5,5 ročný syn vstáva ráno s plačom

lenicka6697
2. júl 2017

Dobre rano, 5 a pol rocny syn opat vstava o 5tej rano, 3 x v tyzdni vstane medzi 03:30-04:00 a uz si nechce lahnut, place a krici. Kazde rano ho tis nakolko byvam so synom s rodicmi a nechcem aby ich krikom zobudil. Na zaciatok napisem zdravitne problemy, ktore s tym mozu suvisiet: vysoka hyperaktivita a porucha pozornosti (diagnostikovane ADHD detskym psychiatrom, psychologom, neurologom a potvrdene aj v CSPPP), vyvojova bezrecnost, poruchy reci, EEG vysetrenim sa zistila vyvojova porucha na mozku, v plane CT no v nedohlade kvoli chorobnosti, uziva Tiapridal 1/2 tablety vecer. Na noc ma vo svojom veku este plienku, pred spanim nepije no rano ju ma uplne celu mokru, plnu. Kontrola u nefrologa objednana na 19. jula, v minulosti zapal obliciek. Lekari vravia aby sme tie plienky na noc neriesili vzhladom na lieceny zapal obliciek, ked ma rano plnu plienku plienku na noc ani podla psychiatricky, psychologicky nerusit. Cez den chodi na wc krasne sam, nepocika, nepokaka sa ani doma ani vonku.

Co sa tyka spanku. Na zaklade odporucani odbornych lekarov v hodinu kedy rano vstane ma ist aj spat vecer. V posteli je najneskor o 18:30 hod. je mi divne ked vstane o 5tej davat spat o 17tej ako odporucaju lekari. Na obed nespava. Co sa tyka zaspavania nevie zaspat, este stale sam v izbe. Postel ma vlastnu, spime v jednej izbe. Pokial nesedim v izbe nezaspi, kope nohami a mrnci aj 2 hodiny, pokial sedim v izbe vatsinou zaspi do 5-10 minut, vynimocne 20. Ked je moooc unaveny do minuty vie zaspat ale len za mojej pritomnosti v izbe.

Program cez den ma bohaty, chodime vela von, hrame sa aj ucime logopediu. Ma rad tanec ...hru s autickami, na lekara..vcera sa bolo na vylete v Ziline, bol dost unaveny, zaspal okolo 18:40,hod. o 05:05 rano hore a uz nechcel ani lahnut, hned krik a plac. Na 14 hod.ideme do Kina na Mimonov, som zvedava ako vydrzi....bude unaveny. Ked vstava takto skoro uz o 12tej sa mu zyva no nelahol by si. Ked je chory tak na obed aj zaspi ale to spi aj 2 hodiny a potom zas v noci nespi, buntosi celu noc, uz je vyspaty.

Doteraz navstevoval kolektiv na 4 hodiny denne, pokial nebol chory alebo sme nesli po lekaroch bol v skolke. Nastupi aj po prazdninach. Napriek tomu, ze potrebuje k sebe do MŠ asistenta (ktoreho nema) pobyt pol predlzeny na cely skorsky rok, zatial, pokial to bude unosne podla riaditelky. Inak by mu to ukoncila nebyt pomoci z centra volneho casu, ktory budu 2-3 dni v tyzdni robit malemu edukacnu cast kde s nim budem aj ja, bez mojej pritomnosti by to mozne nebolo. Obavam sa o cely jeho rezim, zacali prazdniny, 2 Mesiace doma. Boj sa aby v septembri nenastupil do skolky a aby to nebolo este horsie, dovod? Ked byval chory, stacilo, ze bol doma 3,.4 dni a bol v skolke akoby zjedol dive huby, boli problemy v skolke. 2 mesiace mimo kolektiv mozu urobit to, ze v septembri bude jeho chovanie a prejavy ako na zaciatku, "odvykne si".

