Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

bubulik
14. apr 2008

Krajcoanka, urcite to nie je v tom. Podla mna bola teraz dlho zima, tak sa to vsetko spomalilo. Ale urcite ti vzide.Vzajomna znasanlivost rastlin nema ziadny vplyv na klicivost semien a tym padom ani na vzchadzanie. Tam ide skor o to, ze hrach ako aj vsetky strukoviny maju na korenoch rizobne bakterie, ktore vytvaraju dusik. Ten podporuje rast zelenej hmoty a to teda jahody nepotrebuju. Na plody je potrebny fosfor a draslik. Tak si myslim, ze ta "neznasanlivost" je len v tom 😉 😉

bubulik
14. apr 2008

Lenadka inak vitaj 😵 😵 😵 v nasom klube 😉

bubulik
14. apr 2008

My sme boli cez vikend zase u nasich. Dokoncovali sme plotik a tiez terenne upravy okolo neho.Ja som im zrusila jahodnisko a jahody som nasadila len popri chodniku. Ale ked som to zratala tak ich je vyse 50 rastliniek. 😉 Uz by mali mat v zahrade vsetko co sa teraz da. Tak mam chvilu pokoj. Okrem toho som utratala aj pivnicu a tiez pomahala babke s malou 😉
Dnes sme doma same, ocko je v praci. Dufam, ze zajtra nebude prsat, lebo potrebujem obrobit aj svoje jahody a tiez este zahon s kvietkami. Chcem uz aj nejake vysiat. 😉 😉

eva7780
14. apr 2008

kocky mozem sa k vam pridat?my byvame na dedine takze zahradu mame akurat dnes som okopala cibulu potesilo ma ze hrach je vonku,jahody sa pekne rozrastli tak ma to tesi

krajcoanka
14. apr 2008

ahoj evulik,vitaj 😉 Ja mam cibulky, ale dufam že budem mať ešte čas postrkať to do zemi.

bubulik, dnes som bola obhliadnuť teren a hrach vykuka 1/2 cm zo zeme. 🙂 Bolo moc sucho , tak ku koncu som to polievala a už vschádza 🙂 😉 Ja ešte nemam pripravenu pôdu na kvietky. Nestíham 😠 😢
Dnes sme natiahli plotik okolo zoraneho, aby nam tam nechodil pes a chcela by som ešte zajtra niečo nasadiť.
teraz môžem už smelo sadiť. dúfam že nieje neskoro. 😝

krajcoanka
14. apr 2008

lenadka, ja mam časopis urob si sam a tam je tabulka znášanlivé a neznášanlivé druhy 😉

eva7780
14. apr 2008

krajcoanka dakujem,ja som tiez cibulu davala len nedavno trochu zaprsalo a uz je vonku 😵

krajcoanka
14. apr 2008

ti závidím,ja by som tak chcela robiť v zahrade, ale pri malom sa neda. Starší mi pomáha 🙂 Všetci už maju posadené, iba ja nie ☹

bubulik
14. apr 2008

Evi, vitaj. 😉
Krajcoanka nestresuj. ked bude teplo tak to aj tak vsetko naraz vybehne. 😉 😉 A zberat budeme spolu 😵 😵 😵

krajcoanka
14. apr 2008

no, neviem či ja nebudem tento rok zbierať len burinu 😀 😖 😠

lenadka
15. apr 2008

bubulik, nestudovala si nahodou na SPU v NR??? 😀 😕

Krajcoanka, ja mam tiez tabulku 😀 ale z ineho zdroja (europsky socialny fond-tam pisu o vzajomnych vztahoch-aleopatii medzi susednymi plodinami v zmiesanych kulturach), inak si myslim, ze ono to narastie aj ked susedi s nevhodnou plodinou, skor ide o to ze uroda je nizsia 😉 . Svokra posadila cviklu a hned vedla kukurice a ta kukurica pri tej cvikle prvy rad bola o polku mensia od ostatnej a nezarodila, druhy rad boli vyssie a klasky mensie a treti uz bol v pohode, teraz som kukla do tabulky ze sa tieto dve plodiny neznasaju-ale priam ukazkovo😉
Neboj nieco ti narastie, vlani moj svagor postriekal celu ich zahradu pripravkom proti burinam, cely rok mal krasnu zahradku, ziadna burina, ale ani ziadna uroda 😝 😝 😝 narastlo mu tam zo 5 mrkiem, 2 petrzleny, chrach vzisiel ale bol chudak taky chudorlavy, biedny a nemal plody a aj keby mal asi by som to radsej nejedla, normalne mesacna krajina nie zahradka to bola 🙄

alami
15. apr 2008

Baby záhradkárky, pekné ráno prajem. Včera som sa nahľadala tej tabuľky a nič a dnes sadnem a tu je: http://www.emkask.com/view.php?cisloclanku=2004... - takže posielam aj pre ostatné začínajúce záhradkárky.

