Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

alami
31. mar 2008

krásny deň, bola som sa už trošku odreagovať prípravou pareniska 🙂 super, len nech je takto 🙂

rusovcanka
31. mar 2008

Majka35 cherry paradajky by ti nemali robiť problémy-len potrebujú slniečko a veľa vody.Slnko ich pekne vyfarbí,ale aj rýchlo vysuší zeminu,tak ich nedávaj do pidi kvetináčov,radšej do trošku väčších.Priesady je asi lepšie kúpiť-keď chceš pestovať len pár kusov,neoplatí sa ti sadiť doma semienka a zapratať si nimi všetky parapety 😀

majka35
31. mar 2008

rusovcanka ... ďakujem 😉

rusovcanka
31. mar 2008

Rado sa stalo,ak budem vedieť,rada poradím 😉

krajcoanka
31. mar 2008

Alami, my sme sadili stromčeky na jar a v poho! V minulý rok sme už mali aj úrodu. Záleží od koho kupuješ a ako ich dotyč. osoba skladuje. Mali by byť vo vode, v pivnici.Ja kupujem stromčeky od súkr. osoby a zatiaľ sa mi všetky uchytili.
Aj v min. týž. sme sadili 2 broskyne a hrušku. 🙂

Čo sa týka znášanlivosti rastlín, v: Urob si sam december2005 nájdeš popísané čo s čím sadiť a čo s čím nesadiť.

Zel. hrášok sadím do ridku vedla seba. On sa potom drží pohromade. 🙂

bubulik
31. mar 2008

Takze baby cauko, dlhsie som tu nebola, blbol mi net
Duskaf,starat sa o stromy je velmi siroky pojem. Teda asi myslis ovocne a nie okrasne, predpokladam. Najprv je dolezite vybrat vhodne odrody a tiez aky strom chces, ci zakrpok, alebo polovysoky, ci vysoky. To vsetko zavisi od podpnika na akom su nastepene odrody. Vysadis, polievas, striekas a ked chces, aby poriadne rodili musis aj strihat. Zo zaciatku je to rez vychovny, potom udrziavaci, neskor zmladzovaci. Inak sa strihaju kostkoviny, inak jadroviny. Ak budes chciet vediet konkretne tak rada Ti poradim. Ale najprv by som Ti doporucila kupit knihu o reze ovocnych drevin, co sa tyka postrekov v slusnych zahradkarskych predajniach Ti urcite poradia. Inak najhorsie je zacat, potom to uz ide, 😵 😵 😉

bubulik
31. mar 2008

Tilly, takze co sa kvetin tyka, je este cas, lebo je dost zima. Mozes sadit vsetko zo semienka, alebo si kupis uz zakorene sadenice v kvetinaci 😉 Staci tak za 14 dni mozno 1 mesiac, podla pocasia. 😉

bubulik
31. mar 2008

Tilly, este k tym malinam a cerniciam. Najlepsie je kupit kontajnerovane, tie mozes sadit od marca do oktobra. Ale cernice potrebuju oporu, najlepsie taku ako ma vinic. 😉

bubulik
31. mar 2008

Alami, takze velmi dolezite je, ci mas parenisko teple, alebo studene. A podla toho sa potom rozhodneme. A este Ty to tam chces len predpestovat, alebo aj pestovat???? Odpis, 😉

bubulik
31. mar 2008

Duskaf, tie jahody mozes presadit uz teraz, a nepochopila som otazke, Ty ich chces pestovat v parenisku???? Lebo oni bubu v poho aj vonku.

bubulik
31. mar 2008

Co sa cibulovin tyka, tak sa sadia tak, ze tie co kvitnu na jar sa sadia na jesen a tie co kvitnu na jesen sa sadia na jar. Ak sa stane, ze sa to nestihne tak je to ako hovori Krajcoanka, ze Ti budu kvitnut az o rok 😉

krajcoanka
31. mar 2008

čaute devy, tak to bolo dnes krásne počasíčko čo? Boli sme na prechádzke a ešte sme zo starším stihli presadiť jahody.Už to bolo nevyhnutné- bolo to tam ako v džungli! 😀

bubulik
31. mar 2008

Krajcoanka, co sa tyka tych ovocnych stromcekov, teda skladovania 😵 😵 tak by mali byt vo vode len kratkodobo, tzn,ze max. 2 dni pred sadenim, inak im odhnivaju vlasocnicove korienky, ktore su velmi dolezite. Mali by sa pri predaji skladovat vo vlhkych pilinach. to je najlepsie. 😉 😉

bubulik
31. mar 2008

Hadam som nezabudla na ziadnu odpoved. 😀 😀 😀 My sme dnes sadili plot z tuji a zajtra vrhnem na zahradku. Uz sa tesim 😀 😀 😀

krajcoanka
31. mar 2008

Jasné, ja sa tomu skladovaniu moc nerozumiem, len som videla že keď sme pre ne prišli, tak panko ich mal namočené v kýbli a kázal nám tie korienky trošku zostrihať a hneď zasadiť.
Ty si už skúsenejšia v záhradkarčení, však? 🙂

