Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

veronika13
28. máj 2010

ahojte, čo porábate? či sa od samej radosti, že jeden deň neprší neviete zastaviť pri vytrhávaní buriny? 😀

erikasadek
28. máj 2010

@veronika13 😀 😀 😀 😀 😀 😀

veronika13
28. máj 2010

@erikasadek ty čo pestuješ v tej ďalekej cudzine?

erikasadek
28. máj 2010

kvety a bylinky na balkkone;. 😀 zahradu uz bohuzial nemam ☹

aleela
28. máj 2010

ahojte. konecne uz aj slnko vykukuje 🙂 tu horucu vodu na burinu vyskusam, znie to velmi lakavo, bez buriny, bez roboty 🙂
u nas v zahrade je to onicom. uhorky zhnili este v zemi, musim nasadit nove, aj ked je uz pozde... spenat cely zozltol a vybehol uplne do kvetu, cize len vytrhat a zahodit, tak isto aj redkovky. zatila vyzera dobre len hrasok. vsetko je stale premocene. zajtra idem pokupit nejake priesady, musim aj paradajky, lebo tie moje su biedne, a neviem ci sa spamataju, tak pre istotu. Aj dake papriky a kalaeraby a zeler. takto pozde sme veru este nesadili. maleho mi pride postrazit mama, inac by som neurobila ani frk.
Dnes som nasla dve skoro cervene jahody 🙂 tak aspon z niecoho v zahradke sa tesim. Dufam, ze nebudu jedine dve.... a nech uz neprsiiiiiiiiiiiiiiiiiiii. A mam v zahradke asi tisic nechtikov. Minuly rok som ich mala popri paradajkach a teraz len rastu a rastu. Ked uz nebude zeleniny, spravim si aspon nejaky liecivy kupel 😉

katka0210
29. máj 2010

Baby poraďte čo na mravce? Zožerú mi všetkooo, nechcem tam sypať jedy, keď už všetko rastie.
Máte skúsenosť so zmesou práškového cukru a kypriacim práškom?
Ďakujem za každú radu...

veronika13
29. máj 2010

ten cukor a kypr. prášok používam ale v kuchyni a zaberá, nachytá sa tam spústa mravcov... v záhrade neviem ako by to bolo, keď prší... ale môžeš skúsiť...
a ešte ten spodok z kávy vysypať tam kde sú mravce, aj viackrát, mne to na jedenkrát nezabralo, viac bohužiaľ neviem 😔

oscarka3
29. máj 2010

veronika13,tá káva nezabrala ☹ ,ale teraz sú v záhradkári nejaké rady napr.šupky z pomaranča rozmixovať vo vode a naliať na mravenisko alebo niečo voňavé napr.škoricu -musím vyskúšať

lenka386
1. jún 2010

Vraj je dobre aj korenie..
Ale ja som ich mala vo vnutri a pomohla mi az chemia.. 😠

oscarka3
2. jún 2010

pomarančové šupy a škorica tiež nezabrali 😠 😠 😠

adejka
3. jún 2010

ahojte, má tu niekto skúsenosti s pestovaním melónov?? zasadila som zrnká z melóna z ktorých mi vyrástli sadeničky alebo ako to nazvať. mám ich 5 a každá má už zhruba po 4 listy čo s nimi ďalej ako sa starať o ne? Zatiaľ ich mám v kvetináči.

milocka29
3. jún 2010

adejka sa osobne som melony nikdy nepestovala, ale moj oco ich pestoval. On ked si tie sadenicky vysadil na zahradu, robil im take mini parenicko a to foliou okolo nich, alebo ich sadil do foliovnika, pretoze oni potrebuju velmi teplo. A kedze teraz je este aj take hnusne pocasie, urcite ich len tak vonku nevysad, lebo by ti skapali a to by bola skoda. Nech ti pekne rastu a zarodia.

adejka
4. jún 2010

milocka29, ďakujem za radu. Prvý krát skúšam tak uvidím zatiaľ sa pekne držia v kochlíku snád ich budem môcť dať aj von, ale to počasie teraz tomu nedovoľuje.....

lara1705
6. jún 2010

No, konečne už svieti slniečko-vzacne teraz, že? Včera som konečne po mesiaci bola na zahradke, plela som celu zahradu, unavena som bola jak koň.Ale aspoň som to dala do poriadku. A čo vy? Tiež makate? Všetko krasne povyrastalo.

filipal
6. jún 2010

jaaaj, veru, buriny je riadne vela! 😝 😢
tej tusim to dazdive pocasie najviac prospelo. a slimakom a voskam....
teraz hlasia riadne horucavy, nad 30 stupnov. este aj polievat budeme musiet..... 😅

petrahy
7. jún 2010

adejka tak ako Ti píše Miločka my sme dávali čiernu foliu pod miesta kde sa davali sadenicky vo foliovniku sme nepestovali normalne vonku, ale pozor oni sice potrebuju slnko - teplo ale nezabudaj ze aj vodu vsak melon je sama voda takze pravidelne zalievať. Ja som tento rok velmi malo sadila ale pred par rokmi ked sme mali prenajatu zahradu melony som dopestovala takze Ti prajem vela uspechu ja mam mini zahradku a na nej redkvicku, hrasok, mrkvicku, petrzlen a zemiaciky a este tekvicu a patizon 😉

