Problém s uspávaním bábätiek

valka
21. jan 2009

Táto téma je pre tých, čo majú problém s uspávaním babätiek a starších detí, ale nechať vyplakať dieťa je pre nich neprípustné...
Zásady uspávania dieťaťa:
- ISTOTA – znamená, že sa človek môže úplne spoľahnúť na splnenie svojich očakávaní
o schránka – deti sa cítia bezpečne v stiesnených priestoroch – v schránke: perinka, zavinovačka, šatka, pretože im to pripomína pobyt v maternici
o rytmus – pravidelné pohupovanie pripomína pohyby matky, keď bolo dieťatko ešte v nej. Ak nechcete stráviť celú noc pohupovaním dieťaťa, porozmýšľajte nad kolískou alebo závesnou sieťou. My sme mali určitý čas natiahnutú šatku medzi stenami postieľky. Rovnako fungujú uspávanky, ššš a pod. Pre deti je rytmus tak dôležitý, že keď ho nedostávaju zvonka, vytvárajú si ho sami: pohupovanim, mrnkanim, kývanim ručičkou apod. Takto vytvorený rytmus môže prerásť do zvyku, že dieťa sa bude ukľudňovať určitým spôsobom až do dospelosti – autistické rysy správania.
o istota miesta – dieťa musí zaspávať a budiť sa na tom istom mieste, inak je dezorientované, plače...Predstavte si vy, ako by ste sa cítili, keby ste zaspali doma v posteli a zobudili by ste sa u susedov...

- BEZPEČIE– je to istota vzťahujúca sa k ľudským bytostiam, medziľudských vzťahov
o istota matky (blízkej osoby) dieťa sa cíti stratené vo veľkom svete. jediná istota je jeho matka.
(Viac info v knihe od Jiřiny Prekopovej : Když dítě nechce spát, Portál 2008.)

Zasada c. 1 pri prekopovej je, ze pokial je dieta zdrave, prisposobuje sa rodine a nie rodina dietatu...ale malo by mat urcite veci ako pomocku- teda ten rytmus, istotu a pod. aby ste si nemysleli, ze prekopova odsudzuje vsetkych, ktori dieta nechaju plakat...to nie,...
ak dieta place, hoci su podmienky splnene, treba pokracovat vo zvolenej forme, a nechat ho plakat....ale byt stale pri nom a hovorit mu, ze ho lubite, ze ste pri nom, ze chapete, ako sa citi...prave to je chyba, ak dieta komanduje rodicov a oni ked place, tak stale menia sposob uspavania....to dietatu neprida na pokoji....dieta ma získat oporu u rodicov...
myslim, ze su iba dva rozdiely a podla mna dost podstatne v pristupe vyplakavania a prekopovej - 1. rodic je s dietatom stale a 2. rytmus...a to je velka vyhoda, pretoze ked je rodic s dietatom, vie lepsie reagovat na jeho potreby...
priznam sa, ze aj ja som vcera uspavala lucku s placom...pretoze chcela zuzlat prsnik, hoci uz nepila a mne to nie je prijemne...no bola som pri nej, hojdala som, spievala, hladkala a hoci to bol strasny plac, do 15 minut spala...ale vie, ze mam ju stale rada a neopustim ju, aj ked sa hneva...(neviem to tak opisat, treba precitat prekopovu).

