Vôbec nechce spať. Je to normálne?

dizzy
2. jún 2008

Ahojte,

velmi ocenim rady skusenych zien. Moj problem je, ze dcerka nedavno dovrsila 1 rok a uz asi mesiac spinka iba raz za den, aj to iba 1,5 hodiny, niekedy aj menej. Dva spanky cez den neprichadzaju v uvahu - druhykrat nikdy nezaspi, ani v kociku na prechadzke, ani na rukach, ani na posteli.
Casto sa budi aj pocas noci (aj 7 krat), hoci na to nema dovod. Na veceru dostava kase a este jej aj ponuknem prsnik. Zaspinka vzdy pred 20tou vecer a zobudza sa okolo 7mej rano. No posledne dni si to posunula na 6.00. Je velmi neposedna, ale nemyslim si, ze sa neunavi, skor naopak. Zubky nehraju hlavnu rolu, lebo nikdy nebola velky spac. A budi sa kazdu noc.. Skusali sme aj homeopatika (chamomilla vulgaris), no mali este horsi efekt: este castejsie budenie.
Velmi ma vsak zaraza, ze odmieta dlhsi denny spanok. Pred 3 tyzdnami mi 5 dni vstala rano o pol 9tej a cez den si pospala 2,5 hodky vkuse. Bola ako med, taka dobra. No odvtedy tyzden co tyzden sa zacina rano budit coraz skor a cez den spi stale menej..

Je to normalne? Ma nejaka z Vas taky isty problem, resp. skusenosti, co robit??

Vopred dakujem za akykolvek nazor, radu. 😅

majaaita
2. jún 2008

Dizzy, jakobys psala o našem Jirkovi 🙂 Jednou denně spí už asi dva měsíce, ani to vedro ho neukolébá, když spí hodinu, tak si gratulujeme. Usíná kolem sedmé až půl osmé večer, budí se každé dvě hodiny, i častěji (ještě jednou v noci i jí, ale hlad jinak nemá, v podstatě se vzbudí, zakňourá, zkontroluje, že tam jsme a spí dál), vstává po šesté. Taky neposedí, furt šmejdí, koupe se v bazénu a stejně není utahanej.

Podle mě je to tím, že prostě má menší potřebu spánku. Aj u dospělých to tak je, že někomu stačí spát míň (já ani manžel to teda nejsme 🙂.

Co mi říkaly kamarádky, tak většinou se dítě naučí dýl spát, až když víc chodí. Což i beru, Jirka zatím chodí kolem nábytku, tak mu to možná nestačí - jen to lezení a tak, aby se opravdu unavil.

Ale spíš to vidím na to, že mu to takhle prostě stačí - protože čilej je normálně a není mrzutej nebo cokoliv, tak běžně řekla bych.

marianita
2. jún 2008

ahoj dizzy
moje babatko má 16 mes. a asi pred 2 mesiacmi tiež prestal spávať 2krát cez deň. Ráno sa zobudil o siedmej a potom spinkal až od pol dvanástej - aj to len hodinku a pol., večer zaspal o pol ôsmej. Ale napravilo sa to samo od seba a teraz sa budí o šiestej, potom zaspí o ôsmej - na hodinku, potom o dvanástej - na hodinku a pol.

Nočný spánok sa mu tiež napravil. Robila som chybu, pretože keď sa v noci zobudil a plakal, zobrala som ho k sebe, aby bol kľud. Ale po čase nevedel v našej posteli zaspať, stále sa mrvil a bol nekľudný. Tak som si povedala dosť a keď sa v noci zobudil, prišla som k nemu, ale nevybrala som ho z postieľky, len som ho hladkala a prihovárala som sa mu. Štrajkoval dve noci a potom akoby uťalo - dieťa spí samo vo svojej izbe celú noc.

