Problémy so zaspávaním a časté budenie

lucretia7
31. jan 2014

Ahojte,
potrebovala by som sa poradit ohladom spanku nasho 9-mesacneho syna. Od narodenia nevedel zaspavat inak ako na rukach, ked sme ho polozili, hned plakal. V noci sa budil kazdu hodinu na kojenie. To mu zostalo zial doteraz. Museli sme zrusit postielku a spava s nami v posteli. Zaspava jedine so mnou, musim ho drzat a spievat mu. V noci sa vsak budi kazdu chvilu a strasne place, az kym nedostane prsnik (je stale kojeny, hoci uz iba v noci a vecer). Nie, ze by sme nechceli takto fungovat, ale mame uz zdravotne problemy z tolkeho nevyspatia. Skusala som aj metodu regulovaneho placu, ale je to utrpenie. Maly place tak silno, ze to som este nevidela. Uplne krici a vzlyka, ma potom aj problem sa ukludnit. Chce zaspavat so mnou. Len ma objime, dame cumlik a zaspavame. V noci ked zacne plakat, tak mu skusame dat cumlik alebo vodu, ale odtlaca mi to rukami. Chce len prso. Ak ho nosime, tak zmova zaspi, ale za chvilu je hore. Tak mu radsej vzdy dam nakoniec to prso. Inak by krical neviem dokedy, ale vydrzi urcite aj dve hodiny. Takze neviem, ako z toho von. Ako ho mame naucit nebudit sa kazdu chvilu a pritom ho nenechat srdcervuco plakat niekolko hodin? Nechcem, aby zacal mat pocit, ze si ho nikto nevsima a nereaguje na jeho potreby. Lebo inak je velmi zlaty, vela sa smeje cez den. Ale spanok ma hrozny. Prosim poradte, ak mate skusenosti.

cleopaty
31. jan 2014

@lucretia7 ahoj mamicka,pred nedavnom som tu otvorila diskusiu podobnu k spanku a nocnemu budeniu 4mesacneho babatka,baby mi tam dali vcelku dobre rady,pozri to pripadne, vola sa to "caste nocne budenie a kojenie 4mesacneho babatka",myslim 🙂. Lebo moja mala vstava velmi casto v noci prave ako tvoj,pomaha len prso,takze toto riesim aj ja. Ale mozem ti poradit ohladom uspavania,aspon toto,ak mozem tak smelo povedat,mame uz zmaknute 🙂 pomohla mi knizka "kazde dieta sa vie naucit spat", aspon niektore casti. Uz som nevladala malu stale cicikat alebo zaspavala len so mnou. Takze mi rupli nervy ;) a zobrala som knizku a dali sme si 3 dni na skusku, malicka mala pekne svoj ritual vecerny (ktory doteraz dodrziavame),priblizne v rovnakom case ideme kupat,potom masaz jemna a tak tichsie na nu hovorime a potom papat (potme v spalni kojim) a ulozim bdelu do postielky, usmejem sa na nu,zazelam dobru nocku, dam pusu a idem prec z izby. Zaciatky boli tazke, cca tie 3 dni krpata protestovala a plakala,ale vzdy som za nou prisla po urcitom case (cca 3-5min),utisila ju,pphladkala,ubezpecila o nasej laske,ale z postielky som ju nebrala. Malicka sa vzdy ukludnila a este sa aj usmievala 🙂 kazde dalsie plackanie bolo kludnejsie a teraz mame uz taky rezim, ze ju davam do postielky,usmejeme sa a ja idem prec,ona sa pohra a cumlikom,nieco si podzavoce a zaspinka. Iba obcaaaas, ked presvihnem ten jej cas unavy, ze je uz moc moc unavena a nevie zaspinkat,tak zaplace, ale staci mi ist do izby 2x a je vsetko ok. Je to super! Mam aj cas byt s muzom, dokonca to funguje aj mimo domu (1x som to skusila s malou dusickou teraz u svokrovcov a parada, malinka trosku pomrnkala/nezname prostredie a postielka, ale 2x stacilo ist dnu uistitju,ze ju lubim, len nevyberat z postielky!, staci pohladit,milucko sa prihovorit a spinka sama spokojna 🙂)). Takze neviem ako ostatne mamicky,ale mne toto zafungovalo a teraz nelutujem a mam aj urcity cas pre seba a partnera/ten vecer. Este dotiahnut to caste nocne kojenie a uplna pohoda 🙂 ale to by bolo uz vsetko dokonale,takze beriem to ako sucast maminkovskeho zivota ;) drzim palec a prajem dobry spanok celej rodinke! 🙂

