Uspávanie prvého dieťaťa. Hladkať či nehladkať?

tanjaja12
12. feb 2009

Ahojte. Mam taku dvojotazku. Aj so zatvorkou aj bez... Moja mala je uz celkom niekedy v pohode, ma len nejake muchy, malo cez den spi a nevie sa dlho sama zahrat, musi pri nej niekto byt. Ani sama nezaspava. Asi by som to velmi ani neriesila ale mam svokra, ktori ma furt narazky a ja som taky pochybovacny clovek... Podarilo sa mi konecne malu uspavat pravidelne v postielke, predtym na rukach, v babyvaku, vselijake potlapkavanie a hladkanie. To nam aj zostalo,ale uz ju nemusim drzat na rukach, je v postielke, potlapkam ju po zadocku, pohladkam, pridrzim za rucky, zaspievam...Niekedy trosku pomrnci, niekedy uz ani nie. Svokor ale tvrdi ze som ju odmalicka nemala hladkat, ze si na to zvykla, ze co budem robit ked bude druhe. Ale podla mna je to blbost, take male deti len polozit do postielky a nech spia, vsak? Mamicky co nemate len jedno dieta, ako to zvladate? Da sa vyvarovat nejakym chybam, aby som ich potom pri druhom neurobila? Co ste uz pri druhom dietatku nerobili, co pri prvom nie?

lenusiatko
13. feb 2009

Niekde som citala rozhovor s nejakou vyznamnou ceskou zenou, co ma 4 deti a pytali sa jej, co by dnes robila inak a poradila mladym maminam. Povedala, ze aj ked detom dala maximum casu a lasky, este viac by ich stiskala, objimala, nosila. Je totalna blbost, ked si niekto mysli, ze dieta sa da rozmaznat laskou, dotykmi a objatiami. Akonahle pocujem a vidim debaty o "spolahlivom" uspavani odlucenim a vychove od narodenia, prcham prec. Moje uplne ranne spomienky su na detstvo, ako ma mama vzdy pred jaslami silno vybozkavala a vystiskala a slubila mi, ze sa bude pre mna ponahlat. Zila som z toho pocitu cely den. Mala som len 2 roky, ale dodnes si to pamatam a najma tie jej silne a pevne dotyky, to obrovske uistenie, ze je tu pre mna. Vzdy si na to spomeniem, ked moja mala vyvadza a idem odpadnut od unavy. Ako pise Bihan, ked sme mali 6 mesiacov a nechceli sme zaspavat sami, skusala som tie mudre metody na uspavanie. Po troch dnoch som to vzdala a este si vypocula od mamy prednasku o tom, ake sme mudre z internetu a spekulujeme, ako si ulahcovat nieco, co sa ulahcovat nema.

pastuska
13. feb 2009

Tanjaja, moja mama to tiež nechápe. Malý spí v babyvaku, v kočíku, a keď chce, tak v posteli (cez deň myslím). Akonáhle príde ona, zoberie mi ho a už aj ho odnesie do postieľky, že sa musí naučiť tam sám spať. Akurát, čo mám potom problém ho ukľudniť. A hovorím jej to vždy, keď príde, dokola a dokola...škoda reči. Nám takto lásku neprejavovali, dokonca mi raz povedala mama, keď som bola už väčšia, že na čo sa chcem bozkávať na dobrú noc, veď som už veľká..mala som z toho problémy, niektoré zostali dodnes a niekedy sa musím premáhať, aby som bola takou, akou byť chcem a nie, ako ma to naučila ona...

