Problém s uspávaním bábätiek

valka
21. jan 2009

Táto téma je pre tých, čo majú problém s uspávaním babätiek a starších detí, ale nechať vyplakať dieťa je pre nich neprípustné...
Zásady uspávania dieťaťa:
- ISTOTA – znamená, že sa človek môže úplne spoľahnúť na splnenie svojich očakávaní
o schránka – deti sa cítia bezpečne v stiesnených priestoroch – v schránke: perinka, zavinovačka, šatka, pretože im to pripomína pobyt v maternici
o rytmus – pravidelné pohupovanie pripomína pohyby matky, keď bolo dieťatko ešte v nej. Ak nechcete stráviť celú noc pohupovaním dieťaťa, porozmýšľajte nad kolískou alebo závesnou sieťou. My sme mali určitý čas natiahnutú šatku medzi stenami postieľky. Rovnako fungujú uspávanky, ššš a pod. Pre deti je rytmus tak dôležitý, že keď ho nedostávaju zvonka, vytvárajú si ho sami: pohupovanim, mrnkanim, kývanim ručičkou apod. Takto vytvorený rytmus môže prerásť do zvyku, že dieťa sa bude ukľudňovať určitým spôsobom až do dospelosti – autistické rysy správania.
o istota miesta – dieťa musí zaspávať a budiť sa na tom istom mieste, inak je dezorientované, plače...Predstavte si vy, ako by ste sa cítili, keby ste zaspali doma v posteli a zobudili by ste sa u susedov...

- BEZPEČIE– je to istota vzťahujúca sa k ľudským bytostiam, medziľudských vzťahov
o istota matky (blízkej osoby) dieťa sa cíti stratené vo veľkom svete. jediná istota je jeho matka.
(Viac info v knihe od Jiřiny Prekopovej : Když dítě nechce spát, Portál 2008.)

Zasada c. 1 pri prekopovej je, ze pokial je dieta zdrave, prisposobuje sa rodine a nie rodina dietatu...ale malo by mat urcite veci ako pomocku- teda ten rytmus, istotu a pod. aby ste si nemysleli, ze prekopova odsudzuje vsetkych, ktori dieta nechaju plakat...to nie,...
ak dieta place, hoci su podmienky splnene, treba pokracovat vo zvolenej forme, a nechat ho plakat....ale byt stale pri nom a hovorit mu, ze ho lubite, ze ste pri nom, ze chapete, ako sa citi...prave to je chyba, ak dieta komanduje rodicov a oni ked place, tak stale menia sposob uspavania....to dietatu neprida na pokoji....dieta ma získat oporu u rodicov...
myslim, ze su iba dva rozdiely a podla mna dost podstatne v pristupe vyplakavania a prekopovej - 1. rodic je s dietatom stale a 2. rytmus...a to je velka vyhoda, pretoze ked je rodic s dietatom, vie lepsie reagovat na jeho potreby...
priznam sa, ze aj ja som vcera uspavala lucku s placom...pretoze chcela zuzlat prsnik, hoci uz nepila a mne to nie je prijemne...no bola som pri nej, hojdala som, spievala, hladkala a hoci to bol strasny plac, do 15 minut spala...ale vie, ze mam ju stale rada a neopustim ju, aj ked sa hneva...(neviem to tak opisat, treba precitat prekopovu).