Keďže novorodenec má pamäť cca 7 sekúnd, toľko si pamätá, že ste tu, že existujete....po tomto čase na to zabúda a cíti sa ohrozený. Preto ak prídete po minúte jeho plaču, 53 sekúnd sa cítil stratený. Tu odporúčam prečítať si toto:
"Miminko tráví dobu bdění v toužení, v nedostatku, v nekončícím čekání na správnost, která má zaplnit tu tichou prázdnotu. Na několik minut denně je jeho toužení přerušeno a jeho drásavá potřeba po dotyku, chování a pohybu je ukojena. Jeho matka je jednou z těch, které se po dlouhém rozmýšlení rozhodly povolit miminku přístup k prsu. Miluje ho s dosud nepoznanou láskou. Zpočátku je to pro ni těžké, odložit miminko po kojení do postýlky, protože tam tak strašně pláče. Ale je přesvědčená, že tak se to musí dělat, její matka (a TA to přece ví) jí říkala, že nesmí polevit, rozmazlila by ho a pak by měla problémy. Na okamžik cítí, že ten malý tvoreček, kterého drží v náručí, je tím nejdůležitějším na světě.
Vzdychne a uloží miminko něžně do kolébky, která je ozdobená žlutými káčátky ve stejném designu jako celý pokojíček. Vyzdobit ho jí dalo spoustu práce. Závěsy jsou načechrané, kobereček má tvar pandy, všechno je v dětských barvách: bílý prádelník, přebalovací pult s vaničkou, s poličkou na zásypy, olejíčky, mýdlo, šampón, kartáček na vlasy. Na zdi jsou obrázky zvířecích mláďat oblečených jako lidé. V zásuvce komody je spousta košilek, dupaček, capáčků, čepiček, rukaviček a plenek. Ničeho nešetřila, dětský pokoj je perfektní, i když si s manželem zatím nemohou dovolit nábytek do celého domu. Nakloní se, políbí miminko na sametovou tvářičku a odchází směrem ke dveřím. První výbuch utrpení otřese tělíčkem miminka. Matka opatrně zavře dveře. Vyhlásila mu válku. Její vůle musí zvítězit nad jeho. Přes dveře slyší něco, co se podobá mučení. Její kontinuum to jako takové chápe. Situace je opravdu tak vážná, jak to zní. Příroda by tak silné signály nepoužila, pokud by se o mučení nejednalo. Matka zaváhá, její srdce to táhne k miminku. Ale musí odolat a jít svou cestou. Vždyť ho právě nakrmila a přebalila. Je si jistá, že mu opravdu nic nechybí, a proto ho nechá plakat až do vyčerpání.
Když se miminko vzbudí, znovu pláče. Jeho matka nahlédne do dveří a ujistí se, že je na svém místě. Opatrně zase dveře přivře, tak aby v něm nevzbudila falešnou naději. Utíká do kuchyně, kde má práci, ale dveře nechá pootevřené. To aby slyšela, kdyby se miminku náhodou „něco stalo“.
Když v kočárku pláče, je často odměněno známkou života. Máma kočárkem houpá, protože zjistila, že to pomáhá na ztišení. Bolavá touha po pohybu, po zážitcích, po všem, co měli jeho předci v prvních měsících života, je zmírněna houpáním. Je to sice dost ubohé, ale je to lepší než nic. Hlasy na blízku nelze spojit s ničím, co by se ho týkalo, na naplnění očekávání to nestačí. Ale taky je to lepší než ticho v dětském pokoji. Míra kontinuálních prožitků se blíží nule, hlavním zážitkem miminka je jen touha.
Matka ho pravidelně váží a je pyšná, jak miminko prospívá."
(Z knihy Jean Liedloffová: Koncept kontinua, DharmaGaia 2007)

Istota sa týka vecných formalít (postieľka, pravidlá zaspávania), pocit bezpečia však pramení z istoty vo vzťahoch medzi dieťaťom a rodičom, súvisí s láskou.
Pre dieťa je pri zaspávaní najdôležitejšia istota (na tom je založená „vyplakavacia“ metóda). Ak ale chcete, aby dieťa zaspávalo aj rado, s pocitom, že nie je opustené, potrebuje aj bezpečie, teda Vašu prítomnosť. Inak si netvorí vzťah k Vám, ale k sebe samému, snaží sa spoliehať iba na seba...

