Uspávanie prvého dieťaťa. Hladkať či nehladkať?

tanjaja12
12. feb 2009

Ahojte. Mam taku dvojotazku. Aj so zatvorkou aj bez... Moja mala je uz celkom niekedy v pohode, ma len nejake muchy, malo cez den spi a nevie sa dlho sama zahrat, musi pri nej niekto byt. Ani sama nezaspava. Asi by som to velmi ani neriesila ale mam svokra, ktori ma furt narazky a ja som taky pochybovacny clovek... Podarilo sa mi konecne malu uspavat pravidelne v postielke, predtym na rukach, v babyvaku, vselijake potlapkavanie a hladkanie. To nam aj zostalo,ale uz ju nemusim drzat na rukach, je v postielke, potlapkam ju po zadocku, pohladkam, pridrzim za rucky, zaspievam...Niekedy trosku pomrnci, niekedy uz ani nie. Svokor ale tvrdi ze som ju odmalicka nemala hladkat, ze si na to zvykla, ze co budem robit ked bude druhe. Ale podla mna je to blbost, take male deti len polozit do postielky a nech spia, vsak? Mamicky co nemate len jedno dieta, ako to zvladate? Da sa vyvarovat nejakym chybam, aby som ich potom pri druhom neurobila? Co ste uz pri druhom dietatku nerobili, co pri prvom nie?

lenkamt
12. feb 2009

1. nenútila som jesť /prvá doteraz neje skoro nič, dvojičky zjedia všetko/
2. neuspávala som od 5m /s mladšou sme zaspávali do 3rokov, dvojičky zaspávajú samé/

ale keby som mala jedno, tak zase "rozmaznávam" 😀 miminečká máme len raz a treba si ich užiť 😉

lencici
12. feb 2009

ja som malu vždy dala do postielky a šla preč....vratila som sa k nej len keď veľmi plakala...ALe to som sa jej len prihovorila a šla zase preč...teraz mi tak zaspava malo kedy nechce zaspať sama...Mam kamošku ktora ma rovanko staru dcerku ako ja a ta ju ešte doteraz musí hojdať na rukách a to je dobrý zaberák....No ale každý ma tak jak si naučí. A určite to nieje blbosť len tak nechať dieťa v postielke

pastuska
12. feb 2009

Dieťa sa nedá rozmaznať, nie v tomto veku. Nosiť sa a zaspávať s rodičmi je jeho prirodzená potreba, okrem iných - to je môj názor.

mamutka
12. feb 2009

nieco k teme...
http://baby.slovakia.eu.sk/dieta/babatko/preco-...
"Do roku a pol sa deti nedajú rozmaznať.

Do roku a pol sa deťom môžu akurát tak uspokojiť primárne potreby, ale v žiadnom prípade sa netreba obávať, že dieťa bude kôli tomu rozmaznané. Až po roku a pol začne dieťa chápať následky toho, čo sa stane, keď reaguje ako reaguje. Takže keď bábätko plače, treba jednať."

Proste tym ze dieta lubis a tulis ho vo veku tvojej malej naozaj nerozmaznas. uz z tvojho brucha je zvyknuta na tvoje objatie, to sa neda proste stopnut po narodeni, to je surove, svokor nikdy nerodil a chcem vidiet kolko plienok vymenil, tak nech nie je mudry moc....nebude babatkom dlho, tak si to uzivaj 😉

sirinka
12. feb 2009

ja klaru doteraz uspavam dojcenim, tulim si ju, hladkam a pod... to podla mna nie je rozmaznavanie, to je prirodzena ludska potreba...ved preto sme tak radi v naruci niekoho 😉 a klarka mi krasne prespi celu noc od tri a pol mesiaca bez toho, aby som ju to ucila...
a to iste budem robit aj pri druhom babu...

rozmaznavanie je podla mna nieco ine...ale ako pise vyssie mamutka, to nastava az v okamihu, ked si dieta uvedomuje nasledky svojho spravania...akciu a reakciu...

