Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

mounty
9. máj 2008

lenadka ja mam plody nan nom, ale odpadnu, opelene su lebo su dost velke.........potom zrazu oschnu ☹

krajcoanka
9. máj 2008

duskaf, diki.Na dovču ideme až budúci piatok(ak sa nič nezmení) 😉 🙂

lenadka
12. máj 2008

mounty mne par opadne ale vsetko nie, inak su nachylne ked do nich trochu buchnes hned su na zemi, dala som do albumu foto zemolezu aky mam ja 😉

lenadka
12. máj 2008

poznate niektora predpoved pocasia na tento tyzden-zacinaju zamrznuty-ci bude mrazik, svokra mi vravela ze tento rok vraj uz mrznut nebude

rusovcanka
12. máj 2008

Lenadka,podľa www.meteo.sk by v najbližších troch dňoch nemalo mrznúť,tak snáď tento rok zmrznutí neprídu...
Neviem aké počasie máte u vás(predsa len,ste trošku vyššie 😀 ),ale u nás v Blave sú posledné dni krásne a ja už som pár paradajok "vyhodila" von 😎 a dnes by som chcela vysadiť pár ďalších.

lenadka
12. máj 2008

rusovcanka, ved prave, moje rajciny su uz vyse 70 cm dlhe a zacinaju kvitnut v kazdom pripade ich dnes presuvam domov a do konca tyzdna budu vonku...u nas sa hovori ze este na Urbana moze mrznut 😅 ale ten je az 25-teho to by ma uz slak trafil mat to vsetko vnutri 😝

rusovcanka
12. máj 2008

To je najväčší problém aj u nás-tie paradajky zavadzajú...asi to poriešim tak,že od budúceho roku budem kupovať priesady na trhu-síce jedna stojí 12-20Sk,ale keď si prerátam zeminu,polievanie,čas,ktorý tomu venujem a to,že mi doma nejaké tri mesiace len zavadzajú...tak fakt lepšie je kúpiť si predpestované a hotovo,máš pokoj 😀 Aj tak mi stačí nejakých 10-15 kusov a to ma nezruinuje 😎

wienika
12. máj 2008

cau rusovcanka.....tak ty si taka zahradkarka? to je super, ze si vies dopestovat svoje....my sme mojej mamine v tejto zahrade zakazali lopotit, lebo pred tym mala dve zahrady a vzdy sa strasne nadrela,teraz mame len okrasnu.......mna to moc nebavi, resp., este som tomu neprisla na chut,mozno neskor aj ja budem zahradkarka... 😉
ozaj, chodi uz tvoja dcerka do skolky alebo si este na materskej?

veronika13
12. máj 2008

no mne to akosi nerastie 😒 redkovka je pekná, aj cibulka sa zdvihla, ale mrka, petžlen, kukurica ani zamiaky, ešte netrčia 😖

rusovcanka
12. máj 2008

wienika,malá je doma s babkou a ja od začiatku februára pracujem 😀 Je síce februárová,ale do škôlky pôjde až od septembra.Mňa záhradka bavila od malinka,moja babka ma učila čo a ako a aj teraz mi občas radí.Aj ja by som radšej chcela okrasnú záhradku,ale svokra nechce,tak zatiaľ pestujem na svojom kúsku zeleninku a kvetinky mám na balkóne 😉 Ale keď svokra nebude vládať,tak sa zemiaky a mrkva zrušia a budú kvetinky 😀 Aj keď...v poslednej dobe ma zaujíma biozáhradkárčenie a páči sa mi,že viem,čo jeme,keď je to z vlastnej záhrady...takže nakoniec možno kvetinkám vyhradím kúsok a na ostatnom bude zelenina 😀 😀 😀 Čas ukáže.

rusovcanka
12. máj 2008

veronika13,mrkve trvá veeeeľmi dlho,kým sa ukáže a petržlenu ešte dlhšie,takže trpezlivosť 😉 Predsa len si na Orave a tam je chladnejšie a všetko sa budí neskôr ako u nás dole 😎

lenadka
12. máj 2008

veronika veru ved tam u vas je chladno este, ja uz mam velike zemiaky treba ohrnat-kuk album 😉

krajcoanka
12. máj 2008

ahojte.mne doma vykvitol krasny kvet. neviete ako sa volá?kuk album. mam to po svokre a ta už nežije.diki 😉 🙂

mounty
12. máj 2008

krajco, amarylis 😉

krajcoanka
12. máj 2008

mounty, diki 🙂

veronika13
12. máj 2008

som to včera zariekla, dnes už je vidieť náznaky mrkvy ale petržlen, zemiaky a kukurica sú ešte nezvestní 😀 tak píšete že im to trvá dlhšie? ste ma upokojili 🙂 čakáááám

lenadka
13. máj 2008

kukurica je aj u mna este nezvestna a zemiaky ak nemali klicky len teraz vschadzaju ja som mala take dva riadku naraz zasadene, len jedni mali klicky a asi 2 riadky nemali. Te co mali su uz velike-treba ohnat a tie co nemal ilen teraz zacinaju vykukat zo zeme 😉