Ak máte staršie dieťa, ktoré sa bojí spať samo, priviňte ho k sebe do postele, ale veľmi tesno. Tak, aby sa takmer nemohlo hýbať. Ak je jeho strach veľký, vydrží pri Vás. Ak je ale jeho pohodlie dôležitejľie ako jeho strach, samo si pôjde ľahnúť do postielky...Ale bude vedieť, že u Vás má istotu a bezvýhradne ho milujete... 🙂

zoeno.1
28. jan 2009

ahojte,tak alicka sa napapa cez den za 4-8minut,teda ak sa jej chce spinkat,tak papa dlhsie.neviem ci mame spravny cas na zaspavanie,okolo 20tej +,- 15min.to je akurat po kupani a uz je mrzuta.poobedny spanok spava do cca 16tej...to mi do vecera nevydrzi byt hore,tak si este hodi polhodku,medzi 17tou-18tou...a okolo 19 sa ide kupkat.mne sa zda,ze u nas to tak neplati,ze ak cez den zle spi,tak je to horsie v noci....ked spavala cez den 1 a 1/2hod.az 2hod. dokopy,tak mi vecer lepsie zaspavala (podaj by nie 😀 ) no ale ako zacala cez den lepsie spavat okolo 4hod dokopy,tak sa mi zda,ze od vtedy mame problem cca.no ale nastastie v noci je to stale rovnake,napr.tuto noc sa papala o tretej a potom o siedmej a vstala o osmej 😉

zoeno.1
28. jan 2009

valka ako dlho mam skusat jeden sposob uspavania?teda aspon priblizne...?a co s tym,ked nebude reagovat na uspavanie (ako si pisala)?niekdo tu pise,ze nenechat ho plakat,zobrat na ruky...proste len nech neplace...ty zas napises,ze:..to je zasadna chyba, ze ked dieta nereaguje na uspavanie napr. v koliske, rodicia ho hned zoberu na ruky a cakaju, ze hned zaspi, ak nezafunguje, hned daju spat do kolisky a to dookola...dieta potom nema istotu v zaspavani....
.....so z toho trosicku zmatena... 😅

zzuuzzaa
28. jan 2009

zoeno .. podla prekopovej, ked uz ma dieta naplnene potreby - jedlo, prebalenie, ... a prisiel cas na spanie - treba ho polozit do postielky a uz nevyberat a treba vydrzat, aj ked place a byt s nim, kym zaspi .. nemenit to ..

ja som pisala, ze beriem kubka do narucia .. ja som este totiz sama v sebe nenasla odvahu vydrzat to, ked place a nedrzat ho .. mozno to nie je spravne, ale momentalne to mam tak .. o co sa ja snazim, ked ho zoberiem na ruky, tak nemenim sposob drzania, nemenim sa s manzelom, drzim rytmus hojdania a hmmmkania a nepolozim ho az kym sa neukludni a nezaspi ..
toto je sposob, na ktory na nase dieta moze spolahnut .. chcela by som postupne dospiet k uspavaniu v posteli, alebo mozno kupim tu hacku .. ale zatial to mame takto a preto, ze niesom pevne presvedcena, ze by som ustala nieco ine, tak to teraz nemenim, aby som ho zbytocne nemiatla ..

proste ja som to urobila tak, ze som si premyslela postup - presny ritual, ktory mame kazdy vecer .. malo by to fungovat tak, ze ak to tak budes stale robit a budes mat istotu v tom, ze je to spravne, budes citit istotu v sebe ako matke a das to pocitit dietatu, tak sa to po par dnoch upravi ..

my to mame teraz fest rozbite, lebo kubino mal zapal pluc, do toho mu v priebehu 3och dni vysli prve 2 zuby ..

a myslim, ze nie je dobre SKUSAT (to si stale hovorim aj ja), treba sa rozhodnut a zaviest urcity sposob a nemenit ho a vydrzat .. tak hovori prekopova a ma to nieco do seba ..
preto som este nezacala ucit ho zaspavat na posteli bez hojdania .. lebo si neverim a nechcem len skusat .. robim to, na co mam a snazim sa to robit stale rovnako ..

