Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

bubulik
17. apr 2008

Nazdar kocule 😵 😵 😵
Lenadka ja som skoncila SPU v 97 mom. 😀 😀 😀 Ja mam vsetku zeleninu vonku. My nemame ani sklennik, ani foliovnik. 😉
Duskaf,postrek paradajok sa robi proti hubovym chorobam. Je ich viac, ale najhorsie su fytoftora rajciakov, cern rajciakov, cierna hniloba. To vobec nema suvislost s mnozstvom plodov na rastline. Ide o to, ze ked to nepostriekas, tak vlastne Ti cela rastlina uschne. Inak najlepsie su tri postreky v bloku za sebou. Ja striekam asi 2 tyzdne po vysadeni priesad a potom kazdych 14 dni znova, ale vzdy s inym pripravkom. Ked to bude aktualne tak Vas urcite na to upozornim. 😉 😉
V Nitre je vystava Gardenia 2008, tak sa tam zajtra idem pozriet. Dam Vam vediet co je nove vo svete 😀 😀 😀

lenadka
18. apr 2008

bubulik u vas je uz tak teplooooo??? 😲 u nas je chladno 😝 vonku by mi ta zelenika teraz neprezila. A pocitam ze jahody tam uz kvitnu, tu zacinaju rasit puky - pri skorsej odrode, tie ostatne este zenu len listy 😝
a zakvitla nam marhula a slivka ma puky 😉

duskaf
autor
18. apr 2008

Ďakujem bubulik.
Naše stáleplodiace jahôdky kvitnú.

lenadka
18. apr 2008

duskaf, odkial si? Ja mam 3 korene tychto jahod a este sa veru kvitnut nechystaju 😅

duskaf
autor
18. apr 2008

lenadka z Košíc, ale kvitnú len te stáleplodiace, tie som tam len nedávno presadila z balkóna, tie, čo boli v záhradke, normálne jednoplodiace ešte nekvitnú.

michajla
18. apr 2008

pekny den prajem vsetkym, som tu prvy krat nahodou som natrafila na tuto stranku a je tu fajne 🙂 aj ja zacinam so zahradkarením, chcela by som skalku. Možem rastlinky už zasadit vonku?mam asi 14 druhov ale len v malych crepnickoch so zahradkarstva, dakujem

rusovcanka
18. apr 2008

michajla,myslím,že ich môžeš dať už von,skalničky sú väčšinou dosť odolné.Len by asi bolo lepšie sadiť ich,keď bude trochu pod mrakom,nech ich hneď nespáli slnko a nech sa ľahšie ujmú 😉 Všeobecne asi všetky rastlinky je lepšie sadiť do záhrady,keď je zamračené počasie...nemajú taký šok z presadenia,ako keby na ne pálilo slnko 😀

labutienka
18. apr 2008

ahojte, aj ja som tu náhodou 😉
michajla, skalku už kľudne môžeš založiť, skalničky sú odolné ako píše rusovcanka, my máme už 3-ročnú skalku a všetko teraz nádherne kvitne, rozmiestni si to tak, aby ti kvietky kvitli rôzne, nedávaj na kopu, ktoré kvitnú v 1 mesiac, aby si ju mala pestrofarebnú stále, mne sa to podarilo náhodou, nevedela som o rastlinkách nič, keď som ich vysádzala, ale skalku máme krásnu celý rok 🙂

lenadka
18. apr 2008

rusovcanka aj ty mas 3 rocnu babulu, co nedas fotky? 😉

rusovcanka
18. apr 2008

Lebo som sklerotik a vždy zabudnem doma všetko,čo si prichystám 😀 Už som si x krát vravela,že ich musím stiahnuť na kľúč a doniesť do práce...no a skutek utek 😝

lenadka
18. apr 2008

no keby nemam ten moj mobil s biednym fotakom tiez mam malo fotiek, ale takto mam vzdy aktualne aj ked menej kvalitne a kabel je furt v PC a je to rychle 😉 tie co fotim fotakom-automatika zrkadlovka su sice pekne, ale kym vyfotim film, dam spravit fotky, potom skenovat-to musim kolegu otravovat tak to trva 😝
tak ze uz tiez pracujes? Okdedy? Ja od 15-tich mesiacov malej a sranda je ze odkedy pracujem je viac casu na zahradku ako ked om bola doma 😉

rusovcanka
18. apr 2008

Ja som bola doma s malou celé tri roky 😀 Začala som pracovať 1.2 a malá doma bačuje s babkou 😀
Keď je človek doma,tak stíha menej vecí-aj ja som si to všimla 😝 Prídem s práce,rozbehnutá a porobím toľko vecí,koľko by som na materskej neurobila,lebo som si povedala,že mám dosť času 😉 A bude to asi aj tým,že malá mi ochotne "pomáha" a už nevyžaduje toľko mojej pozornosti 🙂

lenadka
18. apr 2008

aj moja bacovala s babkou a teraz od aprila chodi do skolky, pred tym mala babka vzdy navyvarane a teraz ked je mala v skolke ledva oprazi spekacky 😀 a to ma viac casu, ale tiez ma zahradku tak bude to aj tym ze tam teraz furt vrta 😀