rusovcanka
13. máj 2008

lenadka,minulý rok svokra "dokonale" vybrala všetky zemiaky zo zeme,takže teraz nám kade-tade lezú von 😠 Zasadila som mrvku a čo myslíš,že sa objavilo presne uprostred riadku?Zemiak...a to isté je v šaláte a pri cvikle.Myslela som,že ma klepne.Niektoré sú už také vysoké,že ich treba ohŕňať a z mojej mrkvičky bude makové,lebo pri krumpli nemá šancu podrásť 😠 Aspoň že kapustička mi robí radosť-rastie priam pred očami 😀

krajcoanka
13. máj 2008

dnes mame opäť pekný dník.poobede sa chystáme do záhradky. 😉 🙂

csilla76
13. máj 2008

Ahojte zahradkarky 😵 mozem sa k vam pridat? 😉 aj ja mam velku zahradu,rozdelenu so svokrou na polovicu 😉 dnes rano sme vysadzali priesady,este zajtra chceme zeller a bazalku. 🙂 inac uz cibulka,hrasok,petrzlen,mrkva pekne vyklicili.este mi zemiaky nevidno,ale krickovu fazulu bielu aj strakatu vidno kazdym dnom lepsie 😉 tiez salatik a redkovka biela aj cervena - pekna uroda.tak sa vidi ze tohoto roku bude aj ovocie dost...uz sa mozme tesit na zavaraniny 😉 baby vy zvyknete tiez zavarat?

rusovcanka
13. máj 2008

Ahoj csilla 😀 Ja teda nezaváram,na také práce mám svokru 😉 Ale zase je pravda,že ja ani veľa zaváraniny nejem...uhorky,papriku v oleji a to je asi tak všetko,no,dala by som si aj čalamádu,ale tú svokra nerobí a ja som lenivá.Ako sa ti zahrádkarči so svokrou?Lebo mne nie veľmi dobre a občas mám z nej nervy,hoci inak vychádzame dobre...

barila
13. máj 2008

Baby ja som uz na nervy. Mam posadene planty karelabu, karfiolu, zeleru a brokolice a kazdy den aj 2-3 vyhadzujem. Bud nemaju korienok, alebo su uplne chciple. Uz nechapem co robim zle. Polievam len vecer a to trocha. Poradte.

krajcoanka
13. máj 2008

barila a prečo ich vyhadzuješ? nemate v zahrade krtka? 😒
csila, ja zavaram ale iba marhule, broskyne a čerešne-občas. Tento rok planujem kysle uhorky, lebo tie miluje mangel zo synom 😉 🙂

barila
14. máj 2008

Krajcoanka krtka veru mame v zahrade. Ale robi nam neplechu v trave. Myslis, ze by to mal na svedomi krtko? To ma ani nenapadlo. No zacala som to vyhadzovat, lebo to ma oschnute listy a uz to poriadne ani neni vydiet v zemi. Tak som si pomyslela, ze z toho nic nebude. ☹

lenadka
14. máj 2008

uz by malo poprsat, ja mam strasne sucho-u vas ako? V okoli dnes boli take prehanky z tepla ale u nas konkretne nie 😒

krajcoanka
14. máj 2008

barila, no možno mu zachutili viac tie korienky zo zeleniny 😀 ☹
lenadka, ani u nas nesprchlo, ale hrmelo riadne.zase to prešlo kolo nás. 😖

csilla76
14. máj 2008

ahojte. 🙂 rusovcanka,mame zahradku rozdelenu na polovicu so svokrou,takze kazda sadime osobitne - kto co chce. 😉 niekedy mam z nej nervy,aj jej poviem ale so zahradkou je to fajn..niekedy aj pomoze 😉 zavarame vela veci,mame vela ovocnych stromov.zvykneme:visne,ceresne,marhule,hrusky,slivky,cernice,jablka.potom aj uhorky,calamadu,papricku v oleji,cviklu.lekvar robievame z jahod,cernic,ribezli,sliviek,duly,visni....moj muzik velmi lubi zavaraniny,tak ich robievam neurekom..moja svokra uz teraz velmi nezavara bo ma cukrovku,a nesmie sladke...ale za to mi pomoze... 😉

csilla76
14. máj 2008

lenadka u nas uz dnes konecne bol poriadny lejak,uz bolo velmi treba totiz vsetko bolo vysusene v zahradke.dnes som okopala krickovu fazulku,posadila som ju neurekom,takze ked bude uroda ako ma byt tak o fazulku bude postarane 🙂 a ten dazd prospel najma na priesady ktore sme vysadili vcera,este dnes svokra dokupila bazalku a zeller,tak tie este zajtra vysadime. 😉

barila
14. máj 2008

Poradte kedy je najvhodnejsie posiat cviklu?

csilla76
14. máj 2008

barila uz mozes zasiat cviklu,mne uz vyklicila,dnes som ju vyplienila... 😉