lucretia7
autor
31. jan 2014

Dakujem, to je ale prave to, co som pisala. Metoda regulovaneho placu. Nas maly sa neukludni, ked za nim po par minutach do izby pridem. Place srdcervuco dalej. Iba ak ho zoberiem na ruky, ale po case uz mu aj ukludnenie na rukach trvach dlho. Je shopny takto preplakat aj niekolko hodin, takze som to este nikdy nevydrzala do konca. On place cim viac, tym silnejsie. Ci ho mam nechat tak unavit, ze po par hodinach placu zaspi? Fakt sa bojim psychickych nasledkov...

magdus275
31. jan 2014

@lucretia7 Ja mam tiež presne ten problem dcerka mala už 8 mesiacov, zaspava pri mne na prsniku v noci tiež. A budi sami tak že spi medzi nami na posteli ona prsnik v ustach a spime si. Na jednej strane som rada že ju mám tak blizko pri sebe citim sa aj pokojná ale na druhej strane nemám 100% spanok a taktiež ani moj manžel 🙂 Zobudim sa nato ako ona po štyroch lezie po mne a po mužovy s privretými očkami tak zase si ju dávam ku prsniku a spi. Aj som si už nato zvykla no uvidim ako to pojde časom. A tiež som skušala tú metodu že som ju nechala v postielke a odišla som no tak plakala že nedokazala som to počuvať ...proste je jej najlepšie pri mame a mne to vlastne ani nevadí. 🙂

magic08
31. jan 2014

@lucretia7 podla mna tvoj maly preziva separacnu uzkost... v jeho veku je to uplne normalne... preslo si tym kazde dieta, niektore v pohode, ine tak ako opisujes... moja starsia dcerka bola taka, mladsi to prezil relativne lepsie, ale tiez sme mali obdobie, ze bol celu noc doslova nacucnuty...
ono to prejde a zas bude dobre... zmier sa stym, ze jednoducho je tvoje dieta take a bude to jednoduchsie.. nie si s tym sama, v noci s nespavym dietatom je nas na svete milion 😀 toto obdobie nebude dlho trvat a tvoj syn zacne spavat celu noc... ja som takto bojovala s dcerkou do jej 10 mesiacov, potom som to vzdala a zmierila sa stym, ze je proste take nespave dieta... cez den spavala 3x po 20 minut a to musela byt nacucnuta na prsniku a v noci to iste... celu noc prespala ked mala 20 meisacov a dnes mi je za tym obdobim normalne luto... tak rychlo vyrastla...
hlavu hore, bude lepsie, len to chce trpezlivost a spanok s dietatom ked spi ono... aby si dokazala ako tak fungovat...

cleopaty
31. jan 2014

@lucretia7 pozri,je to na kazdej z nas,co zvladneme, co skusime. Mne uz z toho dost prepinalo a fakt som prichadzala o nervy,nevyspata,mala bola na mne tak zavisla pri zaspavani,ze som ani na wc ist pocas noci nemohla,hned sa prebrala a plakala,s muzom sme sa iba minali,ani 5min cas nebol na spolocny pokec,proste som to tak dalej nechcela. Tak sme si povedali,ze to skusime a nelutujem. Akoze aj mne nervy trhalo,ked plakala tie prve noci,ale kazdou jednou to bolo lepsie a lepsie a povedala som si,ze bud teraz vydrzime par noci treningu a potom budeme stastne obe alebo ma porazi :( tak sme sli do toho. Stastne babo=stastna mamina a aj opacne stastna mamina=stastne babo. Nemam vobec pocit,ze by mala z toho nejake traumy alebo co,cele dni sa usmieva,je zdrava a spokojna a dokonca aj denny spanok ma lepsi 🙂 a vravim,aj mne to zlepsilo naladu,tie dni su krajsie hned a proste ma to cele tesi. Ked sme mali ten trening vecerny tie 3noci cca,tak ja som ju zase nenechavala vyvrieskat o dusu,to vobec nie,ked plakala viac,tak som k nej isla skor ako po 5 ci 7 min,ale nebrala som ju z tej postielky proste. Ako to budes citit,ze je cas tam ist a potesit to svoje babo. A ono pochopi,ja som sa jej kludnym hlasom prihovarala,ze ju lubime,ze je vsetko v poriadku,nech sa neboji,len maminka a tatinko su sice pri nej,ale este nejdemehned spinkat,lebo uz sme velki a ona bude tiez velka,ked bude dobre spinkat a ona sa aj usmievala 🙂) cize neviem ako tvoj maly,ale nam to pomohlo. 🙂 kazdopadne drzim palce! Nech uz zaberie cokolvek.