Konečne sa v noci môžem poriadne vyspať a aj bábo má svoj kľud. Mohla som to urobiť aj skôr 😉

wladka
2. jún 2008

dizzy, to akoby som citala o malej..

ked si pyta len 1x denne, tak ju uz 2x nenut, nema to vyznam, to som skusala aj ja,a bezvysledne.. moja je dost ziva, ze vraj to aj s tym suvisi, ze menej spia, pretoze maju potrebu vsetko vidiet, zazit, a aby im nic neuslo.. 😉 .. my sme od roku spali 1x denne.. 😉

dalsi dovod je kojenie, ak ju este kojis, mozno sa kvoli tomu v noci budi, aspon to u na stak bolo, kojila som ju do 17mes, a v noci sa casto budila na "didiii", iba pomuckala, a zaspinkala dalej.. kedze nemala dudlik vobec, trosku som to chapala, ze ma potrebu sa ukludnit 😉 , ale ked som prestala kojit, tak sa noci predlzovali, a teraz uz spinkava celu noc.. skusala som ju v noci ignorovat, niekedy to slo, niekedy ozaj nie, niekedy stacilo hladkanie, lenze moja cim viac bola starsia, tym viac tvrdohlavejsia, a nie a nie si lahnut, pokial nebolo didi.. preslo to, ked sme prestali kojenim 🙂 tak, ked prestanes kojit, bude to dobre 😉 .. aj ked som ju kojila, pouzila som metodu, kazde dieta sa vie naucit spat, u nas to zabralo, zaspavala od 11mes sama a bez didi, akurat len v noci sa budievala, a cez den si nepytala, rozptylovala som pozornost od toho, a rano dostavala francuzke mliecko..

co sa tyka vecere, ja som jej ju davala o 18h, a o 20h didi.. ak papava kasu neskoro, moze byt pre nu tazka na noc.. tak to posun na skor..

dufam, ze som ti nejak trosku pomohla..

majaaita
2. jún 2008

Marianita, s tím spaním v noci - tohle nedělal Jirka prakticky nikdy, že by chtěl k nám nebo tak. Jeden čas s námi spal, ale tak od půl roka chce být sám. Taky ho nevyndávám, ani dudlíka nedávám (už ho nepotřebuje), maximálně si cucne vody, ale už k němu většinou ani nevstávám - stejně se budí. I když spí sám. Prostě se vzbudí a kňourá (tak dvacet vteřin) a pak spí dál. Mě to vzbudí, ale to je tak všechno.
Jasně, když rostou zuby, je to o něčem jiném, to si zapláče, ale i tak usne v pohodě sám.

I z toho usuzuju, že má prostě menší potřebu spánku, spánek obecně lehký a asi mu to tak vyhovuje.

konoupek
2. jún 2008

Dizzy,naše malá spí jedenkrát denně už asi dva měsíce,ne-li dýl.Někdy spí hodinu a půl,někdy hodinu a nekdy dokonce jen 3/4 hodiny a to ještě jen v kočárku,takže se s ní musí ven za každého počasí a každý den.Taky sme si jednu dobu říkali,že jí to nemůže stačit a snažili se ,aby spala 2x,ale opravdu to nemá cenu.Chodí spát kolem půl osmé večer a vstává kolem sedmé ráno.Nelam to přes koleno,když nechce,nenut jí.

marianita
2. jún 2008

majaaita a keď kňourá tak je prebratý? Môj drobec vydáva v noci rôzne zvuky a keď som ho išla pozrieť tak som zistila, že to zo sna - mne to pripadalo ako kvílenie alebo plačlivé vzlykanie ale asi sa mu len niečo sníva

majaaita
2. jún 2008

Marianita, jo, on si u toho i většinou stoupne, nebo aspoň sedne, nebo si přeleze na druhou stranu postýlky, tam se uhoví jinak a zase spí 🙂 Samozřejmě si zkontroluje, že my ležíme - ale i když ležíme ve vedlejším pokoji, kludně usne sám. Prostě se jen budí.
Jinak ze spaní taky různě pomlaskává a tak, ale tohle je jiný. Občas u toho probuzení aj vykládá - si sám pro sebe ty svoje slabiky a táta 🙂

