Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

eva7780
20. apr 2008

kocky chcem sa vas spytat neviete niektora ako sa vola:je to okrasny strom a ma take velikanske ruzove kvety a je riadne obrasteny kvetmi,chcem si ho kupit a zabudla som ako sa vola 😵 skusala som hladat aj na internete ale nedari sa mi ☹

vivien742
20. apr 2008

eva7780 myslíš zrejme magnóliu, ona má kvety skôr ako listy apráve teraz krásne kvitne

bubulik
20. apr 2008

Ahojte kocky, labutienka na hrach dostat specialne siete a ani nie su nejak drahe. Ale pokial mas dost miesta tak daj sirsie medziriadky a on sa bude povalovat tam 😀 😀 😀
Evi ja si tiez myslim, ze je to magnolia. Ona je presne tym typicka ako hovori Vivien, ze ma najskor kvety a potom listy. Len pozor na to, lebo su na trhu uz aj krickove formy a tiez aj inych farieb. Napr biela, fialova.A tiez je nachylny na jarne mraziky, tak pozor na stanoviste. Nie prievan a severna strana 😉 😉 😵

kangaroo
20. apr 2008

ahoj všetci, tak chodím do záhradky na obhliadku, sledujem krtka ako ryje, tam kde nemá,ako si holuby pochutnávajú na hrachu a zistila som ze mi pravdepodobne odišiel figovník, nechápem prečo....
máte niekto celoročne vonku figovník a rastie vám?
ja som tento rok tiez dala skôr aj fazulu a skusila som aj kukuricu, bo minulý rok mi fazula ani nedozrela, a rozmýšlam že aj tekvičky tam fuknem

rusovcanka
21. apr 2008

renika,ja som z tej stránky objednávala už 2x a som s nimi spokojná viac ako so starklom...tento rok som niečo objednala aj odtiaľ aj odtiaľ a kvalita sa nedá porovnať 😀 Akurát,že starkla mi doviezli až domov,to je jediná výhoda...

lenadka
21. apr 2008

kangaroo, tak sme sa tu nasli 😀 😀 😀
aj moja mamina ma figovnik vonku le je typycky tym, ze rasi stráááásne neskoro-tak mu daj cas a bud len uplne zospodu alebo priamo zo zeme a kazdy rok to aj tak narastie vyssie a vyssie 😉

ja tiez uhorky az na Mareka sejem /je take porekadlo "uhorka na Marka - do jarka", a fazulku, tekvicu-resp. ja skor patizon a kukuricu neskor. Ked som to dala zavcasu ani to nevzislo, resp. kukurica zasiata skor vzisla horsie ako ta zasiata neskor. Vlani som si kukuricu 10 rastliniek predsadila v kvetinaci, staci 2 tyzdne pred planovanym sadenim a ta bola super o cca 2 tyzden skor uroda ako tie ostatne a ohromne sulky, ale to asi aj preto ze som ju obchadzala, polievala, priam som ju rozmaznavala 😀

kangaroo
21. apr 2008

lenadka 😀 😝 si ma predbehla 😉 no tak na ten figovník som zvedavá, lebo zvojka vyzerá dost neduzivo a ked som ho odšmykla pod kôrou bolo asi pol milimetra az milimeter zelená a inak vnútro vatové a biele, tak neviem či zije? ☹ budem čakať....
inak dobrý nápad s tou kukuricou asi sa ideme s malých trošku pohrať, s kukuričkami 😎

duskaf
autor
21. apr 2008

Ahojte kamarátky zlaté.
kangaroo ja mám doma niekoľko figovníkov, väčšinou mám menšie stromčeky, ale jeden, veľký, počas minulého leta som ho mala na balkóne, narástli mu malé figy, ale odpadli, keď sa ochladilo, zhodil všetky listy, dala som ho ku výťahu pred dvere na schody- teda na vonkajšiu chodbu, ku koncu zimy krásne zazelenal a predstav si teraz má 3 figy, ale rastú doslova pred očami, chcem ho preniesť na záhradku, keď už bude teplo, ja milujem tú figovníkovú vôňu.
Jeden záhradkár mi hovoril, že jeho kamarátovi chodia figy obhrýzať myši.
V Košiciach je jeden obrovský figovník v záhrade celoročne, nezmrzol zatiaľ.
Ak Ti nezmrzol, tak ešte určite vyraší, môj bol úplne holý. Ale ja ak svoj dám na záhradku, tak ho na jeseň zoberiem zas domov, lebo ten stromček je moja najväčšia srdcovka.

krajcoanka
21. apr 2008

ja som dnes posadila mrkvu a cibulu. 🙂 😉 a konečne som dorýľovala ten vinohrad 😉 David mi dnes na zahradke spal 3 hodiny.chodila som pozerať či ešte dýcha 😅

duskaf
autor
21. apr 2008

ahoj krajcoanka, zlatý drobček, že nechal mamku relaxovať v záhradke, posielame mu pusinku.

