Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

lenadka
31. mar 2009

ja s s tym zase serkam pekne pomalicky sypem priam po jednom semienku aby to nebolo husto-fakt ked to clovek nemusi tak pretrhavat su tie rastlinky pevnejsie...konecne mi vzisla chilli paprika sasiata v rovnakom ako AMY /odroda vraj vhodna aj na pole-lebo nemam sklenik/..teda dobry rozdiel v kliceni a idem strcit rajcinky-semienka tie rastu rychlo 😉

sirinka
31. mar 2009

ja som kupila cibulku malu, uz aj klici aj redkovka kde tu vykukla...paradajky tohto roku kupim sadenice, nechce sa mi s tym piplat.
levandulu som vysiala rovno von, tak uvidim, ci sa chyti...
ja robim take micurinske pokusy, vsetko vysievam rovno na zahon a cakam, co sa chyti 😅 minuli rok mi tak pekne vysli klinceky a prezili aj zimu...

ma_se
31. mar 2009

LENADKA,ja rajciny sadim do kartona na vajicka,tie co su po 10 balene,papierove a potom to nastriham,alebo len natrham/ide to lahko,lebo sa to rozmoci polievanim,a presadzam to aj s tym kartonom.../karton sa potom rozpadne a ja tak neporusam korienky.../

alebo mozes aj karton vyhodit...

ella1
31. mar 2009

wali-no 😀 záhradu máme dva roky.a je to systémom pokus-omyl 😀
my máme ovocné stromy, vinič-to sme zdedili.na zvyšok dal mm trávnik.takže ja len také kvetiny a bylinky.
ale chcem aj kríky-ríbezle,maliny....
časom možno aj zeleninu.
nestraš s tou levandulou....teraz som pozerala, že,, rozmarínovi" sa nechce von..

baby nemáte skúsenosti s tými jahodami ala stromček?či krík, či čo to je.čo na ňom vraj rastú jahody od júna do oktobra....je to blbosť?

sirinka
31. mar 2009

ella moja mama tvrdi, ze hej...ze je to blbost, kupila na balkon a nic nebolo z urody...tak ktovie.

ma_se
31. mar 2009

nad tymi jahodami som rozmyslala aj ja na balkon...
inak kupila som si maliny na balkon,a tusim nic s nich tiez nebude,lebo vobec nepucia,zda sa ,ze je to uplne suche,ale este pockam...ci sa to nespamata...

angelik
31. mar 2009

akurat dnes som stala v hornbachu pri jahodach a vahala, ci ich vziat na nas balkon, ci nie
nakoniec som nevzala
mali viac odrod, a tie stalerodiace vyzerali biedne...

zajo79
31. mar 2009

ahojte. tak hlasim sa do klubu aj ja. Zatial je to vsetko formou pokusov a omylov. Nemam sa moc koho spytat co a ako, sice mam skor svokru (priatelova mama) ale zas ju nechcem otravovat zo vsetkym.

Zatial sa mozem realizovat len na balkone, koonecne mam slnecny balkon, i ked prve leto - minuly rok, mi tam poschlo vsetko co sa dalo, od obeda do vecera mi nan prazi slnko. Muskaty boli sice pekne, ale z boku nam dost fuka vietor, tak mi zhadzovalo dole crepniky 😠 ...sem tam aj 10cm od susedovho auta, naco sa suseda tesila, ze mohol crepnik trafit auto, ze konecne by tu skodovku staru dali prec 😀

Bylinky mi tam vyschli behom par dni,i ked som ich polievala rano a vecer...i ked obcas som rano zabudla a do dalsieho vecera bolo z nich niiic.

A este za bytovkou (mame taku malu, dokopy sest rodin, i ked vsetci nato seru, tak sa realizujem aspon ja, posadila som nejake kvetinky, nieco ide, nieco nie...)

Doteraz co som zasadila zo semiackov nic mi nezislo a teraz sa musim pochvaalit, zasadila som si cinie, na leto, nech je pekny zahon, viac farieb, a normalne klicia 😵 😵

Aj pazitka mi zisla na okne v crepniku 😵

I ked petrzlenova vnat mi nevyjde ani za svet...davam ju hlboko? alebo plytko? Alebo sa neda pestovat v crepniku?