tanjaja12
autor
13. feb 2009

Fakt nie je nad ten nadherny pocit, ked vas uz aj dietatko samo pohladi. Mala ked ju uspavam ta ako ju drzim za rucicku tak ma hladka. Dnes zaspala v postielke bez placu. Ale pri nej si radsej na nic nezvykam, lebo je to hned inak. Bol tyzden ked som ju polozila do postielky a sama zaspala, ale zatial sa to odvtedy nepodarilo...Ale neriesim zatial. Len niekedy fakt uvazujem nad tym, ze ak by som mala popri tom este dalsie dieta, alebo dokonca deti bolo by tazsie zadelit si to tak aby boli vsetky spokojne. A svokra stale spomina na to, ze ona deti uspavala v kociku. Tie stare kociky sa vraj lepsie hompalali a stacilo trochu pohyndat a spalo...Uz ho mam aj poumyvany aby som si to vyskusala, ale zatial je v pivnici...

kuspitka
9. nov 2010

ahojte,ja sa chcem opytat ci niekto rozmaznal 10 mesacne dieta.ja mam pocit,ze nase je rozmaznane.pomozte ako sa toho mame zbavit ,aby nebola rozmaznana

gabika7706
9. nov 2010

@kuspitka preco mas taky pocit?

kuspitka
9. nov 2010

@gabika7706 lebo ak ju nezoberiem na ruky a nieje po nej tak mnavci ,ako maca a ako vie velmi zurit.
obcas mam pocit,ze nevie co chce ,ked ju zoberiem na ruky a zacne sa vypínať a vsetko mozne robit a ja uz ju nevladzem drzat.
nestiham sa prinej ani najest nic.len odidem a plac stale len plac.ona patri medzi tie narocne deti,ale toto uz je vela aj namna,

gabika7706
9. nov 2010

@kuspitka vydrzat 🙂 este pride obdobie vzdoru (prve okolo 2.roku) a to je ine kafe, aspon u nas teda bolo a cakam, co bude s malym, lebo ten robi presne to, co opisujes, ale naucil sa uz hadzat na zem tak, ze hlavu drzi hore, aby si neublizil...u nas napr. tak velmi odporucana metoda pevnym objatim nezabrala a psychologicka mi (pri dcere) povedala, ze toto nie je vhodne pri kazdom dietati. Ale vratim sa k tomu nezobrat na ruky, lebo vsak nie vzdy sa da ... ja sa mu snazim vtedy (cez jeho krik) kludne vysvetlovat, ze to teraz jednoducho nejde, ponuknem mu nejaku hracku(y) a ked ani to nepomaha, zostane plakat, mozno minutu, dve /?/ a zacne sa hrat, prip. pride a vyhadze mi kompletne celu linku v kuchyni 🙂 Jedavame vacsinou spolu, tak sa vyhnem tomu aby reval, ked ja jem a on nie, prip. ma pocit, ze sa mu vtedy nevenujem....To, co robi, nie je urcite rozmaznanost, aj ked....ked je u nas svokra na navsteve, len na rukach ho vlaci a on si potom mysli, ze to je hadam standard aj ked ona u nas nie je..ale to je ina kapitola.
Myslim, ze 10 mes dieta, ani rocne sa rozmaznat neda.

kuspitka
9. nov 2010

tak mozno sa dieta neda rozmaznat,ale uz aj nase sa hadze ozem .
obcas mam pocit,ze som zlihala ,ked som ju zacala vychovávať ,mozno by to bolo ine ,keby som ju od malicka tak necicikala na rukach.
my mame problem aj zaspat uspavam ju na fit lopte.
ona dokaze plakat aj 30min aj viacej a tak pritom zury ,ze slince a poriadne a ziadna slza len zurenie a hnev

zuzana76
9. nov 2010

@kuspitka 10-mesacne dieta nemoze byt rozmaznane, jednoducho ta potrebuje citit, byt s tebou, citala som tvoje komentare v par temach, nie je to rozmaznanost dietata, len si vyzaduje pozornost, skus si precitat v teme narocne deti a podobne a nielen stazovat sa, bud rada,ze je zdrava a vysvetli to aj muzovi, dieta nie je len hracka,ze pohram sa a odlozim, to je zavazok na cely zivot.

