Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

lenadka
1. aug 2008

venona, ja som to skusala no aj mala obavy ci su dobre, lebo mi na polovici nechytili viecka 😅 robila som take malinovo-jablkove asi zo 10 poharikov ale pre istotu boli este aj v chladnicke 😉 len som postruhala jablka pridala trosku vody a varila s troskou skorice a jednym klincekom-pre vonu ked sa rozvarili pridala som glukozu /nechcela som dat klasicky cukor/-tej glukozy som dala len trochu-lebo boli tie jablcka kyslejsie a popucene maliny, nechala prejst varom, vybrala klincek a potom som to zmixovala ponornym mixerom, dala do poharikov a cca 5 minut sterilizovala /preto tak kratko lebo boli este horuce/

svokra pred cca 2 dnami tieto skore jablcka nastruhala nahrubo a dala ich do 7 dcl poharikov a sterilizovala...zrejme ich pouzije na jablkovy kolac potom, alebo zemlovku 😉

krajcoanka
2. aug 2008

baby, aj vy máte od slimákov alebo čoho....prevrtanu mrkvu? Ja som dala pár von a normalne sa tam ešte tie svíčky slimáky držali. Ale boli pod zemou 😲 (aspoň tak vyzerali ako slimaci bez ulity). No neviem, či tu mrkvu predčasne nevytrham 😖 však s nej nič nebude ☹
V pondelok ideme zavarať broskyne a z mäkších robiť džemik, mňam 😝

lenadka
4. aug 2008

krajcoanka aj mne tak lezu do mrkvy slimaky, ale len od tej strany kde mam maliny-sa im tam paci lebo je am vlhko. az taku skodu mi nenarobili vacsinou zeru to co nacali nove sa im akoby nechce nahryzat 😉

veronika13
4. aug 2008

ahojte, dlho som tu medzi vami nebola, tak idem pridať novinky z mojem mini záhradky 😀 cibuľu som vybrala minulý týždeň, bola celkom dobrá, len škoda, že som nenasadila viac. Mrkvička sa zdá, že bude tiež fajná, so slimákmi zatiaľ skúsenosť nemám, no čo ma veľmi prekvapilo, že vňať mám strašne vysokú, až ju váľa a bojím sa, že mi od nej pohnije, petržleník je biedny, no možno ešte dorastie. Reďkovky z druhej sejby sú omnoho väčšie, asi preto že som ich siala redšie, akurát dnes som pozbierala posledné, lebo už pukali. Zemiaky som skúšala kopať, tak tam boli aj slušné lopty, aj drobné sa našli, len môj svokor "šikovný" mi pokosil vňať ešte bola zelená a niektoré zemiaky ešte kvitli,môže sa to?? nemám ich už radšej vykopať aby nepohnili?

krajcoanka
8. aug 2008

no ako záhradkárky?
U nás je v mrkve taká zelina , že ju už ani neni videť 😢 😠 Ale už okopávať nebudem, rovno ju vykopem. 🙄

lenadka
11. aug 2008

cafte, jejda redkovka!!! ja som na nu aj zabudla ze som siala 2x, uz by aj mohla byt, len ako prsiavalo tak som tam dozadu ani neliezla lebo sa blato lepilo 😀 ja len kukuricu chodim obkmasavat klasky na varenie, burinu uz netrham vsetko je dorastene a dozrieva, v mrkve mi uz nejako burina nerastie ma bohatu vnat, tak tu burinu uspesne potlaca, len zemiaky poobschynala vnat a burina zacina razit ako diva, dneska pojdem okuknut tie redkovky 😉

krajcoanka
12. aug 2008

lenadka, a nebudu už skornatené? Nie je neskoro na reďkovky? Ja som ich sadila vždy na jar.

lenadka
13. aug 2008

krajci, prave ich chrumkam na ranajky su vyborne 🙂 ja ma mzase skusenost ze na jesen sa mi viac vydaria, lebo ich nezozeru skocky a cervy, lebo maju co ine zrat, zato skoro na jar ked ine neni len tych par redkoviek tak mam po nich 😝 😠

zuzkaprofant
13. aug 2008

dievcata neviem ci ste uz pisali o tom alebo nie ale potrebujem radu v kuchyni a v obyvacke vkuse mam take male musky neviem ako sa spravne volaju ale prevazne su na ovoci, vkuse vsetko utieram nie je ani okrusinka nikde a oni su stale tu co mam na to pouzit uz som hotova 😖

lenadka
13. aug 2008

zuzi to mas tie vinne musky, no ja neviem skus tie pripravky do zastrcky mozno ich odpudi raid 😀 alebo iny insekticid zahubi ú nastriekat a vyvertat/. A ovocie schovaj na cas do chladnicky nech ich nelaka. A tie muchy zvyknu aj zo zeminy v kvetinacoch vyliezat-tam ich nemas?

