Ako sa rozhodnúť v mojej situácii?

daducha
22. júl 2008

Ahoj všetkým ktorí si otvoria túto tému.Touto cestou Vás chcem poprosiť o názor na našu situáciu.Už vopred ďakujem za všetky odpovede.O čo ide?
Momentálna situácia:som šťastne vydatá,mamina 2,7 roč. drobca s 3 mes.drobčekom v brušku, ktprý sa narodí koncom januára.Bývame v Lučenci,kôli manželovej práci,pôvodom sme z KE.V KE máme zrekonštruovaný,krásny byt,rodičov,kamošky a mali sme sa tam koncom augusta sťahovať.Manžel však dostal ponuku,ktorá sa neodmieta pracovať v BB a tu nastal problém.Do septembra sa musíme rozhodnúť čo ďalej.A síce :
-ideme s manželom do mesta kde absolútne nikoho a nič nepoznám,ale budeme spolu ako rodina a na dve deti budeme spolu,aj keď bez pomoci starých rodičov
-ja s malým idem do KE,kde už je všetko vybavené,škôlka,doktori,naši bývajú 7 vchodov ďalej,mám tam kamošky,poznám prostredie,vybavenú pôrodnicu,no manžel príde domov, buď každý víkend,alebo cca každé 4 dni na 3 dni.
Osobne si neviem predstaviť ako mám zvládnuť dve malé deti, len napr, pri takom večernom kúpaní a uspávaní.Nemôžem predsa chcieť od mamy aby každý večer nabehla a pomáhala.V ideálnom prípade ak malý nebude zo škôlky každú chvíľu chorý,budem s dvomi deťmi od tej cca 16.00,čo sa dá zvládnuť, no viem či malé nebude mať napr.doj,koliku a pod.To si potom môžem sama hodiť .Všetko má svoje za aj proti a ja sa 1x v živote skutočne neviem rozhodnúť čo mám robiť.
Skúsite poradiť 🙂

mata2
22. júl 2008

Ja by som isla s malym do KE,to ze manzel bude par dni mimo,neznamena ze nebudete rodina 😵 .
Mama nemusi nabiehat kazdy vecer,po case si najdes svoj rezim a zvladnes veci aj sama.
Moj juro chodi na tyzdnovky odkedy sa pozname,prve 2 deti sa nam narodili s odstupom 22mesiacov a zvladla som to v pohode,a byvala som s nimi sama v garzonke.mama byvala o ulicu dalej a v pripade potreby bola vzdy poruke. 😵

yesno22
22. júl 2008

ahoj daducha...tazke rozhodnutie, ktore ostane len na tebe a tvojom manzelovi, my ti mozme len napisat svoj nazor...ja osobne suhlasim s mata2, mamka sa ti zide a v cudzom meste by si sa tie dlhe dni, kym by bol manzel v praci, citila sama...chvilu potrva, kym si najdes znamych a priatelov...BB sice nie je az tak daleko od KE, ale skor by som premyslala o moznosti odist k manzelovi az ked deti podrastu ... 🙂 drzim palce

dupinka
23. júl 2008

my sme s manzelom odisli na opacny koniec Slovenska, 400 km od rodicov, rodiny, priatelov a znamych...
Nie preto, ze sme chceli, ale museli sme. Nasli sme si byt, ktory je nas, sami sme si ho od podlahy zariadili vlastnymi silami, usporami, sami,....Sme na to hrdi.
A vo vhode sme natrafili na susedovcov, s ktorymi tvorime jednu velku rodinu, pomahame si, su nasi dovernici a priatelia.
A ked je manzel sluzobne prec? Hm, aj mi je smutno, ale viem, ze nas vzath prave preto, ze sme sami, je o to pevnejsi a viac si vazime jeden druheho.
Jasne, rodina je rodina, ale bohuzial z vlastnej skusenosti viem, ze niekedy kamarat pomoze viac ako vlastna rodina.
Nevyhody pocitis, ked budes sama na deti, ale da sa to zvladnut, ked clovek chce. A hlavne: budete spolu. Lebo toto nie je docasne fungovanie, ale manzel tam bude mat zrejme pracu na niekolko mesiacov ak nie rokov...

Chce to najst si system, konstruktivnu debatu a ked vy dvaja bude drzat pokope, zvladnete to.

