Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

mouse
26. máj 2008

Ahojte zahradkarky. Prezradte mi, zahradkarcili ste aj ako tehulky? Myslim tak zlahka, zlahucka, zopar zahoncekov zeleniny...

krajcoanka
26. máj 2008

ja ano. Nemohla som bez zahradky.aj napriek tomu že som mala brucho ako keby som čakala dvojičky. 😀

rusovcanka
27. máj 2008

Ja som ako tehulka záhradkarčila akurát tak na balkóne 😀 Svokra ma k ničomu nechcela pustiť...kľudne som mohla,lebo najväčšie brucho som mala v zime(malá je februárová)a vtedy veľa v záhrade neporobíš 😉

pacna
27. máj 2008

ja som aj pri babach 😀 kopala zemiaky v septembri a mala je oktober 😀
pri Dominike som pomahala vyberat zemiaky ked som bola tiež v osmom mesiaci a svokru išlo urvat bo čo povedia ludia 😀 😀

lenadka
27. máj 2008

ja som tiez zahradkarcila ale mne to problem robilo brusko ma tlacilo a zavadzalo mi, ale mala je zimna tak to najvacsie ma v zahradke nezastihlo a mrkvu a zemiaky manzel dovyberal sam-lebo mi to nerobilo dobre, ja som aj zacala mrkvu aj som polku vytiahla, ale som si povedala radsej mrkva aj dieta este nech su dnu, ze to za to nestoji, aby sa malej cosi stalo a predcasne sa narodila 😉

inak ako poprsalo tak mi táááááááááááááka burina v zahradke narastla 😝

pacna
27. máj 2008

tu burinu ako keby niekto tahal z tej zeme ja som plela tak mam na chvilu pokoj 😀

andrea78
27. máj 2008

duskaf, my paradajky nikdy nestriekame, sú sadené normálne vonku, len vlani bilo prvý krát "podstlaté" toe čiernou zakrývacou textíliou (bola som riziková tehu, po celý čas ležala doma alebo v nemocnici, nebolo treba trhať burinu) a úrodu mávame veľmi bohatú, dhlo (keď už nikto iný rajčiny nemá) , predvlani som vážila každé jedno oberanie (nie samozrejme tie ranné odtrhnutia na raňajky 😀 ) a vždy bolo okolo 50-60kg/ 2týždne. neboli ani ničím hnojené, len zalievané vodou....mali sme tuším 20koreňov.
takže s tým sa nám darí, no taká paprika......no coment....ani vonku, ani fóliovník....nie je ani na jedenie, nie ešte zavariť, rovnako sa nedaria zemiaky, zasadíme a nakoniec vykopeme horko - ťažko to, čo sme zasadili.
pravdepodobne je to pôdou, ktorá je veľmi nekvalitná, no rajčinám asi vyhovuje.

ďakujem za "plašič na ktrka", asi to pozriem a vyskúšam...

veronika13
27. máj 2008

ahojte, ste toho popísali, čo som tu nebola 🙂 mne už začali konečne zamiaky vychádzať, budem čoskoro okopavať, mrkvička aj petržlen už uzreli svetlo sveta, tak som rada, kedy sa seje neskora mrkva? no ale kukurica mi vôbec nevyšla 😖

barila
27. máj 2008

Andrea78 to mate riadnu urodu paradajok. A co s nimi robis? Pretlak, kecup, leco? A preco sa paprikam potom nedari?
Mne paradajky riadne podrastli. Uz maju snad aj pol metra. Mrkvu a petrzlen som znova siala a mam dojem, ze zase nic z toho nebude. Uz to budu ale 3 tyzdne. Ja uz nechapem. ☹
Ale zato uhorky mi vysli krasne a fazulka.

andrea78
27. máj 2008

barila, šťavu, kečup...ak bola paprika tak aj lečo

s tou paprikou neviem, myslím, že jej nevyhovuje pôda, v celej záhrade je príšerná hlina

no teda...dala si mi tearz nádej, že koreňová zelenina mi ešte vylezie, snáď ju ten krt nepodryl všetku....lebo zatiaľ nezišlo nič 😠

veronika13
27. máj 2008

to by už malo, nie? keď aj u nás už pekne vychádza. Tie paradajky sú fakt super, že sa vám toľko urodí 🙂

andrea78
27. máj 2008

asi malo....suseda sadila rovnako ako ja a jej už mrkvy začína vykúkať 😠

tento rok som ich zasadila radšej už len 10koreňov +4cherry, malý akurát bude začínať chodiť, takže zaváranie vo veľkom sa nekoná 😀 , no potvorky už majú niektoré nahodené aj kvietky 😵 , jedna dokonca aj plod, tak sme včera okolo neho po špičkách chodili a obkúkali ho 😀

wien
27. máj 2008

mouse, ja chodím do záhradky v pohode, a to som mal rizikové 😒
ale teraz ku koncu som už v poriadku a veľmi sa nenamáham, ani dlho nie som - podľa toho, ako sa cítim. s veľkým bruškom to už nie je ono, lebo si naň tlačím a robím len také jednoduchšie veci - pretrhávam burinu a tak. náročnejšie záležitosti musí drahý zvládať sám. dnes doobeda napríklad kopčil zemiaky - to by som si už netrúfla.