rusovcanka
18. apr 2008

To svokra malú pooblieka a vŕtajú sa v hline spolu 😀 Malá jej občas presadí šalátik a babka ho potom hľadá-srandy kopec 😎 Zatiaľ sa vo varení striedame,takže to funguje a dieťa má každý deň teplý obed 😉

krajcoanka
18. apr 2008

lenadka 😀 to som sa naozaj pobavila na tej tvojej historke s tým ruksakom 😀

Ja idem do zahradky, musím zryľovať ešte 4 metre z vinohradu a to už bude hotovo!!!
Potom chcem pripraviť ešte pôdu na sadenie-sú tam hrudy.Ale všetko zavisí na Dávidovi, lebo stale jačí. Asi mu idu horné zubky. 😒

lenadka
18. apr 2008

krajcoanka to ta obdivujes ze to s nim zvladas 😉 🙂

rusovcanka, mas vidiet co moja vyvadza ked sadim, strcim aj jej do ruky cibulku popchala ju kade tade aj do piesku tatinovi co bude do malty potrebovat a zacal jej tam rast bodliak a ona stastna ze to ta cibulka taaaak ho hladkala 😀
a na koliky co som pchala a robila ohradku proti mackam chodila a lepila izolepu a potom isla pytat od ocina ceruzku, ja ze na co je jasi bude??? a ona akoze pisala na tie izolepy zakaz vstupu mackam 😀 😀 😀

rusovcanka
18. apr 2008

Vidím,že aj ty máš tvorivú dcérku 😀 Idem už domov,pekný víkend vám všetkým prajem.

lenadka
18. apr 2008

ahoj aj ja letim, pekny vikend 😉

duskaf
autor
18. apr 2008

Ahoj michajla, vitaj medzi nami a hneď Ťa už aj otravujem so skalkou, prosím Ťa aké rastlinky si si do nej kúpila, ja som začala so skalkou, zasadila som tam zatiaľ aloe a dva mikrostromčúriky a skalné ruže.

krajcoanka
18. apr 2008

no babulky, ja mam zajtr opatrovatelku-segru, tak už idem konečne sadiť, no dufam že mi to nepokazí dažd! 😖 😅

renika
18. apr 2008

baby, objednávali ste už niektoré z www.rastlinky.sk? 😕 Ako ste boli spokojné?

krajcoanka
18. apr 2008

reni, ja len starkla.Vysolila som 800 sk a z toho boli 2 skapaciny , ktoré mi uhynuli 😠 ☹

renika
18. apr 2008

a čo si objednala? Porazilo by ma! To prišli vyschnuté alebo prečo bolo skapaciny?

krajcoanka
18. apr 2008

nie doniesol mi to priamo zo starkla, mali taky jeden listok a po zasadení skapali.to bolo posledný x čo som brala od starkla(to hovorim vždy 😖 ).Nehovorim že su zlý,len nemôžeš si vybrať!A na časopise su tie kvety uplne v inom stave! 😖

krajcoanka
19. apr 2008

tak konečne mam polovicu zahrady urobenu.Posadené zemiaky,tekvicu,kôpor,hl.šalát(musim tam dať nieaky sačik, aby mi ho vrabci nezožrali),fazulku,baklažan(len semäná-neviem či z toho niečo bude 😒 ),špenát a tekvicu 🙂 Možno by som spravila aj viacej(mam tu segru na pomoci) ale začalo nam pršať 😖

bubulik
19. apr 2008

Krajcoanka, neviem ,ale na tekvicu nie je este skoro???? Ja fazulu, tekvicu sadim az v maji, lebo oni na klicenie potrebuju az teplotu pody okolo 10 - 12 stupnov. 😉
Inak ja som bola vcera na gardenii. Boze esteze nemam rodinny dom, lebo by som tam nechala majland. Bol tam dobry vyber a za vyborne ceny. Takto som si kupila len surfinie, levandulu a to som stihla zasadit este pred dazdom.Teraz menime nabytok v izbach, tak makam. Sem som len nakukla.

duskaf
autor
19. apr 2008

bubulik ja som si fazuľku, tekvicu nechala na máj, tiež som to už skoro zasadila, ale prečítala som si na sáčkoch od semienok.
Pravda je ale taká, že s takými drobčiatkami aké máme, krajcoanka využila situáciu a od radosti sadila, veď ktovie kedy bude zas taká príležitosť, však krajcoanka?

labutienka
19. apr 2008

ahojte,
neviete mi poradiť nejakú jednoduchú konštrukciu, na ktorej by sa mi ťahal hrach? ďakujem za všetky nápady 🙂

krajcoanka
19. apr 2008

duskaf, presne tak, už dlhý čas odsúvam zahradu a segra mi hovorila, že nemrzne a zatra ma byť 22 stup. 🙂
u Nás tiež lialo, takže sme všetko nestihli. ale aspoň sme stihli rozhrabať zeminu 🙂
A fazulka zatial aspoň dobre nasiakne, aby ked dojdu teploty, mohla dobre rásť 🙂 .Myslím že príde hned leto a jar už nebude ☹ 🙂 .
a bude to skor ako v maji 😉

Labutienka, ja som dala hrach nahusto vedla seba a on sa potom navzájom podopiera 🙂

duskaf
autor
19. apr 2008

labutienka, moja svokra má naťahané také špagáty a na tie sa je to ťahá.