Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

teodorka
18. mar 2009

looginka tak sme dobreeeee budeme si posielat fotky nasej dzungle 😀

krajcoanka
19. mar 2009

čaute! Aj ja som nasadila papriky do kelimkov.čo sa týka trávy, robievam to aj ja pri malinách, jahodách....a má to niečo do seba, takže odporúčam
Ja za foliovniky moc niesom.počula som že je to nezdravé

loginka
19. mar 2009

😀 teodorka
ale clovek sa neustale uci

ma_se
19. mar 2009

LOGINKA,
...presne tak aj ja tak hovorim,ze stale je,co sa clovek moze ucit...
i ked ja niektore osvedcene metody nerada menim,ale rada skusam aj nove veci,a ked sa mi zdaju byt lepsie tak prejdem na novu vec...
...je vela veci,o ktorych clovek nema ani potuchy...
/ja osobne mam aj vela veci z vlastnej hlavi,ale casom to najdem aj v casopisoch atd.takze nas takych ludi je vela...,co maju fantaziu,a to nie len v zahradkarstve ,ale aj inych veciach,pletenie,sitie,zariadovanie atd.ja hovorim,ze to mam dar od BOHA,lebo este v dobe ked tu sme mali malo co,tak ja som si vedela porobit a urobit take veci,ze mi nic nechybalo,teraz je to naopak,je vela veci,len staci ked ma clovek peniaze.../
STACI ZAJST LEN DO TAKEHO BAUMAXU,MERKURY ATD.A JE TAM NA CO SA POZERAT,KRASNE VECI...len treba mat zasa vela penazi na to...

mimusa4
19. mar 2009

ahojte, som tu nová.. kúpila som si cibuľky galdiol, len neviem či ich mám najprv zasadiť do kvetináča, než vybehnú výhonky, alebo to sadiť rovno na záhrade...som v tom veľký laik, ale chcela by som si na záhrade niektoré miesta skrášliť, mm nech sa stará potom o zeleninku a stromky 😀

loginka
19. mar 2009

ahoj mimusa,
ja som tiez laik, takze ber odo mna radu s rezerviou
ja by som ich sadila rovno do zahrady, kludne aj teraz 🙂 alebo ked bude trosicku teplejsie

mimusa4
19. mar 2009

´dakujem loginka, možno aj tak urobím, len potom kedy mi vybehnú? v lete by som sa rada kochala niečím pekným, na skalke mám nejaké letničky, ale na jeseň som to tam zanedbala, tak budem mať čo robiť teraz 😠 tak mi treba..

lujzik
19. mar 2009

ahoj mimusa,tie gladioly daj do zeme kludne teraz,a na také miesto,kde je slniečko doobeda.Ja som k nim dávala oporu,inak sa zvyknú prevaľovať.A je dobré ich namoriť proti škodcom a chorobám,aj keď kupované už zvyknú už byť. 🙂

mimusa4
19. mar 2009

lujzik ďakujem pekne, a oporu myslíš, neajkú paličku?

lujzik
19. mar 2009

Zvykla som ich dávať do hriadky ,na konce kolíčky a z jednej aj druhej strany potiahla špagát alebo sieťku. 🙂

mimusa4
19. mar 2009

aha no s tým špagátom to vyzerá fajn, dík dík

krajcoanka
19. mar 2009

baby,tu som niečo našla o gladioloch

Gladioly potrebujú každý rok iné miesto. Vkladajú sa 10 cm hlboko, aby dosiahli určitú pevnosť. Ak dáte asi 6 cm vrstvu rašeliny, ušetríte zálievku a okopávanie. Čas kvitnutia u gladiolov sa predĺži, ak ich sadíte v rozpätí dvoch týždňov.
a tu si môžte prečítať niečo viac o gladiolách:
http://www.gladioly.sk/index.php?stranka=pestov...

loginka
22. mar 2009

baby dnes chcem sadit hrasok 🙂

ma_se
22. mar 2009

LOGINKA,ja ho uz mam nasadeny,ale byvam v panelaku tak uvidim,ci nieco s toho bude...sadila som do pet flasi,najprv som ho dala trochu do vody na 2dni a tak som ho nasadila...

wali
23. mar 2009

ahoj, potrebovala by som poradit - som uplny novacik v sadeni a pestovani, no a teraz som si nasiala nejake bylinky, medzi nimi aj levandulu - na obale bolo napisane - citujem: "osivo nezasypavajte, len zatlacte do substratu a rastlinky potom poprepichujte". je mi to jasne az po tie rastlinky - co mam poprepichovat? 😅 vie mi niekto pomoct, co to znamena??