maja22
13. feb 2009

Zo začiatku hneď po pôrode som malého nakojila, nechal odgrgnúť a dala do postieľky. Spával celkom dobre, plač bol u nás zriedkavý. Nechcela som s ním spávať v posteli, bála som sa , že sa mu niečo môže stať, v postieľke mal monitor dychu, čo ma upokojovalo a ja som mala posteľ celú pre seba. Od istého času - bolo to po týždennom pobyte v nemocnici, keď mal pol roka, začal v postieľke plakávať, nechcel zaspať sám, pýtal sa na ruky... Snažila som sa uspať ho spievaním, občas aj na rukách, kedy ako... Potom som skúšala aj metódu podľa knihy Každé dieťa sa vie naučiť spať... Asi 3 x som ho nechávala plakať, ale bolo to hrozné... Potom si zvykol zaspať pri pití mlieka z fľaše... Po zaspatí sa však niekoľko mesiacov prvé dve hodiny strhával zo sna a plakal, pomohlo len zobrať na ruky a pohladkať, niekedy aj 10x za hodinu... No a napokon to máme teraz tak, že popoludní, keď som ho dávala spať, som si ľahla k nemu na posteľ, hladkala ho, túlili sme sa k sebe a takéto uspávanie sa zapáčilo nám obom a praktizujeme ho dodnes poobede aj večer. Vychutnávame si blízkosť jeden druhého, spievam mu uspávanky alebo hovorím básničky a ja to beriem ako jedinečnú príležitosť, ktorá sa už viac nezopakuje... Neviem, čo bude, keď sa narodí jeho bráško... Pokiaľ to len trochu bude možné, chcem byť pri zaspávaní s nimi... Keď sa to bude dať, budeme spokojní, keď nie, budeme si musieť na novú situáciu zvyknúť... Ale budem sa snažiť, aby sme také jedinečné chvíľky pokoja mali stále, aj s jedným aj s druhým... Takýto rituál sme si vytvorili možno aj preto, že ocino nám chodí na týždňovky... Ale nemyslím si, že je to rozmaznávanie... Deti našu lásku potrebujú, rozmaznávajú sa iným spôsobom, keď majú dovolené aj to, čo by robiť nemali... Takže moja rada znie, svokra nepočúvaj, dieťatko si hladkaj, ľúb ho a uspávaj, ako ty uznáš za vhodné... A ako sa mu bude rozumček vyvíjať a budú prichádzať nové situácie, budete sa im prispôsobovať...

sue
13. feb 2009

...vzhľadom k tomu, že som ešte nevidela puberťáka, ktorý by spal s rodičmi v spoločnej posteli si maximálne vychutnávam každý večer, každú noc a každé ráno, keď môj syn chce byť pri mne... ani sa nenazdám a príde obdobie, keď budem na to, ako ku mne naťahoval rúčky len s láskou a nostalgiou spomínať... prečo teda dieťatku nedať to čo si vyžaduje...
...to jeto isté ako s nosením... od narodenia som nosila - na začiatku babyvak, potom manduca, okolie ma vystríhalo, že to robiť nemám, že si Macino zvykne arozmaznám ho... VEĽKÝ OMYL, žiadne rozmanznanie sa nekonalo, odkedy vie chodiť nosíme sa veľmi málinko...

zitaje
13. feb 2009

Ja si svoje druhe dieta "rozmaznavam" jedna radost - teda nosim v satke, spi so mnou atd., a je to super vyrovnane bezproblemove babatko. Pri prvej dceri som obcas (nastastie nie moc casto) dala na reci mojho okolia, nechala som ju plakat, kym nezaspala v kociku, namiesto toho aby som ju mala viac na rukach, stale som ju prekladala z velkej postele do postielky a podobne somariny, a doteraz lutujem, ale uz sa to teraz tazko naprava. Dokonca si myslim, ze nam tieto vyplakavacky trochu narusili vztah. Este ze som ju nenechavala samu plakat v postielke, tak na to som nemala nervy ani vtedy. Takze ja som rozhodne za "rozmaznavanie".