tak drzim ti palce 😉

l.lara
28. jan 2009

babulky, niekde som tu citala otazku, co robit, ak uz dietatko nedojcime a v noci sa zobudi na papkanie. tak nam poradila pediatricka, ze mame jej v noci UM viac riedit, aby si postupne odvykala. (dcerka ma rok) takze pomalicky sme po odmerke zacali odoberat a neviem, ci je to tym, ale funguje to a budi sa menej. samozrejme, stane sa, ze cez den toho vela nenapapka a potom v noci to chce dobehnut. 😉 vtedy dame normalne davku. a nechuti to zle, i ked to je taka "zakalena" voda, ako to tu niekto spominal, ziviny tiez nechybaju, lebo cez den ich dostaneme dost. nemyslim, ze by bolo na tom nieco zle a pomaha to 😉

valka
autor
28. jan 2009

zoeno, tak ako pisala zzuuzzaa...vyber si nieco a vytrvaj..ja som to robila tak, ze som malu chytila za rucicky a hojdala...ked plakala moc moc a plac sa stupnoval, vtedy som privinula k sebe alebo dala prsnik...ked ale plakala stale rovnakou intenzitou, pokracovala som v povodnom sposobe...je to hlavne o cite k dietatu a v miere, v tom, co vam vyhovuje...mozno tvoje babatko zareaguje inak ako moje...

wanda007
28. jan 2009

nam este velmi pomohlo, ked som si postielku bez bocnice prisunula k mojej posteli a
celu som ju oblozila dookola velkymi vankusmi. vankuse su stvorcove, 0,5 x 0,5 m, ulozene nastojaka po obvode. t.j. jeden za hlavou, druhy pri nohach a z tej strany, co je dalej od mojej poslete su tri.
veronika sa citi asi bezpecnejsie, ako v takom bunkri, dokonca poobede casto zaspava sama. polozim ju na moju postel a ona sa tam sama odprace a ulozi. akurat ju musim zakryt a idem si po svojom. 😅
vecer to je ale o inom 😝

venonna
28. jan 2009

tak sa pridam so skusenostou - teraz sme par dni mali problem so zaspavanim (poobede bol polhdinovy skakaci maraton po posteli a vecer som pri nej stravila parkrat aj hodinu! 😠 ). Ale zasa som nasadila pevnejsie pravidla - objatie, hojdanie a spevanie. Jasne, ze najprv re, ze ju obmedzujem, ale nie dlho a potom zaspala v klude a na dlho. Budi sa 1-2krat cikat a to je vsetko 😵 Zlata Prekopova 😵 Bez tej knihy by som uz hisacila, ze co mam robit, preco sa to uspavanie pokazilo a co s tym...

mizulienka
28. jan 2009

ahoj zzuuzzaa, takze ked vecer ulozim maleho do postielky, mam byt pri nom, pokym place? a co ked bude plakat dost intenzivne? iba zotrvat pri nom a hladit, a pod?

audreyd
28. jan 2009

adelka sa tiež rada "pritúlila" k vankúšu, keď zaspávala. doslova sa doň zaryla 😅 keď bola úplne maličká, spinkávala úplne natesno zavinutá. asi jej ten pocit bezpečia neskôr chýbal, tak si ho nahrádzala takto 🙂 aj teraz sa mi v noci hocikedy zaryje pod pazuchu 😅

zzuuzzaa
30. jan 2009

mizu .. podla prekopovej ano ..
ja to vsak tak nerobim, lebo ako som uz pisala, tak na to necitim odvahu - ale mna v tomto neber za priklad, lebo ja som zatial moje dita nenaucila zaspavat v posteli ..

kili
30. jan 2009

zuza, ale však ti tiež uspávaš podľa P., len iným spôsobom 😉 , ty si si ho zvolila, vieš, že ešte nie je čas to meniť a tak to má byť 🙂

zzuuzzaa
30. jan 2009

dakujem kili 🙂

valka
autor
30. jan 2009

my teraz uspavame cez den iba v manduce a vecer pekne v postielke...a zatial nam to vyhovuje..ja si myslim, ze ked je dieta naucene, ze ho uspava niekto a nie ze zaspava niekde, tak potom aj lepsie znasa, ked zaspava niekde inde...my napr. pravidelne cestujeme na oravu a neviem si predstavit, ze by mala aj doma aj tam rovnake podmienky..takto vie, ze zaspava pri mne a je jedno kde 😅

pastuska
30. jan 2009

No môj doteraz cez deň spal buď vo vaku, alebo v kočíku. Ak v postieľke občas spal, tak maximálne pol hodinu. Aj teraz je v posteli, tak čakám, čo bude o desať minút 😀 . Ale už bez plaču zaspáva, schúli sa ku mne, drží ma a zaspí. A ja odchádzam...a večer tak isto. Ale to pol roka teda len vo vaku spával, prípade kočík od troch mesiacov.