kuspitka
9. nov 2010

@zuzana76 viem moja.ved sme aj toho prezili vela pokial som mohla otehotniet,
ja sa nestazujem len sa pytam na veci.ak si to myslis tak prepac.
citala som dost vela o náročných deťoch....

gabika7706
9. nov 2010

@kuspitka urcite si nezlyhala, dieta ma byt nosene 😉 ja uspavam maleho na rukach, ma cez 11 kg...nevie zaspat sam v postielke, neriesim, ked sa mu lepsie zaspava pri mne (v noci spime vsetci spolu).
Tvoja je este mensia, neviem, ci by to zabralo, ale s Katkou mam taku skusenost (to uz mala ale okolo roka a pol), ze ked kricala a hadzala sa o zem (doma) robila som zrkadlovo to iste co ona, to ju tak vykolajilo, ze v momente prestala 😀
ale pri malom to zatial riesim len tak ako som pisala, urcite maju ine mamicky aj inu radu, skusenost, rada sa tiez priucim, lebo kazde dieta je ine a co plati na jedno, na druhe vobec nemusi.

zuzana76
9. nov 2010

@kuspitka no, myslim si, ze je nespokojny hlavne tvoj muz a vyvolava tuto nespokojnost aj u teba, doleite je aby si sa hlavne ty naladila na to, ze toto je moje dieta, teraz ma potrebuje, tak budem pri nom, je mi dolezitejsie ako neumyte riady a podobne a ked to muzovi vadi, nech sa chyti do umyvania on. Chapem,ze muzi su vycerpani tiez, ale ak chce malu naucit zit bez potreby lasky, bez toho,a by citila,ze sa na vas moze kedykolvek spolahnut, ked ju chce citovo zlomit a mat len psolusne dievcatko bez vlastneho anzoru, tak prosim, dieta si buduje svoju osobnost a je na nas, ako ho budeme viest a spravat sa k nemu. Kludne ju nos, bozkavaj, hladkaj, hraj sa s nou a muz nech si nieco precita o vychove deti, ale nielen tej direktivnej a autoritativnej.

kuspitka
9. nov 2010

@gabika7706 obcas,ked vidím ,že sa jej treba venovat tak sa jej venujem citame knihy ucim ju slovicka ,ako hamba a dakujem a ide to naucila sa to.
je zlata ucenliva venujem sa jej strasne vela.len obcas sa to neda.vonka chodime uz bez kocika,lebo chodi.
teraz mame obdobie,ze odmieta lyzicku tak po kuse jej davam,ako sa len da ,ale nie stale.
ale inak je fajn,len keby nechcela byt stale na rukach...

gabika7706
9. nov 2010

@kuspitka aha, tak citam co zuzana pise a problem je fakt asi niekde inde ... Z vlastnej skusenosti - Katke som sa venovala cely den, nikdy sa nevedela sama zahrat (nehra sa sama ani teraz, pytala som sa v skolke, ci sa zahra aj sama, tak vraj ked uz nie je ziadne dieta ochotne, je schopna zapojit ucitelku...), vyzaduje si strasne vela pozornosti a aj je rada stredobodom pozornosti, dost je to unavne a verim, ze jej brat bude aspon trosku co sa hry tyka samostatnejsim panom. S Katkou som casom uz aj kavu pila, inak som nemala sancu - ona Caro, ja svoju a kavickovali sme o106, spolu sme varili (varime), pecieme kolace, je zapojena do vsetkych prac, inak by som neporobila nic. Drzim palce, aby ste si s Kamilkou nasli system, ona casom pochopi, ze teraz na 10 minut si musi vystacit sama 😉

kuspitka
9. nov 2010

@gabika7706 dakujem dost si mi pomohla.dufam,ze aj nabuduce mi niekto pomoze ,ako ty

pia22
9. nov 2010

@kuspitka malinka ta chce a potrebuje lebo si pre nu cely vesmir. Vychutnavaj si tieto chvile, dlho to trvat nebude, cas u deti bezi az prirychlo😉

kuspitka
9. nov 2010

@pia22 viem.ved si to aj pekne vychutnavam....