stvura
13. feb 2009

...nasho chrusta asi rozmaznavam - stale ho hladkam, hovorim mu ze ho lubim, bozkavam ho, iskam mu vo vlaskoch......xixi, ale ani neviem robit nic ine, lebo som na neho dlho cakala a on je taky uzasny. Asi ako pre kazdu mamiciku jej babatko.
Viem vsak ze ked v buducnosti budem mat druhe by som inac poriesila spanie, lebo ako pozeram mame skoro rovnako stare deticky a ten moj nevie zaspat nijak inac len na maminom prsku {to budeme cochvilka riesit} a tiez nespi sam ale s nami v posteli. Okrem toho je dobry...
Neda sa cakat ze dietatko bude mat dlhy zaujem o nejaku vec a bude sa hrat same. Ani dvojrocne deticky nevenuju dlho pozornost jednej veci a vacsinou sa s nimi treba hrat.

amatula
13. feb 2009

ahoj tak ja som prveho vobec nerozmaznavala...od troch mesiacov vedel zaspat sam kalisanie som nepoznala....vsetko sapekne ucil..mal dva roky vedel sa maximalne slusne spravat.nebol s nim ziaden problem.....teraz ma styry a neda sa s nim vydrzat 😀 je to drzí spracek......
druheho aj kolisem aj maznam a zistujem ze ani jedno ani druhe nieje na osoch 😉

tak asi zlata stredna cesta bude naj!!!!!

evina313
13. feb 2009

suhlasim s majou, a - uživajte si to, ten čas sa už naozaj nevrati a budete s laskou spominat ako ste sa k sebe tulkali 😉 mam aj syna pomaly v puberte, tak viem o čom hovorim , pusu z neho dostanete jedine nasilim 😀 .
a mam aj babatko a to si naozaj mojkam a uživam si to, kym je taký maličký a dovoli mi to 😀

dudinka21
13. feb 2009

ahoj tak my sme tiež taký mojkovia.. Syn zo začiatku spal v postielke asi prvý mesiac potom sa začal často budit tak spinká s nami, a uspávam ho na rukách, ale iba večer a to ho tak unavíme, že si na fitlopte poskáčem dva krát a spinká.. Skúšala som ho nechat aj vyplakat asi 2 krát, ale ked ho vidím, je až fialový a dokáže plakat strašne dlho.. POvedala som si tiež, že mám teraz len jeho a nemyslím, že je to rozmaznávanie, ked ho už neunesiem, budem to riešit potom. Aj cez den nám vobec nebúval a naučil sa nechcel sa kúpat a už to miluje. Takže aj so spaním si myslím, že ked bude starší tak to príde samé, skúšam to sem tam nechat ho v posteli no on sa tisíc krát prevráti a jednoducho nezaspí.. A tak isto potrebuje stále niekoho pri sebe je to náš hrajko, potrebuje aby sme sa s ním rozprávali, hrali, a stojí nás to nesmierne vela času, ale všetko sa raz vráti, aj to, že mu teraz tolko dávame.. Ja si nemyslím, že je to rozmaznávanie hlavne nie u bábatiek a nerznášala som, ked mi niekto povedal, že aký je zlý, len preto, že plakal a to mal mesiac. Poznám rodiny, čo mali podla niektorích dobre deti, spinkali samé, nepotrebovali rodičov a teraz chodia poza školy, pijú a pod. takže, ked bude robit syn to, potom to zoberiem, že je zlý ale ked ho budeme vychovávat s láskou, túlit sa mojkat myslím, že tým bude mat základ výchovy a samozrejme nedám si skákat po hlave, ale naozaj len raz je malý a potom bude mat svojích kamarátov, a nevšímam si už, ked mi niekto hovorí, že ho rozmaznávam, pretože si myslím, že dieta nemá nikdy dost lásky...