weroni
30. jan 2009

valka ďakujem aj ja za túto tému 🙂
Ja len dodám jednu vlastnú skúsenosť s denným spaním v šatke:
Teda dve:
1. Keď mi malická spí v šatke tak spí vždy dlhšie ako hocikde inde (hocikde inde znamená - niekedy keď mi zaspí v šatke alebo pri prsníku tak ju dám do kočíka pod otvorené okno zababušenú ak mám niečo čo potrebujem spraviť a chcem aby bola na vzduchu)

2. S malou v šatke môžem robiť čokoľvek a okolo nás sa takisto môže diať čokoľvek a ona sa nezobudí - napr. od decembra nám robia na ulici kanalizáciu a tu je nonstop hluk - stroje, bágre, vŕtanie cesty, krik robotníkov a malá nič, spí akoby sa nič nedialo 🙂
Kdežto keď niekedy spinká v kočíku pod oknom a začne hluk tak sa na to niekedy zobudí (nie vždy ale občas sa stane)
Takže keď mám malú v šatke a spí, ja vysávam, búcham s hrncami, čokoľvek a ona spinká 🙂

Ja proste milujem nosiť malú keď mi spinká, je to oveľa čarovnejšie ako keď ju nosím a je bdelá 🙂 😵

valka
autor
30. jan 2009

tak tak tak...ale uzivaj si to, o chvilu to nebude take ruzove 😀
ja som dnes uspala lucku a volali mi z kurier sluzby a musela som ist po prasulky do bankomatu...tak som ju zlozila do postele a kukla, spala dalej...tak ze super...ale asi hned ako som zavrela dvere, tak sa zobudila...a ked som prisla spat, lucka sa veselo hrala na posteli...keby ze pridem o par minut neskor, tak uz kontroluje cely byt 🙂 som rada, ze nespala zavretej postielke,lebo kym by som prisla, uz by bol asi velky plac ☹

mizulienka
30. jan 2009

ahoj valka, zaspavate v posteli alebo postielke? 😀

audreyd
31. jan 2009

ahojte, idem sa pochváliť, asi sme konečne objavili ten správny rytmus zaspávania 🙂 do 15 minút sú tuhí obaja 🙂 juj, sa teším, od ôsmej večer už je doma kľud! 🙂 predtým to bolo tak, že adam si moju prítomnosť doslova vyžadoval, adelke skôr prekážala a radšej zaspávala sama. teraz je to už fajn 🙂

yuyka28
31. jan 2009

plati to aj na trojtyzdnove babatka? Matko sice zaspi ale takmer vzdy sa po 1 hodine zobudi a nespi az kym znovu nezaspi pri papani alebo dlhom kolisani... 😒

pastuska
31. jan 2009

yuyka, môj malý sa tak budil už po pol hodine. Tak sme cez deň spali len v babyvaku, a v noci spáva doteraz s nami v posteli. Niekedy sa budí, niekedy nie...myslím, že tvoj malý je naozaj ešte maličký a chce byť proste pri tebe...to je všetko. Na neho ešte platí len nosiť, nosiť a nosiť.

