Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

etuska
30. mar 2008

Duska-ahooj/pozname sa z fora mamaaja,cudzie jazyky 🙂 🙂 🙂

duskaf
autor
30. mar 2008

Ahoj moja zlatá, ja som to tušila, že si to ty etuška a vieš aká som šťastná. 😀 😀 😀 😀

zuzkafuny
30. mar 2008

duska tak takúto radu by som prijala aj ja... čo sa týka rastlín vysádzaných do záhrad... 🙂

pacna
30. mar 2008

a co by si potrebovala zeleninu? 🙂

jeane1
30. mar 2008

aj ja sa rada pridám, ak možem mi sme si kúpili minulého roku záhradku a ja som totálny laik 😢 mne na rozdiel od teba duskaf zasa všetko bud vyschne alebo skape 😖 a to aj napriek tomu že sa snažím 😝 😀 takže každá rada mi je vítaná 🙂

duskaf
autor
30. mar 2008

zuzkafuny- uvidíš, že prídu majsterky v záhradkárčení, tak čakáme spolu.

etuska
30. mar 2008

Duska aj ja som stastna,ze sme tu nakoniec spolu 🙂 -je tu aj tema "English writing" ak by si chcela pospeakovat 😀

etuska
30. mar 2008

Baby,ja som svokre na Vianoce kupila knihu "Rok v biozahradke"a pri najbl. prilezitosti si ju asi preluskam.Su tam napr. info,kt. zelenina sa sadi spolu a kt. sa naopak neznasa.
Ja radsej pestujem kvety a bylinky 😉

jeane1
30. mar 2008

ja som posadila ešte min.roku tulipány a narcisy a každému už vyšli len mne ešte nie ☹ ale manžel vravel že sa už niečo vykukuje tak som zvadavá kedy 😀

bubulik
30. mar 2008

Nazadr baby a co by ste potrebovali vediet????? 😉 😉 Ak to bude v mojich silach rada Vam pomozem 😉 😵 😵

etuska
30. mar 2008

jeej ,konecne odbornik 😉

bubulik
30. mar 2008

Tak dufam, ze som mam na to strednu aj vysoku skolu a asi 10 rocnu prax v obore 😀 😀 😀 😉

duskaf
autor
30. mar 2008

Ahoj bubulik, tak ja napríklad nemám šajnu ako sa na takej záhradke budem starať o stromy, lebo, keď teraz chodíme a hľadáme si tú našu vysnívanú, tak nám všade hovoria, že tento strom treba orezať a ja si teda neviem predstaviť ako to budeme robiť, alebo, čo to znamená starať sa o stromy.

tilly
30. mar 2008

ahojte, no konečne je pekné počko, konečne sa môžeme pustiť do prác okolo domu, vidím to momentálne na trhanie buriny a reparovanie trávnika... moc na sadenie a také veci nie som, ale keď som videla, ako suseda sadí dnes kvetinky, tak ma to nejako chytilo, čo sa teraz dá sadiť?

tilly
30. mar 2008

ozaj, kedy a ako sa sadia maliny a černice?

etuska
30. mar 2008

My mame doma super knihu o zahradkarceni,no tu si nechavam na dochodok 😀 zatial viac ako kvetinky ozaj nestiham 😉

alami
30. mar 2008

Babky, tak táto téma sa mi páči. aj som už myslela, že takú začnem. som nadšenec pre pestovanie, ale moc toho neviem. Z paneláku sme sa presťahovali do domu na dedine - prvá jar, čo máme záhradu. semiačka som už nakúpila a teším saaaaaaaaaa 🙂 🙂 🙂 🙂

Mne už narcisky a tulipány vyšli, majú asi 10cm, tak som happy.
Už ste si zasadili niečo do kelímkov? Nejaké priesady? Lebo ja som sa k tomu ešte nedostala, nebude už neskoro? Viem, že si môžem aj kúpiť hotové, ale semiačka už mám. 😉
Bubulik - tak poraď čo do kelímkov doma posadiť a čo do pareniska neskôr von. (parenisko zo starého okna 😉 )
Mám uhorky - nakladačky aj šalátové, patizón, karfiól, kel, ruž. kel, baklažán,...aj jahodník Tak čo kde? Ja mám toho veľa, lebo chcem mať aj veľkú radosť z pestovania 😉