pia22
9. nov 2010

@kuspitka viem ze je to casto "o hubu", sama mam narocne dieta, do 4. mes. bol pre silne koliky 20 hod. denne na rukach, spaval 2 hod za 24 hodin, vtedy sa naucil na kolisku a koliseme sa doteraz, v postielke sa len hra, do toho zubky, za 13 mesiacov mame za sebou 1 prespatu noc. Dnes v noci sme spali (po spocitani vsetkych chvil) 3,5 hod a manzel chodi do prace. A preskakali a preskakavame aj mnoho ineho. Ja ale roky pracujem s postihnutymi detmi a preto viem ocenit dar zdraveho dietata. Aj ked sa väcsinou citim ako vyzmykana handra, na oci od spanku takmer nevidim a nas maly muz ma na vsetko svoj nazor a svoju hlavu viem, ze vsetko raz prejde a ze ten najväcsi dar ktory mu mozem dat som ja sama. Vsetkym mamam, ktorym sa zdaju ich maly drobcekovia zly a neposlusni, rozmaznani a narocni by som priala stravit maly okamih s maminou, ktora by dala kazdu minutu svojho zivota za to, keby ju jej imobilne dietatko neschopne pohybu hnevalo a hadzalo sa o zem, s maminou, ktorej autisticke dieta neznasajuce akykolvek dotyk a kontakt vyzadovalo jej pozornost a nechcelo ju pustit z ruk.

alzbetkaz
9. nov 2010

neviem komu odpovedať tak píšem sem 😅 . ja mam taku skusenosť: ked sa mi narodil syn 2007 strašne sme sa tešili a chceli sme aby sme ho nerozmaznali ale aby cítil lásku. tak som dávala na rady "" odborníkov"" a bola to chyba. malý je dosť nervák a aj od narodenia bol a ja som to brala že je to jeho povaha že z toho vyrastie, lenže ako rastie som zistila že chybu som už urobila v rannom detstve ked si mi mamičky myslíme že dieťa potrebuje stale byť pri mame. podla mna to tak nieje a teraz mi dala za pravdu jedna psychologička ktorá sa tým zaoberá že od začiatku maju byť určene pravidlá!! len ich treba prispôsobiť veku. potom sa mi narodila dcerka 2009 a vdaka zato že sme ju naplánovali tak skoro lebo jej výchova bola trocha ""drastickejšia"" nakolko nebolo vdaka synačikovy tolko času na nu ☹ ale má to úžastný efekt mala poslucha, pekne sama ide do postielky spať a občas sa sama už hrá nejaký čas. syn bol taký že kým sa ona narodila som ho stále uspávala v kočíku 😠 a ked sa narodila betka už to nebolo možne tak som ho nechala vyplakať a on sa naučil a vôbec to nebolo že by som ho menej lúbila!!!! mala sa tak isto naučila sama zaspávať že som ju nechala vyplakať a po čase sama krásne zaspala. je naozaj dôležite máť jasne pravidla!!!!! a aj psychologička nam povedala že treba dodržiavať kto je rodič a kto dieťa... odkedy som na syna prísna tak to sním mám ovela jednoduchšie a myslím si že aj naša láska sa prehlbila lebo on vie že ak dodržiava to čo treba som sním a maznáme sa všetko ostatne čo sa nedalo ked mal každu chvílu nával zlosti za všetko ked neboli jasne pravidla.