valka
autor
31. jan 2009

mizulienka, zaspavame cez den v manduce a v noci postielke...ale nasa postielka je vlastne predlzena manzelska postel, tak je to vlastne skoro jedno...rozdiel je len v tom, ze postielka ma z troch stran mrezu a stvrtou je nasa postel 🙂
yuyka, plati...plati na vsetky deti....ak mas moznost, zozen si knihu...ak nie, tak niekde vzadu pisala velky traktat wanda...najdlhsi clanok, ktory najdes (okrem uvodu 😀)
kocky, teraz lutujem, ze sem prestali chodit z inej temy, lebo rozmyslam, ako to riesia, ked su deti na dovolenke..teda aj s rodicmi niekde mimo domov...lebo lucka je vzdy z toho riadne zmetena a boji sa zaspavat, aj ked je s nami..teraz sme u mojich rodicov a uspavanie je kriz...stale kontroluje, ci som pri nej...ale je to pozitivne, ked sa usmieva, ked ma vidi alebo citi 😉

aud, ako ste to dosiahli?

weroni
31. jan 2009

ja len pridávam postreh - čo som písala že keď mi maličká spinká v šatke môžem robiť čokoľvek tak dnes som s ňou klepala rezne 😀

Ináč, ten pohľad keď sa zobudí a hneď čo rozlepí očká mi venuje krásny úsmev to je na nezaplatenie 😵 😵 😵

weroni
31. jan 2009

Vali ešte sa ťa opýtam že kedy si začala Lucku odúčať od toho zaspávania na prsníku - čo si pár strán dozadu písala - že proste chcela len žužlať prsíčko a tebe to už bolo nepríjemné tak si len bola pri nej a hladkala si ju..
Lebo u nás je to teda dosť často - cez deň to moc neriešim keďže mi spí v šatke a prso si občas chytí, podudluje a vypluje počas spánku, no niekedy večer teda v noci keď sa zobudí tak so zalepenými očami hľadá prso - a to aj keď povedzme 10-15 minút predtým papkala a keď sa k nej len pritúlim a hladkám ju tak furt hľadá a začne byť nervózna tak jej ho nakoniec dám (po pár sekundách 😀 ) a ona si ho chňapne a už aj spí. No niekedy ho nepustí a ja nemôžem ísť napr. do sprchy keď potrebujem alebo čo. Ešte pred pár týždňami som to riešila dudlom - vymenila som jej prso za dudel a odišla som - manžel bol pri nej ale keďže mi z ničoho nič asi pred dvoma týždňami začala odmietať dudel tak mi neostáva nič iné ako ležať pri nej a čakať kým pustí 😅 a nakoniec to dopadne väčšinou tak že zaspím s ňou 😝

martina46
31. jan 2009

tak dnes manzel kupil tu knizku, som teda zvedava.
dnesneho dna som sa velmi bala, lebo rano som posledny krat nakojila - a odstavila som .mala zaspavala na prsniku aj cez den, aj vecer. cez den zaspala za chvilu v satke, vecer som dala 100ml sunarceku, polozila do nasej postele, lahla si knej, ona sa valala po vankusi 🙂 😵 hladkala som ju po chrbatiku. o chvilu vzala na ruky, pomojkala a ulozila do postielky. posepkala do uska papa dobru nocku a ze nech sa neboji, ze som vedla a odisla som. ani nemukla, ani neviem kedy zaspala. trvalo to cele 15 minut.
ktovie, ako bude nabuduce, ale zda sa, ze to pojde.

valka
autor
31. jan 2009

weroni, asi okolo 6.-7. mesiaca...do vtedy to bolo v pohode, ale ked zacala pouzivat prso ako cumlk a ja som prestala vstavat vyspata a dolamana, tak sme to zacali riesit...bolo to par dni dost narocne, ale ako si lucka zvykla zaspavat vecer bez prsnika, tak aj noci sa vylepsili... 🙂
martina, drzim palce...preco uz odstavujes? (mozes aj do IP 😉 )

audreyd
31. jan 2009

yuyka a nepomohlo by zavinovanie? naša adelka spávala zavinutá cca tri mesiace, možno dlhšie 🙂 mala nepokojné ručičky a cítila sa istejšie pevne privinutá... toto som objavila v knihe od harvey karpa "nejšťastnější miminko v okolí" tiež veľmi dobrá kniha 🙂