Keďže novorodenec má pamäť cca 7 sekúnd, toľko si pamätá, že ste tu, že existujete....po tomto čase na to zabúda a cíti sa ohrozený. Preto ak prídete po minúte jeho plaču, 53 sekúnd sa cítil stratený. Tu odporúčam prečítať si toto:
"Miminko tráví dobu bdění v toužení, v nedostatku, v nekončícím čekání na správnost, která má zaplnit tu tichou prázdnotu. Na několik minut denně je jeho toužení přerušeno a jeho drásavá potřeba po dotyku, chování a pohybu je ukojena. Jeho matka je jednou z těch, které se po dlouhém rozmýšlení rozhodly povolit miminku přístup k prsu. Miluje ho s dosud nepoznanou láskou. Zpočátku je to pro ni těžké, odložit miminko po kojení do postýlky, protože tam tak strašně pláče. Ale je přesvědčená, že tak se to musí dělat, její matka (a TA to přece ví) jí říkala, že nesmí polevit, rozmazlila by ho a pak by měla problémy. Na okamžik cítí, že ten malý tvoreček, kterého drží v náručí, je tím nejdůležitějším na světě.
Vzdychne a uloží miminko něžně do kolébky, která je ozdobená žlutými káčátky ve stejném designu jako celý pokojíček. Vyzdobit ho jí dalo spoustu práce. Závěsy jsou načechrané, kobereček má tvar pandy, všechno je v dětských barvách: bílý prádelník, přebalovací pult s vaničkou, s poličkou na zásypy, olejíčky, mýdlo, šampón, kartáček na vlasy. Na zdi jsou obrázky zvířecích mláďat oblečených jako lidé. V zásuvce komody je spousta košilek, dupaček, capáčků, čepiček, rukaviček a plenek. Ničeho nešetřila, dětský pokoj je perfektní, i když si s manželem zatím nemohou dovolit nábytek do celého domu. Nakloní se, políbí miminko na sametovou tvářičku a odchází směrem ke dveřím. První výbuch utrpení otřese tělíčkem miminka. Matka opatrně zavře dveře. Vyhlásila mu válku. Její vůle musí zvítězit nad jeho. Přes dveře slyší něco, co se podobá mučení. Její kontinuum to jako takové chápe. Situace je opravdu tak vážná, jak to zní. Příroda by tak silné signály nepoužila, pokud by se o mučení nejednalo. Matka zaváhá, její srdce to táhne k miminku. Ale musí odolat a jít svou cestou. Vždyť ho právě nakrmila a přebalila. Je si jistá, že mu opravdu nic nechybí, a proto ho nechá plakat až do vyčerpání.
Když se miminko vzbudí, znovu pláče. Jeho matka nahlédne do dveří a ujistí se, že je na svém místě. Opatrně zase dveře přivře, tak aby v něm nevzbudila falešnou naději. Utíká do kuchyně, kde má práci, ale dveře nechá pootevřené. To aby slyšela, kdyby se miminku náhodou „něco stalo“.
Když v kočárku pláče, je často odměněno známkou života. Máma kočárkem houpá, protože zjistila, že to pomáhá na ztišení. Bolavá touha po pohybu, po zážitcích, po všem, co měli jeho předci v prvních měsících života, je zmírněna houpáním. Je to sice dost ubohé, ale je to lepší než nic. Hlasy na blízku nelze spojit s ničím, co by se ho týkalo, na naplnění očekávání to nestačí. Ale taky je to lepší než ticho v dětském pokoji. Míra kontinuálních prožitků se blíží nule, hlavním zážitkem miminka je jen touha.
Matka ho pravidelně váží a je pyšná, jak miminko prospívá."
(Z knihy Jean Liedloffová: Koncept kontinua, DharmaGaia 2007)

Istota sa týka vecných formalít (postieľka, pravidlá zaspávania), pocit bezpečia však pramení z istoty vo vzťahoch medzi dieťaťom a rodičom, súvisí s láskou.
Pre dieťa je pri zaspávaní najdôležitejšia istota (na tom je založená „vyplakavacia“ metóda). Ak ale chcete, aby dieťa zaspávalo aj rado, s pocitom, že nie je opustené, potrebuje aj bezpečie, teda Vašu prítomnosť. Inak si netvorí vzťah k Vám, ale k sebe samému, snaží sa spoliehať iba na seba...