dudinka21
13. feb 2009

Ešte by som to chcela povedať na jednom mojom príklade, píšem to preto, že to možno niekomu pomože. Náš syn prvých 6 mesiacov nonstop plakal, to si nevie predstaviť rodič, ktoý to nezažil, čo to je.. Každý nám hovoril, to ste si ho tak naučili, ale my sme ho predsa nebrali len tak na ruky zo začiatku bolo ok, potom začal stále plakávať a prvé tri mesiace som ho mala skoro nonstop na rukách, dokonca aj dokt. v nemocnici mi povedali, že je naučený!! No a po pol roku mi kámoška z Rakúska povedala, že jej syn tiež stále plakal, bola s ním u Osteopatky a odvtedy je ako vymenený.. Predstavte si išli sme aj my do Rakúska, lebo na Slovensku, to nikto nerobí na Slovensku vám povedia, že z toho deti vyrastú.. Odvtedy je syn iný cez den neplače, spinká, predtým nespal vůbec ani cez den ani v noci a povedala nám inak strašne príjemná teta, že z toho dieťa nevyrastie akurát rezignuje no může z toho zle čítat a tak.. No a tí, čo mi vraveli, že ho rozmaznávam tak pozerali. No a vznika to preto, že dietatko je omnoho vačšie ako porodné cesty a pri porode sa velmi stlači a niekt. deťom sa svaly a pod nevrátia naspat a potom ich to bolí a preto malé detičky stále plaču.. Nie preto, že sú rozmaznané, pretože bábatka neplaču len tak nikdy... Takže deti, ktoré sú po zdravotnej stránke v poriadku a stále plaču tak z tohoto. Nám hovorili pol roka, že je to kolika, čo asi ani nebola pravda.. Čiže odvtedy mám na VECI SVOJ NÁZOR. Už som to v jednej téme o tomto písala, ale ja by som dala hocičo za to, keby to viem vtedy, pretože sme boli u tolkých dokt., lebo som stále tvrdila, že nemože plakat len tak... Keby sme o tom vedeli, tak by sme si syna viac užili a nečakali len na to, kedy už z toho vyrastie. A som štastná, že som nepočúvala iných- nechaj ho plakat, lebo chudiatko mal také bolesti a ešte by sme ho aj my trápili. Aj Osteopatka nám povedala, že ešte nevidela dieta tak blokované!!

alon111
13. feb 2009

ja ich mam tri a zaspavaju pri mne na manzelskej posteli a neskutocne si to vtedy vychutnavam.aspon vecer si ich vystiskam vybozkam.je to najkrajsia cas dna.a oni sa nato tiez velmi tesia.ked zaspia tak ich s manzelom popremiestnujeme do svojich postielok.v 15-ke mi to uz nedovolia ,tak preco si to neuzit pokail sa to da.su to moje deti a ak to chcem tak nikoho do toho nic nieje.

cuchre
13. feb 2009

nas hrosulo je deita, ktore vyzadovalo pozornost...je zvedavy, tak chcel byt stale na rukach,a by videl, co robim, ked varim 🙂 vecer zaspava len s nami, v noci ho niekedy prelozim ku mne do postele, lebo mrcni a pri mne spi lepsie...
teiz mi mamina vravela, nemaj ho stale na rukach, nebude chciet byt sam...nemala pravdu. jedneho dna sa to zlomilo a zaca sa sam hrat, ani ma nepotrebuje, venuje sa sam sebe, obcas ma pride pozriet, ked mu je smutno..aj teraz sa sam hra...ked varime, zalievam caj, on je pri mne, lebo chce vediet....nic tym nepokazis, ked sa mu venujes, babo bude sebavedomejsie, samostatnejsie..mas inu pracu? sme maminy a sme tu pre deti 🙂