krajcoanka
30. mar 2008

Ja som si nasadila do kelímka kučeravý petržlen, bazalku na šaláty a ľadový šalát- ten už má 5 cm. Tie uhorky sadím priamo von. Je taká pragnostika: na Marka, uhorky do jarka! Ja sa toho pridržiavam. Inak najlepšie sa tomu darí voľne v pôde, ale ja to tam presadím až ked bude teplejšie. Papriky a rajčiny si kupujem, to by sa malo sadiť skôr- cca vo februáry. Ten kel, krfiol a ruž. kel nevim...Záleží akú máš pôdu! Mne sa tu nedarý, tak to nesadím. Niekto to aj strieka, ale ja to nerobím. Rajčiny sú najmenej náročné, len ked su trocha väčšie, musíš trhať zálistky, inak z toho bude džungla! 😀

duskaf
autor
30. mar 2008

A ja by som sa chcela opýtať, kedy by som mohla presadiť moje stáleplodiace jahody z balkónových dlhých truhlíkov do záhradky. Vyzerá to, že dnes sme si našli, no bol len manžel a mne to natočil, ale bol nadšený, bola tam aj konštrukcia na parenisko, kedy sa vysádza do pareniska a čo? No myslím si, že chcem toho priveľa, ale pomaličky sa cez to všetci rastlinky milujúci iste prelúskame.

krajcoanka
30. mar 2008

do pareniska už môžeš aj teraz hneď 😀 napr. ja dávam rajčiny, papriku, uhorky, bazalku, kučeravý petržlen-na husto to mam do poliev., pažitku...a všetko čo chceš predpestovať!
Neviem či máš skleník, alebo parenisko!
Ja mám parenisko- také malé. Ale suseda má skleník a ona tam sadí všetko. Potom to samozrejme musíš pretriediť, aby z toho niečo bolo(záleží čo sadíš!) 😀

abbi
30. mar 2008

jej dobra tema.. my mame 2 rok domcek.. minuly rok som bola tehotna.. ale zahradka bola celkom pekna. aj ja som nasiala kvetinky... a uvidime co vijde... potom vysadim. Inak ja som kupila cibulky peknych kvetiniek priamo v LIDL za celkom dobru cenu... no uvidime

krajcoanka
30. mar 2008

tulipány a narcisy sa majú sadiť na jeseň , aspon tak hovorila suseda.Ale ja si myslím že ked sa zasadia na jar, nič sa nemôže stať!Maximalne ti budu kvitnúť na rok! 🙂

abbi
30. mar 2008

urcite az o rok krajcoanka... ja som si kupila cibulky na letnicky.. tak dufam, ze to este tento rok vykvitne..

krajcoanka
30. mar 2008

ty si ešte tu? 🙂 Tiež máš ešte starý čas? 😀
čo píšu, kedy sa majú sadiť tie cibulky?

duskaf
autor
30. mar 2008

krajcoanka-ďakujem

krajcoanka
30. mar 2008

rado sa stalo. Ak budeš mať ešte nieaké otázky, poradím ak budem vedieť! 🙂

alami
31. mar 2008

cibuloviny sa sadia na jeseň

inak, k tým stromčekom - vravel mi skúsený záhradkár, že stromky si mám kupovať na jeseň, nie na jar. Na jeseň sú všetky čerstvé, na jar sú od vlani - čo sa nepopredali. Nie všetky sa potom vraj prijmú

A ešte jedna skúsenosť - kupovala som vlani v lete tujky - potom som zistila, že v lete sa to nesadí 😀
takže tujky sa sadia na jar a na jeseň, inak sa neprijmú 😉

A treba aj rozmýšľať, čo k čomu na hriadke vysadiť, nie všetky rastlinky sa majú navzájom rady. napr. cibuľa sa nesadí k cesnaku...
Na zelený hrášok existujú sieťky - aby ste nemuseli hľadať toľko palíc - to som tiež nevedela 😉

pacna
31. mar 2008

tak ja sadim všetko priamo do zahrady.
uhorky,rajciny neskor ja to odhadujem podla počasia.
parenisko nepouživam.

cibulky tulipanov a narcisov sa sadia na jesen ja ich nevyberam zo zeme lebo vždy zabudnem kde ich založim a gladioly na jar a tie vyberam.

ja keby som nemala zahradku tak sa zblaznim fajn ukludnenie 😀

zuzkafuny
31. mar 2008

Ja nechcem sadiť uhorky a tak... 😖 ja len trávniček, malú skalku, niečo na okná... ja mám mini dvorček a tam by mi veľa nevošlo... 😀

majka35
31. mar 2008

ahojte ... my zatiaľ záhradku nemáme, ale chcela by som si "zozeleniť" balkón ... máte niektorá skúsenosti s pestovaním cherry paradajok v kvetináči na balkóne? ...
a táto téma ma potešila ... 🙂 🙂 🙂