dúfam že aj mojim odkazom niekomu pomôžem a dala som tam len to čo si myslím ja, psycholog a moje deti. je jasne že na ine deti plati aj niečo ine ale na väčšinu to iste 😉

alzbetkaz
9. nov 2010

@kuspitka a v čom sa vám zdá rozmaznana, možno v niečom by som vedela poradiť ked už mam 2 detičky 🙂

alzbetkaz
9. nov 2010

@kuspitka čo sa týka toho jedenia mám u mna zaručenu radu. sadnuť si najesť sa upozorniť dieťa ajked je male ale ono rozumie, že idete jesť! všetko to treba hovoriť z láskou a max. 1x zopakovať pre istotu.. anechať ak sa bude jedovať tak jej iba povedzte že sa len najete a potom sa jej budete venovať dalej a potom si ju už nevšímať a prekusnuť jej navali zlosti uvidite že to nepotrva dlho a bude vas rešpektovať, možno to 3-4dni potrva a možno aj viac ale stoji to za to. mam to vyskušane aj na iných veciach 😀 hlavne treba byť v klude a na dieťa nekričať. a take reči že to pride časom su hluposti lebo časom akurát z takehoto dieťatka bude ešte väčší nervák a ovelaa viac si bude chcieť vydobiť. ja to mam z vlastnej skusenosti môjho syna. a čo sa týka spania si tiež myslím že dieťa patrí do svojej postielky ved ta vaša z manželom je velmi dôležita pre vás a nie pre dieťa ktore sa ma naučiť že ono ma svoj režim a k tomu patri spanok vo svojej postieke. po druhom dieťati som daleko mudrejšia... 😎 ale tiež som bola po radu od odborníka a tam sa mi to potvrdilo len zas všetko sa dodržiavať nedá 😵 😵

pia22
9. nov 2010

@alzbetkaz ty si uvedomujes, ze tu sa pise o 10 mes. babätku nie o 10 rocnom dietati? A na margo toho, ze si vychovala 2 deti. Ja pracujem s detmi 14 rokov a mozem ti povedat, ze vsetko sa da vyriesit laskou a nie nasilnym transformovanim dietata do nasich predstav o rezime, spravani a poslusnosti...

zuzana76
9. nov 2010

@gabika7706 aj my to doteraz robievame tak,ze ja si uvarim kavu pre seba a caro pre starsieho synceka, do roznych veci ho zapajam, napr mi nosi plienocky , ked prebalujem malinkeho, pomaha kupat a ma z toho velku radost, ked malinky spinka, tak si citame, hrame sa, alebo nieco " majstrujeme" .

Tu ide o to, ze Kuspitka si mysli, ze ma rozmaznane dieta, ale take male nemoze byt rozmaznane. Aj ja mojho mensieho 4-mesacneho synceka pestujem denne niekolko hodin, uspavam ho na rukach, vyplakat ho nenecham ani za nic, skusila som pri starsom chvilu a teda na to nemam srdce, nech si psychologovia a ini mudri ujovia a tety pisu co chcu, ja sa bduem riadit hlavne mojim srdcom a rozumom. Starsi zase zaspaval na prsniku. Sestrina mala zaspavala do roka na rukach a teraz je to bezproblemova takmer 2-rocna slecna, ktora spinka sama v postielke. Kazde dieta je ine a ma ine potreby, niektore je viac ustrachane, boji sa same spat, boji sa cudzich ludi, neviem neviem ci by som mu prave tym pomohla,ze by som ho nasilu zavrela spat do izby same, lebo predsa tak sa to musi. Mohol by sa zacat dokonca zajakavat z toho strachu a bezmocnosti.
@kuspitka tvoja dcerka je podla toho co pises uplne bezne normalne dieta, to ze sa chce nosit nie je nic zle, ze si vyzaduje tvoju pozornost je dobre, neboj sa o par rokov bude sebestacna a tebe bude chybat to tuliace sa dievcatko. Vsetko raz prejde, pri vychove treba vela vela trpezlivosti a vela lasky, bez toho to nejde. Ano, niekto ma deti tak naucene, ze da ich do postielky a same zaspia, da ich do detskej a ani nemuknu a same sa hraju, ale ktovie co je za tym, mozno sa tie deti rodicov boja a raz z nich budu ustrachani ludia, bez vlastneho nazoru.