Co s tym spankom. Uz som z toho jelen. Co som sa rozpravala s viacerymi rodicmi tak pokial bola skolka vstavaju v priemere okolo 07:30, niektore vyhanaju pred 8mou s postele. Cez prazdniny podla slov rodicov spavaju aj do 10tej rano a to chodia spavat tiez do 18:45, toto u nas nikdy nebyvalo s tym rannym vstavanim. Rychlo sa unavy, potom je nervozny a "zly" lebo je nevyspaty. Ja byvam tiez unavena a nevyspata, takmer kazde rano ma stipu oci a to nechodievam neskoro do postele, aspon raz by som sa chcela normalne vyspat. Este som zabudla spomenut, ze ked zaspi vatsinou je do 1 hodiny hore takze vatsinou som v izbe aj hodinu aby sa nezobudil.

lenicka6697
autor
2. júl 2017

Ospravedlnujem sa za chyby no pisala som na mobile, klavesnica niekedy "neposlucha"

lenicka6697
autor
2. júl 2017

Mozem este spomenut, ze sme doma skusali nechat ho dlhsie hore pokial vydrzal aj dlhsie no to potom vstal este skor, aj o 04:30, cim neskor isiel spat tym skorsie rano vstal. On nevydrzi dlho hore ked tak malo spi, skoro vstava, o 16:30 uz vela krat odpadne na gaugi, chyta sa oci a chce spat, je unaveny takze natahovanie do 8smej by bolo k comu ked o, pred 5 rano vstava. 13 hodin je hore a nejakych 8-9 hodin spi, aj podla lekarov mu tie 3 hodiny spanku chybaju, ze by mal vstavat medzi 6-7 hodin rano ked ma take problemy so spankom

deti95060810
2. júl 2017

Ahoj, tie lieky Ti predpísal psychiater? Ako dlho ich užíva? My máme doma dcéru, ktorá mala podobné problémy so spánkom ako vy, ale po návšteve u jednej super lekárky v Mt sa nám to pekne dalo do poriadku....aj v MŠ si ju začali chváliť, že sa jej správanie zmenilo, je kľudnejšia....ale to som musela zmeniť lekárov - aj keď som ich nehľadala, ale okolnosti nám k tomu dohnali s zhoda náhod - tak sme sa dostali k tej lekárke. ak chceš môžem ti napísať meno do IP. nechcem aby to vyzeralo ako reklama...
s tým asistentom je to bieda. ne jednej strane máš nato nárok, v rozhlase ohlupujú ľudí koľkí to využívajú a keď niekto potrebuje tak jednoducho nie sú peniaze a koniec...Tráp sa sama ....
S tým lekárom ti viem pomôcť, a potom by sa dieťa a jeho chovanie zmenilo....

jumama
2. júl 2017

Tak je ranne vtaca 🙂 Ved teraz vychadza slnko tak skoro, aj vtaci tak hlasno vedia skrekolit... Ja iez vstavam tak skoro, zobudia ma vtaci a uz neviem spat. A sedmispaci veru nikdy nevidia vychod slnka. Ci mate uplne zatemnene a zavrete okno? Vnutorne hodiny su vnutorne hodiny. Nadych, vydych, pozri sa teraz trosku na seba: Citis tlak, ze s nim musis vecer dlho byt v izbe, alebo si to uzivas? O com premyslaa, co robis, ked cakas, ci sa nezobudi? Citis tlak, udrzat ho rano ticho, aby nepobudil ostatnych? Toto je problem - ten tlak treba skusit odstranit, pozriet sa na veci inak, prijat chlapca aky je a snazit sa co najviac uzit si tu situaciu, aj ked je tazka.