Ak máte staršie dieťa, ktoré sa bojí spať samo, priviňte ho k sebe do postele, ale veľmi tesno. Tak, aby sa takmer nemohlo hýbať. Ak je jeho strach veľký, vydrží pri Vás. Ak je ale jeho pohodlie dôležitejľie ako jeho strach, samo si pôjde ľahnúť do postielky...Ale bude vedieť, že u Vás má istotu a bezvýhradne ho milujete... 🙂

pastuska
15. feb 2009

No tak nám sa to všetko dokazilo. Malý posledný týždeň nechce vôbec spávať, cez deň jedine so mnou, v noci sa momentálne zobudil za hodinu a pol 5 krát. Je pravda, že bol chorý...mám ale podozrenie, že ešte mu čosi je. Lebo zaspáva na brušku (čo predtým ani náhodou) a tak, že nohy skrčí pod seba...tak neviem, či ho nebolí bruško, lebo predtým mal hnačku (teraz som ju dostala od neho ja...) a fľaky na koži, fľaky sa objavujú zase...mal Pamycon do uška, tak hádam ušká ho už nebolia..ja neviem, ako mu už uľahčiť spánok. Včera sa prehadzoval a budil do druhej v noci, potom to už vzdal, a zaspal až okolo pol štvrtej, o pol siedmej už bol vyspatý...ale cez deň nie je plačlivý, aj sa zahráme, aj sám sa zahrá, síce málo papá, ale to pripisujem zúbkom. A kvôli tomu brušku len kojím, sme bez príkrmov stále. Tak už neviem, mám takú pediatričku, že keď ju poprosím o vyšetrenie, tak spraví a pošle...ale brali mu krv pred týždňom, a už to nechcem viac zažiť...hrozné čosi. Tak neviem, čo urobiť. A ani neviem, čo by mu ešte mali dať vyšetriť.

A ešte ma napadá, po týždni už musí byť totálne unavený a stále nie a nie to dospať, preto si myslím, že čosi nie je ok. Máte niekto nejaký návrh?

missymici
19. feb 2009

Holky poradtě, už jsem bezmocná.
Klučina se budí v noční hodiny, kolem 02-02:30hod.Pak už nemůže usnout, at dělám co dělám prostě ne.Ke spní jsme začali ukládat mezi 6-7hod. a usne kolem 9hod.Včera jsme skusili přestěhovat postýlku na jiné místo, že se to třeba změní, ale ne. Opět se vzbudil ve 02:30hod a spaní skončilo i pro mě. usnul až kolem5ráno. Což je asi nejlepší, tedy rekord, jindy ani to, prostě vstane ve 2 a usne třeba až kolem 9hod. mezi tím spí tak možná 15minut za dvě hodiny. Ja se nevyspím vůbec.přes den spí krásne, mezi každým krmením tak 1 .- 1,5 hodky, někdy jen 30minut, ale to bud v autosedačce nebo v kočárku.Skoušela jsem, mu dát čaj, chovat ho - to mi usne v náručí a v postýlce se probudí, dudáka mu strkám do pusiny asi 20x na 5 minut,plácaní, houpaní, ... Dnes jsem skusila poprvé si ho dát k sobě do pelechu, usnul,... Co jsem se dočetla, tak by měl na jeho věk mít 15 hodiin spánku.Naše dětská dr, tvrdí že mu stačí 8hod.To se mi zdá málo pro 2 měsíční mimino. Vždyt 8 hodin je pro dospělého optimum. Začínam mít pocit, že mu vadí postýlka.Prosím jestli máte podobné skušenosti a vyřešili jste je nějak, dejte mi radu, at se taky vyspíme... Dík

henri001
19. feb 2009

missymici 🙂 nie si bezmocna, ved si na to prisla...sup s nim k tebe do postielky 😵 bola som na tom presne ako ty..cz den spinka v kociku a vecer so mnou , odvtedy sa netrapime a mojkame sa 😀 ale to je moj pripad, uvidime co poradia skusene mamicky 😉

missymici
19. feb 2009

henri001
: no jsem rada, že když je vedle mě.Já byla proti tomu, síce jen z toho důvodu, aby si na nezvykl .A po druhé se bojím, abych mu nějak neublížila, kdybych tvrdě usnula.Jak dlouho to takhle dělaš?Jak dlouho ti takhle vydrží spinkat??