alzbetkaz
9. nov 2010

@pia22 ja si velmi dobre uvedomujem čo píšem!!!!!!!!!!!! vy vychovávate cudzie deti a to je rozdiel!!!!!!!!!!!!!!!! ja svoje deti nevychovávam násilim!!!!!!!!!! ale s láskou, to že naučím správny režim dieťaťa už v 10mesiacoch je na obdiv, ved ja nemam deti vojakov stále su to deti ktoré obímam a lubim a bozkávam!!!! len už v 10mes. deti vedia prešibane reagovať na to ked sa im stále niečo dovoluje... ja som počuvla rady psychologičky ktorá je v obore už 30 rokov!!! a hovorila že deti su zmetene ak nemaju určene hranice a stále sa im všetko dovoluje len preto že si poviete že z toho vyrastu... nieje to tak pozrite sa na našu spoločnosť!!! ako sa tu ludia správaju k sebe a to všetko má korene v detstve... nemyslíte? ja som nepísala že deti tvrdo vychovávam to som dala do uvodzoviek! maju svoj režim a priznám že niekedy je to ťažke ale aj ked som svojho ťažkozvládnutelneho syna začala konečne vychovavať a nie len mojkať tak je zneho rozumný chlapec ktorý nepiští hned jak dojdeme do obchodu za sladkosťami!!! len občas 😅 ale to sa stáva... môj syn ked mal 10 mes. už chodil a bolo to snim ťažke, škoda že vtedy som nepoznala tuto psychologičku alebo aj inu lebo oni vedia daleko viac ako nejake babky tetky a susedky a kamošky... verím tomu že ste ma správne pochopila ak nie je mi luto píšem svoj názor a vychovavam svoje deti nie cudzie

gabika7706
9. nov 2010

@alzbetkaz nasa postel nebola nikdy pre mna s manzelom dolezita, sexovat sa da predsa vsade mozne aj nemozne 😉 Spavame vsetci spolu, nevravim, ze mi to niekedy nevadi, ked visim jednou nohou z postele, ale som tomu rada, cas leti, za chvilu puberta ... a to uz urcite spolu spavat vsetci nebudeme a uz dnes viem, ze mi to bude chybat. Dcera ma svoju postel v detskej izbe, zaspi tam vecer, ale v noci sa presuva v polospanku k nam. Syn po druhom kojeni zostava uz tiez v posteli, nevidim na tom nic zle.
Neviem a ani si nechcem predstavovat situaciu o ktorej pises "sadnuť si najesť sa upozorniť dieťa ajked je male ale ono rozumie, že idete jesť!" Ked mi dieta reve za chrbtom, prip. na mne visi tak, ze uz teplaky na sebe skoro nemam 😀 neviem si ani kavu vypit, nieto sa este najest v pohode, volim cestu mensieho odporu a jeme spolu. Cez vikendy stolujeme zasadne cela rodina spolu.... Takato drezura (mozno silne slovo, ale mantinely sa detom daju urcovat aj inym sposobom), o ktorej pises, tou som si ja presla doma a uz som to tu v inej teme davnejsie pisala, dost sa to odzrkadlilo na vztahu mna a mojej matky, aj ked naoko to bolo vsetko ok a suhlasim s
@zuzana76 do buducnosti to mava nasledky, mozem potvrdit. A dost tazko sa toho clovek zbavuje 🤐

alzbetkaz
9. nov 2010

ved aj ja som mala problem u prveho syna že som ho nevedla nechať vyplakať lebo mi išlo prasknuť srdce a preto som ho do roka a pol uspavala v kočiku a to bol problem lebo stale sa to ťahalo že nevedel sam zaspávať. teraz ked už maju postielky spolu tak im prečítam rozpravku a nechám ich samých a oni zaspia. mala ma 21mes. a sama spi od narodenia v postielke a nemyslím si že by to na nu zle vplívalo prave si myslím že všetko bude jednoduchšie ak maju režim. su určite deti ktore z toho vyrastu sami ale tých je daleka menšina, ostatne treba vychovať! ja svoje dedi nosim a libim a mojkam ako som spomínala a vôbec nebudu mať podla mna traumu z toho že sa naučia režim tak ako maju, ved niesu zakríknute ani nič a same sa hraju max pol hod. denne