Rozhodnutie je na tebe. Ja len, ze aj takto ludia ziju a da sa takto fungovat.

stvura
25. júl 2008

Ahoj, no pridam ti trosku i odo mna. Ja plne suhlasim s dupinkou, zavisi vsak od teba aka si povaha.
Ked si bola doteraz zvyknuta na full servis a la mamicka {nemyslim to v zlom, takym stastnym len v dobrom zavidim} tak ostan v Kosiciach, lebo sa budes zbytocne v cudzom meste trapit. Ak si samostatna a zivotaschopna zenska, oplati sa ti riskovat a odist s manzelom. Vsetko sa postupne vyriesi, netreba zufat....
Mas obrovsku vyhodu ze mas na vyber, mnohe z nas nemaju - ja som sa napriklad musela postavit na vlastne nohy uz v 16 tich a nikto mi nepomahal, tak si vobec neviem predstavit ze by ma niekto obskakoval a pomahal mi s detmi a ani to od nikoho neocakavam.

xena22
25. júl 2008

Ja by som zvolila KE,muz bude aj tak cele dni v praci a fakt asi jedine co ti vecer pomoze je okupat a ulozit deti,ale o tu pomoc nejde,nakoniec ako pises ani na 100percentnu pomoc od mamy sa nemozes vkuse spoliehat,ale je fajn byt vo "svojom" a mat okolo svojich ludi a to ze by manzel bol doma len dva tri dni v tyzdni,to nie je az taka tragedia,budete sa na seba tesit 😉
Moj muz robil v zahranici a za pol roka bol doma len dva krat...potom sme odisli za nim,ale ty nemusis riesit take extremne situacie.
Na druhej strane,mozno by sa ti pacilo aj v BB a ak by to vyzeralo,ze by tam mal manzel zostat robit po zbytok zivota,tak by som volila BB..ide o to,ze ake plany ma on a co chce on,keby moj muz chcel,aby som zostala s nim v BB - zostala by som,ak by nevidel problem v tom,ze by vas mal len na vikendy,tak by som fuzovala "domov" do KE 😉 No tusim som ani neporadila 😀

pensadorcallisto
25. júl 2008

Ahojky... Ja ti pisem zo skusenosti mojej mamy. Moj otec chodi pracovat do Ciech. Niekedy na 10 dni, inokedy na 3 tyzdne. Predtym chodil aj do zahranicia na 2-3 mesiace a potom sa vratil. Ako vravela sama, toto je najhorsia skuska co sa tyka sudrznosti rodiny. Pretoze postupne si zena zvykne na to, ze je sama, najde si svoj vlastny system, ritualy a ked manzel pride po nejakom case domov, tak je nieco ako navyse. Napriklad ak neodlozi pohar, tak jej to prekaza, alebo rozne ine malickosti. Najhorsie je zvyknut si na to, ze si sama. Jasne, budes mat mamu, ale uz coraz menej budes potrebovat svojho manzela. A taketo vztahy maju vacsiu tendenciu rozpadnut sa.
Moj manzel chodi na sluzobne cesty do zahranicia, ale to asi tak 5-6 krat do roka. Aj to len na par dni. Neviem si predstavit, zeby prisiel domov kazdy treti den na par dni a znova by som bola sama. Jasne, zeby som si zvykla, ale nechcem si zvyknut na to, ze je prec.
Mam kamaratku, ktorej manzel pracuje v Iraku. Ma doma 7 roc. chalana a 8 mesacnu dceru, ktora je cez den ako anjel, ale v noci sa vobec nevyspi. Tak si niekedy najma nejaku opatrovatelku na par hodin. Ona si bud pospi alebo ide niekam von. Vsetko sa da zvladnut. Ja taktiez byvam v zahranici. Mam 5 roc. dceru, som v 5. mesiaci. Nemam tu nikoho z rodiny, jedine manzelovu, ale tym zatial az tak dobre nerozumiem. Niekedy ich navstivim, ale mame komunikacny problem.Je to lepsie ako na zaciatku, ale aj tak im vela veci nerozumiem. Manzel pracuje od 08:00 do 18:00, ale kedze je vice generalny riaditel, tak rano ide aj skor a vecer prichadza aj o 19:30. Ale radsej nech mi chyba ako zvyknut byt bez neho. Moj nazor, mala by si sa prestahovat s nim

