Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

rohacka
21. apr 2009

Ahojte zahradkarky - idem sa k vam poradit. Svokrovci maju zahradku a napadlo mi, ze si vypytame malu plochu, kde by sme si mohli s detmi nieco posadit, budeme chodit priebezne pozriet, pozberat burinku, okopat a tak, nech sa pomalicky ucia, ze zeleninka nerastie v zelovoci 😉 . Len mi prosim poradte, co je take nenarocne a uzitocne na taketo sadenie a starostlivost. Zatial som kupila cibulky sadzacky a redkovku, rozmyslam, ze tekvica mozno bude nenarocna a aj vela osohu snad z nej bude. Co mi poradite?

marcela79
21. apr 2009

Rohacka, pre deti je i hrášok super, a nieje náročný 😉

valka
21. apr 2009

rohacka, ja by som dala aj mrkvicku alebo spenat...redkovku casto napadaju chrobaciky 😉

veronika13
21. apr 2009

ten ríbezľový čaj je aj na niečo dobrý?

janetka
22. apr 2009

caute, chcem sa vas spytat, idem si urobit v zahrade skalku, resp. kopcek s farebnymi kvietkami a chcem si ho pekne doladit kamienkami a podobne, priestor mam tak 2x2 m, viete mi poradit, resp. poposielat link na vase skalky? na inspiraciu?

anna181
22. apr 2009

Ahojte, ja by som sa rada poradila.
Mame yuku, ale nejaky skodcovia ju napadli, kupila som na to postrek, ale vysychaju mi listy... Viem jej nejako pomoct? Kde je lepsie ju polievat dole do misky ci na hlinu?
Dakujeeeeeeem.

duskaf
autor
22. apr 2009

Rohacka- hrášok je super, moji chlapci ho vždy celý zjedia. Tekvica je zaujímavá, aj ozdobné tekvičky. My toho roku skúsime aj melón.
Ja sa chcem opýtať, či po odkvitnutí tulipánové cibuľky nechávate v zemi, alebo ich vyberáte a uskladňujete?

sirinka
22. apr 2009

duskaf ja tulipany aj narcisi nechavam v zemi...

a teda nevie nikto ako pestovat ladovy salat?

duskaf
autor
22. apr 2009

Sirinka- ďakujem 🙂
Veronika- dnes som trošku hľadala o čiernej ríbezli.
Čas zberu: list v čase, ke´d už rastlina odkvitla, ale nemá ešte plody, no zberá sa aj list po zbere plodov- v júli a auguste.
Listy obsahujú vit. C
Účinky: močopudný, potopudný, pri zápaloch moč. mechúra, napomáha metabolizmu, pôsobí proti hnačkám, vhodný pri prechladnutí, aj ako kloktadlo, pri reumatizme, a znižuje dokonca aj tlak

veronika13
22. apr 2009

super, by som na ribezlu nepovedala 😀
naše sa akurát chystajú kvitnúť, tak ešte počkám
sirinka, na semiačkách nemáš zakladné info? podľa mňa sa pestuje tak ako aj iný šalát,a le rada sa nechám poučiť

sirinka
22. apr 2009

veronika zakladne je, ale minuly rok zacal zvnutra hnit skor ako vobec boli nejake hlavicky vhodne na konzumaciu a tie co nezhnili isli do kvetu...

loginka
23. apr 2009

citala som v zahradkarovi - pestovanie zemiakov vo vedre alebo vo vreci - vyskusam to 🙂

anna181
23. apr 2009

Babulky neviete mi pomoct ohladne tej yuky??? Dakujem.