alzbetkaz
9. nov 2010

@gabika7706 ale ved to čo robím nieje drezura!!! nechápem prečo si z textu vyberáte len to čo sa vámnpáči ved ja píšem že svoje deti obímam a bozkávam akurát mam na to viac možnosti lebo sa menej času malí jeduje. nemôžete porovnávať vaše deti s mojimi zrejme maju inu povahu. my sa nemôžme najesť všetci spolu vždy lebo mám živšie deti ako vy to neznamená že su zle! samozrejme že vždy sa dá najsť menšie zlo len pri niektorých detoch je to ťažke sa stále prispôsobovať a to že ich vychovávam neznamená že ich mám ako vojakov... ale asi väčšina nechápe čo píšem a o tom to je ale mne je to v podstate jedno ak moje rady niekomu pomôžu lebo maju podobne starosti budem rada 😉 my sme šťastná rodinka a to je dôležite 😎 neviem ale kedy sexujete 😨 ked mate aj male dieťa a neviem ako bývate ale my máme v postate zatial 4izb. byt ale dvere si deti otvoria lebo malí vylieza s postele takže je to dosť adrenalínove 😀 a muž pracuje ajked podla toho ako on chce ale väčinou cez den takže vykendový sex by mi nestačil 😉 , takže väčšinou v noci. ale držím palce všetkým mamičkam aby svoje deti vychovali najlepšie ako vedia nech už tu máme normálnu spoločnosť 😵

gabika7706
9. nov 2010

@alzbetkaz ver, ze ja mam zive deti, hlavne teda zatial ta starsia je ziva az az. ale ked je cas obeda, ranajok, vecere, to musi akceptovat. Btw, sexujeme vecer, ked deti spia. Mame 3 izbovy byt 🙂

alzbetkaz
9. nov 2010

@gabika7706 super tak sme nakoniec došli k tomu o čom som pôvodne myslela ja máte 11 synčeka ktorý musi rešpektovať ked sedite pri stole a presne o týchto veciach som celý čas hovorila 😉 . akurát u mna je to s tým rozdielom že detičky som mala hned po sebe a akurát starší syn je ten živši 😅 a strašne málo papa takže nám stolovanie trva niekedy velmi krátko čo sa týka celej rodiny, pretože on ked doje tie svoje vrabčie porcie tak už ho mrle žeru 😀 a uteka sa hrať ale toto vekom snád prejde ale základ je že rodina papa pokope a to nie v každej rodine funguje a to kôli tým veciam že sa moc podriaduju dieťaťu. su proste veci ktore jednoducho nejdu u každeho ale už to riešime aj so psychologom a velmi si pochvalujem, našli sme rozumných manželov ktorý sa tomu rozumeju a maju aj deti. väčšina psychologov čo tu mudruju nemaju vlastne skusenosti a to čo sa naučia niekedy nestačí...
no a práve nato tu píšeme aby sme si menili skusenosti a bud niečo zmeníme alebo si to ason prečítame 😅

gabika7706
9. nov 2010

@alzbetkaz nie on musi respektovat, ze sedime pri stole (on s tym problem nema, hlavne nech ma co jest), ale starsia a prave ona je ta zivsia, kope nohami pri jedeni, cuka s nou a pod...a hoci ju mrle zeru, vie, ze je slusne odist od stola az vtedy, ked ma kazdy zjedene. Uz sa tym aj zapisala u svagriny v praci, boli spolu v cukrarni s jej kolegynami, jedna musela nahle odist, tak Katka podotkla, ze teta je nevychovana, lebo este vsetci nedojedli a ani sa "neprepacila" (neospravedlnila)...