Včera nám konečne sused zrotovatoroval záhradu - mali sme to od jesene poorané, ale boli v tom kusiská trávy, keďže tu sa s tým nič nerobilo niekoľko rokov. Takže budem o dušu zahladzovať hrabličkymi a vyťahovať z toho ešte nejaké tie buriny aby sme konečne mohli nasiať trávu. Keď sa tráva naseje, treba ju polievať? Asi áno, nech sa chytí, však?

V parenisku mi už čosi vzchádza tak mám radosť 🙂

Krajcoanka - ty si písala o tom hrášku, že nevzchádza? Už neviem kto ☹ , ale včera som čítala, že ak sa dá skôr, tak sa klíčenie spomalý. Asi bolo ešte zavčasu - myslím si.

rusovcanka
15. apr 2008

Ja som dala hrášok do zeme asi pred tromi týždňami 😀 Vyliezol zá chvíľu,ale keď sa potom ochladilo,zastavil sa rast a teraz,keď by už mohol pekne rásť,mi ho chodia odzobávať hrdličky-potvory 😠 Náš pes ich nestačí odháňať 😀 No,aspoň on má nejakú zábavku,keď už z toho hrachu veľa nebude 😉

lenadka
15. apr 2008

vidis rusovcanka dik za typ asi si na tie macky sproste co mi chodia rozhrabavat a kakat!!!!! fúúúúúúúúúúúj do hriadkov cerstvo vysiatych zozeniem psa, ten ich vyzenie 😀

krajcoanka
15. apr 2008

baby, ja som pisala že po včerajšej obhliadke som už hrášook videla. 😉 Potreboval vodu, tak som ho polievala a už ho vidieť.Inak dnes u nás prší, takže sa potom bude lepšie pracovať. 🙂

lenadka
15. apr 2008

krajcoanka u nas je polooblacno a tam u Vas je asi o nieco teplejsie ako tu, u nas pred 3 tyzdnami bola kosaaaa na zahradku ani pomysliet, tera je par dni co nemrzlo 😝 😅

rusovcanka
15. apr 2008

Lenadka,môžeš skúsiť psa,len rátaj s tým,že tie hriadky budú po psovom prebehnutí vyzerať ako po nálete 😀 My máme dvoch psov a oficiálne do záhradnej časti dvora nesmú,ale keď si myslia,že ich nikto nevidí,tak sa tam poprechádzajú.Majú šťastie,že ich oboch mám rada a neriešim polámanú a podupanú úrodu 😝

lenadka
15. apr 2008

myslim ze pes sa da naucit tomu aby nesiel do hriadkov, svokra mala psa a aj my doma stale nejakeho mame a ten chodil pekne po chodnickoch, len nech mi tie macky neosieraju mrkvu blééé 😖 ...este ako nadhodit manzelovi, ze si chcem doniest domov psa-typ uz mam po starkom ostal taky krizenec jazvecika a je tam teraz sam v opustenom dome, len ho tam chodia krmit, akurat je to lapaj rad uteka z domu 😅

eva7780
15. apr 2008

aj nam chodily macky na hrach islo ma porazit museli sme na to dat konariky aby im to vadilo,a teraz ked je uz hrach von dali sme to prec a uz nechodia 😵 nase psy do zahrady nesmu to by sme nemohli mat nic len burinu 😀

rusovcanka
15. apr 2008

Naše psiská si dávajú v záhrade pozor,po zelenine šlapú,len keď naháňajú vtáky alebo nášho chudáka Mura,ktorý si od nich teda vytrpí dosť 😝 Vždy sa smejem,keď vidím ako Muro prchá a náš vlčiak sa snaží našľapovať len na chodníčky...no a občas šľapne mimo a tou svojou labou poničí všetko.Ale vravím,neberiem to nijako tragicky 😀

lenadka
15. apr 2008

ja som vcera ako trafena robila ohratky drotene okolo hriadkov a davala som tam ciernu foliu a drotene mriezky co sa davaju do murov ked sa betonuje-len nech mi to tie potvory nerozhrabu uplne. ja neviem vlani to bolo mozno 1-2x a teraz rozhrabany skoro cely hriadok mrkvy 😢

krajcoanka
15. apr 2008

môj muž urobil taký plotik-50cm z pletiva, ktorý natiahol na palice a bolo. na zimu sa to dava dole a potom tade pes už chodí. my mame labradora, tí sa dajú ľahko cvičiť. 😉