zuza.m
13. feb 2009

moj maly maval obrovske koliky a preto mi nič ine ani neostavalo ,iba hojdat natriasat čičikat aby sa uspokojil a tak to bolo aj pri zaspavani.už sme boli na tom tak že som ho cele dni len hodjala na lopte.došli sme na to čo mu robilo problem ,bruško už nebolelo ale na ruky si zvykol.každy že som ho rozmaznala už davno som ho to mala odučit a podobne.ja som im povedala že do 18stky ho na rukach nosit nebudem a stichli.maly je maximalne spokojny,usmievavy,pritulny,vydrži na rukach aj u cudzich,na každeho sa škeri,poda ruku ako spravny chlap,zaspavanie mame tak že položim do postely a spi,žiadne natriasanie ani čičikanie.je pravda že som prinom než zaspi ale už nie raz sa nam stalo že zaspinkal sam a aj v postielke.bez nasilia bez stresu.sam sa aj zahra možem ho kludne položit a porobit si čo treba.aj ked niekedy sa mu to nepači a robime spolu.ja som za to že si mimino treba užit ved dojde čas ked našu pritomnost nebudu tak potrebovat.a budu ju aj odmietat .

alon111
13. feb 2009

ja si napriklad vobec nepamatam na to ci so mnou niekedy zaspavala mama.otca si zasa pamatam od malicka.preto som pri nich co najviac aby si to pamatali a nechybalo im to ked budu velky.radsej nech ma odhanaju ako by mi to mali neskor vycitat

titkovamiriam
13. feb 2009

ja som do jedla nenutila a ani som deti neuspavala.ako sa naucia tak budu chciet-kamoska ta mala take ritualy okolo spania do 4 rokov ze nemohla so synom nikam chodit a nikde idne ako doma spat ☹

lienka79
13. feb 2009

no to je dost chory nazor...ze dieta s da rozmaznat dotykmi....
Dotykov,lasky,prejavo nehy niekdy nie je pre dieta dost a toboz,aby ho rozmaznali 🙄
Iste...dieta sa da rozmaznat....a poznam takych dost..ale urcite nie laskou a jej prejavmi.
Ked tak hrackami, neurcenim hranic...toto ano,toto nie....

lienka79
13. feb 2009

co sa tyka zaspavania....mali skme obdobie, ze sme uspavali,ale nastastie sme odnaucili..Dala som do postielky,odiusla a ked plakal, prisla, prihovorila, pohladkala, potulila a zase odisla..Niekdy staci len vydrzat zo strany rodica.
Ked dieta vie,ze si na blizku, asi by si postupne zvykla zaspavat aj sama

cherries
13. feb 2009

Dotyky , mojkanie , laskanie s vlastnym babatkom nie je nic krajsie laskou a nehou este nikdy nikoho nikto nerozmaznal ved ako pisu viacere o chvilu babatka vyrastu tak reco si to neuzit a tak im davame najavo ze ich lubime a ako pise lienka rozmaznat deti sa da len hrackami ktore dostanu hned ked si slapnu a neurcenim hranic ...........

titkovamiriam
13. feb 2009

dotyky predsa potrebujeme kazdy 😀 ,marek chce vecer po kupani skrabkat chrbatik a to nehovorim ked ma milan svalovku 😀 -ja potrebujem aby sa ma dotykal priatel a aj pohladenie od deti ci masaz chrbta... 😀
dieta dotykom citi vsetku lasku co mu davame 😀

tonita
13. feb 2009

baby myslite, ze moj sa tiez odnauci od zaspavania pri prsniku? My mu totizto dame mliecko z flase a potom ho ja musim este dokojit a hned zaspi. A takto nemozeme s manzelom ani nikde ist, pri nikom ho vecer nechat lebo nezaspinka bez cicika( no niekedy aj ano ale to musi byt extra unaveny)
Mame totizto tu nevyhodu, ze sme v podnajme a mame este len jednu izbu tak extra nemame kde ist aj keby som ho chcela do postielky ulozit. A ak to aj spravim a idem do kuchyne tak taky rev pusti, ze je cely modry tak ho hned aj vyberiem

alon111
13. feb 2009

dnesna doba je tak uponahlana a deti tak rychlo rastu ze si to treba vychutnat pokial sa to da

bihan
13. feb 2009

Mne sa z toho ježia chlpy, keď niekde čítam, že sa dieťa dá rozmaznať nosením ale keď som tu videla názor tvojho svokra, že "dotykom" tak to už je fakt sila... Také malinké miminko sa nedá rozmaznať a neskôr sa dá rozmaznať jedine prehnanými darčekmi a inými hmotnými odmenami, nikdy nie pohladením, poláskaním, bozkom, objatím...