A vonku som mala peknu malu levandulu...teraz vyzera ako polosucha...myslite si ze sa rozoberie?? 😕

Co take zasadit na balkon, aby mi to vydrzalo?
Muskaty nechcem uz davat, lebo nemozem mat kofliky zavesene na balkone, ked zafuka silnejsi vietor, predsalen by som to susedove auto mohla trafit a i ked by sa suseda tesila, bolo by mi to blbee.

angelik
31. mar 2009

zajo, ja mam tiez juzny slnecny balkon a za tie roky som zistila, ze jedine muskaty (z kvetov) preziju bez ujmy, aj ked sem-tam zabudnem poliat a fuka...
mam ich v podlhovastych hratnikoch po 3ks na zabradli, a su dost tazke, asi by ich neodfuklo
a bylinky:
pazitka zasiata- prezije aj zimu
v kvetinacoch- davam ich viac k muru, takze nepripeka na ne cely den- prezili salvia, rozmarin, yzop, maggi (neviem rychlo, ako sa vola, ale asi mraz neprezilo, ale leto ano), a na zemi, s casti kryte zabradlim mam matu a medovku

petrzlen som kupovala predpestovany, ale je dost biedny

zajo79
31. mar 2009

hm..tak potom musim vymysliet nejake specialne uchytenie crepnikov na zabradlie...

veronika13
31. mar 2009

ahojte, babulky, tak tu sa to kráásne rozbehlo 🙂 super nápady a typy ste dali, ďakujem veľmi pekne, určite niečo vyskúšam. to mulčovanie sa mi celkom pozdáva, skúsim, i keď budú asi na mňa svokrovci čudne pozerať, že svokra hriadky pleje a ja tam sypem trávu 😀

s tými paprikami a paradajkami ste ma dosť navnadili si ich predpestovať, i keď tu u nás na severe by bola asi dosť rarita, keby sme aj nejakú dopestovali, ale vo foliovníku možno hej 😕 uvidím ešte. Skôr si kúpim pár už predpestovaných a ak sa vydaria, tak skúsim ďalší rok predpestovať sama.

Mala by som otázočku: od akej firmy používate osivo? ja som bola doteraz v tom, že je to jedno, že všetko by malo vzísť, ale starka ma presvedčila, že nie, ale neviem či mala len blbý rok alebo čo, no ona pestuje odjakživa a keď skúsila neosvedčené, nedarilo sa jej. Preto kupuje už len Zelseed. Akú máte skúsenosť vy? Lebo v hypermarketoch mávajú rôzne, ale toto som tam ešte nevidela

sirinka
31. mar 2009

veronika tak nad tymto som sa nikdy nezamyslala...ja kupujem co pride pod ruku

veronika13
31. mar 2009

no veď ja tiež nie, až teraz 😅 možno niečo na tom bude, uvidíme akú skúsenosť majú ostatné pestovateľky 🙂 napadlo ma to aj preto, že pestujete dosť so semien-bylinky, aj kvietky.. každá rada nad zlato, nie?

ešte k tomu mulčovaniu, v tom linku písali viacmenej o mulčovaní nejakých plôch pod kríkmi, kvetmi... alebo som to len ja zle čítala, ako mám mulčovať napr. pod mrkvu, cibuľu.... najskôr namulčovať a potom vysievať?

duskaf
autor
31. mar 2009

Ahojte kočky, tak sa teším, že to tu žije.
Aj my už veselo záhradkárčime- už skôr som zasiala mrkvu, paštrnák, cibuľku som zasadila teda hojne. A potom špenát, hrášok. Chlapci si zasiali na svoje políčka letničky a stále chodia pozerať, či už niečo rastie. 😀 Tak nech sa Vám všetkým darí.
Na takom teplom balkóne sa darí citrusom, aspoň môjmu citrónu určite.
Toho roku som si urobila prvýkrát priesady papriky- odroda Hamik- vraj veľmi chutná pre deti, bez semienok, už mi nejaké, nie všetky.

veronika13
31. mar 2009

no my tu máme ešte sneh (bývam ešte kúsok severnejšie od DK), tak siať budem až v apríli, hádam nám už nenaváľa sneh

veronika13
31. mar 2009

duskaf, ty o tých druhoch osív nevieš viac?

duskaf
autor
31. mar 2009

Veronika, nepoznám tie, čo spomínaš, ale niečo na tom asi bude. Ja som ešte stále začiatočník, skúšam, toho roku semienka SEMO.

veronika13
31. mar 2009

skúšaš každý rok iné?

veronika13
31. mar 2009

ono aj podľa ceny sú rôzne, tak neviem... chystám sa najbližší týžden kupovať, tak by mi pomohli nejaké typy

duskaf
autor
31. mar 2009

Minulý rok, len také, čo mi prišli pod ruku, ale tie SEMO by mali byť lepšie, tak uvidíme. Veľmi sa v tom nevyznám. Snáď už o rok budem múdrejšia.