mouse
27. máj 2008

Dakujem za odpovede 😉 . Ja som toho dost zasiala a ked som sa v sobotu pustila do okopavania a podsadzania, akosi sa mi zdalo, ze mi to nerobi dobre. Aj ked je pravda, ze susedia na mna krivo pozerali, ze ci chcem ublizit babatku, tak mozno mi aj z toho zacali vycitky...
Inak ako Vam zisla mrkva a petrzlen? Mne zatial nijako

annaanna
27. máj 2008

dievčatá čaute... trocha sa pripojím
ja mám iba okrasnú záhradku, nie zeleninovú a samozrejme rôzne balkonovky. čím treba postriekať surfínie aby nechytili vošky?
ďakujem vám... 🙂

mouse
27. máj 2008

Annaanna, v majovom zahradkarovi som citala o postreku z extraktu aromatickych bylin. Aj ja to chcem vyskusat na stromceky a ruze. Ale nemam to pri sebe a neviem presne, ake to boli byliny.

krajcoanka
27. máj 2008

veron, ani mne nezišla kukurica.Ani jedna! 😠
Deti spali, tak so m bola okopať špenát a potrhať burinu.Tej sa darí najviac 😠 .
Mrkvička a petržlenik su už vonku, ale ten petržlen len z polovice.Ostatné už asi nevzíde(u nas sa petržlenu moc nedarí).Aj uhorky už vykukajú.Zemiaky mi vzišli tiež len polovička čo som nasadila. 😠
V štvrtok by som chcela posadiť rajčiny a papričku.Uvidím či ešte zoženiem, či už nieje neskoro. 😖
Skôr sa aj tak nedalo,boli sme na dovolenke.

duskaf
autor
28. máj 2008

Ahojte kamarátky.
Andrea- veľmi pekne Ti ďakujem, veľmi si ma povzbudila, pozajtra idem sadiť paradajky, veľmi sa teším.
Nám nevyšla ani mrkva ani petržlen a tak sme siali ešte raz, je to nejaké podozrivé, že mnohým nevzišla mrkva a ja som skúšala rôzne druhy semienok, ale asi ich požrali mravce.
Najviac sa darí bielej dlhej redkvičke- tento rok testujem, čo na tej našej záhradke dokáže vyrásť a budúci rok už zasadím len isté veci.
Tie mravce pojedli aj moju bylinkovú skalku- teda bylinky, ešte šťastie, že som pri svojej aktivite nepresadila do nej všetky moje nádherné bylinky z balkóna. Niekedy mám pocit, že nesadím, ale kŕmim mravce, vraj na nich zaberá ocot.

barila
28. máj 2008

To som pocula aj ja, ze na mravce je ocot. Ale este som neotestovala. Citam, ze si aj ty posiala druhy krat mrkvu a petrzlen. Mne ani na druhy pokus nic nevychadza. Ale susedam obom vyslo tak nechapem.Naco je dobry soc z kavy? Na hnojenie kvetov alebo proti mravcom?
A ozaj ten recept na hnojivo z vajecnych skrupin nepozna nikto?

alami
28. máj 2008

ja tiež neviem, čo s mravcami. kde zaryjem motykou, tam mám pocit, že je tam mravenisko. ale my máme záhradu prvý rok a nikto tu dlho nebýval tak to bolo všetko zarastené. Takže sa to tu namnožilo.... neviem čo s tým, bojím sa, že mi mravce všetko obžerú...a ked nie mravce, tak hraboše podryjú.... 😢
Vyliala som v záhrade liter octu...ale ťažko povedať...to by som musela obliať celú záhradu 😠

krajcoanka
28. máj 2008

baby a čo byvate v mravenisku?
Našťastie my nemame také problémy

krajcoanka
28. máj 2008

ja som počula že na mravce zaberá prášok do pečiva.Skuste ajtoto
http://www2.produktinfo.conrad.com/datenblaette...

mouse
29. máj 2008

Ahojte, tiez zvadzam boj s mravcami, zatial mravce vitazia, lebo som v podstate este nic radikalne voci nim nepodnikla. Ten sos z kavy moji rodicia pouzivali proti voskam alebo mravcom, neviem presne, ale funguje to asi na oboje, kedze mravce pasu vosky...

jasterica
29. máj 2008

annaanna,proti voskam pirimor,arbolon,zolone...alebo obycajsky saponat zmiesany s vodou-das do rozprasovaca a ides... 😀

malaskoricka
29. máj 2008

ked mam popinavu rastlinu pod domom a taha sa mi blbana po dvore...a nechcem zasiahnut do stavby domu ako ju "vytiahnut" do vysky🙂

jasterica
29. máj 2008

malaskoricka,su rozne podpery...bambusove tyce,pergola... 🙂

pacna
30. máj 2008

mravce mravce same mravce. to je nenormalne kolko ich je .u nas su na stomoch a nemožem sa ich zbaviť nasypala som prasok na pranie-nič
krieda-nič
tak dnes skusim spodok z kavy. 😠

veronika13
30. máj 2008

ahojte, my našťastie mravce nemáme, no nevidela som ich zatiaľ, tak dúfam, že nie sú. Nepoznáte recepty na nejaké ekologické hnojivá na zeleninu?
barila, to s tými vaječnými škrupinami sa robí tak, že do sklenenej fľaše s vodou dáš škrupiny a nechá sa to istý čas stáť, koľko to neviem presne, spýtam sa mamy a potom ešte dopíšem.

lenadka
2. jún 2008

no cafte ak opoprsalo to sa nam to rozrastlo 😀 a burina najviac, vytesujem sa ze tento rok bude uroda velikych sliviek, manzel ich postriekal po odkvitnuti tak su, ked 3 roky dozadu nestriekal nebolo nic 😝

kangaroo
2. jún 2008

my čakáme na hrášok, kazdý den ho študujeme, či už by sa dal papať, jahodky papáme v plnom prúde a dnes som obalila egreše, ríbezle a morusu sieťkou proti vtákom, aby sme si aj my užili 😀