Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

duskaf
autor
27. apr 2008

veronika, vtedy stál okolo 350, podľa toho aká veľkosť. Ale všimla som si, že sú obdobia, keď majú citrusy lacnejšie.

veronika13
27. apr 2008

napr. kedy?

lenadka
28. apr 2008

duskaf, nema ta mandarinka puklice? Citrusy su na ne nachylne, mame ked nejaky citrus posiel tak na toto. Ja som mala zo semienka nadhernu mandarinku, vlastne vyzerala ako fikus s mensimi listami, dala som ju mamine do prace uz krasny stromcek a tam jej vyhynula 😝 a prave puklice ju skolili...

ja som zasiala uhorky a dnes zasadim aj fazulu a kukuricu

zemiaky vschadzaju, hrasok je vonku akurat tam kde hrabali macky je aj mimo riadkov a jahody vyrasili kvetne puky

rusovcanka
28. apr 2008

Ahoj lenadka 😀 Ja mám jeden citrón a stále sa pasujem s puklicami 😠 Hrášok je vonku,ale vyzerá dosť biedne-chudák,celý je odzobaný....fazuľu, a uhorky plánujem sadiť niekedy tento týždeň,cez víkend nebolo času...jahody kvitnú.Zemiaky som nesadila,to je svokrina parketa 😎

lenadka
28. apr 2008

u nas zemiaky len sadim a manzel okopavla a ohrnal...potom som mu pomohla ich vybrat...on sa zase netrha pretrhavat mrkvu atd to by asi z jeho "labami" dopadlo 😀 a jahody napr. tiez len papa, ostatne mi aspon pleckou prebehne 😉

veronika13
28. apr 2008

čo sú to tie puklice? nejaký hmyz na povrchu hliny, alebo v hline? neexistuje na to nejaký postrek?

lenadka
28. apr 2008

veronika, nie puklice su na konarikoch a listoch a vyzeraju tak ako sa volaju...su bud tmavo zlte a hnede ovalne skvrny mierne vypukle, daju sa odlupnut...cicaju rastlinu, typicke je aj to pre niektore rastlinky-napr. citrusy /orchidea to nerobila/, ze rastlinka ak je pri okne vsimnes si ked je napadnuta dlhsie ze je okno zaspinene, akoby rastlina vystrekuje "stavu" do okolia. Su tazko odstanitelne. My sme ich oberali manualne, postrek ti poradia v zahr.potrebach 😉

veronika13
28. apr 2008

tak tie puklice nemáme, nič také na rastlinkách neni 🙂 ale dobre vedieť pre prípad potreby

duskaf
autor
28. apr 2008

Ahojte, veronika, neviem konkrétne kedy, len keď som niekedy častejšie chodila do Hornbachu, boli obdobia, ke´d boli lacnejšie, ale my máme doma hotovú botanickú, tak manžel len prekrútil očami a bolo mi jasné, že asi mám už doma kvietkov dosť. Tie puklice sú hnusoby a citrusy priam milujú. Naši sa s nimi trápili na banánovníku, ale tá mandarínka ich nemá a predsa je taká nijaké, sú obdobia keď jej opadajú listy, niečo jej chýba,citrusy majú mať takú rovnováhu vlashy svetla, vraj už meter od svetla trpia, ale ja neviem, čo tej mojej mandarinke chýba.

lenadka
29. apr 2008

ahojte vcera som zasadila fazulu a kukuricku-len cast, dosadim este neskor ked zostane nejake miesto 😉 a zasadila som aj do kvetinacov na okno 16 ks kukuric nech mam skor urodu ako vlani, 3 uz trcia, za 3 dni vyliezli v piatok som dala 5 do kvetinacov vcera zvysok 🙂

rusovcanka
29. apr 2008

Ahoj,ja som kukuricu ešte nesadila a neviem sa rozhodnúť,či ju vôbec mám sadiť,lebo miesta mám málo...Zasadila som asi pred tromi týždňami slnečnice priamo na hriadku a akosi nelezú...asi ich budem musieť zasadiť znova 😠
Fazulku by som chcela sadiť dnes ak bude dobré počasie a uhorky tiež 😀 Chcem sa opýtať-pestujete niekto uhorky na opore?Ja mám taký kovový oblúk na popínavé ruže(určite to všetci poznáte) a napadlo ma,že uhorky by sa dali viesť po ňom,keďže je momentálne nevyužitý...skúsil už niekto niečo podobné???Dajte vedieť 😎

veronika13
29. apr 2008

rusovcanka, v Záhradkari som čítala o tých uhorkách, že je super ich tak pestovať, plody budú čisté a aj lepšie na tom rastú, tak smelo do toho 😉

lenadka
29. apr 2008

rusovcanka ja vzdy len tak, su potom ciste 😉 ale mam tu sietku silonovu a na tu sa splhaju, je fakt pevna a ten oblucik snad by sa im to pacilo stverat sa nan 😀 kolegyna pri nom tekvice pestovala a vyliezli nam, len boli tazke velke, uhorky by mali byt v pohode 😉
ja kukuricu musim sadit, mam ju strasne rada a mala tiez a aj kamoska caka ze jej dam a svokra sa vcera ponukala ze pride oberat 😅 , no tento rok mam malo miesta, aj menej zasadene, ale aspon nejaka musi byt 🙂