zuzkaprofant
13. aug 2008

ani nevrav vsetko mam v chladnicke a nic nemam na pulte co by im chutilo , musim kuknut jeden kvet co som dostala ci tam nie su a vetram v kuse a oni nic lietaju si stale okolo umyvadla este daco nastriekam do umyvadla ci nie su nahodou v potrubi 😀 😀

lenadka
13. aug 2008

tak skus ten raid a oni utecu 😉

zuzkaprofant
13. aug 2008

myslis 😀 😀 😀 zbehnem kupit cim skor a uvidime lebo mi uzlezu na nervy

krajcoanka
13. aug 2008

a neprešuje sused náhodou hrozno? 😀 😀 😀

monkula
13. aug 2008

aj ja mám tie hnusné mušky... 😠 😠 😠

zuzkaprofant
13. aug 2008

nasla som na nete ze mam dat do poharika ocot a pur dat na to foliu s dierkami a misky tam nalietaju dako nepomaha len 4 hlupane tam vlietli ostatne is poletuju po kuchyni uz som vydenzifikovala vsetko v kuse vetram a nict nepomaha 😠

lenadka
14. aug 2008

zuzy su to vychcance male mrsky 😀 😅

zuzkaprofant
14. aug 2008

a poriadne , dnes uz dako nie su musim pokopkat na stol citala som ze na ne je dobra aj skorica a ocot tak uvidime zatial nelietaju a ked nepomoze priroda tak nahodim chemikalie 😀 😀

ma_se
17. aug 2008

no my mame tiez ten problem z muskami...a nic nepomaha...minule tiez sme dali ocot...ale skor ich to odpudilo...ja si myslim,ze skor nejaky med,alebo syrup by ich prilakal...ale neskusala som to ,lebo tiez nejak vymyzli,ale pri najblizsej prilezitosti skusim dat skor sladke nieco....

monkula
17. aug 2008

aj aj so mvšetko povyhadzovala ,umyla a furt lietajú... 😠
Nemáte náhodou niekde položený rozkrojený citrón? lebo aj som na takom zabudnutim ,čo mi Chiarka hodila za kôš našla celú liaheň 😅 😅

ma_se
17. aug 2008

ja sa tiez snazim vsetko vyhadzovat a neskladovat,ale aj tak z niekade priletia...a to byvame v panelaku 😒 ,nechapem 😒

krajcoanka
20. aug 2008

záhradkárky, čo robíte?trháte burinu? 😀

kangaroo
21. aug 2008

ahojte, asi tak nejak, samá burinka, zmutovali mi hokkaido tekvičky a neviem čo to je za rasa a či sa to bude dať papať.... miesto malých krvavo-oranžových je tam vela ooobrovských sivo-bledooranžových, akože pekné sú ale čo to je a čo s nimi?

veronika13
23. aug 2008

ahojte, na budúci rok by som chcela zasadiť cuketu, no nechcem aby sa mi veľmi rozliezla po záhradke, lebo nemám toľko priestoru. Nemáte skúsenosť s nejakou oporou pre ne, žeby po nich potom liapali? som rozmýšľala, že nejaké drevené "rebríky" opreť dva o seba...

duskaf
autor
23. aug 2008

Ahojte, my máme krásne černice. Ale krásne hrozno nám po dažďoch začalo hniť a na strapcoch zostalo málo.
Počuli ste o tom, že orech v záhradke nerobí dobrotu? My máme taký obrovský, mám ho rada, ale širšia rodina ho radí dať preč.

veronika13
23. aug 2008

to o orechu neviem 😕

valka
24. aug 2008

duskaf,my mame tiez orech- zatial maly, ale kamos - velky zahradkar mi to radil tiez...asi na tom nieco bude 😨

duskaf
autor
24. aug 2008

Už som sa dopátrala, že opadané lístie z orecha treba odstrániť, lebo prekysľuje pôdu, ani do kompostu sa vraj nesmú dávať.

krajcoanka
24. aug 2008

duskaf, suhlas. a pod orechom sa moc trave nedarí. My mame velky orech ale teraz v tých horkách sa nesťažujem. No ked na jeseň začne padať listie, nevieme sa dohrabať... 😖

rusovcanka
25. aug 2008

Duskaf,orech vylučuje do pôdy určité látky,ktoré brzdia rast iných rastlín v jeho okolí,takže sa pod ním nedarí ničomu...a orechové listy sa majú spáliť,alebo vyhodiť,presne z tohto dôvodu.
U nás je buriny,až mi je zle,keď pozriem na záhradu...ale drahý chce niečo v záhrade prerábať a pri tom rozkope a rozryje polovicu mojich hriadok,takže teraz len zbieram úrodu a na burinu kašlem,veď on ju aj tak vytrhá-nebudem sa namáhať,keď mám na roboru chlapa 😀