veronika13
23. apr 2009

anna, yuka ani neviem čo je, skús hodiť do googlu
logi, napíš viac o tých zemiakoch, ešte nemám nového záhradkára 🙂

loginka
23. apr 2009

uz su krumple v crepniku 🙂

veronika13
23. apr 2009

to len normálne zasadíš do črepníika?
ale to potom veľa nevypestuješ, keby som mala dávať každý do kvetináča, tak ich mám po celej záhrade 😀

loginka
23. apr 2009

uvidime, vraj budeme prekvapeni, kolko sa da vypestovat 🙂
crepnik aspon 30 x 30 cm
na spodok 15 cm kvalitnej zeme, 3 hluzy, na to 10 cm zeme, tak to som sama zvedava 🙂

veronika13
23. apr 2009

tak do 2-3 skúsim aj ja, si ma nahovorila 😀 inak zemiaky už mám klasicky v zemi, ale však za pokus to stojí 😵 a mali by dozrieť skôr?

angelik
23. apr 2009

loginka, aj mna na to prehovara syn, tak sa mozno necham ukecat a budeme mat zemiaky 😀

aj v telke som to videla (Jamie Oliver), a vraj je dobre, ked pusti vyhonky opat zasypat zeminou a pusti dalsie atd...
a z tych vyhonkov v zemi bude viac korenovych odnozi=viac zemiakov

asi pojdem dnes-zajtra kupit hlinu 🙂

sirinka
23. apr 2009

baby a to tych zemiakov bude kolko? to sa oplati?

loginka
23. apr 2009

to neviem, hadam na jeden obed 🙂

duskaf
autor
23. apr 2009

Kočky, práve včera som čítala o tých zemiakoch, ale ja to idem skúsiť do suda takého umelohmotného, ale tak ako angelík som to pochopila, že vždy sa musia výhonky zasypať a nechať len pár horných lístkov a tie keď podrastú zas Zasypať a zas nechať pár lístkov von a zas zasypať, inak by tých zemiačkov fakt veľa nebolo. Má to byť teda takto v niekoľkých vrstvách. Ja to určite skúsim, zaujalo ma to.

sirinka
23. apr 2009

tak na tie zemiaky od duskaf som uprimne zvedava...kedy sa chystas vykopavat urodu? 🙂

veronika13
23. apr 2009

zajtra bežím kúpiť záhradkára, aby som sa dočítala viac, teraz ma to s tým zasypavaním zaujalo ešte viac 😵

veronika13
23. apr 2009

mám doma katalog Rastlinky.sk jar/leto 2009
majú tam ponuku na jahody, kolekcia pre postupný zber 30ks, celkom ma to navnadilo, len neviem že keby mi ich poslali teraz niekedy, prípadne v maji, či ich môžem teraz sadiť, alebo mi ich pošlu až na jeseň?asi by bolo najlepšie opýtať sa priamo ich, ale len som chcela, že či vy nemáte so sadením teraz skúsenosti, či by mi tento rok zarodili, keby som ich sadila v maji.

veronika13
23. apr 2009

som chcela zajtra siať zeleninku, no hlásia dosť chladné noci, aj prízemné mrazíky, tak to asi ešte odložím, či myslíte, že nevadí?

sirinka
24. apr 2009

veronika asi zalezi co chces siat...mne uz zacal klicit hrasok aj cukina...a niektore druhy paradajok maju uz nasadene kvety, to nechapem...

sirinka
24. apr 2009

no baby...asi 5 rokov som robila vsetko mozne aj nemozne aby mi vianocna hviezda pustila cervene listky na vianoce...a tohto roku som ju nechala tak, ani som ju neodstrihla, stoji na okne v zachode kde je veeela slnka a ona mi krasne pusta cervenu farbu do novych listkov... 😠 to aby som si rychlo spravila vianoce... 😝

duskaf
autor
24. apr 2009

Sirinka 😀
Ja to potom, keď sa dozviem, že je čas vykopávať zemiaky vysypem z toho suda, spočítam zemiaky a napíšem koľko ich bolo. Len aby tam zostali aspoň tie pôvodné 😀 😀 😀 😀 😀

Ešte je dôležité, mať naspodku aj tých obrovských nádob, sudov, dierky, aby voda odtekala.

duskaf
autor
25. apr 2009

Kočky, ja som dnes do umelohmotného suda nasadila tie zemiaky- ale smiali sa mi naši aj ujo sused, že či im potom budem predávať, ale ja verím, že sa to podarí a niečo vyrastie 😀