Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

lela83
17. máj 2010

😉 vydim,že sa tu dozviem zaujmave veci odhladne starostlivosti o zelen a Erikasadek to je na kvety rada?

aleela
17. máj 2010

jeje, ten citrovital, znie zaujimavo 🙂 inac ako to u vas vyzera po tych dazdoch? u nas nic moc...vsetko premocene, spenat zozltnuty, vsetky nevyrastene semiacka budu asi pohnite v zemi. Nech uz vykukne slnko konecne. Takto pred rokom, uz bolo vsetko posadene, a teraz len cakam a cakam.... budeme mat vsetko pozde. SOm zvedava ako sa toto pocasie prejavi na jahodach a ceresniach, sa bojim, ze jahody zacnu plesniviet...
a dnesny vietor nam vyvratil jeden stromcekovy egres, aj tak som mala dilemu, co snim, kedze ma mucnatku... tak je vyriesene 😀

lela83
17. máj 2010

Aleela maš pravdu s tym počasim už by sa mohlo umudriť konečne 😉

veronika13
20. máj 2010

Ahojte záhradkárky 🙂
Nevytopilo vám záhradky? nám našťastie nie, ale zem je strašne presiahnutá vodou.
Nemôžem nikde zohnať sadenice paradajok... minule som videla v lidli, ale boli dosť drahé - 1,79€ minulý rok som si kúpila na trhu za 0,50€ tak ešte počkám, dúfam, že budú ešte voziť

erikasadek
20. máj 2010

lela na vsetko mozes pouzit.....
Veronika videla som v spravach ze u vas poriadne prsalo my uz mame teplo a tak vam ho posielam do slne@cneho pariza.. Ech uz k vam dorazi...

veronika13
20. máj 2010

na víkend zase hlásia prehánky, tak neviem či dorazí

linnetka
21. máj 2010

to fakt? som myslela, ze od dnes uz ma byt pekne ☹ vcera som si zasadila salatove uhorky a obkopala chodniky, lebo zacala rast burina, uz sa akotak dalo a teraz rano pozeram z okna a zase poprcha. to je na porazenie, stale vnutri zavreti. inak uz mi krasne podrastli kaleraby aj mrkvicka, vlastne vsetko az na tie ubite papriky 😠 ale co ma tesi najviac, ze mi skoro nerastie ziadna buriny medzi hriadkami, nie ako minuly rok, ked sme ju mali dole a tam mi to zahucalo za tyzden tak, ze som nevedela, kde je co 🙂

oscarka3
21. máj 2010

veronika13,v lidli boli už včera sadenice zlacnené na polovicu.hurááááá u nás svieti slnko,ale je strašné blato , nič sa nedá robiť

erikasadek
21. máj 2010

tak nech vam svieti vela slniecko aby cim skor vsetko preschlo..
Baby ja mam otazku preco kupujete sadenice?? Preco xi nenasadite same?? Je to lepsie tedaja som za starych cias nechavala semicka s paradajok a inych tie prve dozrete najvatscie bechavala s nich semiacka a v januari sadila do jogurtovych keblikov... To boli casy ....

veronika13
21. máj 2010

pred paradajkami som mala rešpekt, preto som si ich nepredpestovala... a nemám na to doma ani také podmienky, sme u svokrovcov a nemáme tu toľko priestoru na to... veranda s oknami je dosť studená skoro na jar, tam by to nevyrástlo.. tak možno nekdy, keď budeme sami, určite si ich budem pestovať sama.... ale na skúšku som skúsila predpestovať cherry paradajky, aj mi vzišli, no teraz ako je zima a furt prší prestali rásť, dúfam, že sa ešte preberú

veronika13
21. máj 2010

už ich v lidli zlacneli? nevadí, nemám lidl tak poruke, tak to nemôžem sledovať... ale aj tak, mama mi dneska kúpila na trhu, boli predávať z dolniakov, tak som zvedavá aké budú... aj tak tie z lidla budú asi dovoz zo zahraničia a kto vie ako by prijali našu klímu

erikasadek
21. máj 2010

veronika neber to ako kritiku len sa cudujem......
Inak paradjky to rastie samo len pred vysadzanim ich treba aspon tyzden dat na balkon vonku aby sa otuzovali peed vysadenim vonku inak je to hracka ver mi..

veronika13
21. máj 2010

nieeee, ja to tak neberiem.. však si nemohla vedieť 🙂
až tak hračka to neni, možno na dolniakoch to rastie ako burina ale u nás na Orave musíš okolo nich chodiť a chrániť...