lenadka
23. mar 2009

wali to malo byt asi pikírovat-tj. rozsadit, urcite nie prepichnúť 😉

wali
23. mar 2009

no uplne vazne je tam doslova napisane "poprepichovat". je to tam aj cesky - a to je to iste: "rostlinky následně přepichujeme" 😕 takze je to nejaka blbost, ze? no tak si to nebudem vsimat a ked mi nieco vzklici, tak to potom rozsadim. ja som vravela, ze som uplny zaciatocnik 😅

valka
23. mar 2009

wali, moja skusenost s levandulou - kup hotovu sadenicu...zo semiacka to vobec nechce rast...potom sa to uz dobre mnozi ponaranim tych vetiev a nasledne ich presadzanim..

ella1
23. mar 2009

ahojte.akurát som sa chcela spýtať na tú levandulu.....no kúpila som semiačka, tak som zvedavá či z toho niečo bude.

baby aj ja mám veľa semiačok a na niektorých je naozaj na písané POPREPICHOVAT.niekde je, že prepichovať raz a niekde, že dva krát.tiež som na to pozerala, že čo to znamená......

roasha
24. mar 2009

ako pise lenadka,zasiat,a ked su uz rastlinky vacsie,tak "porozsadzat"/to je to poprepichovat/ 😉 😀

loginka
24. mar 2009

baby, ja mam levandulu kupenu v baumaxe, uz pred tyzdnom, ale cakam na pekne pocasie, mozem ju rozsadit, porozdelovat z jedneho kvetinaca na viac a zasadit do zahradky?

valka
24. mar 2009

loginka, myslim, ze ano..ja som kupovala male, tak som nerozsadzala,...ale levandula je dost odolna voci chladu, tak by to hadam islo...

angelik
24. mar 2009

mama vypestovala levandulu zo semiacok, mne sa to nepodarilo 😒

a su rozne odrody, nie vsetky rovnako mrazuvzdorne, ale ta najznamejsia vydrzi, ale mlade rastlinky su chulostivejsie

wien
28. mar 2009

ahojte. ja mám levanduľu pred domom - 2 kríčky, už tretí rok. dostala som 2 malé rastlinky od svokry a každý rok sú nádherné 😵 zrejme dobré stanovisko. a krásne voňajú 😉
vy už teda sadíte? aj ja by som mala 😅

ella1
30. mar 2009

ja som vo štrtok zasiala semiačka a vyzerá že z toho niečo bude.už klíčia, dokonca aj levandula, tak snád jej to ostane.neviete aké veľké majú byť asi rastliny, aby som ich mohla dať von?aby im nebolo tesno v kvetináči a náhodou nezačali hynúť alebo prestali rásť.....

wali
30. mar 2009

mne uz tiez levandula zacala klicit, tak snad mi "neumrie" 😅 uvidime a ked sa to nepodari, tak si kupim sadenicky. ale dufam, ze ano, lebo tiez mi pekne vonia a rada by som si ju potom susila a davala do skrin medzi veci. nasiala som si tak aj medovku (ta este nic) a bazalku - prave u nej tipujem, ze sa mi ju nepodari vypestovat zo semiacka.
a manzel strasne chcel cili (chilly) papricky, tak tie som tiez zasiala do kvetinacov, ze ich potom presadim (tiez uz klicia). no mam rovnaku otazku ako ella - kedy to vsetko presadit von, aby mi v kvetinaci neuhynuli?

ella1
30. mar 2009

wali-mám aj bazalku a tá je ešte väčšia ako levandula.
ja som toho nakúpila veľa.aj nejaký stromček, v lete je zelený, na jeseň červený, ten vyklíčil už na tretí deň.
ale pozorujem, že to, čo mám na severozápadnom okne, tak tomu sa moc nechce klíčiť.to čo mám na juhovýchode to už pekne ide von.asi to dám všetko tam.

valka
30. mar 2009

kocky, tak to vam zavidim (v dobrom)...moje levandule ani nevzisli ani nic...
ale zasiala som prvosienky a tym sa zatial dari 🙂

wali
31. mar 2009

asi je fakt rozhodujuce aj kde to clovek ma umiestnene. no tak toto bude prvy skusobny rok, nabuduci uz budem vediet, kde sa tomu bude lepsie darit. este si chcem zasiat majoranku - na tu som zabudla!
ella - ty si tiez taky zaciatocnicky zahradkar? lebo ja desne! takmer nic o tom neviem a to idem este siat aj cibulu (to si pamatam, ze sa seje do riadkov, inak nic).
valka - no len aby z tej levandule nakoniec nieco bolo! lebo vacsinou som mala prave ten problem, ze vyklicit vyklicilo, ale potom bleskovo uvadlo a nic z toho nebolo 😅

ma_se
31. mar 2009

WALI,
ak chces sadit cibulu,tak si ju zmiesaj z trochou piesku,alebo hliny,aby si odrazu vela nevysypala,na jedno miesto,lebo ju budes mat malicku.../jedine,ze ju chces mat malu,na druhy rok ako sadenicku.../
tak sa sadi aj mrkva.../aby si ju nenasadila husto a nemusela vela pretrhavat,tym usetris aj semienka.../