Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

rusovcanka
21. máj 2008

Ahojte 😀 Minule som písala,že my zatiaľ nemáme veľa vošiek ani mravcov...bejvávalo!Cez víkend som pokukovala po záhradke a hemží sa to tam voškami-hlavne čiernymi a mravce sú asi všade,hlavne v trávniku si robia kopčeky 😠 Manžel je na infarkt-trávnik je jeho srdcovka...Teraz už druhý deň prší,tak snáď to aspoň časť hmyzov pozabíja 😉

wien
21. máj 2008

Ahojte! My sme na tých medvedíkov dostali ešte tip na chemickú ochranu - granule proti slimákom vraj účinkujú aj na tieto potvory, tak vyskúšame. Po daždivých 3 dňoch ani nemám odvahu skontrolovať rajčiny a papriky v akom sú stave - tým potvorám sa teraz náramne ryje v mokrej hline. Vošky máme aj my - každý rok na zemolezi ( tuším tak sa to volá ) - to je taký ozdobný popínavý krík - a na ružiach. Na zemolezi som ich už postriekala, tak dúfam, že to chvíľu vydrží a ruže ešte napadnuté neboli, tak vyčkávam na ten správny čas 😉 A minul sa mi postrek prti voškám, tak vyskúšam tú vodu so saponátom, hmmm...

duskaf
autor
21. máj 2008

Jáj kočky aj u nás je už s mravcami Sodoma gomora, Bože dnes akoby sa náhle vyrojili, normálne ich vidím behať s bielymi veľkými larvami. Všade sú mravce, to oni obžierajú vychádzajúcu fazuľku a aj listy na stromoch, Všimla som si, že na čiernych ríbezliach nie je žiadna voška, zato na červených sú, zajtra skúsim ten postrek so saponátom, ach jaj, začínajú problémy. ale dnes sme si kúpili takú romantickú lavičku, veľmi nám to s manželom urobilo radosť.

kangaroo
22. máj 2008

my sme dnes spapali prvú jahôdku 🙂

rusovcanka
23. máj 2008

Aj my sme včera objavili prvú jahodu 😉 Malá ju zlupla a tvárila sa veeeľmi spokojne 😀

barila
23. máj 2008

Ahojte a coze tak malo pisete? U nas na zahradke sa po tom dazdi vsetko pekne pohlo. Vcera som uz aj zacala okopavat.Mravce mi utocia na vsetky planty a zacali uz aj cervene jahody zrat. Inak aj moja mala uz mala asi 10 jahod a to my dvaja s muzom ani jednu 😀 Ani nestihame si uchmatnut a ochutnat, lebo si ich hned odtrhne a spapa.
Baby je potrebne sa o paradajky a papriky nejako obzvlast starat? Samozrejme striekat ak treba. Ale pocula som, ze treba nejake listky odtrhavat, ktore vysiluju rastlinu. Tak skusenejsie poradte ako ich pestujete?

pacna
23. máj 2008

vy už mate jahodky my ešte nie. do zahrady sa isť neda lebo je to same blato. 😠
ja paradajky nestriekam.

csilla76
23. máj 2008

ani my nemame este jahodky,ale dufam ze to nepohnije od tolkeho dazdu,lebo u nas cely tyzden prsi .neda sa v zahradke nic robit,je vsetko same blato ☹

valka
23. máj 2008

ahojte, tak aj my mame uz jahodky...vosky sme postriekali a vsetky su kaput...este nieco proti mravcom...snad ale nieco ekologicke...ale je ich tolko, ze pomoze iba zaasfaltovat zahradu 😀 😀 😀

barila, treba vystipavat listky v pazuchach...rastie hlavna stonka a z nej vyrastaju konariky, na tomto rozhrani zvyknu vyrastat znova konariky, cim sa sadenica rozkonaruje - to ju vysiluje, tak to treba odstranovat...
a este jedna rada od znameho - zahradkara - prve papriky treba odstipnut, ked sa zacnu tvorit, lebo to tiez rastlinu vysiluje...potom nema dobru urodu...tak odstipni a cakaj na dalsie 🙂

alami
23. máj 2008

baby potrebujem radu. mám priesadu takých super paradajok - hruštičkových ale len 3ks a ďalšie 3ks iných cherry a chcem sa podeliť so sestrou, len nevieme, či môžeme 2ks hruštičkových jedna a jeden kus druhá - či nemusia byť dve rovnaké rastliny kvôli opeľovaniu. či to nevadí, ked sú v blízkosti ešte iné druhy paradajok, tak sa to s nimi opelí?

no a mravce - neviem čo s nimi, mám na hriadkach akoby mravenisko, je ich tam strááášne veľa. ale nechcem nič nezdravé, aby bola zeleninka pre deti.

wien
23. máj 2008

valka - s tými paprikami to faaakt??? to som ešte nepočula. skúsim na pár kusoch vyskúšať. myslíš na rastline prvý plod, áno? a inak sa musím pochváliť, aj u nás sa to po dažďoch dosť dvihlo a papriky aj s rajčinami obživli a celkom dobre sa im darí. tak pred medvedíkmi sme ich snáď tými pet-fľašami trochu uchránili 😎
alami, nie som odborník, ale podľa mňa sa žiadne paradajky medzi sebou neopeľujú - to by mali zvládať včely a iný hmyz 😵 alebo sa mýlim?!?