bubulik
15. apr 2008

Nazdar pracantky 😀 😀 😀
Lenadka, chodila som na SPU, preco pozname sa????? 😲 😲 😲
Alami ked vysejes travu, tak ju nezabudni povalcovat. A samozrejme trava sa musi polievat po vysiati. Lebo sa moze stat, ze semienko zacne pucat a ked sa mu nedostane voda tak uschne, co by pre Teba znamenalo znovu vysiat. Takze pozor na to 😉 😉 😉

bubulik
15. apr 2008

Konecne mala zaspala, tak to tu mozem dopisat. Inak prave prsi, tak sa tesim. Poobede sme boli na zahradke a ja mam okrem mrkvy a petrzlenu vsetko vonku. 😎 😎 😎 Este som dokoncila jahody, okopala moju zeleninku 😉 , ale nestihla som kvietky. No ved sa musi aj dietatu niekto venovat 😵 😵 Ale inak som spokojna. 😉 😉

krajcoanka
15. apr 2008

bubulik, teda ti poviem si frajerka 😎 😎 Ja stagnujem stale pri hrachu a jahodách ☹ dnes zase pršalo, tak som nikde nebola 😠 😢

lenadka
16. apr 2008

krajcojanka-nemozes spat???potom sadit nevladzes 😀 šíc nestras tu v noci 😀

bubulik, nie to ja len kvoli tomu odbornemu vykladu o strukovinach 😀 😀 😀 ja som koncila SPU v r 2000 a ty?
mne este vzisla len redkovka u nas je chladnejsie...a zeleninku mas kde? v skleniku? ja mam len zeler a paprikus rajcinami na okne, lebo sklenik nemam, snad mi svokra da priesadky ako kazdy rok /kalerabik, karfiol, kel, kapustu.../

krajcoanka
16. apr 2008

ja by som aj sadila v noci, ked drobci spia, ale to už nieje slnko 😀
a cez den mi david nedovoli.má obdobie nosenia na rukách 😝 😖

abbi
16. apr 2008

ahojte zienky.. davno som tu nebola/ tak ja sa velmi zahradke nevenujem .. sice som vsetko pokopala, ale este stale nemam celorocne jahody. chcela som ich ist kupit ale nemala som cas. no uvidime ci ich este niekde najdem 😖

tiez mi maly nedovoli vela robit v zahradke. ale kupili sme trampolinu do zahrady. je skvela...chalani kazdy den skacu a potom vecer ked idu spat o 15 minut je tichucko 😵

lenadka
17. apr 2008

krajcoaka, to poznam, pamatam ked som mala malu taku malinku, ona sedela v kociku a ziapala cely cas pokial som nevybrala cviklu lebo nemal kto a poviem ti ze to bolo na infarkt, no na nervy som s toho bola, ludia nazerali cez plot ze co jej robim, na zem soom ju dat nemohla lebo bolo chladno a bala som sa ze poje kadeco zo zeme 😖
a ked som zberala mak mala som ju na chrbte v turistickom nosici a ona zozadu trhala tiez makovice, ale nedociahla som jej ich vziat a potom ich ohyzala 😖 😖 😖 este ze boli uz suche, no cela bola od maku...som to vzdala, pokial nevyrastla som na zahradku kaslala, pamatam ako mi ju svokra do zahrady doviezla v kociku ze uz vstala a ja cela od zeme v gumakoch a monterkach 😝 a ona cistucke vonave babo, som s tym prastila, ked nema kto postrazit /manzel na tyzdnovkach/ rob si zahradka co chces a manzel uz tu sezonu nejak zvladol cez vikendy sam 😉

duskaf
autor
17. apr 2008

Ahojte kočky zlaté, vitajte aj nové šikovné záhradkárky, ďakujem za tú tabuľku toho, čo sa znáša a čo nie, vidím, že som to pekne trafila. Musím si to preštudovať.
abbi, naši chlapci by teda takú trampolínu ocenili, kde si ju kúpila.
krajcoanka nebuď smutná, mňa až ruky svrbia ako by som viac robila, ale tiež moju malú nosím, ešte že mám šatku, chodí s nami aj mamka, tak sa realizuje a sadí, čo jej dám do ruky.
Predvčerom , keď sme odchádzali zo záhradky, všetci už boli v aute, len ja ešte na hline a odrazu si priletia vtáčiky a ďobu hrášok.
Bývalý majiteľ povedal, že je tam mandľovník, už som ho našla a predstavte si, že mi doma začali rásť malé figy, tak keď sa oteplí prenesiem na záhradku. A nádherne zakvitol citrónovník, už nech je len teplejšie.
Chcela by som sa opýtať, či je pravda, že keď nepostriekam paradajky, tak mi vyrastie len jedna na kríčku a ostatné sčernejú. Majte sa pekne.