Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

duskaf
autor
3. mar 2009

Jéj Wien si ma potešila, tak nech sa nám tohto roku pekne urodí. My sme dnes boli strihať staré konáre na stromoch a ovocných kríkoch, tak pre mňa už je jar.

sasanka78
3. mar 2009

duskaf,
dakujem za tie jahody :o)
...asi si aj ja s nimi nebudem robit velku hlavu.. 😉

kili
3. mar 2009

4ks? tak to sa mi s tým babrať fakt nechce 😅
a nie sú nejaké "stálerodiace"? ako to býva pri jahodách?

duskaf
autor
3. mar 2009

Sasanka, nemáš za čo, ja som svoje minulý rok presadila do záhradky tak verím, že zimu prežili a čoskoro sa lístkami zazelenajú.

lenadka
4. mar 2009

no co baby? uz sa nam zacina sezona, papriky, zeler uz vytrcaju z kvetinacov 😀 aj ked tento krat mi strasne pomaly vschadzaju 😝 😕

valka
4. mar 2009

lenadka, tak papriky este nie, ale karfiol vyrasil tak rychlo a tak velke klicne listky ma, ze sa bojim, ci to rozchodi...tak uz som ho dala na chodbu...a zasiala som prvosienky, tak som zvedava, co z nich bude 😵

ma_se
4. mar 2009

...mam nejake skusenosti zo sadenim paprik a paradajok,tak by som vam rada napisala...je to velmi dobre a nemusi sa potom umelo hnojit...

...ked sa vysadia paprika a paradjky vonku a su trosku vacsie,tak okolo stonky poukladajte suchu travu...
tato trava pri polievani a velkom teple udrzuje VLHKO A HLAVNE HNIJE A TAK NETREBA HNOJIT UMELYM HNOJIVOM...

OBCAS TREBA TU TRAVU POPREHADZOVAT,LEBO SA MOZE CHYTIT TRAVA,ALEBO NIECO ZO SEMIEN TRAVI...

MAM TO VYSKUSANE VO SVOJEJ ZAHRADKE A MALA SOM ZDRAVE PARADAJKY, PAPRIKY...A DOST

TUTO TRAVU SOM DAVALA AJ OKOLO STROMCEKOV OVOCNYCH,KAPUSTY A VSADE KDE SA DALO...
VELA STASTIA PRI PESTOVANI...

wanda007
4. mar 2009

duskaf, hej na spodu tych PET flias ma vyvrtane diery, take s priemerom pol cm.

o tej trave poviem staremu, ale on mna moc nepocuva...

valka
4. mar 2009

citali ste alebo videli toto? http://www.ekozahrady.com/mulcovani.htm tento rok idem skusit... 😉

bambusko
4. mar 2009

valka, takto to robim okolo ovocnych stromov a krikov, na vecsej ploche to vyzera dost zanedbane 😝 vzdy ked pokosime, tak nasypeme travu okolo stromov a krikov, listie sice hrabeme, ale mame ho v ohradke z pletiva asi 1x1m a tam to mulcuje samo 😎 potom staci nasypat okolo stromkov alebo zapracovat do zeme, davali sme do travnika. inac som asi taka zahradkarka ako kili - mame len stromy, kriky a travu, lebo mna prplanie sa v zemi nebavi 😒

lenadka
4. mar 2009

ja som tak dala suchu travu pod jahody a potom ani plody neboli take zablatene ked poprsalo, ale skusim aj pod papriku /no napriek tomu ropbim pokusy a sadim take odordy vhodne na pole/ aj ked mne sa jej moc vonku nedari-okrem feferonky asi potrebuje kusok teplejsie podnebie, a sklenik ani foliovnik zatial nemam 😒
no jeden rok sa vydaril bola pekna-mala som marysu a tento rok som skusila AMY...no zatial nevzisla potvora 😕 len chili a zeler

kili
4. mar 2009

mne sa nejak do sadenia nechce, nemáme zeminu a neviem, kedy ju mať budeme a či vôbec 😕 (však viete, odo mňa to nezávisí 😅 ). A to čo tam je teraz je nepoužiteľné, nič by tam nerástlo, len samý kameň. ☹

bambusko
4. mar 2009

kili, na skalku akurat vhodne 🙂

babi30
4. mar 2009

odporúčam tiež mulčovanie - nastielanie trávy ku zelenine, minulý rok som skúšala ku paprike a je to výborná vec: paprika ku ktorej som dala trávu bola krásna aj ked bolo sucho a rodila až do jesene a tá čo bola na hriadke len tak tak bola taká slabá a počas tých dvojtýždenných horúčav aj napriek polievaniu stále povädnutá. Toho roku budem mulčovať všade tak sa teším že nebudem musieť toľko polievať 😉

ma_se
4. mar 2009

VALKA,sak to je podobne,len ja som davala nie len slamu a travu,ale vsetko...napr.ked som plela,dala som burinu vysusit a potom som ju naukladala okolo paradaj.a paprik atd.