hradnapani
31. jan 2014

@lucretia7 presne toto iste sme zazili. Uprimne, teraz je asi najhorsie obdobie na preucanie spanku :( okolo roka by sa to pomaly mohlo zlepsovat aj samo, aspon u nas sa to dost zlepsilo a potom uz len lepsie a lepsie 🙂
V tych deviatich mesiacoch preziva dieta velmi vela zmien (teda medzi 6-12 mesiacmi (rec, motorika, separacna uzkost, zuby atd), takze potrebuje mat istotu v mame 🙂 Neboj sa, nebude to takto vecne. Ale chapem, ze si velmi vycerpana...

veriiii
31. jan 2014

@cleopaty ahoj, gratulujem k uspechu🙂)

hradnapani
31. jan 2014

@lucretia7 a k tej metode - tiez taku istu skusenost mam, uz som tu o tom pisala. Moja najhorsia skusenost 😒 Maly sa mi uplne zmenil, odmietal ma cez den, bola som z toho nestastna, tak som po necelom tyzdni prestala. A teraz mozem smelo vyhlasit, ze mame doma mile, samostatne a nerozmaznane dieta aj napriek tomu, ze som k nemu stokrat vstavala.

cleopaty
31. jan 2014

@veriiii dakujem pekne 🙂 uz len cakam,kedy zubky vylezu,ze co nas caka ;))) ale sme u svokrovcov prave,cize mimo domov amala po kratkom zavahani spi ako doma 🙂 a tie noci,ako kolotoc ;) jednu noc tak,inak tak,ale ved sa lubime,sme zdrave,to je to najdolezitejsie 🙂

jaja26
31. jan 2014

@lucretia7 my sme podobny pripad. dcerka bude mat 10mesiacov a donedavna mi zaspavala iba na prsniku. Vecer pol hodiny bola na prsniku, kym tvrdsie zaspinkala a mohla som odist... V noci sa budila kazdu hodinku, hodinu aj pol a ukludnila sa len na prsniku, nic ine nezaberalo...Spava samozrejme so mnou v posteli, lebo celu noc vstavat a vyberat ju z postielky a davat ju naspat do postielky a ked som ju dala do postielky, tak sa hned zobudila, takze jednoduchsie je, ze spime spolu... Len mi velmi doranala prsniky, takze som ju uz vobec nemohla uspavat kojenim... Len nakojit a aj to kojenie s velkymi bolestami a nemohla som ju uspavat na prsniku... Takze ju zacal uspavat mm na rukach vecer... Spal pri malej aj v noci, ja som isla spat inde... Prve dve noci boli uplne hrozne pre mna...Bala som sa ako to zvladne bezo mna, plakala dost, ale vzdy sa ju do par minut podarilo mm uspat na rukach, tak ze si ju dal na velky vankus a hajkal ju, chodil s nou po izbe, sadol si s nou a hojdal... A vtedy som vlastne prisla na to, ze ona vydrzi bez mliecka, lebo kebyze je hladna, tak nezaspi...Cize som ju nakojila len vecer a potom rano okolo 5-6tej. Ale kebyze ju mozem v noci kojit, tak by som prve noci urcite nevydrzala a ukludnila ju na prsniku. jedine ma zachranilo to, ze som to nemohla urobit, lebo som mala prsniky velmi znicene az do krvi a potrebovala som, nech sa mi zahoja...No a po par nociach mala prespinkala aj 6 hodin vkuse, co sa nam nikdy nestalo... vzdy ked sa v noci zobudila, mm ju uspal.... ale zhorsilo sa to, ked som k nej isla spat ja... ale nemozem povolit, uspavam ju tiez jedine na rukach...mm pri nej nemoze spat stale, lebo potrebuje byt v praci ok. ked je pri nej on, zobudi sa maximalne 2x za noc, pri mne castejsie... ale uz aj tak je to uspech... My ju tiez nemozeme nechat zaspavat s placom, mam tiez tu knihu, kazde dieta moze dobre spat... ale u nas neplatilo prist, pohladkat... u malej sa plac stupnuje, zacne kaslat, zanasat sa.. proste sa neukludni inak, jedine na rukach a prsniku...

