Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

valka
15. júl 2008

ahojte, tak aj my mame uhorkovu sezonu...na potvoru ich vsak chyta plesen, ale hadam este stihnem zavarit aspon 10 flias a to nam bude asi dost...
kocky, mame cuketu a rozmyslam, ze ju zavarim pre malu, ked zacneme prikrmovat...uz som to skusila, ale zacala cuketa kysnut...nemate nejaky sposob? bez konzervantov..dakujem.,..

kangaroo
15. júl 2008

valka, skús ju pokrájať na hrubom strúhadle a zmraziť 😉

valka
15. júl 2008

kangaroo...prave tomu som sa chcela vyhnut, lebo nemam moc velky mrazak...ale ak nebude ina moznost, tak to tak urobim...

duskaf
autor
15. júl 2008

krajcoanka- dá sa urobiť džem. Ja som si len namrazila do príkrmov, malá zbožňuje čierne ríbezle asi najviac zo všetkého ovocia.

maca793
15. júl 2008

duskaf
mne malá asi pred mesiacom objedla ríbezle na záhrade a to ho jedla po prvý krát. normálne spolovice obielila krík, našťastie nechala tam niečo na dozretie.

lenadka
16. júl 2008

krajcoanka 😲 ☹ chudacik maly ☹
vcera som citala v slovenke jeden recept na dzem z ciernych ribezli, maju sa pomliet alebo pomixovat a na 1kg ovocia sa prida 1,5 kg pras. cukru, necha sa postat aby sa cukor rozpustil, plni do cistych poharov a da sa sterilizovat len kratko-tak aby chytili viecka...vraj to ma potom taku super chut cerstveho ovocia 😉

svokra robi tak ze do velkeho 4-5 l pohara da 1 kg cier. ribezli a zasype to kilom cukru popr to premiesa aby bol cukor rovnomerne vsade ale na vrchu necha taku vrstvicku, necha na slnku 1-2 tyzdne v okne /vrch prelkryt gazov aby ti tam musky nenalietali / a potom to len scedi a tie ribezlicky poloususene potom dava na kolac kysnuty-dlho vydrzia 😉

lenadka
16. júl 2008

valka ja som vcera od svokry pytala recept lebo neviem co s tekvicou mam jej ako nar... 😀 uz je tam min. 5 obrovskych a dalsie v stadiu prudkeho rastu 😀

tekvicu alebo cuketu pokrajat na kococky, alebo postruhat na struhadle, pridat rascu, sol, ocot podla chuti. Nechat postat-pusti stavu. Plnit do poharov a potom zaliat stavou co tekvica pustila, zavieckovat a sterilizovat 30-40 min. pri 100°C.
takto si ona zavara tekvicu do 7dcl poharov a potom vlastne ma uz skoro hotovu polievku, lebo len otvori pohar vyleje do hrnca prida trochu vody, rozvari, da besamel, smotanu, trosku dochuti /kopor, sol, ocot/ a polievka je hotova 😉

duskaf
autor
17. júl 2008

jeeeeej maca, tak aj Tvojej malej chutili, normálne som si ju predstavovala ako ich papkala. Lenadka, ďakujem za super recepty- páčia sa mi.

valka
17. júl 2008

dakujem lenadka, skusime...aj ked dnes som bola na zahrade a s hrozou som zistila, ze mi cuketu chyta plesen...a vsetky kvety opadali, lebo bolo sucho...teraz sa tam uz co to oranzovie, tak som zvedava..
inak, je normalne, aby za 3 dni nepodrastli vobec uhorky? pred tym po 4 dnoch boli pomaly vyrastene a teraz nic...akoby mi ich niekto pozbieral ☹

lenadka
18. júl 2008

cafte ja mam zavarenych uz 6 ks velkych tekvic, narvala som ich do 13 poharov 7dcl a dnes som zavarala uhorky 😝 mam 10 ale cistila som vsetky aj mamine spolu ich je vyse 20 😝

valka ked mate sucho 😲 tak nedorastaju..u nas chcije a chcije uz tyzden v kuse vsade je blato 🙄 akoze fajn nemusim polievat ale uz je to moc 😅

lenadka
21. júl 2008

tu snad este ani nebolo leto, okrem polky maja ked kvitli jahody bolo strasne sucho a odkedy mali zriet leje a leje az do dnes-zase prsi a prsi mam take krasne rajciaky aj vela nachytame 2-3 slnecne dni aj dozreju ale takto su furt sice dost velke ale blede 🙄

valka
21. júl 2008

aj my mame paradajky stale zelene...ale uz som objavila v skleniku papriky 🙂 a dnes idem po dalsie uhorky...sa tesim,ze konecne je leto s bohatymi zrazkami ...
mate niekto skusenosti so siatim mrkvi v juli? rozmyslam, ze by som ju este dala do zeme 🤐

krajcoanka
22. júl 2008

lenadka, diki za recept zo slovenky, už som urobila sice len 4 flašky, ale vyskušala som. 😀

duskaf
autor
22. júl 2008

Ja sa tiež chystám na tie tekvice, ale ešte sú menšie, no takú mám z nich radosť, doslova rastú pred očami.