henri001
19. feb 2009

missymici : ja som si velmi zvykla 😀 myslim ze maminka sa zobudi na kazdy hlbsi vydych a nadych miminka, neboj, ze by si mu ublizila, ja ho z druhej strany istim kojo vankusom .Spinka mi az kym nie je hladny (teraz aj 4 hodiny), ale kedze kojim, dam mu prsicko a spinkame dalej 🙂

valka
autor
19. feb 2009

missymici,
myslim, ze si urobila najllepsie, co si mohla...neviem, aku mate postielku, ale ak sa vam da, odmontuj jednu siroku stranu a postielku priloz k svojej posteli....urobis tzv. balkon....maly je pri tebe, ale kedze je v postielke, tak ty k nemu nevlezies a ani mu neublizis...
ale urcite by si mu neublizila ani u seba v posteli -- my sme mali lucku v manzelskej posteli od narodenia - ked som ju davala na "balkon" - tak v 3 mesiacoch, tak som sa citila, ze ju vyhanam od nas 😀
jedna myslienka z prekopovej: ked si lihas spat v pyzame vo svojej posteli a zobudis sa v naha u susedov, tak sa urcite vydesis..tak nejak sa citi dieta, ktore zaspi v naruci mamy s prsnikom v ustach a zobudi sa v druhej izbe osamotene v postielke....
drzim palce, nech sa spanok rychlo upravi.... 😵 😉

missymici
20. feb 2009

díkes holky za rady, budu skoušet co zabere

mumu_1
20. feb 2009

Ahoj Missymici, to skoro vypadá, že máš moje dítě 😉 😀 Jen u nás je to o to dobrodružnější, že náš raubíř spinkal hezky v postýlce tak do necelého měsíce a od té doby to jde z kopce 😝 😉 Teď odmítá spát jinde než v klokance nebo položený mně na břiše, samotné spaní s námi v posteli nezabírá... Takže nejspíš nezbývá než zatnout zuby a vydržet, i když to teda o spánku rodičů moc není, a doufat, že někdy po tom třetím měsíci bude líp 😉 Držím pěsti, ať to zvládnete 🙂

zapletalovi22.3.
20. feb 2009

Ahoj Missymici, tohle přesně nám málá dělala taky. Souhlasím s henri. U nás taky pomohlo dát Eli do našeho pelíšku. Od té doby se budí jen na krmení, nebo když má žížu. Jak jí dám do postýlky, tak je každou chvíli vzhůru a mrčí. No a když ji v noci krmím, tak potom taky parádně usne. Ona na nás kouká, občas nás zatahá za peřinu, pak zjistí, že manžel i já spíme ( já teda dělám, že spím 😀 ) a usne. Bez kecání, občas nějaké pobreknutí, ale spí.
Ještě tady čtu příspěvek mumu, jak Vítek spí jen v klokance nebo na břiše. My zase museli jednu dobu uspávat v náručí a chodit chodit. Nesměli jsme zastavit, jinak byl řev.Tak jsme třeba 1,5 hod chodili. Ale ze dne na den tomu byl konec. Už jsem se jednou chystala, že zase budu nosit, ale najednou se mi Elinka v náručí kroutila a vůbec se jí tam nelíbilo a od té doby usíná relativně v poho.

papajka7
20. feb 2009

tak moj maly spinka pri mne v posteli,koli kojeniu je to pohodlnejsie,ale casto sa budil na kojenie,tak som mu spravila ful servis- otoceny sme ku sebe a on sa sam vie prisat a ked sa zbudim tak sa prehodim na druhu stranu aby nepapal len z jedneho prsnika,celkom nam to funguje pokial nikde neodidem napr.tu 😀 rozhodi ruky a zisti ze ma vela priestoru.manzel ho chce dat do postielky ☹ ake mate vy skusenosti ked s vami deticky spinkaju?

simona55
21. feb 2009

moj maly tiez spinka somnou a s ocinkom v poseli,zaspava okolo 20 hodine a zobudisa okolo 1 v noci atroska si pricucne a spi dalej . ale musi byt odokrity ma taky zvyk hlavne je teplo v izbe. a ma 8 mesiacov.

