Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

veronika13
26. apr 2009

duskaf, možno budú všetci oči otvárať,keď budeš z tých sudov vyťahovať kilá a kilá zemiakov 😀

sirinka
26. apr 2009

cerstve info o tych zemiakoch...starka to kedysi skusala a uroda ziadna...tak neviem ci sm potesila... 🤐

krajcoanka
27. apr 2009

anna yuka nepotrebuje veľa zalievať!!! http://korzar.sme.sk/c/4685282/yuka-miluje-slnk...

jannetka tu sú nieaké obrázky ak chceš

http://images.google.sk/images?hl=sk&q=skalka+f...

duskaf, ja cibuľky tulipánov a narcisov nevyberám, ale mali by sa po 2-3 rokoch premiestniť, aby ti opäť pekne kvitli
http://mojdom.zoznam.sk/cl/10099/100548/Jarne-c...

sirinka tu som niečo našla o pestovaní ľadového šalátu
http://www.pluska.sk/v-zahrade/2009/03/

čo sa týka sadenia jahôd toť:
Vysádzať môžeme od júla do septembra. Z najskoršej júlovej výsadby rastliny dobre zakorenia, do jesene dobre rozrastú a v budúcom roku majú dobrú úrodu.
Nevýhodou je náročnosť na polievanie až do zakorenenia. Pri neskoršej výsadbe už nie je potrebné toľko polievať, ale úroda je nižšia. Najlepšie je vysádzať jahody aj s koreňovým balom. Z každého podplazu použijeme prvú najsilnejšiu rastlinu, ktorá je najbližšie k materskej.

ja som sadila po dlhej dobe v minulý rok zemiaky a boli sama mandelinka, tak tento rok už sadiť nebudem ☹

loginka
27. apr 2009

ja som zasadila jahody na velku noc a zda sa, ze budu aj kvietky, tak hadam budu aj nejake jahodky
to som zvedava s tymi zemiakmi, asi to zavisi aj od hluz, ja som dala take co som nasla vyklicene v pivnici

jasumat
27. apr 2009

viete mi prosím poradiť- vraj sa ku koreňom kríku červeného a aj zlatého japonského javora má pridať rašelina??
inak jahody máme už aj my posadené, ale tento rok bude asi iba na ochutnanie, je tam iba 5 kvietkov ☹
Ale magnólia, ktorú sme zasadili vlani na jeseň má 7 ktov a je nádhernáááá 🙂

A tie zemiaky- moja teta to skúšala v sude, ale bez úspechu 😉

loginka
27. apr 2009

ja som pridala trosku, tu pridavam skoro ku vsetkemu 🙂

jasumat
27. apr 2009

Ja som ju na jeseň pridala k magnólii a na jar trochu prekopkala. Ale k javoru- to počujem prvýkrát 😒

A sorry za preklep, samo je tam 7 kvetov.

duskaf
autor
27. apr 2009

Kočky, to mi ani nepíšte o tých zemiakoch 😀
Takže sa mi budú všetci vyškierať, ach jáj 😀

veronika13
27. apr 2009

duskaf, neboj, ja ti verím 😀 dneska som si konečne kupila toho Záhradkára, no ešte som no nemala kedy otvoriť, tak ťa v tom nenechám samú a budú sa možno vyškierať aj mne 😀

duskaf
autor
27. apr 2009

Veronika, Ty si poklad, Ty proste nesklameš 😀

veronika13
27. apr 2009

k tým jahodám, vďaka, už som aj ja niečo našla, takže koncom júla zasadím a uvidíme. Chcem skúsiť tak ako som videla v Anglicku, na takých kopčekoch (hrobliach) prikrité ešte foliou. Len to zavlažovanie budem robiť ručne, oni tam mali samozavlažovanie cez rúrky .

duskaf
autor
27. apr 2009

Veronika, , správne tomu rozumiem, že boli kopčeky a na to natiahnutá fólia a na tých kopčekoch jahôdky?

veronika13
27. apr 2009

no kopček taký dlhý, proste nahrnutá pôda z oboch strán na dlžku koľko chceš a cez to celé natiahnutá folia a v tom žliabku, kade sa chodí ešte mali nastlanú slamu

duskaf
autor
27. apr 2009

Ďakujem Veronika 🙂

veronika13
29. apr 2009

mne už vychádza priesada vo foliovniku 😵 kel, brokolica aj kapusta. Uhorkám a kalerábu sa zatiaľ nechce 😀

duskaf
autor
30. apr 2009

Veronika a brokolica Ti pekne zvykne rásť, lebo moje boli rastlinky pekné ale ružičky potom malinké.

veronika13
30. apr 2009

neviem, teraz som siala prvýkrát 😎 tento rok mám taký testovací, viacero zeleniny sejem prvýkrát, tak uvidím či sa vydaria

veronika13
30. apr 2009

neviem ako u vás, ale u nás malo dneska pršať. Už týždeň čakám na dážď a dnes to malo prísť a asi len 5 minút rosilo a teraz svieti slnko. Na tie predpovede sa naozaj nedá vôbec spoliehať. V noci by mohlo popršať a zajtra nech je pekne.

sirinka
1. máj 2009

ahojte...tak ja som sa uz celkom poblaznila a vcera som vysiala este aj cukrovu kukuricu 😅

inac aj ja cakam na slubeny dazd...zatial musim polievat sama a s tym bruskom uz je to celkom namahave...