U druhého dieťaťa by som nerobila absolútne nič inak než pri Sáre až na tú krátku epizódku keď sme skúšali vyplakávaciu metódu a bola to najväčšia blbosť, na akú som sa nechala "nahovoriť". Nosíme, láskame, objímame podľa potreby (oboch strán 😉), do jedla som nikdy nenútila.

Tonita, u vás asi neide o fyziologickú, ale citovú potrebu a tá sa určite dá uspokojiť inak než prsom 😉

amdeis
13. feb 2009

Nechcem polemizovat, ci sa dieta da rozmaznat alebo nie. Ale ked su u nas svokrovci hoci len na den a nosia deti lebo si ich chcu uzit tak potom mam doma dva male besne tigre co si s vreskom, zlostou a slzami vynucuju nosenie na rukach. Tak isto dokazu sa pekne spolu "hrat" na nasej posteli. SKratka si beru hracky, pozeraju reporela, vyspevuju, ... Ked sa im ale svokrovci alebo moja mama venuju dlhsie ako jeden den zabudaju sa spolu hrat, len vrestia a vynucuju si pritomnost inej osoby, ktora ich ma skrabkat, bozkat, fukat cukor do zadku 😠 a pod. Ked som s nimi ja alebo manzel aj ich polubime, pomojkame, pohrame sa, rozpravame sa, ukazujeme icm v knnihach ale vsetko s mierou. NIe sme otrokmi deti.

martina46
13. feb 2009

ja sa tiez snazim malu objimat a dotykat a stiskat, kolko sa da, raz sa bude odo mna odtahovat 😀 😅 tak si to chcem teraz uzit. moji rodicia nam nikdy neprejavovali lasku dotykmi, mala som kvoli tomu problemy, spravala som sa rovnako a som uzavreta... je to sice hodne lepsie ako kedysi, ale stale cosi z toho "zleho" ostalo. mojim rodicom to tiez nikto v detstve nedal preto to preniesli aj na nas - svoje deti. takze znovu, objimajte co najviac, je to super a zuroci sa vam to 😉 😉 😉

tanjaja12
autor
13. feb 2009

Tak pozeram, ze je tu uz dost nazorov, az teraz som sa dostala k netu tak som si to precitala...Dlho som hladala nazov temy nakoniec som dala takyto, ale asi som este mala to rozmaznavanie dat do uvodzoviek, ale tak je zauzivane volat, to ked sa niekto venuje dietatu viac ako si dotycni predstavuju, ze ho rozmaznavaju. Viem, ze sa neda este teraz rozmaznat, dufam ze este napise aj viac mamiciek, co nemaju len jedno dieta, chcela by som vediet coho sa vyvarovat. Ale tiez si myslim, ze kazde dieta je ine a mozno druhe mi prespi celu noca a mozno...No ved to je este daleko. Svokor asi fakt nevie vela o detoch, byval casto prec z domu. A svokra je vzdy pri tom zvlastne ticho. Myslim si ze vtedy ked boli jej deti male aj chcela inak to riesit, ale okolnosti a svokor asi zauradovali...Asi nemala tolko casu...Teraz sa malej nevie nabazit.

tanjaja12
autor
13. feb 2009

A s tym hladkanim, to som mala napisat, ze to hovoril o uspavani, ze som ju nemala hladkat po hlavicke. Aby som to uviedla na spravnu mieru...Ani s tym nesuhlasim, len aby svokor nebol az taky hrozny... 😅