missymici
21. feb 2009

valka , mumu_1 , zapletalovi22.3 :
Díkes holky za rady, Ted jsem to začala střídat. Nechám ho na noc usnout v kočárku, tam se mu spí najelíp, pak když se probudí na krmení, samozřejmě že na konci krmení usne, tak honem odkrknout a dám ho do postýlky, ještě dokuď má zavřené očička, a na další krmení zas ke mě do pelechu.Sřídam to takhle dokola v noci až do rána, chci aby si zvykl na postýlku. Dnes v postýlce vydržel nejdéle něco málo přes hodinu, což je rekord , no třeba to byla jen náhoda, ale já se radovala...Ale co je podstatný dnes poprvé vydržel celou noc spát, s pauzami na krmení a jednou byl vzhůru asi od 1- 2 -hod. Vstával nějak kolem 5:30hod. Nechtěl spát ani po krmení.Pak usnul před chvíli v 10:30 po jídle. Nechci to zakříknout, ale snád se to dáva do pořádku.
Držte palečky holky.

bubinko83
21. feb 2009

baby,je normalne že mi maly spi lepšie ked mu držim silno ručky a nemože snimi metat?Alebo napr.zvizany v zavinovačke? 😒 😕 😨

pastuska
21. feb 2009

bubinko, to je úplne normálne, už dokonca v USA na to vymysleli nejakú novinku, bábätko vyzerá ako v kukle 🙂
Kuk link, ako je zabalené🙂

http://www.thesleepstore.co.nz/shop/Value+packs...

pastuska
21. feb 2009

http://www.babysleepbags.co.uk/cocooi-babywrap-...

Ešte jeden - vyzerajú jak malé kukličky 😀

valka
autor
21. feb 2009

bubinka, ano...kvoli tomu, ze aj v maternici mali obmedzeny priestor..aj lucka zaspava tak, ze jej rucicky drzim pri tele ako vojakovi...

inak ti americania fakt objavia o chvilu ameriku 😀

bubinko83
21. feb 2009

pastuska,no super.To som nevedela.Ale polročne dietatko sa da tak balit?

pastuska
21. feb 2009

bubinko, no neviem,ak rozumieš anglicky, prečítaj si, ja neviem...ale podľa mňa, keď mu je dobre, tak dokedy ho to nebude obmedzovať 🙂 mať to doma, keď sa narodil môj malý - pár problémov by som si ušetrila. Inak som zvedavá, kedy sa to dostane na SK...

no valka fakt, to máš pravdu s tou amerikou 😀

bubinko83
21. feb 2009

ja som to dneska skusila len nahodou,išla som ho uspat,videla som že je už unaveny ale nie a nie zaspat.Tak som mu chytila silno ručky a za par minut bol "tvrdy" nechapala som 😲

missymici
23. feb 2009

bubinko83: ja malého na spaní zavinuju pořád.Když ne,tak je nervní a vzbudí ho každý pohyb ručičkami.Ja ručičky nedržím, ale zavinuju do obyč.látkovej pleny a do rychlozavinočaky.A i když malej přes den brečí tak tento spůsob ho hned uklidí.Cíti se bezpečně, jako by byl v bříšku.

bibianka
23. feb 2009

Pozerala som sa na to video Babywrap a jedna vec sa mi tam nepozdáva - keď sa tou dlhšou stranou šatky omotá telíčko, mimčo nemôže voľne položiť nožičky na podložku. Ale možno sa mi to len zdalo, možno sa to dá urobiť aj voľnejšie. No určite to miminko, čo už je zabalené na fotke, nemá polohu ako v maternici, tam sú tie nožičky pekne pokrčené pri telíčku. Ono je fakt jednoduchšie zabaliť len ručičky, nech nôžky môžu byť kvôli kĺbikom voľné. Raz som videla fotku gréckeho bábätká, ale to bolo napevno zavinuté ako múmia, nožičky malo rovné!!! Tak neviem, či tam nefunguje novorodenecká ortopédia alebo čo?
Chvalabohu, my sme také problémy nemali, ale poznám kočku, čo musí zaväzovať ručičky 7-mesačnému bábu, inak by sa nevyspalo 😨