veronika13
3. máj 2009

siri, ty sa radšej nenaťahuj s kýblami
ja sa idem pochváliť, už mi vychádza reďkovka, pár cibuliek som dnes zbadala a aj zopár uhoriek vo foliovniku sa už tlačí 😎
a už mám aj v zemi papriku a rajčiny, som zvedavá či z nich niečo bude, som ich jednotlivo dala pod foliu, taký domček som im spravila a zdá sa, že sa im tam páči, lebo už majú nové listky a to sú tam len od štvrtka 😵 taký malý pokus, že či budú na Orave paradajky a paprika 😀

duskaf
autor
3. máj 2009

Veronika, ta musia byť, keď sa o nich tak pekne staráš. ja som kúpila semienka nejakej obrovskej tekvice, že Goliáš, tak som zvedavá. 😀

veronika13
3. máj 2009

no len ich málo vetrám, chuďatká, ale zajtra im dám nadýchnuť 😀
mojej svokre sa tekvica minulý rok tak rozrástla, že sme ju mali všade,dokonca aj susedia za plotom.. tak ja som radšej nesadila, lebo mám dosť obmedzený pristor, ale cuketu by som rada, som si ju minulý rok dosť oblúbila, no fakt neviem ako by som ju zasadila, aby sa nerozrástla po polovici záhrady 😖

sirinka
4. máj 2009

veronika to ja polievam hadicou...to by som sa natahala ako kon, keby som musela vedrami 😝

mate niekto skusenost s pestovanim magnolie na nie prilis idelanom...nechranenom mieste?

inac mi konecne zacala schadzat aj mata...si dala nacas opica jedna...

wali
4. máj 2009

no holky, mne sa rastlinky doma v tegikoch pekne rozrastli, uz su velke, hlavne chilly je vysoke - nie je uz cas to presadit von?
inak vonku mi uz schadza cibulka (vsetci mi hovoria, ze som mala nasadit male cibulky a nie zo semienka 🙄 ). ale co mam problem, mozno mi schadzaju aj bylinky, co mam vonku nasiate (majoranka a mata), ale neviem, ktore je burina a ktore su bylinky - aspom vidite, aky zahradkar zo mna je! 😵 a potom, ze staraj sa o to! tak pestujem pekne aj burinu dufajuc, ze neskor rozoznam co je co a potom pretrham 🙄

kisska
4. máj 2009

Ahojte - sirinka mas matu v kochliku zakopanom do zeme? Inak sa ti rozrastie ako burina a nebudes sa jej vediet zbavit, ma to neskor kopec huzevnatych poplazov 😉

Idem aj ja po radu. neviete mi prosim poradit NEchemicky postrek proti voskam na ruziach? Katariniek mam malo, nestihaju 😒 , viac sa mi tam motaju mravce, ktore si vosky "pestupuj". Nechcem davat chemicke, ktore 1. aj tak nepomahaju a po 2. tento rok sa mi uz drobec mota po zahrade, tak sa snazim nepouzivat chemikalie. Skor by som vyskusala nejaky "mydlovy" alebo podobny postrek, ktory malemu neublizi, ani keby strcil do pusy postriekanu okolitu travu. Mate niekto skusenosti, co na tieto male zelene potvory funguje? Dakujem

sirinka
4. máj 2009

kisska hej, mam ju v kvetinaci na terase...do zeme ju nechcem lebo je ako burina...

veronika ja mam zasiate dve hniezda cukin...po styri rastlinky...neboj, cukina nerastie tak brutalne ako tekvica 😉

inac ja uz by som sa nebala nic sadit vonku...paradajky mi uz aj kvitnu...

duskaf
autor
4. máj 2009

Ja som už 3 krát postriekala mydlovým roztokom, tak verím, že zabralo. A raz sme postriekali aj tým nie príliš voňavým roztokom namočenej žihľavy vo vode, aj sused si to od nás prišiel opýtať. 😀 Asi to smrdelo na diaľku.

veronika13
4. máj 2009

vraj aj cesnakový odvar zaberá proti škodcom
proti mravcom zas radia ten spodok z kávy čo ostane naspodku pohára, tak to vysypať tam, kde sú mravce, to idem vyskúšať, lebo mám mravce v kvetoch

angelik
4. máj 2009

vraj mravcov odhana aj skorica
a odvar z paliny
a nemaju radi rutu, levandulu, rozmarin

a proti voskam postrek palinovym alebo rebarborovym vytazkom
proti zelenym voskam vraj zemiakova voda (z varenia)-postrek

ani jedno nemam vyskusane, ale palina je hnusna sama o sebe, tak asi odpudi aj hmyz 😉 😀

kisska
4. máj 2009

angelik ta zemiakova voda sa mi vidi najmenej smradlava a najdostupnejsia 😉 , ale asi tiez postupne vyskusam aj cesnak, mydlo a zihlavu... dam vediet, co zabralo. Dakujem.

veronika skoda ze si tak daleko, ja som si tento rok robila cukinove planty a vysli mi vsetky, tak mam 6 zelenych a 6 zltych, ale viac ako 3+3 sa mi nezmestia na zahradku... tak mi asi zostanu na balkone. 😒 Aj cherry paradajky mam 36 plant... ako na potvoru vysli vsetky semienka. Ked som mavala priestor (z velkej casti sme urobili travnik a okrasnu zahradu), tak mi ledva vyslo par kuskov... no zakony schvalnosti 😒