wali
1. apr 2009

ma_se dakujem za radu ohladom sadenia cibule, asi vyuzijem, nepoznala som tento trik 🙂
ella - to mame podobne, tiez zahradu s ovocnymi stromami, vinicom ale rozhodla som sa predelit ju na zadnu pracovnu cast a prednu okrasnu, kedze je dost velka. na tej zadnej budeme mat stromy, vinic a tam si chcem nasadit aj par veci, hlavne bylinky (tie ja mozem) a okrem nich som uz nechcela nic, ale dala som sa ukecat na nejaku zeleninu navyse - napr. na cibulu alebo tie chilly papricky, ze s tym neni moc roboty (pokial je, ani to radsej nepiste 😅 )
a ako citam, tak uz rozmyslam aj nad mrkvou - nie je este neskoro na zasiatie? a este - treba cibulu a mrkvu nejak hodne pliest? lebo teraz som teho a s tym brusiskom si to neviem moc dobre predstavit 😝
ja si myslim, ze na tych druhoch osiv nieco bude, aj ked teraz kupujem, co mi pride pod ruku, ale nabuduci rok si na tom uz dam zalezat a kupim take znacky, co sa osvedcili vam 😉

ma_se
1. apr 2009

WALI,vobec nemas za,co...mne to tiez len niekto poradil... 😉

veronika13
1. apr 2009

wali, no treba plieť mrkvu aj cibulu, no ak použiješ mulčovanie-s čím by mohol pomôcť manžel, tak plenie odpadá 🙂

wali
1. apr 2009

ooo veronika, ale to mulcovanie je uz vyssi level zahradkarcenia, na to sa ja nechytam! (ved ani neviem presne o co ide, len hmlisto tusim...). obcas to vyplejem, ale urcite to nebudu vzorove riadky bez jedinej burinky, na to kaslem 😝

ella1
1. apr 2009

wali-ja som videla tiež také okrasné papričky(semiačka) pekne to vyzeralo na obrázku.tuším tiež boli štiplavé.aj som chcela kúpiť, ale ked som si prečítala návod.mne sa zdalo s tým veľa roboty.

inak bylinky nie je dobré mať na juhu.aj v kuchyni je lepšie mať ich na severe-severozápade.ale skúsenosť nemám to som len čítala.

s tým mulčovaním myslíte mulčovaciu kôru?alebo sa dá aj niečo iné použiť?

baby a nemáte tip na jahody?také čo sa nemusia dať do zeme.teda musia sa dať všetky, ale myslím okrem tej klasiky......

a ešte by ma zaujímali kríky napr. ríbezle, plno ich majú teraz, ale podľa čoho sa to kupuje.aby som nekúpila také čo sú už dopredu odsúdene na zánik.myslím čoho sa vyvarovať a čo si všímať.....

ma_se
1. apr 2009

ELLA,neboli to nahodou,chilly papricky take male a podlhovaste...su stiplave...a nie je s nimi vela roboty...ked su to oni,na ktore ja myslim...ak sa ti jeden rok urodi vela,tak si ich mozes nasusit a vydrzia ti i 1-2-3roky...ja ich pridavam trosku vsade do jedla,aj do polievok...

veronika13
1. apr 2009

wali, prečo že vyšší level, práveže nie, len je to na začiatku možno pracnejšie, tam naznášať tie kartony, trávu... ale však ako komu vyhovuje, ja som to tu teraz počula prvýkrát, chystám sa vyskúšať na nejakej hriedke, ostatné budem mať asi klasiky s pletím, ale však ma to možno prejde a potom budem už len mulčovať 😀
ella1, skús kuknúť ten link čo tu bol vložený ohľadom mulčovania, ten ti povie viac. Kôra sa tiež dá použiť, ale pri väčších plochách je to drahý špás. Skôr na menšie plochy a je to aj pekné 🙂

s ťahavými jahodami máme aj my zlú skúsenosť, ale nemali sme ani ideálne podmienky na ne, tak to sa neráta, ale ešte ich určite skúsim, no je to v nedohľadne

ma_se
2. apr 2009

VERONIKA, a to si ich kupovala normalne tie jahody v obchode,alebo objednavala z casopisu,lebo ja som ich videla v casopise nejakom... 😉 tiez ich chcem vyskusat,ale neviem,ci k nim pridem,daju sa aj kupit v obchode?
/na obrazku vyzeraju krasne,ale to vsetko vyzera na obrazku krasne/niekedy som dostalvala casopis STARKL a tam boli krasne veci na obrazkoch...

ella1
2. apr 2009

ma-se: nie, tieto boli gulaté.a boli žlté a oranžové na tom jednom kríku.aspoň na obrázku to tak bolo.a bolo tam písané, že okrasné papričky, ale názov presne neviem.

sirinka
2. apr 2009

no my sa chystame jest cibulku za mlada...takze pochybujem, ze stihne zarast kym ju vytiahneme...mrkvu a podobne korenove zalezitosti nechystam, lebo tu mame hlodavcov a som presvedcena, ze by nas v konzumacii predbehli 😀
ja sa chystam zasadit este dva korene cukiet...a paradajky, uvidim, ako sa bude darit salatu.
mate niekto skusenost s pestovanim ladoveho salatu? minuly rok mi zhnil skor ako stihol narast. hnil zvnutra... ☹