bubulik
31. mar 2008

Je to aj moj obor, aj v nom pracujem 10 rokov a aktivne zahradnicim 3 roky 😀 😀 😀

krajcoanka
31. mar 2008

vidieť podla rád! 😀

bubulik
31. mar 2008

To beriem ako lichotku 😀 😀 😀

karolinkafe
1. apr 2008

Bubulik vidim ze si dobra odbornicka 😉
Ja som zahradnicila najma s rodicmi, teraz uz len tak "rekreativne". Nemam vlastne skutocnu zahradku. Ale sadim si salaty, redkovky, hrasok a tak. A tiez doma zeruchu 😀

abbi
1. apr 2008

babulik... no skvele.. ja som tiez od nitri.. porad kde kupit stromky.. chcem marhulu a ceresnu. nepoznam to tu sme tu kratko. neviem kam ist a kde je dobre zahradkarstvo. kludne napis IP ak chces. 😵

krajcoanka
1. apr 2008

abbi, vy tam v Nitre mate predsa prof. Ivana Hričovského. Je to najlepší odborník na strmčeky. Tak pogoogluj trocha. Neviem či maju predajnu, kde predavajú stromčeky. 😉

bubulik
1. apr 2008

Krajcoanka, prof. Hricovsky je len vedecky pracovnik. On uci na SPU, ucil aj mna zahradnictvo. On komercne nefunguje 😉 😉

krajcoanka
1. apr 2008

bubulik, myslíš že tam nemajú niekde predajnu? Však ked sa tam učia sadiť, očkovať,strihať.... tak to musia niekam predávať, nie? Ja teda neviem! Iba som o nom počula a videla ho na zobore. Ale je to trieda, to musím povedať!
abbi, ale ja som na googli videla nieaký časopis - záhradkár, kde on píše a má super rady. Tak kuk! 🙂

krajcoanka
1. apr 2008

no čo, dnes nikto nezáhradničil? To u vás nesvietilo slnko?
Ja som preťahovala svaly s rýľom. Ale nebolo toho zas tak vela! Iba 0,5x1,5m. 🙂

bubulík a čo ty? Aj niečo uvádzaš do praxe, ked si skončila tú školu? 🙂

alami
1. apr 2008

krajanocka - práveže dnes záhradničíme a preto nie sme na koníkovi 😀
včera som odpadla od únavy z prechádzok po okolí a rýľovania a dnes som v tom pokračovala.

bubulik - ťažko povedať aké mám parenisko, lebo ho ešte nemám, ale na tom pracujem (záhradu máme prvý rok) dala by som tam len predpestovať. Zem máme preoranú, ale pár rokov ležala zatrávnená, tak je to aj s kusmi trávy zorané - tak to je trochu makačka. Premýšľam, či to pohnojiť niíečim, keĎ sa tu nepestovalo pár rokov, či bude zem naopak "oddýchnutá" a hnojiť netreba. a ak hnojiť, tak čím, aby bola zeleninka vhodná pre môjho drobca? aby bola - bio? (ak budete radiť hnoj, neviem, či ho zoženieme, je aj nioečo iné bio - čo sa dá kúpiť?)

bubulik - teda na to sadenie mám: špenát - ten ako prvý von???, baklažán, zeler, červený melón,paradajky, patizón, karfiól, tekvica, cuketa,uhorky - naklad. aj šalátové a "jahoda mesačná"(fragaria vesca) - to v parenisku a tam aj nechať, či do dlhého truhlíka na muškáty a neskôr vyniesť von?? - ĎAKUJEM

saskarisko
1. apr 2008

Ahojte,
babenky vy ste take zhave do zahradnicenia, a mne sa tak nechce, a pritom treba dat zahradu do poriadku. 😅

v podstate sa len ucim zahradnicit, ale tento rok mam nejaky blok ☹

ale citat Vas urcite budem, lebo su tu zaujimave infosky aj pre laika ako som ja.

krajcoanka
1. apr 2008

alami,u nás zapadá slnko asi skôr. 😀
Nieje na sadenie trocha priskoro? Ja mam na plane až tak v polke apríla. V máji sú zmrzláci a po nich dávam planty von.
Ja som jahody včera presadila. Zeler kupujem v kontajneroch a patizon a tekvicu si predpestujem na okne, alebo mi suseda dá plantu- my si tak vypomáhame. 🙂
Ja myslím že ked je oddýchnutá tak netreba hnojiť. Kamoška to tak tiež robila a všetko mala gygant. 🙂

duskaf
autor
1. apr 2008

Jéééééj som veľmi rada, že ste sa tak pekne rozpísali a všetkým veľmi pekne ďakujem za rady. ja by som už tak sadila, ale posledné dni sme len zháňali záhradku a zháňali a teraz čakáme na peniažky, mali by byť v piatok a ten predávajúci nám včera do telefónu povedal, že nech si švihneme, lebo keď nás niekto predbehne a zloží mu hotovosť na stôl, tak mu to predá, tak som smutná, lebo kľudne sa môže stať, že nám prídu peniažky a on povie , ľutujem a my hľadáme odznova, ale raz nájdeme, verím tomu.

krajcoanka
1. apr 2008

Len sa nikde neponáhľaj a všetko si v klude preber! Aby to nebol nieaký špekulant, lebo taký sa najviac ponáhlajú!
Mám skúsenosť! 😢

duskaf
autor
1. apr 2008

Veď práve toto. Presne to mi berie pokojný spánok.