petrahy
7. jún 2010

a este som zabudla mam tam aj rajčinky, ale z tých asi nič nebude vôbec nemajú kvet ☹ a mám ešte doma v kochlíku priesady, ale čakám či tamtie vyhodím a dám namiesto nich tieto alebo čo tiež nemaju kvat a su už dosť velke a mala som aj papriku a tu napadli nejake vošky tak je po nej

milocka29
7. jún 2010

petra ja som citala, ze paradajky aj uhorky treba postriekat cukrovou vodou, aby ich vcelicky opelili, vtedy vraj pekne zarodia. Ja som tak minuly rok spravila a uhoriek som veru mala vela, ale ci by ich bolo aj bez toho cukroveho postreku to veru neviem. Aj teraz sa to chystam postriekat, tak uvidim ale ja zatial mam paradajky krasne, klop, klop uz su na nich male plody tak uvidim, ci ich nieco nenapadne.

linnetka
8. jún 2010

@adejka ja som pestovala prvykrat melony minuly rok. nemala som ich ani nicim prikryte, len som okolo nich neplela burinu. ta im drzala vlhko a teplo. Na 2 korenoch som mala 3 velke melony 🙂 neviem, ci to je dost alebo malo, ale chutovo boli fantasticke. zasadila som aj tento rok. uz ich mam vonku, zatial sa drzia.
inak otec minuly rok sadil tiez a ten si to pekne okolo nich cistil a nemal z nich nic. tak tento rok chcem tiez nechat zahucat policko burinou 🙂

petrahy
9. jún 2010

milocka ale moje paradajky nemaju kvet 😲 🤐 😨 to som este nezazila v zivote tak cakam ci nahodou este sa nezjaviia

tana74
9. jún 2010

Baby potrebujem poradiť.
Všetky uhorky, čo som doteraz zasiala požrali slimáci. Kúpila som zasa semená a rozmýšľam, že s nimi zasejem veľa šalátu, že možno zožerú najprv šalát, ktorý vyjde skôr ... čo myslíte? Či rovno kúpiť priesady? Lenže najradšej by som z nemorených semien a také som na trhu nenašla. 😒

Petrahy, skús ešte počkať, ani ja som nezažila, žeby paradajky nemali kvety. Moje v skleníku teraz začínajú kvitnúť a sú už tiež riadne veľké.
Chery paradajky čo som zasiala do skleníka na priesady majú asi 5 cm a nerastú viac. 🙂 Nechápem... asi je divný rok ...

jazminn
9. jún 2010

Tana, ja som včera znovu siala uhorky, lebo tie prvé mi zožrali slimáci, druhé chytila plieseň, postriekala som a uvidíme a včera som posadila tretie, veď do augusta keď bude teplo budú. A paradajky pofrkaj sladkou vodou, moje už kvitnú. Ja mám strašne malé papriky, vôbec nerastú... divné 😒

veronika13
9. jún 2010

jazminn, ty máš obdivuhodnú trpezlivosť s tými uhorkami 😀 mne nedávno vyšli druhé, tak som zvedavá či z nich aj niečo zavarím 😀

paradajky mám hrozné... vôbec mi nerastú, zato som už kúpila zakvitnuté sadenice, ale nezdajú sa mi, asi je to iný druh ako som mala minulý rok alebo čo...

zuzin78
10. jún 2010

Ahojte
neviete mi poradit, co na cherry paradajky? vypestovala som si ich zo semienka , teraz som ich vysadila,ale vobec nerastu. maju teplo, aj vodu, dala som ich do sklenika. 😉

aj melony cervene som vysadila, a zahynuli, mozno nieco zle robim, ja neviem. ☹

zuzin78
10. jún 2010

p.s. neviete mi nieco ucinne poradit ako sa zbavit slimakov? ☹

lara1705
11. jún 2010

jazminn, to že sadenice papriky maš male to nevadi, ja som minuly rok mala papriky a sadenice nevyrastli veľke ale papriku som mala. Oni rastu pomaly ale isto.

duskaf
autor
11. jún 2010

Zuzi - mne poradili len to, že vziať tmavý igelitový sáčok a zbierať slimáky a potom vyhodiť.
Tiež som si vypestovala priesady cherry paradajok a teraz v hline sú biednejšie, ale včera som našla jednu zelenú.
Melónikové priesady sú pekné, ale zatiaľ iba v kelímkoch. Minulý rok nám melóniky narástli, ale veľkosť? Do Detskej rúčky - no boli normálne vo vnútri červené.

petrahy
14. jún 2010

ak bude take pocasie ake je tak bude slimakov vela u nas zase v sobotu a nedelu v noci boli poriadne burky a dazde kanale nestihaju odtekať 😖 rajčinky stale kvet nemaju ale zachvilku uz bude hrasok dobry 🙂

lara1705
14. jún 2010

aj u nas dnes je burka a poriadna ☹ .Ani moje paradajky ešte nemaju kvet ale to stihnu ešte mať. 🙂

veronika13
14. jún 2010

tiež hlásim búrky, záhradu mám takú zarastenú, neviem kedy to stihnem popleť 😖