zistila ze mamina tie mesiace uz trochu skresluje....
mozno si bola vynimocne dieta a jedno z 1000, neviem ved uvidim ako sa bude moj drobec vyvijat
ja som reagovala na to ze tu v tejto teme sa velmi propaguje satka, tiez som o nej uvazovala ale
nemusi to byt tiez to naj naj....

kili
22. jan 2009

no nepamätám 😀 ale je asi fakt, že ja som bola výnimočné dieťa, verím tomu kôli iným veciam 😉
a ja som tiež za šatku, ako "keci" typu, že sa tým poškodí chrbtica a dieťa má byť v horizontálnej polohe do... pomaly aby sa tak aj privezovalo a zakazovalo sa mu dvíhať samé (do 9m, to snáď ten dotyčný nemyslí vážne 😨 ), tak mi to príde blbosť, lebo šatka a vertikálne nosenie je zaužívané už po tisíce rokov a to nie sú ani také úväzy ako máme teraz mi, ale obyčajný kus plátna a hlavička klimbá jak chce, no a afričania aké majú postavy a vyhrávajú olympiády 😉 Keď si uviažeš dieťa do šatky, tak je jasné, že má najprv gulatý chrbátik, a tak to má byť, časom ako drží hlavičku a zvyšok tela, tak sa ten chrbát narovnáva aj v šatke, je to fakt neuveriteľné a sama som sa divila, že ako je to očividné 🙂 A keď má dieťa gulatý chrbátik, tak to práve vtedy nezaťažuje chrbticu, skús prilepiť žuvačku na steblo trávy a ona sa ohne a zagulatí a nie zlomí 😉
tak do šatky kľudne choď a neboj sa 🙂

ziza
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mywiel
22. jan 2009

Este sa vam sem zamiesam... 😀 😅

Mne pomohla ta kniha hlavne pochopit tie fazy zaspavania, plytky spanok, hlboky spanok, REM atd. teraz viem, ze ked mala mrnci v noci tak niekedy sniva, ze to neznamena ze je zobudena, treba chvilu vyckat ak dieta prestane tak sa mu snivalo ak ho vtedy vyrusite a zacnete ho chytat a rozpravat nanho tak ho vlasne uplne zobudite a musite ho zas utisit aby zaspalo.
Aj to som pochopila, ze je normalne, ze dieta sa budi po zhruba 1,5 hodine to su tie fazy snivania a je ich 7 tusim, preto sa moze niekomu zdat ze dieta sa casto v noci budi, niekedy staci len pohladkat, dat cumlik a dieta dalej spi.
Ta studia o spanku deti je tam dobre vypracovana. 🙂

mywiel
22. jan 2009

kili co sa tyka satiek s tebou suhlasim gulaty chrbatik ma babo aj v maminkinom brusku takze vertikalna poloha je zla len v tych nositkach pre novorodena, lebo nozicky tam vysia a je v nom inac ako v satke. V satke je spravne, zadocek je nizsie ako kolienka, hlavicka nepada, nozicky su roztiahnuté, aby hyzdové jablcka spravne zapadli, takze satka je fajn.

ziza
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kili
22. jan 2009

mywiel, to môže byť užitočné vedieť tie fázy. ja teda kôli pomrnkaniu nikdy neutekám k malím. včera v noci ich napr. zobudil nejaký alarm a pišťal asi 3min 😠 , ale to bolo počuť, že plačú, resp. mrndžia v takom polospánku, len preto, že im ten zvuk vadí, ísť tam k nim, to by som ich len zobudila a zas by revali, že ich budím, keď alarm skončil, tak okamžite bolo ticho a spali ďalej.
Raz mal službu v noci MM a to bolo pred vyše rokom, čiže boli ešte malí a MM celú noc nespal, lebo A. vydával nejaké zvuky. ja som spala vždy jak drevo a museli hučať jak piliňák, aby ma to zobudilo 😀

venonna
22. jan 2009

sisa.b, lenze ja uz nosim 1 a pol rocnu slecnu a aj ked je to este stale krasny pocit, ked na mne zaspi, viem, ze ju musim vyklopit hned, kym spi tvrdo, lebo ak to odlozim, casto sa zvykne zobudit a uz aj sa hrabe z postele von. Ale ked bola mensia, spavala na mne 🙂

mysinka
22. jan 2009

Hurááááááááááá 🙂 Díky, díky a ještě jednou díky za toto téma 🙂

valka
autor
22. jan 2009

zelmirka, tato tema ma byt alternativa...ja nezavrhujem vsetko z tej knihy, ale nepaci sa mi ten system uspavania - nechat dieta plakat a chodit v intervaloch akoze som tu... 😝 a hlavne toto je ta kriticka faza, o ktorej sa vedu diskusie aj v druhej diskusnej skupine, nie?
neviem, ci je mala moc sikovna, ale naozaj sa postavila sama..a aj posadila a nadherne lozi...nikto a nikdy ju to neucil ani nenutil ani nic...teraz este stale stoji iba s oporou, a nemam najmensi zaujem ju nutit, aby stala bez alebo aby chodila...takze ak dietatko ma samo svoj rytmus, odvahu a pod. tak ho v tom podporim a nekukam na ine deti...ale to je asi do inej temy...

u2jana
22. jan 2009

kili, dik za objasnenie - to vazne ma dieta cez den spat len v satke? a to do kolkych rokov? kedy sa ma naucit spavat v postielke, predsa len v skolkach plachty nebyvaju 😀 moja, zatial spava cez den v kociku, ale ked z neho vyrastie, chcem najst rozumnu alternativu... lebo naka zmatena aj z tejto teorie, pisete ze nosite a potom vyklopite 🙂... sak to je zmena prostredia a to sa nema, ak to spravne pochopila ten uvod.

fibi
22. jan 2009

u2jana veď si si sama odpovedala 😉 Ani kočíky v škôlke nebývajú. Jednoducho v šatke spať, dokedy to obom vyhovuje, potom nájsť rozumnú alternatívu 😉

valka
autor
22. jan 2009

u2jana, ja vacsinou malu necham spat na chrbte..ale ak som unavena, tak ju vyklopim, ale som vzdy v tej izbe, kde je ona, takze ked sa zobudi, som hned pri nej... 😉
a dieta nemusi spat cely den iba v satke, ale takto to je vacsinou u prirodnych narodov a deti tam problemy so zaspavanim nemaju..takze to je ideal 🙂