lucretia7
autor
31. jan 2014

@jaja26 Tak to mame velmi podobne. Hoci ja som neskusala soat mimo neho, ale v noci ho nosil aj manzel a niekedy to pomohlo na zaspatie. Teraz vsak mame obdobie, ze aj manzela odmieta. Chce skratka mna, natahuje za mnou rucicky a neprestane plakat, kym k nemu nepridem. Takze spat inde nehrozi...

lucretia7
autor
31. jan 2014

@magic08 Myslim, ze mas uplnu pravdu. On nechce byt vobec odo mna, doteraz sme sa mohli aspon s manzelom striedat, vzdy ho bud on ponosil alebo ja nejak ukludnila. Ale teraz chce iba mna, ked ho ktokolvek vezme na ruky, tak place dalej a natahuje sa za mnou. Niekedy staci len prist, privinut si ho a spi dalej. Akonahle odidem, za chvilu je hore.
Ale toto asi tym padom nie je dobre obdobie na ziadne pokusy, vsak? Fakt sa bojim, aby netrpel, ked ho necham v postielke a sameho...

lucretia7
autor
31. jan 2014

@hradnapani No ja dufam, ze sa to okolo roka zlepsi, lebo za par mesiacov sa chystam do prace a neviem si predstavit, ako budem taka nevyspata fungovat... Mne by nevadilo vstavat dvakrat na kojenie, ale toto je uz prilis, je hore aj kazdu hodinu, niekedy castejsie.
Inak si neviem ani predstavit, ako ho budem odstavovat, ked je taky zavisly na prsniku. ☹

magic08
1. feb 2014

@lucretia7 tak toto urcite nie je najlepsi cas na akekolvek ucenie zaspavat a spat sam... podla mna len vydrzat, nebude to trvat dlho a zmeni sa to... obe moje deti priblizne v tomto veku sa spravali rovnako ako aj tvoj maly... a zmenilo sa to... musis len vydrzat... uvidis ze bude lepsie

magic08
1. feb 2014

@lucretia7 inak s tym odstavovanim, ja by som to neukoncovala... ja som nastupila do prace, ked boja dcerka dojcena a v pohode sme pokracovali dalej... dcerka bola cez den v jasliach, ja v praci, rano sme sa nadojcili a potom zas ked sme dosli domov.... vecer si cuckala kedy chcela a v noci pekne spala medzi nami s mm a dojcila sa podla potreby... takze to nemusi byt nutnost ukoncovat dojcenie, len preto, ze nastupujes do prace... da sa to, len treba chciet a prisposobit sa novej situacii... bola by to skoda, odstavit, ked sa syncek dojcit chce...

lucretia7
autor
4. feb 2014

@magic08 Ja by som ho neodstavovala, ale neviem si predstavit, ze budem v noci hore kazdu hodinu a potom pojdem do prace. To sa neda dlhodobo vydrzat. Kamaratkam vstavaju deti 2-3 krat za noc a uz to sa stazuju a nechavaju ich vyplakat...
Manzel kvoli tomu uz ani nechce druhe dieta, lebo nevladze. 😞

magic08
4. feb 2014

@lucretia7 to chápem, že to dokáže riadne vyčerpať. poznam to. 2 nespave detí mám doma. ale to že odstavis neznamená že dieťa začne spávať. nie vždy je dojcenie dôvodom častého nočného budenia. držím palce nech sa to čím skôr zlepší.