evulik6
2. jún 2008

Dizzy, moj maly nemal este ani rok a zacal spavat iba raz denne aj to max. 1,5 hodky. Vacsinou sa budi po hodine.....no sem tam (najma ked je zamracene, alebo ked pri prebudeni po hodke zbada ze spim pri nom aj ja) potiahne aj dve hodinky. Ale to je naozaj len obcas.
Dovtedy spaval dvakrat denne, doobeda a pobede. Potom zacal spavat iba po pol hodinke doobeda a pobede tiez tak max. hodinu, tak som mu pomalicky cas spanku posunula a chodi spavat uz iba raz denne, ked sa naobedujeme. Niekedy ked je unaveny chodi spat aj bez obeda (vtedy mu uz nechuti ani obed ani nic), tak mu dam potom ked sa zobudi.
A co sa tyka noci,....my este tiez nespime celu noc a prave dnes mame rok a pol. Tak dvakrat do mesiaca spi tak ze sa zobudi len raz nad ranom. No ako mu vysli teraz ocne zuby, zacal tak spavat kazdu noc,...uz je to asi tyzden co tak dobre buva....len neviem dokedy vydrzi.
Inak este ti poviem, mne ked sa casto budil v noci, tak som mu na druhy den vecer dala homeo cipku VIburcol a ta nam teda vzdy zabrala. Vzdy spal kludnejsie. Tak ak si este neskusila tak mozes.
A ozaj, pozor na papanie pred spanim. Z vlastnej skusenosti viem, ze ked je velmi najedeny, tak spava zle. My papame okolo siestej, pol siedmej vecer vacsinou (a uz malokedy kasu - radsej mu davam nieco lahsie....nejake pecivko, syr,....a potom mu davam este mlieko). Okolo 20tej chodi buvat. Mozno sa jej tazko spinka s velmi plnym bruskom.
🙂

majaaita
2. jún 2008

Dizzy, s tím jídlem je to fakt. Náš mladej teda kaši nejí, takže má kolem páté, půl šesté večeři (chleba s něčím, zelenina) a pak před spaním mlíko. Když jsem do něj hustila kaše, skoro celou noc probrečel, jak ho to tlačilo.

karot
2. jún 2008

Tak já se taky přidávám do "klubu". 😀
Včera Áda usnul v 19:30 a v 5:00 už stál vysmátý v postýlce. 🙄
Pak usnul od 7:30 do 8:45 a od 12:00 do 13:15.
Mě by u něho přes den stačila i hodinka spánku,................hlavně aby v noci spal alespoň těch 11h. 😅

majaaita
2. jún 2008

Karot, Jirka se mi takhle taky budil, ve čtyři byl vzhůru a nic ho neudrželo - tak jsem mu začala v ty čtyři dávat ještě mlíko (150 ml) a usne do těch šesti, takže docela pohoda 🙂 Třeba by si tvůj malej taky takhle mlíko dal a ještě si dáchnul 🙂

lamia
2. jún 2008

Dizzi Anička dneska spala asi 40 minut za celý den,jinak spí tak hodinu a půl přes den....v noci se teda nebudí,pokud jí nezlobí zoubky...takže denní spánek neřeším,hlavně že spí v noci,jinak vstává taky kolem šesté. Kolikrát je přes den docela unavená,ale spát jít nechce a vzteká se,no nevím,třeba se to časem srovná. Jinak můžeš vyzkoušet homeopatický sirup Sedalia,když jsem jí odstavovala v noci,tak jsem ho dávala s úspěchem.