alami
23. máj 2008

veď včely, ale asi z jednej na druhú, nie? ja neviem, preto sa pýtam 😉

abbi
23. máj 2008

aj ja odstipujem prve papricky ale az ked su take trosku vyrastene.. a pouzijem ich napriklad do polievocky... 😵

lenadka
23. máj 2008

alami, kludne sa podelte 😀 nema to ziadny vplyv na urodu, opelia sa aj tak 😉

lenadka
23. máj 2008

my mame este jahodky len zelene a nenarastene na konzumnu velkost-sme pozadu 🙄

alami
23. máj 2008

lenadka - díky, som si to myslela, len segra sále, že musia byť dve rovnaké rastlinky

andrea78
23. máj 2008

alami, aj ja ich mám každoročne po 1kuse (viacero druhov) a býva bohatá úroda, takže kľudne sa so sestrou podeľ 😉

krajcoanka
24. máj 2008

no, my sme prišli dnes z dovolenky a na mna kukala zo zahrady iba burina 😠 , takže v nasledujucich dnoch bude roboty a roboty 😖

barila
25. máj 2008

Rada by som sa s Vami poradila. Zasadili sme pred mesiacom 30 cyprustekov. Su asi metrove, kupene v Hornbachu. Boli krasne len posledne dni zistujeme, ze nam zospodu zacinaju zltnu a schnut. Poradte co sa s nimi deje? Aj som ich pravidelne zalievala a su aj prihnojene. Strihat sme ich mali v plane buduci rok.

lenadka
25. máj 2008

barila neviem ako skoro ste ich po yasadeni prihnojili-ono sa to nema hned, maju mat urcity cas na zakorenenie ak je to len v tom hadam sa naspat popravia 😉

barila
25. máj 2008

Prihnojovala som ich pri sadeni. Ale to vies Lenadka. Studovala som sadenie vopred a vsade uvadzali nieco ine. Tak si clovek laik musi vybrat. Ale budem im dohovarat aby sa spamatali. 😒

wien
25. máj 2008

barila, nemáte havka alebo niekoho iného, kto ich rád ocikáva? 😀 my sme menili už x-krát stromčeky, lebo náš havino rád značkuje. niekedy je to na odstrel, fakt. som povedala, že keď nás niekedy opustí, kúpime len havošku 😉

andrea78
25. máj 2008

proti ocikávaniu psíkmi sme teraz kúpili akýsi prípravok (kaufland), má takú mätovú vôňu, rozhodí sa to okolo a vraj to psom smrdí a pôjdu hľadať iné miestečko.....no neviem, či pomáha, ešte sme neaplikovali

wien
25. máj 2008

andrejka, super, prosím vyskúšať a napísať 😉 v prípade, že to pomôže, hneď tam nabehnem.

alami
25. máj 2008

ja som to isté kúpila v kauflande proti mačke - to je na psa aj na mačku, ale vôbec nepomohlo. ☹

barila
26. máj 2008

Havka nemame ale havosku mame. A nevsimla som si, ze by zdvihala nohu pri cikani 😀
Zostava mi len cakat, ci sa spamataju. Stale si dohovaram, ze snad sa orientuju na nasu klimu, lebo su urcite vypestovane niekde v teplych krajinach.

andrea78
26. máj 2008

barila počula som už od viacerých ľudí, že sa im to s takými stromčekami stalo.....kúpili v tých obchodných reťazcoch (hornbach, kaufland.....boli za dobrú cenu) a zasadili také väčšie v úmysle založiť živý plot a uhynuli

mám známu, ktorá tejto oblasti rozumie,aj prispieva do odborných časopisov a tá mi hovorila, že tak dopadnú takmer vždy tie dobozové stromčeky, že je to umelo vyhnané a udržiavané už neviem čím....že mám kupovať v našich škôlkach

inak kočky mám problém s krtkom v záhrade 😠 zničil mi všetky hriadky a všetko, čo som zasadila, nič mi nezišlo (koreňová zelenina, uhorky)
neviete poradiť, čo s ním???vytápanie nezabralo 😠

andrea78
26. máj 2008

preklep - dovozové stromčeky
malý mi sedí na kolenách a pomáha písať 😅

vteda mi to aj vysvetľovala, no je to už dávnejšie, tak 3-4roky dozadu, takže dôvody a vysvetlenie si už podrobnejšie nepamätám

jasterica
26. máj 2008

andrea,my sme mali taky hlukovy plasic na krtkov na baterky,zabralo to...sme to v nejakom casaku vycitali a potom objedanali a kupili,ze hop alebo trop,lebo uz sme nervy mali... 🙄 a pomohlo to... 🙂

duskaf
autor
26. máj 2008

jéééj pacna, mne každý hovorí, že musím paradajky striekať, tak sateším, že nestriekaš a darí sa?