zuzka58
1. mar 2014

@lucretia7 ahoj, nejako sa zmenilo zaspavanie tvojho maleho? 🙂
mame rovnaky "problem", nas drobec ma rok. ani som neskusala a ani nechcem skusat metodu vyplakania, nemam na to srdce.
zvazujem mozno homeopatika, kedze nasa pediatricka je aj homeopaticka.

lucretia7
autor
1. mar 2014

@zuzka58 Ahoj, nezmenilo, ma lepsie noci a horsie. Ale budi sa casto, kedze sme ho zibrali do postele, budeme mat este aj problem naucit ho na postielku... Zaspava vecer so mnou v posteli, spievam mu a hladkam ho, niekedy to trva chvilu, inokedy dlhsie. Ale to je celkom v pohode. Iba tie noci su narocne, kazdu hodinu-dve hore. Myslim ale, ze to moze byt kojenim. Je dost zavislak na prse. V noci nic ine nechce, maximalne ho na chvilu uspi nosenie na rukach. Takze kym neodstavim, asi sa nevyspime... 🙂
Ale bojim sa aj toho odstavovania, to bude revu.
Ak budes vediet, ake homeopatika by mohli pomoct, budeme vdacni za tip. Ja davam iba chamomillu kvoli zubom.

applede
1. mar 2014

@zuzka58 pochopila som to spravne ze homeopatika ..na zaspavanie?? hmm....verim ze je toto neprijemne ked sa deticky takto budia a nedaju aspon chvilu nam vyspat...my sme nasu malu od dna ako sme prisli z porodnice ukladali do postieljy po kazdom kojeni, papani hrani atd...ked mala spinkat...zaviedli sme si "ritual" 19hod kedy sa chodievame kupat a ten sa snazime dodrziavat...teraz ma 15mes...a vie ze ked sa sa ide vecer do pyzamka,napapa sa...poviem jej ...ideme spinkat uz je vela hodiniek...neviem preco ale hovorim to nejak "odjakziva" 🙂 mala vie ze sa ide spat ....u nas nikdy nefungovalo uspavanie na rukach,nosenie...atd....aj ked zo zaciatku to bolo tazke vzdy vstavat k malej kazdu sekundu alebo aj pol hod ju uspavat v postielke....ale uspavali sme ju tak ze aj ked plakala...skor sa jedovala ze tam nechce byt....tak tam musela lezkat a ja som bola pri nej ...ci uz hladkala ju po chrbatiku, po vlaskoch..proste hocico ale uz ked som ju dala do tej postielky uz som ju nevytiahla....myslim ked bola uz vascia nie ked sa kojila lebo jasne ze som ju nekojila v postielke 🙂 ...aj ked mi potom zacalo chybat ze s nami nespi v postely lebo ked som niekde citala ake je to ....tak som si malu zacala davat v noci ked papala do postele..ale to tak ked mala 13mes....ze som si ju tam prelozila...ale kalamita...nevyspala sa ani ona ani my s muzom...dolamani vsetci 😖 🙂 tak naspat do postielky...stotoznujem sa s nazorom cleopaty ze je to len na nas co skusime, co zvladneme a ako si to v konecnom dosledku predstavujeme....

zuzka58
13. máj 2014

@applede ano, neviem co je zvlastne na to, ze homeopatika na spanie 🙂
mame rovnako ritual od narodenia, pravidelny rezim... radsej zvolim homeopatiu, neskodnu "liecbu", ako nechat dieta vyplakat. s tym ja stotoznena nie som.

sheila72
13. máj 2014

@lucretia7 naša má rok aj 3 mes (skoro) a stále sa budí....je problém ju uspať, tak ako hovoríš, aj ona spala najskôr v postieľke, ale museli sme ju dať do postele, pretože sa toľko budí, že keby mám chodiť ešte k postieľke, tak sa z nedostatku spánku zosypem. Jej chválabohu zaberá čaj, ale musím ju v noci prebalovať, inak sa zobudí max pocikaná, čo vypije toľko čaju. Už som skúšala všelijaké homeo, sedaliu, ale nepomohlo. Ale začali sme to robiť tak, že pokiaľ len trošku plače, tak jej dám plyšáka, ona sa k nemu privinie a je dobre. Až keď to niekedy nepomôže a začne veľmi plakať, tak jej dám fľašu, ale len na chvíľu a hneď jej ju vytiahnem. Začala sa už menej budiť(klop klop).