kangaroo
22. júl 2008

tak ked tak leje, dala som von cibulu, no neviem ako poznám že môžem aj cesnak, poradíte 😝

lenadka
23. júl 2008

kangy ja cesnak nepestujem tak netusim, ale tiez chcem dat von cibulu vsak mi pohnije, malu som uz vybrala a bolo dost pohnitej 😝 ono dobre ze prsi ale zase malo by z mierou nie takto vsetko rozbahnit, normalne nam
zacinaju nahnivat uhorky-plody 😝

valka skus, ked od maja narastla taka ze teraz zbieram tak do septembra budes mat, je dazdivo ako na jar 😉

valka
23. júl 2008

lenadka, skusim 🙂
k tomu cesnaku - alebo zacne vadnut alebo vtahovat ho zacne do zeme...ja som ho vyberala uz asi pred mesiacom 🙂

venonna
23. júl 2008

kangaroo, teraz to uz musis len odhadnut, ale moj muz to robi tak, ze vsetkym cesnakom odtrhneme hlavky, aby boli v zemi vacsie, ale zo 2-3 necha - a tie ked sa vyrovnavaju, treba cesnak vybrat...

lenadka
23. júl 2008

inak ja mrkvu kolko krat az na konci oktobra vyberam a petrzlen aj v novembri-sa pritrafilo 😀 daj vediet potom ako ti dorastla budeme mudrejsie vsetky 😉 🙂

lenadka
25. júl 2008

kangaroo, uz mas asi tu kukuricu co si predpestovavala zrelu ze? Ja som vcera odtrhla 1. klasok mala ho zlupla ako nic a mne sliny tiekli...Partizanske je napr. od nas len par km a tam uz je zrela no u nas prave zacina dozrievat 😝 tak u Vas dolu je zber v plnom prude nie? 😕 🙂

valka
25. júl 2008

mam ale jeden problem - akosi uz nikde nepredavaju semiacka...teda urcite v zahradkarstve, ale to mam od ruky...ale snad sa tam dostanem co skoro...
dnes som chcela oberat znova uhorky, ale je vonku burka...dufam, ze to prejde a pojdeme na zahradu aspon po tie uhorky...
kocky, ako zistite, ze je cvikla uz zrela na zber? mam pocit, ze uz by to slo, ale zda sa mi to zavcasu...u nas sa zbiera az na jesen (teda na orave)

ma_se
25. júl 2008

cervenu repu som zberala tak postupne...ked som chcela robit salat na jedenie tak som brala stale tu nejvacsiu...a malu som nechala aby dorastla...do jesene...

duskaf
autor
25. júl 2008

Ahojte kočky, my ideme zajtra robiť na záhradku guľáš-párty.

krajcoanka
25. júl 2008

duskaf,mňam 😝 to si chlapy pochutia 😀 hlavne ked tam bude vela mäsa 😀
Mne sa už krížia oči zo zavarania uhoriek. Už to nestačím ani počítať je ich tam okolo 70 fliaš. 😎
Tak to budeme mať 2-3 roky pokoj. Cibulu sme vybrali včera, lebo už to vypadalo s nou všeliako. 😒

lenadka
28. júl 2008

ja mam cibulu otrasnu 🙄 normalne ponahnivana bola od toho staleho prsania 🙄 ... ale kukuricka pomaly ide vcera 3 klasky sme zmlsali 😀 ale keby ju nepredpestujem este nemam, ta co som siala normalne je tak v polovici-klasky su mliecne 😉
ja cviklu tiez ked sa mi zda ze uz len zavadzia tak ju vyberiem, ale cakam co najdlhsie-v pivnici mi postupne scvrkne=v zemi jej je lepsie 😉

venonna
28. júl 2008

Cafte zahradkarky! Bola tu onehda rec o uhorkach, nam zreju teraz postupne, tak spracuvame.
Mam od svokry chutny a lahky recepr, kto ma chut skusit... 😉

Znojemnske uhorky:

na 1 pohar:
- 1 dcl octu
- 1 lyzicka soli
- 2 lyzicky cukru
- 5 zrniek noveho korenia
- 5 zrniek cierneho korenia
- podla chuti cibula, mrkva, paprika, feferony...
pohar zaliat studenou vodou a sterilizovat 15 min na 80 stup., nechat vychladnut

Nemate na oplatku dobry recept na cukinu?

audreyd
28. júl 2008

vierka, aj my robíme tie uhorky tiež tak isto (resp. nálev nevaríme, ale robíme priamo do pohárov), plus tam pridávam kúsok kôpru, pár zrniek horčičného semienka, octu dávam viac, aj cukru 🙂
cukinu nezaváram, robím z nej iba nákyp, mňam mňam 😀

ma_se
28. júl 2008

ja zasa robim zakusok z cukety... 🙂

venonna
28. júl 2008

audreyd, ja kopor nemam v laske, ale svokra ho tiez dava. Ako robis ten nakyp? Ze by som manzela prekvapila 😵
ma-se, je ten zakusom jednoduchy? Mas recept? 🙂

venonna
31. júl 2008

zahradkarky, co je??? Nespite!!! 🙂
Nemate niektora nejaku speci radu? Chcem spracovat skore jablka, napr. na presnidavky...