karot
2. jún 2008

Tak to on si mlíko dá(udělám si večer do flašky prášek a do termosky teplou vodu,abych nemusela hned letět připravovat do kuchyně 😉 ),ale tím to skončí.Začně po mě lézt v posteli a když mě totál vzbudí(cca za 15 min.),jdeme oba vstávat. 😀
On nikdy nebyl kdovíjaký spáč.Jako miminko spával těch 11h.(2krát se budil na mlíko do 3.měsíce)a přes den v kuse jen jednou 3 hodiny. 😅
Zatím to přisuzuju tomu,že je ráno brzy světlo a modlím se,aby to bylo v zimě lepší. 😀

berynka
2. jún 2008

Ahoj holky, naše malá nikdy nebyla velký spáč 😉 . Do nedávna sice spala 2x denně, ale intervaly byly různé tak hodinu až dvě. V kočárku usínala celkem dobře, prostě ji to uhoupalo, ale teď když je to zvědavka zvědavá, tak musí furt čučet, aby jí něco neuteklo. Někdy to i vypadá, že venku odpoledne usne, ale projede třeba auto a je po spánku.
Takže spí kolem poledne doma a tak maximálně ty dvě hodiny. Večer jí ukládám v sedm a většinou hned vytuhne. Taky jsme měly období, kdy se v noci často budila, ale podle mne to byly prdíky (je to sice divné, když jí je už přes rok, ale stále s nima bojujem) 😠 , takže dávám Baby Calm a je celkem klid. Spí celou noc nebo tak jednou dvakrát zakňourá, že chce dudánka. Když je období zoubků, tak je to v noci o něco horší (přes den to snaší celkem dobře).
Kamarádka má holčičku, která někdy po roce věku přestala spát přes den úplně a večer vydrží třeba do 21h 😕 , takže jsme ráda za to, jak to je u nás 😉 .
A jak píšete s těma kašema, ty já odpolčo vůbec nedávám, nanejvýš tak k snídani, protože to může aspoň v pohodě strávit a pro dobré a dlouhé spaní se nám tedy vůbec neosvědčily 😒

dizzy
autor
2. jún 2008

Mamicky,

dakujem za povzbudenie a rady, skusime zmenit tu kasu na nieco lahsie, prip. presunut ju na skor. Uvidime, mozno to zaberie...

A Berynka, dufam, ze to nebude aj u nas tak, ze prestaneme cez den spat uplne.. Lebo si to niekde hodim od unavy.. 🙂

karot
3. jún 2008

Tak dneska byl u nás budíček "až" v 5:30. 😀
Teď zase chrní. 😉

bystricanka
3. jún 2008

ahojte...
no tak aspon nie som jediná.Môj malý vstáva každý den ráno 5:20h. Potom spí až o 11:30h a večer ho ukladám o 19:30h. V noci sa zobudí aj 5 krát, dám mu čaj, ale už keď ho chcem dať do postieľky vreští jak tur a to ho potom dám do mojej postele. A neviem čo s tým. Som si myslela, že keď prestanem kojiť, prespí celú noc. ☹

kili
3. jún 2008

som si tu zbežne prečítala, vám deti spia cez deň aspoň tých 1,5h, mne tak pol hodiny a to len raz.

majaff
3. jún 2008

ahojte...
ja mam asi poklad moj drobec spi od 1 roku jeden krat denne a to od 11.00 aj do 14.30 a polhodinku si ešte poleži večer ho davam spať dosť neskoro 21.00 ale spi mi do 5.00 dam mu mlieko a ešte si pospi hodinku niekedy aj dve .dufam že mu to vydrži dlho

amj
3. jún 2008

ahoj holky. moje beruš přes den spí vyjímečně!! a jen v kočárku, a to už fatk musí být hooodně unavená. jinak je fit pořád, vstává mezi 6-6,30 a usíná 22-22,30. přes den vyjímečně třeba 20 minut a stačí ji to. doktorka mi říkala, že asi nemá potřebu spánku, a že to třeba přijde... není unavená, nic.zkoušely jsme spát v poledne i spolu, ale to jsem usnula já, a ona nic 😀 😀 a pak mě budila - mami nehají 😠 není unavená ani z cestování, plavání, nic. a když ji dám do postýlky třeba v 8, tak tam vydrží skákat než má prostě čas spánku. i klidně ty 2 hodiny. to většinou ale nezvládnu já ☹