upam
14. máj 2014

@lucretia7 nasa tiez zle spi a je neskutocne uplakana sama nevydrzi skoro vobec stale by bola na rukach a mame tichy reflux diagnostikovany...a ked lezi aj polohovana a spi vracia sa jej mliecko a to ju budi potom sa zacne nervovat... ked spi so mnou je kludnejsia aj na rukach mi zaspi inak nie... nasa mava aj vnoci upchaty nos a chrapka z too refluxu - nevsimla si si castejsie prehltanie po krmeni? ono sa to tazko diagnostikuje ked to nevracia von

cinoska
7. júl 2014

Tak co mamičky, zlepšil sa už spánok vašich deti? Ja som už tiež niekedy zufala. Moj malý má 6 mes. a nikdy dobre nespal. Hoci som vždy tvrdila, že moje dieťa bude stále spať v postielke, že určite si ho do postele nikdy nezoberiem, skutočnosť je iná. Najprv koliky, neustale budenie. Snažila som sa ho stále položiť naspať do postielky, no tam vydržal len pár minut. Tak zase odznova.
Teraz mame 6 mes. a spáva so mnou v posteli. No čo je horšie, má problém so zaspávaním už aj cez deň.
Neviem, či to pripísať tým horučavám, ale bez prsníka nezaspí. Vačšinou sa stále budí s plačom. Skúšala som aj nechať vyplakať, no bohužial plač neprestáva, prave naopak, ešte sa stupňuje. Pomože len keď ho vyberiem, to sa ukludni a potom musí prísť na rad zase prso . Niekedy naše zaspávanie trva aj dve hodiny, pretože keď ho položim, do pár min. sa prebudí s plačom takže zase prsnik a tak dookola :(

lucretia7
autor
8. júl 2014

Nas maly ma uz vyse roka a este stale sa dost casto budi, minimalne 5 krat za noc. Ale zlepsilo sa to oproti tomu, ked som zakladala tuto diskusiu. Dokonca bolo kratke obdobie, kedy dokazal prespat aj 3-4 hodiny v kuse, to bolo po tom, co mu vysli prve dva zuby. Ale kratko na to zacali ist zasa horne, takze zase nespime. Kazdu chvilu ma nieco. Reflux mal tiez, do 10 mesiacov. Potom mu postupne presiel, ale spat sa nenaucil. Aj ked to pripisujem trochu aj tym zubom, lebo som videla, ze ked vysli prve, tak dokazal spat ovela lepsie. Takze uz len dalsich 16 a bude dobre. 😀
Skusali sme inak aj homeopatiu, platili sme jednej doktorke strasne peniaze za konzultacie a vzdy nam dala nejake gulicky, ale nic nezabralo. Tak sme to po par mesiacoch ukoncili, lebo to stalo iba kopu penazi a efekt ziadny. Skor nam zabera Camilia na zuby, ked uz...
Teraz aj horsie zaspava, trva mu to strasne dlho a prehadzuje sa, nevie sa ulozit.
Ja ho ale vyplakat nenecham, takze sa musim asi zmierit s tym, ze do jeho 3 rokov sa asi nevyspime. 🙂

kiki75
9. júl 2014

@lucretia7 ahoj, tak poradit neviem, ale moja 10mesacna dcera robi to iste, takze nie ste jedini!! treba vydrzat, snad to prejde !

larra2606
5. mar 2015

mamicky, naozaj to zaberie? ja som uz zufala..mala sa mi v noci budi casto..mozno kvoli zubkom-mame 6 a pol mesiaca...no so vycerpana a nevladzem...musi sa naucit spat v postielke bez kolisania...Vcera som to skusila..plakala tak, ze sommyslela, ze ju roztrhne..parkrat somk nej prisla a do pol hodiny mi zaspala...zobudila sa raz v noci..bola asi hodinu a pol hore...plakala...Len som ju prebalilaa dala dopsotielky, chodila k nej podla knihy...a spala zazracne do 6 rana...Teraz to skusam na doobedbajsom spanku v postielke..katastrofa, roni slzy ako vodopady..mam sto chuti ju odtial vziat :( som zufala..naozaj to pomoze?