rusovcanka
29. apr 2008

Tie sieťky na uhorky poznám,ale povedala som si,že prečo investovať do sieťok,keď môžem využiť ten oblúk 😀
Rozmýšľala som aj o tom,že by som dala na zem netkanú textíliu a uhorky pestovala na nej,aby neboli špinavé...ale ten oblúk to vyhral,budeme mať uhorkovú romantickú bránku do záhrady 😎
Kukuricu aj my radi papáme,lenže my máme kúštik od nás kukuričné pole,takže asi nemusím písať,odkiaľ ju berieme 😎 Dúfam,že to nečíta žiadny strážnik strážiaci kukuričné pole v Rusovciach 😀 😀 😀

lenadka
29. apr 2008

rusovcanak mal som uhorky aj na tej textilii ani to nebolo zle ale to bola len trocha na zjedenie, vlani som mala viac na zavaranie a teda to by zabralo veeeeeela miesta

kukuricu uz papame len tu lahodkovu - sladku sme sa rozmaznali polnu u nas uz nikto neje 😀

veronika13
29. apr 2008

keď budem raz pestovať aj uhorky tak ich tiež budem pestovať "vo vzduchu" 😀 a tie kukuričné polia, poznáááme, ako deti sme sa tam naháňali 🙂

lenadka
29. apr 2008

a potom sme vyzerali-cele ruky nohy dorezane od listov 😅 ja som chytila alergiu na pel z kukurice odkedy ju pestujem 😅

veronika13
29. apr 2008

😀 😀 ale stálo to zato 😀 😀 no ta alergia asi nie

lenadka
29. apr 2008

prajem krasny zvysok dna, ja padam domov-polievat 😀

veronika13
29. apr 2008

keď spomínaš, tiež mi treba kvietky nasadené poliať 🙂

krajcoanka
29. apr 2008

Ja som zatial len pri trhaní buriny u kvetin. Ale chyba mi iba 2,5 m. do konca. 😀 potom naraz postrkam semäná 😉 .Ja to všetko len tak kuskujem 😖 .

bubulik
29. apr 2008

Ahojte davno som tu nebola. No vonku je teplo a tak kocikujeme 😵 😵 A tiez chodime aj do zahradky. Zasadila som priesady kalerabu. Zajtra sa chystam fazulku a tekvice. A tiez kvietky. mam tam hlavne slnecnice, lebo tie milujem, ale nakupila som si aj kopu trvaliek. Tak uvidime. 😉 😉

kangaroo
29. apr 2008

babenky pomooooc, redkovku mi napadli svine skočky, ako sa ich zbavím? poradte prosím

krajcoanka
29. apr 2008

kočky?mačky?cicušky?

alinka76
30. apr 2008

ahojte dievčatá, dovolím si pridať sa k vám, ale ja nie som pestovateľka zeleniny, to som prenechala starkej, mňa skôr baví kvetinová stránka. bývame na dedine už 9 rokov a predzáhradku som zmenila zo zeleninovej na kvetinovú. som na ňu hrdá, lebo mi kvitne jedna radosť. škoda, že mi už odkvitli narcisy, boli nádherné. kupovala som si takú zmes v starklovi pred 3 rokmi a nesklamali ma. ale zase s inými kvetmi mám odtiaľ zlú skúsenosť, vôbec nevyrástli, alebo vykapali. a čomu sa u mňa nedarí, sú gladioly, asi je tá zem pre ne vysylená, lebo stále boli na tom istom mieste. musím im nájsť nový priestor.

lenadka
30. apr 2008

kangaroo, no to asi bez chemie nepojde, moje pokapali ked ich manzel postriekal pripravkom "Calipso"

dnes som kupila na trhu 3 ks priesad ruzickoveho kelu, snad nam to bude dost.Viele ze kel obsahuje viac vapnika ako mlieko???

veronika13
30. apr 2008

lenadka, to vážne? lebo ja mlieko nepijem od decka
keď som kupovala ružičkový kel v tescu v strede bol taký zltý, pripadalo mi, že je ako mi nahnitý, po uvarení to bolo tiež žlté aj to zle chutilo, neviete o tom niečo?

krajcoanka
30. apr 2008

alinka, si šikula že stihaš aj take veci pri babätku. 😉
Ja som dnes doplela burinu pri kvietkoch a zajtra rozhodím semienka. 🙂

eli77
30. apr 2008

Ahojte bayb...pridam sa aj ja k vam...zhruba druhy mesiac byvame v dome, tak sa vyzivam, ze si v zahradke mozem vypestovat svoju bio zeleninku...dokonca mame aj taky mensi foliovnik...vcera sme do neho nasadili papriky...inak v zahrade sa nam uz zelenaju zemiaky...mrkva...spenat...cukiny...pastrnak...petrzlen zatial nie. A mam aj krasnu kvetinovu zahradku, prave mi zacala kvitnut visteria... 🙂

kangaroo
30. apr 2008

lenadka....tak dík.....ja tú redku asi ozeliem ale fakt to striekat nechcem, však sa sa k tým bio prostriedkom a bio záhradkarčeniu dopátram, mozno tá úroda nebude mega super velká, ale budem mat z nej radosť 😝 ...