sense
2. júl 2017

Nasa ma 4roky, nema diagnozy a tuez byva dkoro hore zvlast v lete...je mozne ze nepotrebuje tolko spanku..myslim ze chodi dost skoro spat...aj nasa chodi medzi 19.00-19.14, najneskor 19.30 spi...a ked ide raz za cas neskor spat aj tak je skoro rano hore.... inak ja osobne som nevidela zdrave dieta kt vstava o 10.00 a o 18.30 uz spi...mozno tak kojenec ale ani ten neprespi 15hod v kuse

lenicka6697
autor
2. júl 2017

@deti95060810 Ahoj, ten Tiapridal mu predpisala neurologicka, za nejaky tyzden douziva cele balenie, uziva uz mesiac. Mame kupene na doporucenie neurologicky aj Esprico na nemyslim si, ze nejako zabera. Na zaciatku uzivania Tiapridalu sa ten spanok na kratku chvilu pekne upravil, vstaval 06:15, 06:30 ale aj po 7mej par krat. Teraz pozorujem zhruba 2 tyzdne opat zmenu. Sme z PB dakujem no Martin je daleko, uz teraz mame toho viac nez dost, v ramci mesta: neurologia, nefrologia, psychiatricka, psychologicka, CŠPPP, casto ORL, kardilogia, logopedia, stacionar. Zilina: alergologia, Dialog s.r.o. (ambulancia poruchy reci a ucenia). Trencin: gastro. BA: oddelenie genetiky. Nechcem malemu este pridavat, uz teraz , uz teraz ma hrubu zdravotnu kartu a to ma 5 rokov

lenicka6697
autor
2. júl 2017

@sense cas ulozenia do postele je na zaklade odporucania viacerych lekarov. Rano byva na vysetreniach nesustredeny, nevyspaty, lekarom sa s nim niekedy nedari spolupracovat. Viacery lekari hovoria, ze neexistuje aby vstaval o 5 alebo aj pred 5 rano. Do skolky chodil a bude chodin na osmu

deti95060810
2. júl 2017

Martin je ďaleko??? My chodíme s dcérou len o trošku väčšou ako tvoj syn do BRNA na ORL....A hneď nám povedali že dieťa je zle na Sk zdiagnostikované - samozrejme si za vyšetrenie ešte aj platíme...ale ako chceš, chcela som len pomôcť. koniec koncov pomohla by si si aj ty...

sense
2. júl 2017

@lenicka6697 nie som lekar ani nechcemznevazovat odbornost lekarov ale ani podla tabuliek 5rocne deti nepotrebuju tolko spavat, mozno je nesustredeny lebo je skoro hore a v podstate uz zas unaveny kym pridete k lekarovi...mozno mu tych 10 hod spanku staci....no neviem...a co robite od piatej ked sa zobudi?

lenicka6697
autor
2. júl 2017

@jumama mame iba klasicke zaluzie, ventilacku otvorenu aby mal cisty vzduch. Chcem zavezit zatemnovacie zavesy ale k tomu potrebujem druhu garnizu. K zaspavaniu: nevadi mi byt pri nom v izbe no podla mna aj lekarov takmer 6 rocne dieta ma zaspavat same. Ja si tiez na chvilu lahnem kym zaspi. Kludbe budem v tej izbe aj 2 hodiny no niekedy treba aj daco porobit, navarit, upratat, poprat co sa moc neda ked je hore a ja si tu chvilu oddychnem kym zaspava. Rano je to horsie, rodicia chcu spat a mat v byte ticho a nie s prepacenim uvrieskane a ukricane dieta. Rusi ich to no on je proste taky, nebude ticho a uz si nelahne. Uz o piatej rano hovori nahlas a dupe co sa u suseda pod nami stazovala a to bola ucitelka v jednej skolke. Ja vstanem rano, co mi ine ostava. Najhorsie je to ked ma mama nocnu a on cely den pisti a mrkoce, nerozorava, jeho prejav je hlucny. Teraz su prazdniny, ja neviem kam s malym cely tyzden ist lebo ona chce mat ticho a klud. Asi tak

lenicka6697
autor
2. júl 2017

@deti95060810 uz teraz mame 12 odbornych ambulancii. Nie je to na dieta privela? Ta lekarka v Martine sa venuje comu presne? Je to pediater alebo odborny lekar? Mozme sa aspon objednat.

lenicka6697
autor
2. júl 2017

@sense co robime tak skoro rano: doteraz ked chodil do skolky ak maly chce este pol hodinu polezime v posteli, vstaneme, omyt, obliect, ranajky. Mohol si pozriet rozpravky chvilu a o pol osmej odchod z domu do skolky.

