Zaspávanie u 2,5 ročného dieťaťa. Poraďte!

pipinka1
15. máj 2009

ahojte mamičky,

mám problém a neviem ako na to. Dcérka od malička zaspávala sama a pri zhasnutom svetle bez akýchkoľvek problémov. Začalo sa to prvý krát ked mala necelé 2 roky a vyskočila mi z postieľky, tak som sa zľakla že som jej úplne odstránila z postieľky zábranu, no lenže malá začala schádzať z postielľky a nespala. Tak som dala naspat zabranu a zostala som vždy pri nej kým nezaspí a potom som jej stiahla zábranu - aby ked sa zobudí mohla vyjsť sama. Ja som si išla robiť svoje veci. Teraz máme 2,5 roka a už spí na klasickej posteli a je problém že sama v izbe nezaspí. skúšala som jej nehať otvorené dvere, na chodbe zažnuté svetlo ale nič nezaberalo - malu nemôžem udržať na posteli -- vychádza stále z izby, aj som jej zatvorila dvere ale keď vyšla asi 20x už som na to nemala nervy, skusila som zamknúť dvere aby nevyšla ale ona si lahla pri dvere na zem a plakala a volala na mna, tak s nou chodim každý večer si lahnúť a ked zaspí idem z izby von. Skúste mi poradiť ak ste mali takýto problém. dakujem

macca5
15. máj 2009

ahoj,môj syn má 3r. a zaspí len v prítomnosti mna alebo muža.Uspíme ho,a potom si môžme robiť svoju robotu.Zatial to tak funguje a neriešime to.Starší takto zaspával do 5r.a potom zaspával sám bez strachu a vymýšlania. 😉

gabak
15. máj 2009

Ahoj, aj ja musím pri malej ležať kým nezaspí, pritom ma stále ochytáva na tvári. Manžela odmieta na zaspávanie.Už má 3 roky a žiadna zmena. 😒

basado
15. máj 2009

u nas je to tak isto ako to opisuje macca5, tiež zaspava vedla mna či muža.
ale si myslím že to nie je spravne zamykat dvere, ona príde na to sama že tam bude spinkavat, len to chce čas.
ja mam staršieho skoro 6 ročne a ešte niekedy príde za mnou že sa bojí, idem si k nemu lahnut a ked zaspí idem preč. asi potrebude viac času, nebola zvyknuta sama v izbe, tak to asi preto robí. 😵

kattom
15. máj 2009

ahoj, no nas syn zaspal so mnou alebo s muzom veeelmi dlho, nechcel zaspavat sam, niekedy aj dve hodiny to trvalo a castokrat az okolo jedenaste, dvanastej v noci zaspal. skusali sme aj metodu "kazde dieta sa vie naucit spat" - je tu o tom tema, ale bez uspechu. po narodeni dcerky ziadna zmena a boli sme z neho viac vycerpani ako z babatka. nakoniec sa nam to utriaslo same, pretoze zacal robit v 22 mesiacoch podobne "caviky" aj pri popoludnajsom spanku a tak sme sa raz rozhodli, ze cez den spat nepojde. prvy den v pohode, druhy den tak isto..a odvtedy je pokoj. nespava sice cez den (len ked je velmi velmi unaveny, tak raz do tyzdna zaspi sam poobede), ale vecer nemame problemy. napapa sa, okupe, precitame rozpravku, otvorime okno, odideme z izby, dvere ma zatvorene a do 3 minut spi. a zistili sme, ze ak spi cez den - o tolko kolko prespi, zaspi potom vecer neskor. takze, ak aj cez den zaspi, tak po hodine ho budime, aby o deviatej spal (ukladame ho do postele o stvrt na osem, pol osmej vecer).

majcik
15. máj 2009

Kattom - ja mam sice mladsieho syna, ale nieco podobne plati na neho ako u toho Vasho. Odkedy spi cez den uz iba raz a nie dvakrat - dobeda a pobede, nemame take problemy vecer so zaspavanim. Tiez sa nam stavalo, ze bolo desat, jedenast a aj viac hodin vecer a ani nie rocne babo este hore a ja uz uplne vycerpana. No on asi jednoducho nebol unaveny. A cez den prespal dost vela. Takze teraz spi menej pocas dna (tiez ho budim, ked spi viacej - hoci za to pocuvam slova kritiky) a spi bez problemov v noci.