oscarka3
21. máj 2010

nemáte niečo osvedčené na mravce?už mi zožrali reďkovku,zopár kalerábov a už aj nejakú papriku 😠 .prášok do pečiva nezaberá 😒

oscarka3
21. máj 2010

ja si priesady pestujem sama,ale tento rok boli nejaké biedne/papriky/, ale hádam narastú,len nech je už teplo

veronika13
21. máj 2010

oscarka, skús ten spodok z kávy, keď vypiješ vysypať tam kde máš mravce

oscarka3
21. máj 2010

veronika ďakujem, idem vyskúšať

lara1705
21. máj 2010

kto mi vie poradiť. mam nasadene paradajky ešte v kvetinačoch, nie sú ešte až take veľke ale pomaly rastu, len že dnes som na nich všimla bodky na listoch. neviete čo to je a ako sa toho zbaviť lebo si myslim že im dačo je.bojim sa aby mi neuhynuli. prosim o radu skusenejšich lebo mam ich tak vysadene iba prvy rok, pred tym som si kupovala hotove sadenice.

veronika13
21. máj 2010

neviem aké bodky myslíš... no možno ich spôsobilo, že bola teraz dosť zima

lara1705
22. máj 2010

normalne tmave bodky na listoch sa objavili pred par dnami. aj ja si myslim že asi od tej zimy.chybalo im slniečko, no ale dnes je fajne teplučko, tak som ich dala na slnko a vizeraju trocha lepšie. to nič, skusim vybrať z nich tie lepšie a uvidime čo z nich bude.

veronika13
22. máj 2010

na mojich sadeniciach čo mám kúpené sú tiež bodky po listoch... to je zo zimy určite

lara1705
22. máj 2010

tak aspoň dufam že z nich dačo bude.

milocka29
22. máj 2010

lara len tie paradajky vysad vsetke, ved sa hovori, ze paradajka je ako burina rychle sa ujme. Paprika je ovela nachylnejsia hlavne na chlad. Tiez si myslim ze je to z tohto nijakeho pocasia. Aj moje aj ked su krasne velke s kvetom akoby sa teraz zase spamätavali.

veronika13
22. máj 2010

dneska som tie moje krasavice paradajkové zasadila, tak dúfam, že budú rásť ako tá burina 😀

frisbee
23. máj 2010

ahojte,dievčatá,iba k vám nakuknem,toto je téma,kde sa možem posťažovať...v piatok som zasadila paradajky,papriky a patizóny....včera nás postihlo krupobitie,prietrž mračien a uragán...no čo mám povedať...dúfam,že sa to všetko nejako spamätá...dokonca to naklonito ker ruže,ktorý má asi 3m..mm sa práve pokúša odrezať nejaké haluze,aby sa nezlomila celá...no pretože je popínavá,je celá zamotaná,odstrihnuté haluze sa nedajú vytiahnuť,vyzerá to,že prídem o celý ker 😠 ..a to už som prišla po tejto strašnej zime o 3 v skalke a v tomto daždivom počasí máme inváziu slimákov,žerú ako diví ☹

veronika13
23. máj 2010

frisbee, to mi je ľúto... sa namordujeme, kým si niečo dopestujeme, čo?

frisbee
23. máj 2010

ďakujem...mňa ani tak neštve tá zelenina,to sa dá prikúpiť,ale okrasná záhrada,ktorá rastie roky a potom stačí jedeň deň a je to preč 😒 ..a to som chodila v zime v tom hlbokom snehu striasať sneh z ihličnanov každý deň,aby sa nerozzlámali,potom už som musela rezignovať...no a v marci,ako sa roztopil sneh a tiekla voda...my máme záhradu na kopci a dole takú pivnicu-sklípek...tak nám to podmylo kamennú čelnú stenu a všetko sa zosypalo,takže marec a začiatok apríla sme trávili výstavbou novej kamennej steny,to som zase vyvozila do záhonov asi 50 fúrikov hliny a kamenia...neviem,čo nás ešte postihne.
a čo robíte proti slimákom?
my sme akoby pod lesom,takže tak jednoducho sa ich nezbavíme 😕

frisbee
23. máj 2010

ha,som z toho tak na nervy,že nevidím,čo píšem..jedeň... 😀

filipal
23. máj 2010

@frisbee, tak uragan, krupobitie a vichrica??? a v Ba nic nebolo, my sme boli na bicykloch pri Viedni a chytila nas riadna burka!
slapali sme nazad komplet mokri a este nam nejaky blbec ukradol suciastku z noveho nosica na bicykle.... 😝 ledva sme ich dopravili nazad...

a co sa tyka slimakov, denne ich zbieram do pohara nosim k malemu dunaju, lebo mi je ich luto zabijat....
uz mi vsetko zozrali. proti zlomeniu krikoch pomaha striasanie vody, nie su potom take tazke... 😝 😅

filipal
23. máj 2010

jedeň? som z toho jeleň! 😀