ivca82
25. júl 2008

Daducha, ja som bola nie až v takej extrémnej situácii. Ja aj môj muž sme robili dlhé roky v Taliansku a tam som aj otehotnela. Rozhodovali sme sa, či mám ísť rodiť domov, to by znamenalo bez muža, ale bola by tu moja rodina, keďže sa to s pracovných dôvodov nedalo inak riešiť. Alebo ostanem tam, síce v cudzom prostredí, i keď sme tam boli pomerne dlho a mala som tam ja kamarátky aj známich, ale bez rodiny, zato s mužom. Ostala som tam a tri týždne po narodený dcérky ma muž odviezol domov a ostala som s rodinou niečo vyše dvoch mesiacov sama. Poviem ti, už by som to nespravila. Ostala by som tam s mužom kým by mu neskončila zmluva a išli by sme spolu domov. Tiež pracoval od rána do večera, jedne týždeň do 18.00 druhý až do 21.00 s hodinovou prestávkou. Nedá sa to aspoň pre mňa porovnať, aj keď bol málo doma, bolo to celkom iné keď pomáhal on ako keď pomáhala celá rodina. Jemu povieš skôr čo cítiš, čo potrebuješ, ako presne ti má pomôcť a keď máš zlú náladu lebo si nevyspatá, unavená a čo ja viem čo ešte, je to iné ako keď je to niekto iný ako tvoj muž. Ja by som s ním odišla do BB. Veď kamarátov si nájete aj tam. Ale je to samozrejme na tebe. To je len môj pohlad na vec podľa toho ako som to preživala ja. 😉
A veľa štastia a to správne rozhodnutie. 😉

zucha
25. júl 2008

my sme sa ako deti tiez vela stahovali. Nebolo to vzdy lahke, to netvrdim, ale zato mam teraz priatelov z roznych kutov slovenska. Ta najblizsia rodina {rodicia a deti} sme vzdy boli spolu bez ohladu na to, kde boli nasi stari rodicia. Aj nas rodicia viedli k tomu, ze sa nemame bat za pracou cestovat, ci uz sami, alebo s rodinou.
Strasne sme sa potom tesili na prazdniny u starych rodicov, ktori mimochodom tiez byvali kazdi inde 😀
Tot moj nazor z pohladu dietata, ktore sa stahovalo s rodicmi

asitka
25. júl 2008

nečítala som všetky príspevky....ale my tiež bývame v úplne inom meste...ako máme rodičov...sme sami...s deťmi nám fakt nemá kto pomôcť...a občas by sa zišlo...ale radšej takto...ako by mal byť manžel kdesi v tramtrárii....večer pomôže s deťmi....a si myslím...že takto to je dobre....mladí majú bývať sami....a či je to už v tom, či onom meste...je myslím jedno....a tie deti potrebujú jak matku...tak aj otca... môj otec býval často na týždňovkách...a verte, či nie...keď prišiel na tie dva dni....poviem to sprosto....ale akosi zavadzal v tom našom rodinnom rytme...ľúbim ho....máme dobrý vzťah...všetko ok...len sme si nejak odvykli...keďže bol stále preč...noooo...takže...ja buď tebou...idem s manželom.... 😀

bihan
25. júl 2008

Ja som sa za manželom odsťahovala na opačný koniec zemegule 😅 Čo riešiš? Ty budeš na materskej, TM lepšie zarobí, nové priateľky si nájdeš, rodina zase nie je až tak ďaleko... BB je veľké mesto a ja by som sa nad takou maličkou vzdialenosťou len zasmiala 😉

digysa
26. júl 2008

Otazka: na com ti viac zalezi, na kamaratkach a znamych alebo na manzelovi a rodine?

Ja som odjakziva bola zvyknuta na "FULL SERVICE ala MAMICKA" ako to stvura pise 😀 ( mimochodom stvura, to sa ti podaril dobry hlod 😉 ) a teraz zijem tisicky kilometrov od rodiny, kde som si musela najst novych znamych, priatelov, nepoznala som tam ani dusu a som stastna......aj ked mam 2 deti a 24 hodinovy kolotoc, z ktoreho sa idem obcas zblaznit...ale rodicia a kamarati predsa nemozu byt tvoj dovod, kde budes byvat. Su aj dolezitejsie veci, podla ktorych sa rozhoduje, kde zakotvite. Manzel a jeho praca su dost dolezite faktory, koli ktorym by si mala zvazit celu situaciu. Vela stastia v rozhodovani.

eldzina
26. júl 2008

ahoj.
tak ja by som sla s manzelom, ale je to o prioritach. A rozhodnutie je na Tebe. Fakt, BB nie je tak daleko. Byt v KE mozete na cas prenajat, nie je nikde napisane, ze sa mozno raz nevratite, nie? A k tomu porodu, ja by som sa spolahla na porodnicu, ktorej veris, takze ja by som sla rodit do Ke, mozno by som doma ostala tak mesiac a tak sla za manzelom. A myslim si, ze skolku malemu vybavis aj v BB. Tolko moj nazor 😉 a ak by si velmi potrebovala pomoc maminy, ved moze na par dni, vikend prist k Vam do BB, nie?