cuki
23. feb 2009

Babule chcem sa trosku malicko pochvalit, dve strany dozadu som pisala, ze nasa Luci sa budi veeela krat v noci a furt chce prsko... Ked tu tak diskutujete o pevnom zavinuti...
My sme skusili po prvom vecernom zobudeni -niekedy aj hodinu, hodinku a pol po zaspati, pevne objatie ako ho popisuje Jirina Prekopová - bohuzial velmi nie v knizke Kdyz dite nechce spat. Prvy krat je to fakt drsnarna, drzite dietatko pevne kym sa neupokoji a pritom mu hovorite co citite a ze ho lubite a pod... nesmie to byt metoda fyzickeho spacifikovania 🙂 musite to robit fakt laskavo. Prvy krat to lucke trvalo skoro hodku kym sa trvalo upokojila. Potom menej a menej... a dnes v noci vstala prvy krat o pol noci, druhy krat o tretej a treti o pol siestej a spala do pol osmej, asi sme to este nevyhrali, ale bude to dobra cesta. Okrem tohto sme uz polrocni, takze davame vecer do kupacieho kybla kvapku levaduloveho eterickeho oleja a dalsiu kvapku do oleja ktorym po kupeli masirujeme. Ja som sa dnes rano zobudila vcelku svieza, tak dufam, ze tento novy trend bude pokracovat 🙂

cuki
23. feb 2009

Mala poznamocka k eterickym olejom (napr. ten levandulovy na upokojenie ako sme pouzili my), su vhodne az od pol roka dietatka, lebo su velmi silne a mohli by viac uskodit ako pomoct (napr. vyvolat alergicku reakciu, prestimulovat dietatko, prilis znizit tlak a pod...) dvojmesacnym nespacom treba pomoct inac...

pastuska
23. feb 2009

Ja dávam do aromalampy pár kvapiek, keď ide spať...lebo tma sa mu nepáči a toto je také akurátne malé svetielko, a ešte aj voňavé...ale tiež som začala až pred dvoma týždňami. Inak som dávala aj eukalyptový, keď mal plný noštek.

valka
autor
23. feb 2009

cuki, super..tesim sa s tebou 🙂
my teraz skusame tiez postupne obmedzit nocne pitie a uspavanie s prsom...niekedy lepsie, inokedy horsie, ale dnes spala celu noc 😎

amarelka
23. feb 2009

...ta kuklička nie je obdoba perinky? 😕

majenka
23. feb 2009

Jé, ta kuklička je super 😅 ...ale naše malá tohle nesnášela už od malinka-ta naopak musela mít ruce i nohy volné.

Valka: a jak uspáváš jinak, když chceš vynechat uspání prsem??? U nás prsem uspávám v 99% a stále doufám, že ji to samotnou přejde a začne usínat i jinak. Když už je vážně přepitá a fakt unavená a pít už nechce, tak usne i bez pití, ale celá ta procedůra trvá děsně dlouho...1,5-2,5 hodiny

pastuska
24. feb 2009

amarelka, jasné, že je to obdoba perinky...lenže amíci zas museli kvázi čosi nové vymyslieť 😀

Inak najnovšie môj malý spí lepšie, keď je sám vo svojej postieľke - ale má to ako balkón. Ak spí so mnou, budí sa a mrví...ale my máme namiesto prska nateraz dudlík...ak je moc nervný kvôli zúbkom - dám aj cicu podudkať 🙂

valka
autor
24. feb 2009

majenka, my uz neuspavame na prse aspon 4 mesiace...robim to tak, ze malu necham napit sa a ked vidim, ze uz len cucka ako cumel, tak vyberiem prsnik...chytim rucicky a spievam obcas hojdam..uz mame taky ritual...teraz zaspi tak do 10 minut, hoci prve noci bol aj plac..to sme nejak intuitivne zabranili neutisitelnemu placu a postupne sa to dalo do normalu...v noci chce este pit, ale znova vyberiem prsnik, ked sa napije...

valka
autor
9. mar 2009

dievcata, ako sa vam dari? my to zvladame s dvoma - troma pitiami teraz, ale sa necudujem, lebo sme u nasich, takze mala ma nove prostredie...chudatko, vzdy sa tak zlakne, ked sa zobudi, ze kde je... ☹