lenicka6697
autor
2. júl 2017

@deti95060810 my sme specialne ORL vysetrenie mali na Kramaroch v BA aj v Martine. ASSR vyslo v norme, opakovane. Audiometria v norme. Teraz mame v uskach stipulky (co nebolo vopred planovane, s uskami problemy nemal, zeby len podla karty?)

lenicka6697
autor
2. júl 2017

V septembri tohto roku nastupuje este do skolky, bude tam podla slov riaditelky pokial to bude zvladnutelne. Doteraz nie je vypracovany individualny vzdelavaci plan pre deti s NKS, ktory mali vypracovat spolu CŠPPP a riaditelka MS, vec sa ma tak, že CŠPPP nema zaujem nic pisat, syn bol v tej skolke pol roka doteraz. Ani raz v skolke neboli, nemaju na to cas. Na poslednom sedi v CSPPP boli navrhovane 2 moznosti: po skolke bud odklad skolskej dochadzky alebo nulty/ pripravny rocnik v spojenej specialnej skole na 1 rok

siska53
2. júl 2017

@lenicka6697 mozno by som zvazila zmenu liecby,ci lekar nenavrhne este nieco ine.. Nas je bez diagnoz,ale tiez slabsi spac od narodenia,len opacne.. On zas vydrzi byt hore aj do 22-22:30,mal take obdobia,ked v skolke spali,ale zas rano vie potiahnut aj do 8. Teraz zacal akor spavat,ale ajnskor vstava..

Poznam.kopec deti,co vstavaju o 5. Ale.takeze do 10? Takych predskolakov nepoznam..tak vstavaju pubisi a od tych maju predakolaci este daleko.. Jedine,ze by tie deti chodili vecer spat o polnoci.

Moje "au-pairca" bralo nejake homeopatika vecer na skludnenie,lebo bola taka aktivnejsia,tiez tazsie zaspavala.. Najskor o 21,ale to som.si ju ja tak naucila..akonahle bol v tom case doma tatinko (mama.pracovala vtedy strasne dlho do noci) ,tak aj o 22-23 sla spat. Ale zas oni vstavali az po 7:30 casto..

pribinak
2. júl 2017

nechces skusit napr hippoterapiu? Deti na kone krasne reagujú, oslov nejaku organizáciu, aby ti to zafinancovali
Urcite by mu to prospelo.

Chodia napr tvoja mama na logopedicke sedenia? Urcite by to bolo fajn, aby vedela ako s nim komunikovať

lenicka6697
autor
2. júl 2017

@pribinak moji rodicia boli s malym vo Vysnych Ruzbachoch kde tato hipoterapia je, mali ju v cene liecebneho pobytu no koniki tam neboli, tento rok idu znova.

Co sa tyka vysetreni tak moja mama nebola ani na jednom s nami, otec nas niekedy vozi autom mimo mesto takze videl ako to prebieha, napr. v Dialogu v Ziline. Chodieval s nami aj na ine kontroly, odvoziezol nas a doprovodil takze ma prehlad. Mama nie, ze ona by ani nechodila, ze naco s nim chodim kade tade ked nic z toho..bla bla...ja pokrok vidim, aj v skolke pokrok vidia aj lekari

janickacrazy
2. júl 2017

@lenicka6697 Pozri sa, každé dieťa je iné a má inú potrebu spánku. Moj prostredný syn od narodenia vstával o 4 ráno každý den do 3 rokov a mohla som sa aj na hlavu postaviť. Chodil spať večer o 19:00. Od roka cez den nespal vobec!!! Bol hyperaktívny, celý den v pohybe. Podľa mna proste tvoj syn potrebuje spať menej ako bežné dieťa v jeho veku. Dala by som ho spať neskor večer a uvidíš, či to aspon trochu pomože. Moj najmladší syn napr. má 1,5 roka a spí cez obed 3 hodiny a v noci 11-12hodín, to ten prostredný nenaspal ani ako novorodenec. Tiež tie reči rodičov, že deti cez prázdniny spia do 10 musíš brať s rezervou. Moje tak nikdy nespali. Napr. dnes vstali okolo 6:30. Rodičia často prehánajú a chvália sa.