zuzkaprofant
26. júl 2008

tak ako pisu dievcata vsetko sa da zvladnut full service od maminky to je co nepoznam 😀 😀 ja som isla za manzelom a nelutujem a nikdy necakam pomoc ze mi mama pride pomoct alebo niekto iny 😉 ale je to na tebe
mam kamaratky co maju 3 deti su daleko od rodiny a zvladaju v pohode ved aj manzel je na to aby ti pomohal

supolienka
26. júl 2008

ahoj, ja sa tiez pripajam k nazoru, ze odid s manzelom. Rodinu uz totizto tvoris ty, on a vase deti, nie ty a tvoji rodicia. Suhlasim s babami, ktore napisali, ze ak je chlap dhsie z domu prec, tak takpovediac "zavadzia", ked sa vrati plus osobna skusenost - manzel by si mohol odvyknut od vas, resp. zacne sa spoliehat na teba, ze ty vsetko doma zvladnes aj sama a pomaly prestane participovat na fungovani vasej rodiny. Takze - prajem spravne rozhodnutie!

orinka
26. júl 2008

Ja by som zvolila BB s manželom.... zarazilo ma, že tu padol názor, že chlap bude aj tak celý deň v robote a večer ti tak či tak s ničím nepomôže.... Bože môj, ale budete spolu... to nestačí? Neviem, ale myslím si, že práve vďaka takýmto nažívania sa rozpadajú rodiny a manželstvá... mysli na to, že sa možno jeden druhému odcudzíte... ty budeš v KE zvyknutá na život s deťmi, mamou... on bude v BB zvyknutý zase na robotu a všetko okolo toho... aj keď príde domov, bude to také... neviem... ja by som išla rozhodne za manželom... si predsa dospelá, zvládneš aj deti... koľko je takých žien, ktoré mamu nemajú, alebo im nie je ochotná pomôcť.... manžel je na prvom mieste... podľa mňa

luciar79
26. júl 2008

takisto BB. aj keď je muž v práci ale večer zas príde....je sa načo tešiť. Môjmu manželovi sa teraz pritrafila možnosť trochu si privyrobiť a chodí domov raz cez týždeň a v nedeľu. A ja som už z toho úplne nesvoja. Nemám si s kým podebatiť, furt niekam musím chodiť čo doma neobsedím, aby mi nebolo smutno.A keď príde tak ho stále pozorujem či sa s malým dosť hrá, výčítam mu že dlho spí, že nech sa nám venuje....no je to na hlavu.Už nech to dorobí a nech sme zas normálna rodinka.

mtsl
26. júl 2008

na LC si si zvykla? máš tu kamošky? BB je fajn a hlavne budete ako rodina spolu. s maminkou si bola predpokladám celé detstvo a aj keď ti isto veľmi pomôže večer si s tebou do postele neľahne a neobíme ťa tak ako tvoj muž. a tiež deti majú právo na otca každý deň aj keby to bolo len večer ale rozhodnúť sa musíš ty sama.

daducha
autor
26. júl 2008

Ahojte,

dakujem vsetkym za nazor,velmi si vazim, ze ste si nasli cas napisat.Ked mi manzel povedal,ako sa vyvinula situacia,prve co som mu v momente povedala bolo-ideme s tebou do BB.Neviem preco, no od zaciatku som citila, ze to tak ma byt.Vzdy som chcela byvat v BB a keby ponuka pre manzela prisla o pol roka skôr,tak byt kupime v BB a nie v KE.Ale je to tak ako je a zatial to vyzera tak,ze od septembra do pôrodu,teda kym malicke bude mat take 2-3 mes.budeme v KE a potom odchadzame za manzelom.To bude na jar,maly by mal byt zvyknuty na skôlku a hadam budeme mat aj nejaky ten rezim s babätkom.Este raz vsetkym dakujem a dufam, ze sa rozhodnem tak,aby to bolo najlepsie pre nas vsetkych-maleho,manzela,mna a babätko.

maca793
26. júl 2008

daducha
a kde v BB budete bývať?
BB je krásne mesto, ak budeš chcieť, tak ti môžem pomôcť.

asitka
26. júl 2008

a ešte ...môj brat dostal ponuku ísť do zahraničia....teraz čakajú miminko každú chvíľu sa má narodiť....a jeho manželka...prvé 3 mesiace bude tu...kým on všetko zariadi....ale na vianoce už chcú byť spolu....takže tiež sa rozhodla pre život rodinný....aj keď tu má všetko.... 😀

maca793
26. júl 2008

keby som sa ja mala rozhodnúť, tak by som brala len to lepšie. keby sa mi naskytla tá možnosť, možno to bude niekedy v budúcnosti.