Pipinka - Tvoja dcerka spi aj cez den? Ako dlho? Nebude v tomto pes zakopany?

pipinka1
autor
16. máj 2009

ano, dávam ju spinkať každý deň o 13:00 a spí tak max. 2 hodiny. Večer ideme spať o 21:00 a do 10 minút zaspí v tom nevidím problém - problém je v tom , že tam nechce byť sama - musí s ňou ísť niekto spať
a dakujem za postrehy

janinkaza
16. máj 2009

pipinka1,
ja mám 2,5 r. chlapčeka a prešli sme rôznymi premenami počas zaspávania od zaspávania na rukách, po uspávanie v kočíku, koľkokrát sme pri postieľke s mužom sedeli aj 1 hodinu....no a teraz spinká v posteli, vždy si ku nemu jeden z nás na chvíľku ľahne, trochu sa pomaznáme, postískame a potom mu podľa pravdy poviem , že idem na vecko al. umyť riad al. osprchovať sa, a vždy!!! mu poviem, že potom sa k nemu vrátim, aby ma počkal v posteli a pekne spinkal, samozrejme po uvedenej činnosti sa idem na neho pozrieť a vždy spinká 🙂 , tak už ho len pozakrývam, pobozkám a do ucha mu jemne poviem, že som ho prišla pozrieť ako som sľúbila a že ho veľmi ľúbime... 🙂
ale to je náš spôsob, ktorý nám vyhovuje a na nášho malého zaberá a čo je podstatné, my sme v pohode a kľudní a malý tiež ( stane sa tak 1x do mesiaca, že vymýšľa, ale vtedy jednoducho len pri ňom ostanem dlhšie - pokiaľ nezaspí )
doporučujem ti nejaký rituál, veľa trpezlivosti a snaž sa aby mala vždy pocit bezpečia a istoty ( lebo ak zaspí do 10 min., tak to nie je o tom, že by nebola unavená, ale že má strach, cíti sa sama,...možno... )
a ešte ak to nezaberie, tak hlavu hore, tých 10 min. je to najmenej, čo môžeš pre pokojnú dušičku svojej malej večer urobiť... 🙂

evaka
16. máj 2009

pipinka, presne nas pripad, ked mala dcerka cca. 20 mes., odobrala som zabranu s tym, ze ju neskor prelozim do postele. Aby som mala istotu ze v tej posteli bude vediet vobec spat. To problem vobec nebol, ibaze mala kazdy vecer vyskakovala z postielky a musela som si ist s nou lahnut do mojej postele az kym sme obe nezaspali 🙂. Tyzden nato ochorela a bolo mi jej luto, ze chce spinkat, len nevie zaspat, tak som tu zabranu dala nazad a odvtedy zaspi v postielocke vzdy sama do 2-3 minut. V nasom pripade to bol prave ten pocit bezpecia, potrebuje byt tak trochu stiesnena, aby sa citila bezpecne - 2 plysaky+ona, su tam fakt natesno 😀 . Takze zatial postel neriesim a ani neplanujem, ked je spokojna mala tak som spokojna aj ja. Co sa tyka popoludnajsieho spanku, dieta, ktore nie je unavene, na obed jednoducho nezaspi, ak ten spanok potrebuje, treba mu ho dozicit. Anina obcas spava, inokedy nie, ale je fakt, ze k veceru je z nej maly certik.

lienka79
19. máj 2009

neporadim ti...len ti chcem povedat,ze sme na tom podobne, maly ma 25 mes..tiez zaspaal sam a teraz vecer huci a huci...len keby aspon spal, lenze akonahle si k nemu niekto lahne., on ozije, zacne rozparavat, hadzat jak ryba na suchu a trva aj pol-3/4 hod,kym zaspi, a to je unaveny jak slon..A tiez sme z toho na nervy..pretoze je 21 30-22 hod a ja mam este robotu a som unavena akurat tak do postele,nie este njieco robit...pritom poobede zaspava sam.
A to nehovorim,ze tento tyzden cakame velku postel, matrac uz je...no to len bude potom sranda 😖

lienka79
19. máj 2009

a podobne,ako tu vyssie spomianne, bolo aj to,ze sme ppravde opvedali,ze s aideme umyt,napapat a pod....isty cas to zaberalo ,ale teraz nie...vyzaduje si pritomnost jedneho z nas.... 😀
Ale,nakolko nemame este vsetky zuby a hnackuje 3.den...dufam,ze je to prechodne a idu mu len zuby

pipinka1
autor
22. máj 2009

TAK MY SME TO DOKAZALI 🙂
Malá už 2 večery a jedno poobedie zaspávala sama. Jednoducho som si povedala, že sa to musí podariť a išlo to vcelku jednoducho - povedala som jej že je už veľká slečna a že bude spinkať sama, ale v izbičke nebude sama lebo jej spoločnosť budu robiť macko, trpazlici, babiky - ma taku velku postel že to tam vsetko ma naukladane 🙂 a ja sa na nu budem chodiť každú chvilku pozerat. chcela nehať otvorené dvere - tak som tak urobila a na chodbe som nehala zažnuté svetlo - trošku poplačkala asi 2x vyšla z izby ale už to potom bolo v pohode do pol hod. spinkala. Išla som sa na nu tak 4x pozrieť , povedala som jej že ju lubim......
včera večer tiež trošku pomrnkala že nechce ist sama spinkať ale neustupila som a zaspinkala.
a za odmenu jej idem kupit pečiatky so zvieratkami a za každý den spinkania dostane jednu pečiatku a vystavíme to v kuchyni 🙂
Tak prajem veľla úspechov