pininka
2. júl 2017

Zial u tychto diagnoz je to uplne normalne ze takto vstavaju deti a ze aj takto v podstate rusia. Maly za to nemoze, viem ze je to tazke pr celu rodinu. Urcite by som ho skusila davat vecer neskor spat,napriek tomu co povedali doktori. Tieto deti nepotrebuju tolko spat, su akoby v stalom nepokoji tela. Este dobre ze ti spi aspon cez noc. Sesterka sa nevyspala uz sest rokov, cele noci su hore.

soldi
2. júl 2017

@lenicka6697 vyskusaj ho dat spat o tej piatej. Mne chodia deti spavat o siestej. A spia ovela lepsie nez ked ich ulozim neskor. A rano sa budia rovnako. U deti neplati ze cim neskor das spat, tym neskor sa zobudi. Vacsinou sa budia rovnako bez ohladu na to kedy idu spat. Takze ak Ta to tak trapi, tak nerozumiem preco to s tym skorsim spankom aspon nevyskusas.
Ano, aj pre mna to bolo obmedzujuce ze o piatej som uz musela byt doma, ale za spokojne dieta mi to stoji. Vsak to je len obdobie, nebude to tak cely zivot. A naviac budes mat potom este cely podvecer aj vecer pre seba

deti95060810
2. júl 2017

no tých lekárov by som asi aj ja troška zredukovala....
Vieš, lekárov si v dnešnej dobe musíš vyberať a netreba sa báť aj zmeny, poprípade za dobrým lekárom cestovať aj 100, 200 km. len nech pomôže... ja stále hovorím že ja by som išla s dcérou aj do Ameriky keby nám pomohli....
nám sa dosť osvedčili lekári v čechách - len jednak je to ďaleko a všetko si musíme platiť sami....
píšeš že ťa vozí otec....Nemáš vodický? Ak nie, tak pouvažuj či by nebolo dobré si aj spraviť - nebudeš závislá na otcovi....Veď si isto doma - máš nárok aj na benzín - asi tak 32 e mesačne, každých 8 rokov môžeš požiadať o 8000 na auto.....ak syn nosí plienky - mala by si dostávať aj na plienky poukaz od neurólóga, ale aj 15 e na pranie....
tých lekárov ti pošlem do IP, aby to nebola ako reklama....ak by mal niekto záujem, napíšem aj jemu...Jedná sa o odborných lekárov za ktorými dochádzajú ľudia z okolia 150 km....

jumama
2. júl 2017

@lenicka6697 Je mi to luto, je to citit, ze ten tlak na teba je, skoda, ze nemas vacsiu podporu v rodicoch. Chapem aj ich, ze chcu a potrebuju pokoj. Prajem vela sily a energie, musi to byt narocne s dietatkom, co nerozprava.

lenicka6697
autor
2. júl 2017

@jumama dakujem za podporu

ditezka
23. aug 2017

Dievcata, poprosim o radu. Dvojicky sa budia rano aj poobede so strasnym revom. Je jedno, ci su vyspate alebo nie, ci som pri nich a mojkam ich alebo nie, nic nezabera ... Proste revu jak zmyslov zbaveni cca 10 minut a potom pohodicka ... Uz fakt neviem ako dalej, strasne ma to vycerpava, hlavne to, ze im neviem pomoct. Ako dalej??? Dakujem vopred za rady

janickacrazy
23. aug 2017

@ditezka Nie sú napr. len hladné? Skúšala si dať hned po prebudení fľašu s mliekom? Aké veľké deti sú to? Moj syn mal také obdobie, že sa budil s plačom, bol proste tak vyhladnutý, že reval ako tur.

ditezka
23. aug 2017

@janickacrazy 2roky. Praveze od hladu to nie je :( Oni proste len hucia a hucia a potom zrazu prestanu a zacnu normalne fungovat. Kiez by to bolo len hladom :(