mareli
26. júl 2008

urcite za manzelom!!! je lepsie byt s detmi a manzelom v cudzom meste ako sama s detmi pri mame- ako slobodne mamicky. ak sa odlucite, hrozi odcudzenie a ja by som neriskovala, ze by si manzel nasiel v BB niekoho, kto by mu bol blizsi...a porodnica? urcite aj v bb su odbornici a nie je problem tam porodit so vsetkou zdravotnou starostlivostou,kt treba.

maca793
26. júl 2008

ja som s našou pôrodnicou nemala vôbec žiadne problémy, ja som bola nadmieru spokojná aj s prístupom 😉

evabb35
26. júl 2008

Daducha však poď za manželom do BB, tu Vám bude lepšie ako v KE. Rodina má byť pokope. Máme tu dobrú pôrodnicu, detskú nemocnicu, škôlky, školy - na úrovni. Príroda pekná. Dobre Vám tu bude.

livka299
26. júl 2008

1000 hlav 1000 nazorov 🙂 ja byvam v KE muz robi v PO ale vidime sa dve hodiny denne aj to po polnoci ked pride domov a rano o 6 odchadza..mam tiez male deticky a velmi som sa bala ako to zvladnem vecer s nimi, ale zvykla som si... 😉

evabb35
27. júl 2008

Daducha a nemávate v KE v zime často hmly? Aj tu v BB býva vplyvom inverzie hmla, ale za mestom hneď je kopec, kde sa dá počas inverzie opaľovať. Aj ovzdušie máme v BB zrejme čistejšie ako v KE. A predsa len, keď si už škôlkar zvykne na učiteľky v škôlke, kamarátov a potom to všetko meniť a zvykať si znova v BB. Aj sťahovanie s trojmesačným bábätkom sa mi vidí komplikovanejšie. Mám takú skúsenosť, že manžel mi pomohol prvé mesiace omnoho viac ako rodičia a bez manžela je aj výchova komplikovanejšia. Skôr rodičov by som zavolala na nejaký čas k sebe do BB na pomoc ako ostávať v KE. Teraz sa veľa bytov predáva.

libka1
27. júl 2008

Ja by som volila BB 🙂 Ale tebe m§že vyhovovať niečo iné ... manžel by sa mal tiež vyjadriť čo chce 😉

komisakpd
27. júl 2008

ja by som tiez zvolila BB s manzelom..vies byt spolu je to najdolezitejsie hlavne na zaciatku a pri vychove deti este viac..nie len pre teba je dolezita pritomnost manzela, ale aj pre deti je dolezita a velmi, pritomnost ocka..tie chvile su jedinecne..ako pre deti tak pre rodicov a zvlast pre muzov...

drz sa pri rozhodovani, no mysli na pritomnost novej rodiny, ktoru tvorite...tvoroite si vlastne dejiny...sa hovori.."co nic nestoji, za nic nestoji" 😀

jacka
27. júl 2008

Daducha,moj muž chodieva preč na 10dni a 5dni je doma.Rodičov mám 30km daleko a to my ver,že keby som mohla tak idem s ním.A suhlasim s komiskpd,rosina je doležita aj pre detičky aj pre teba.Keby si videla ako velmi sa teším moj malý ked pride domov tatino a je nalepený na nom v kuse.A aky je neštastný ked odchádza.Ked je preč tak ho stále spomina.Tata brm brm.Ver mi je mi ho velmi luto ked vidim ako mu chýba a ja nemožem urobit nič. ☹

Je to na tebe.Daj vediet ako si sa rozhodla 😉

daducha
autor
31. júl 2008

Ahoj maca793,

byt mame na Novej ulici,v novostavbe.Zatial som to nevidela,len na internete,no aj tak sa mi to pacilo.Inak BB sa mi velmi paci, z Lucenca sme tam chodili na vylety a ako som ja hovorila,do velkomesta.Ono, keby ta prac.ponuka pre manzela prisla o pol roka skôr,tak byt kupujeme v BB.Ak sa teda môzem spytat,je tam niekde v okoli dobra MS ? Môze byt aj sukromna.A dobry detsky lekar? Zatial som sice stale v stadiu rozhodovania,no je mozne ze sa rozhoddnem pre BB tak aby som bola aspon trosku pripravena.
Dakujem Dada