a tym padom som vobec nemusela vobec na zahrade palit,a co sa mi zvysilo,dala som do hnoja...
a po takych 2rokoch,je poda kvalitnejsia a lepsia...
a clovek ma aj menej polievania,lebo v lete udrzuje vlhko... 🙂

wien
4. mar 2009

😲 😲 😲 super to s tou trávou. dá sa to nastlať všade, nie? trebárs aj k mrkve a petržlenu?!? len asi keď už bude väčšia. no musím vyskúšať. snáď to do jari nezabudnem 😅

valka
4. mar 2009

dievcata, to neslo iba o slamu, ale hlavne ten napad s kartonami...to ste si nevsimli? 😨

kili
4. mar 2009

bambu, no ale blbá záhrada samá skalka 😝 , kde by sme chodili? a ležali? a hrali sa? a pestovali?

kili
4. mar 2009

kartóny som si všimla, ale nie je to tak estetické ako tráva.
a tá tráva vyzerá aj pekne 😵
určite spravím

kili
4. mar 2009

si to o mulčovaní čítam a dosť vtipný bod 😀
potřeba úplně změnit myšlení: místo odvážení organického odpadu ze zahrady ho začít přivážet. Toto se u někoho projevilo jako nejtěžší věc na celém mulčování!

kili
4. mar 2009

aha, už dočítavam, tak kartóny sa dávajú na spodok a tráva na to.

babi30
4. mar 2009

toto sú moje mini kartónové záhony s fazuľou: http://www.modrastrecha.sk/album/view.php?vImag... Sadila som priamo na trávu, potom som dala namočený kartón, na to suchú trávu, potom som trávu odhrnula do kartónu som urobila dieru lopatkou, tam som nasypala cca dve hrste hliny, zasadila fazuľku, a ked vzišla tak som prihnula trávu ku rastlinkám naspäť.

kili
4. mar 2009

tak už som dočítala, fakt poučné 🙂
a ešte jeden citát sem prekopírujem, čo som sa rehotala 😀
Koberce, textilie a rohože - jedině ty 100% z přírodních materiálů (vlna, bavlna, konopí, juta, len, kukuřičná a kokosová vlákna) . Koberce z nepřírodních materiálů nepoužívejte ani dočasně, vyluhují se z nich do půdy hrozné věci. Osobně bych je již nepoužíval ani do domácnosti (průběžně se vypařující formaldehydy, změkčovadla, zpomalovače hoření... aneb "rakovina za akční ceny"). Nejlepší na mulčování jsou peršany 🙂
tak kde skončia napokon naše plienky? 😀

kili
4. mar 2009

keď som si to tak čítala, tak mi príde, že by sa možno nemusela priviezť ani hlina (čo by stálo asi 30tis. 😝 ) a proste by som celú časť najprv zamulčovala a potom do toho sadila.
len neviem čo z časťou, kde chcem nasadiť trávu, tá asi nebude rásť len tak hocikde, že? 😨

kili
4. mar 2009

babi, je to fakt pekné 🙂

duskaf
autor
4. mar 2009

No kočky, tak to sú teda super informácie, ja to tohto roku vyskúšam, určite, ďakujem Vám. 😵

duskaf
autor
4. mar 2009

Kočky, stále rozmýšľam nad tou paprikou, máme na záhradke konštrukciu fóliovníka, ale nejako mám zábrany, počula som, že ten fóliovník, nie je veľmi dobrý, aký máte vy na fóliovník názor?

wien
4. mar 2009

babi, paráda 😲 a úroda bola teda aká? oveľa lepšia ako keď si nemulčovala?a hlavne to bolo čisté, nie?

babi30
4. mar 2009

úroda bola nad moje očakávania a hlavne počas tých horúčav čo boli tie mulčované plodiny netrebalo toľko polievať ako tie bez nástielky, minulého roku roku som to skúšala prvý krát a toho roku už budem mulčovať na všetkých hriadkach, lebo sa mi to osvedčilo - stačí minimum polievať a zlepšuje to pôdu. A tie kartónové záhony majú veľkú výhodu v tom že ich môžem založiť kde chcem a nemusí byť porýľovaná pôda.

valka
4. mar 2009

duskaf, my sme mali papriku vo foliovniku...ale nebol moc kvalitny a pocas roka sa narobili do neho dierky...tento rok pouzijeme este raz a potom uvidime...aspon na papriku nefuka tak moc (mame tu veterno) a trocha brani odparovaniu vody...