karot
3. jún 2008

Kili,...............jak Ti spí kluci v noci?.......... 😕

kili
3. jún 2008

karot, jak kedy, ale asi tak, Adamko zaspí okolo 7-8h, večer ale ešte zo spánku dostane kašu, aby mal tých 6 dávok a budí sa okolo 6-7h a potom spí ďalej. A samko zaspáva okolo 9.30 (dnes ale skôr, nechcel večeru, asi bol už strašne unavený) a vstáva podľa toho, či ho zobudí Adamko, ale ak nezobudí, tak do tej 9tej (raz sa stalo že aj o 9.30). Ale je to fakt rôzne.

kili
3. jún 2008

ale dnes doobeda obaja potom ešte spali, som sa divila. Adamko totiž včera zaspal až okolo 22-23h, už si presne nepamätám, a kŕmila som ho ráno tuším o 7mej a potom spal ešte do 10tej.

karot
4. jún 2008

Kili,...............tak to máš super spáče. 😵
My měli dneska opět budíček v 5:00(včera usnul v 19:30). 😀
Jsem zvědavá,jak to budeme řešit,až bude na podzim změna čau. 😝
To pak asi bude me vstávat ve 4:00. 🙄

kili
4. jún 2008

karot, neboj, nebude, to bude slnko vychádať neskôr a aj on bude vstávať neskôr 😉

ja som dnes bola hore od 6-7h na kŕmenie Adamka a potom Samko sa zobudil až o 9.15 😎

klarinkav
5. jún 2008

ahoj maminky, tak koukam, ze kazde detatko si spi jak se mu zachce. Pridam taky svou zkusenost. Byla jsem uplne nestastna, nas Adamek mel tolik energie, ze nejakou potrebu spanku vubec nepocitoval. V porodnici sice prospal cely tyden, ale to mu stailo na rok dopredu. Jakmile jsme prisli domu, zacalo mirne peklicko 🙂 pres den si daval max pulhodinku a v noci se budil co hodinu. Myslela jsem, ze uz to nevydrzim, nestihala jsem se ani najist ☹ Preslo ho to asi v jedenacti mesicich a ted spi jako dudek 🙂 zazili jsme si krusne chvilky, ale hlavni je vydrzet a cekat, kdy nastane ten ocekavany zlom. Takze drzte se vy, ktere mate doma nespace a ostatni samozrejme taky zdravim...

luuciee83
11. jún 2008

ahoj maminky, náš malej chodí spáte mezi 19.-21.hod. podle toho jak je unavený - dneska už usnul před 19. ráno vstává mezi 6.a7. hod. - ale v noci stává pořád třikrát až čtyřikrát - taky už jsme vyzkoušeli kde co, ale prostě budem muset vydržet a doufat, že čas zlomu se už blíží... ☹ 🙂
jinak přes den spinká dvakrát - dopo dvě hodiny a odpo hodinu a 1/2 až dvě hodiny 😉

karot
11. jún 2008

Tak hlásím,že jsem mladýmu uspořádala spánkový režim. 😵
Včera se mi vbudil "až" v 6:10,tak jsem toho využila a udržela ho v bdělosti do 11:30.To hned po polévce vytuhnul a chrněl do 14:00.Spát šel ve 20:00 a dneska se vzbudil v 6:30. 🙂
Doufám,že to nebylo vyjímečné,.......každopádně zítra písnu,v kolik mě ráno vzbudil. 😉