valka, ani neviem 😵 jednoducho adam je taký, že musím byť pri ňom... adelku tiež mám už pri sebe, keď zaspávame. ona sa nacecká, odvalí a spí. s amkom sa pritúlime a tiež zaspí 🙂 predtým to boli revy a boje... navzájom sa vyrušovali ☹ teraz je to fajn 🙂 asi sme sa potrebovali dobre zžiť 😵 a nájsť si ten správny rytmus a rituály 🙂

pastuska
31. jan 2009

weroni, ja som dala namiesto prsa napiť čajík - môj malý je v noci smädný, asi po mne - a potom dudlík. Raz sa jedoval pár sekúnd, odvtedy je pokoj. Akurát, že mu idú zuby, tak dudlujeme zasa v noci cicík...no keď mu to pomôže od bolesti. Dúfam, že sa potom vrátime k starému režimu. Inak som to skúšala aj mesiac predtým, reval ako o dušu, tak som vedela, že ešte nebol proste na to pripravený.

weroni
31. jan 2009

Vali dik za odpoved 🙂
No my to až také zlé nemáme zatiaľ v podstate mne jediné čo vadí je, že niekedy keď potrebujem ísť spraviť niečo kde ju nemôžem mať v šatke - väčšinou je to práve tá sprcha 😀 a ona sa nie a nie odpojiť 🙂 ale ináč ako po fyzickej stránke mi to nie je nepríjemné - ten pocit že si žužle prso - iba vtedy keď ho total vyprázdni a povedzme že takú hodinku spí v šatke a počas tej hodinky si každých 5 minút chytí prso do pusy na pár minút alebo aj sekúnd a znova pustí - vtedy to už nie je také príjemné.
Dnešné uspatie bolo zaujímavé - chystala som sa že si pôjdem vykúriť kúpeľňu na kúpanie malej ale reku dám jej ešte piť predtým a ona mi žabka moja zaspinkala na prse ale poriadne sa napapala najprv. Tak som sa omotala šatkou, dorobila si čo som potrebovala, išla na net, potom som ju preložila do postele k mužovi ktorý kukal TV a šla do sprchy, po polhodine som prišla a maličká stále spinkala 🙂

kili
31. jan 2009

weroni, podľa mňa, je to u nej zvyk, to prso. najprv by som to asi skúsila ztrušiť cez deň, kedy prerušenie toho spánku až tak nevadí a potom by to mohlo prestať v noci aj samé a večerné zaspávanie riešila až potom.

mamutka
1. feb 2009

aka dobra tema, nas zaspava na dudke, problem je len v tom, ze spanok pred polnocou bojkotuje.....od narodenia spal malo, ziadnych 18 hod denne, ledva 13. Teraz da takych 10, co zahrna -od polnoci do rana, s dvomi pauzami na kojenie, potom si da dopoludnia pol hodku slofika, popoludni robim uspavaca hadov vonku, nebyt kocika, tak mi popoludni asi neodkvecne. Potiahne hodinku, dve a hotovo. Obcas si da este hodinu podvecer, ale to staci. Potom sa do polnoci vytesuje, darmo urobim v izbe tmu, kojim poleziacky, aby pritom zaspinkal, pekne sa nachlonce a rozchnapi bobacky, ze mama zabavaj ma. Takze vacsinou zaspime medzi polnocou a jednou, ja nechapem na com to dieta frci, sak ho plne dojcim a on je jak Duracel hlodavec.
Nejake to - nechat dieta vyplakat- povazujem za tyranie, nebyt obcas prdikov, tak nevieme co je plac, klop klop, takze sa nosime na rukach cele dni, zabavame v lehatku, manducku vytiahneme, ked ma naladu, ale uz mi chrbat odchadza, sefik ma ako tri a pol mesacny 7,5 kg.
Mate niektora este babatko co tak neskoro zaspava a tvari sa ze to je OK? Nemoze mu to uskodit, ze tak malo spi? Malokedy je nervozny, vyzera proste ze mu to staci, mne teda nie, ale hlavne sa bojim aby mu ten spanok nechybal, ci to neovplyvni negativne jeho vyvoj...
no, rozpisala som sa, ale uzivam si to, lebo este chrni z prechadzky 😀