krajcoanka
21. apr 2008

duskaf, diki,odovzdame. 🙂 😉 starší polieval semienka -celý bol mokrý 😖

rusovcanka
22. apr 2008

Krajcoanka, aj moja malá rada polieva-najviac ju baví polievať burinu a potom sa teší,že tááááka kvetinka jej narástla 😀 a zablatí sa vždy poriadne,ale keď ju vidím aká je spokojná a teší sa,že mi môže pomáhať...veď to poznáš 😉

lenadka
22. apr 2008

poslusne hlasim hrasik mi vykuka zo zeme aj cvikla-ta na miestach kde bola zakryta ciernou foliou 😀 ako ochrana proti macacim sragorom 😅 tak som ju musela dat dolua uvidim co macky hnusoby ci na to hned nepridu 😕

krajcoanka, ty si zahradkarka ako vysita, mna by rylovat vinohrad nikto nepresvedcil, to by som nechala na chlapa, u nas aj zemiaky su jeho domena, vlani ich sam okopal aj ohrnul, no ja som asi 2 riadky inak on 😉

krajcoanka
22. apr 2008

lenadka, ja mam iba 10 štepov viniču a robila som to po troške. mangel chodí domov kolo 18 a to dojde fakt zničený, lebo on opravuje kamiony.v sobotu mu pridu kamarati s pokazenými autami 😠 tak mi nič iné neostáva.
ale inak mi pôdu na jar zrotovatoroval, takže sa nesťažujem.To by bolo horšie, keby som musela všetko ryľovať 😖 .
Dnes planujeme opäť ísť von, ale až sa otplí-ak sa oteplí! 😝
Ešte musím nasiať neskorú mrkvu,kukuricu,por a rajčiny s paprikou(to kupim planty a to si nechávam na koniec,ked bude teplejšie) 😉 🙂

lenadka
22. apr 2008

mne zeler, rajciny a paprika rastu na okne v kancelarii 😀 ...volaju ma tu "micurin" 😅

zuz11
22. apr 2008

fotky vasich zahradiek nepatria do albumov, jedine ze pri nich cvaknete aj vase ratolesti 😉 😀

lenadka
22. apr 2008

akych zahradiek??? 😀 😀 😀

zuz11
22. apr 2008

ani kochliky s plantami tam nepatria 😉 🙂 ja pisem tak vseobecne.... a do buducna 😉

lenadka
22. apr 2008

ok 😉

krajcoanka
22. apr 2008

no dnes sme posadili do kochlikov iba rajčinky-trochu neskoro, ale neva 😉

duskaf
autor
22. apr 2008

Ahojte, moja záhradka ma ako najsilnejší magnet priťahuje, Bože, každý deň je iná, krásnejšia, dnes som si presadila nádherný mandľovník, ja som takú krásnu ružovú farbu ešte navidela, tak kvitne.

mucilienka
22. apr 2008

babulky zahradkarky, chcem sa opytat, co pouzivate ako osvedceny recept na SLIMAKY? my ich uz mame neurekom v sklenniku a kedze chcem davat zeleninku malej, nemm chut ich likvidovat chemicky... poradte..

krajcoanka
22. apr 2008

muci, kuk sem. moja kamoška to robila tymto spôsobom(treba to robiť ráno, vtedy je ich tam najviac, postupne sa schovávajú pred slnkom)

Urobte si sami pascu na slimáky v záhrade. Zahrabte pohár z jogurtu po vrchnú hranu do zeme. Naplňte pohár do dvoch tretín pivom. Pivom - nie viac, inak tam slimák nespádne. Chráňte ho pred dažďom, aby sa pivo nezriedilo. Pivo priláka slimáky, ktoré spadnú do pohára a môžete ich postupne zberať.

krajcoanka
22. apr 2008

Ja som mala v zahrade pri sebe rozmarín,šalviu a mätu (mala som taký kusok pôdy kde som mala iba bylinky)a nemala som žiadneho slimaka a suseda sa ma pýtala že ako je to možné že ona ich ma za kýbel 😖 .
Až potom som zistila že nemaju rady rozmarín, mätu a šalviu 🙂
kukni aj sem
http://www.porada.sk/t9422-slimaky-v-zahrade.ht...
🙂 😉

lenadka
23. apr 2008

cafte baby, vcera som sem hodila fotky priesad ale take bleskove zmazanie albumu som este nezazila 😀 😀 😀 jak ma ta zuz hned odhalila, sa nezda - moze byt super spionka 😀 😀 😀
asi musim par riadkov cvikle vysiat nanovo, lebo pod tou foliou moooooc vybehla a je velmi tenka 😝

krajcoanka
23. apr 2008

lenadka, však ona zhrubne. Foliu stiahni a nechaj ju normaln e rásť. 😉 🙂

duskaf
autor
23. apr 2008

krajcoanka, sa tu smejem nad všetkými trikmi na slimákov, musím aj ja nejaký skúsiť. My teraz hľadáme nejakú peknú pevnú hojdačku a pieskovisko zatváracie.

veronika13
23. apr 2008

ahojte, konečne som sa k vám odvážila prihlásiť, ja sa za nejakú veľkú zahradkárku nepovažuje, ale baví ma to, zatiaľ nemám svoju záhradku, ale svokrinu a dosť mi vadí , keď sa mi do toho starajú, ale nejako prežijem a snáď o rok už budem mať vlastnú záhradku. Tu u nás na severe sa ešte skooro nič nesadilo, nesialo, tak mi to mame posunuté, v priebehu týždna sa na to chystám, no nejdem sadiť veľa, lebo malý mi moc nedovolí, chcela by som mrkvu, petržlen, cibuľu, kukuricu, reďkovku. A tiež chcem zveľadiť kvetinovú záhradku, len tam mi na ňu útočia sliepky, tak neviem či to bude mať aj výsledný efekt 😅

krajcoanka
23. apr 2008

duska, my už máme oboje 😀 🙂 😉

veronika, no aspoň uľahodíš sliepkam 😉 😀

veronika13
23. apr 2008

jedine, prvosienku mi už ozobali, a dnes sa pustili aj do sirôtky 😢