eppik.m
18. apr 2009

Ahojky všem maminkám které máte toto období za sebou, poradte prosím kdo jste tím už prošel jak dlouho trvá období když dítě odmítá spát přes den nebo spí jen velice krátce a jak dítku vytvořit podmínky k nerušenému usínání a spánku?! Do jednoho roku jsme spali 2 x za den a jak jsme dovršili rok tak se vše změnilo a Michal nechce spát vůbec přes den! Časi kdy usnul venku v kočárku jsou dávno pryč, teď mi neusne i kdyby v něm byl celý den, prostě jsou zajímavější auta, domy, stromy, lidi což chápu takže ven chodíme jen na prochajdu a vyblbnout se... Doma zase reaguje na zvuky od sousedů, troubení auta, štěkání psů, spláchnutí WC ... a ten nekonečný boj když ho položím na záda do postílky, tak se postaví a dělá blbiny a mně neostává nic jiného než půl hodiny i déle malého pořád pokládat na záda, než to tedy vzdá a usne ale stejně spí strašně málo v průměru 1 hodinu, oči má červené, unavené, kolikrát se mu zavírají ale on dělá vše proto aby neusnul!!!! Bojím se aby to nějak nepoznamenalo jeho vývoj, četla jsem že deti do 2 let mají spát pořád 2 x přes den 😝

roxi
18. apr 2009

Ahoj eppik,
aj mne sa niekedy zdá, že dcérka spí málo, hlavne keď to porovnávam s inými detičkami, ktoré v jej veku spávajú cez deň aj 3 hod. Moja dcérka spávala od narodenia dosť málo, asi v 6 mesiacoch prešla na spánok 2x denne po cca 40 min., ale vraj niektorým deťom to stačí, okolo 1 roka to bol už len jeden spánok denne, cez obed a to 1-1,5 hod. niekedy nezaspala vôbec (ale to zriedkavo tak 2x mesačne - proste jej ten spánok nechýbal), teraz sme na tom tak, že vstáva medzi 7-8 ráno, zaspí okolo 13 - spí cca 40 min. potom sa ju snažím uštvať 😅 , večer okolo 7 kúpeme, no a do 22-23 hod. sa hráme čítame knižky a tak, skôr ako pred 22 zvyčajne nie je žiadne nádej aby zaspala, ale už som si zvykla. Keďže stále kojím tak v noci sme hore aj 5-10x, aj na to som si už zvykla, aj keď dlho som sa to pokúšala riešiť, ale márne, skúšala som dať nakojiť a uspať, dať namiesto MM UM, dať namiesto mlieka čaj, ale kým nedostala MM bol strááášny rev, začala spávať so mnou v posteli - dúfala som, že sa bude v noci menej budiť, ale nič nepomohlo. Teraz som sa s tým už zmierila, no chystám sa už skončiť s kojením, ale neviem, či sa tým zlepší aj jej nočný spánok u niektorých detí vraj áno, ale u iných stopnutie kojenia na to nemá žiaden vplyv.

a čo sa týka toho mýtu, že deti do 2 rokov by mali spať 2x denne, takých teda moc nepoznám, skôr je to zriedkavosťou 😉

- ozaj na ten krátky spánok som sa pýtala aj našej pediatričky - vraj niektorým deťom to stačí, ak by potrebovala viac - tak v tomto veku by vraj zaspali aj uprostred hry 😅

a ešte to uspávanie, nuž Lea zaspáva pri kojení, ale tebe by možno pomohlo, keby si si k nemu ľahla, tíško by si mu niečo rozprávala a tak ho upokojila, možno by takto skôr zaspal, ono niekedy to trvá dlhšie a neviem, či to je ten najlepší spôsob, ale ak si naňho zvykne budeš to musieť robiť aj budúcnosti, ale nič lepšie ma nenapadá 😖
Ja to skúsim takto robiť, keĎ stopneme kojenie a budem dúfať, že za pár mesiacov už bude rozumnejšia a budem jej môcť vysvetliť, aby skúsila odpočívať a zostať v posteli sama a tak zaspí. Ale to len dúfam, bohvie ako to dopadne 😀 .
prepáč ak niektoré úseky sú bez väčších súvislosti, ale píšem ten príspevok s prestávkami a obieham 😉