Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

duskaf
autor
25. aug 2008

My máme pod orechom tekvicu, tej sa darí, ale mali sme mrkvu, tej sa nedarilo, no na jeseň budeme mať s orechovými listami kopu roboty, ale ja ho aj tak nedám preč, je obrovský a budem piecť orechové koláče.

wien
25. aug 2008

téda. aj my máme v záhrade veľký orech a nikdy pod ním nič nie je. len burine sa darí - ako obyčajne 🙄 som netušila, že lístie treba pozhrabávať. musíme praktizovať.

venonna
3. sep 2008

Cafte kocky!
Chcem sa spytat, ktora ste sadili zemiaky? Aku mate urodu?
My sme mali skore zemiaky (tzv. 60-dnove) kraaasne 😵
Ale neskore, tie na uskladnenie, teraz vykopavame a su hroooozne, je ich malo, nahnite... 😝

lenadka
5. sep 2008

s tym orechom musim povedat ze je to pravda v jeho okoli rastie len burina aj to nie vsetka len urcite druhy, maliny spod neho "odtiahli" a ked vyrastaju nove vyhony, vzdy co najdalej od neho ani zemiaky pod nim neboli, tak tam uz nic nesadime, len kosime burinu...venona, zatial som vykopala len 2 korene zemiakov co som potrebovala do varenia ale boli celkom peknucke, dufam ze vsetky budu aspon take 😉 🙂

jaruska74
6. sep 2008

ahojte, takze teraz je najvyssi cas posadit cibuloviny ( tulipany...) a jahody tak aby buduci rok rodili?

lenadka
18. sep 2008

jaruska jasne 😉 vsetky vyberate urodu ci co??? 😕 😅 😀

duskaf
autor
18. sep 2008

My posledné dni nie sme na záhradke, lebo je škaredo a Danko je nachladený. Táááák mi chýba záhradka, jazimu bez nej asi neprežijem.

lenadka
18. sep 2008

mne teda nechyba, lebo v sobotu sme zemiaky vyberali a este teraz ma chrbat boli 😅

wien
26. sep 2008

Ahojte. Nejako sa to tu nehýbe 😅 teeeda. Ja som v záhradke už dlho nebola... Zemiaky u nás nič moc. Asi to bude tým, že boli sadené pod orechom... Kedy sa vyberá mrkva, petržlen a zeler? Už? Máte niektorá dobré skúsenosti s uskladnením jabĺk na zimu tak, aby nezoschli alebo nezmúčnateli, ale zostali pekne chrumkavé aj cez zimu? Máme dobré jablká a ešte sa mi ich tak uskladniť nepodarilo. Teraz, keď máme drobca, by sa zišlo ich mať vždy po ruke.

veronika13
26. sep 2008

no ja som akurát včera tu mrkvu a petržlen vyberala, super boli, s tou skorou mrkvou mám ale zle skúsenosti, nič moc, len drobná, takže budúci rok sejem len neskorú, alebo skorú vyskúšam spolu s neskorou, uvidím čo to spraví 😀
zemiaky boli u nás dobre, ja tam ale ešte pár riadkou mám 🤐 musím ich už budúci týžden vykopať, aby nepohnili, lebo dosť pršalo v poslednej dobe...
ako skladovať jablka, skúsenosti nemám, ale čo som počula, tak v chladných tmavých priestoroch, najlepšie tak aby neboli na sebe, teda po jednej vrstve. Letné odrody neskladovať, len tie zimné, tvrdé... dosť múdrovania, snáď napíše aj niekto skúsenejší 🙂

duskaf
autor
26. sep 2008

veronika, tak s tou mrkvou mi hovoríš z duše.

wanda007
26. sep 2008

MRKVA: ja som kedysi sadila do riadkov a potom som nemala cas pretrhat, tak sa tisli chudiatka a boli ako spagety. Tento rok som semienko vysypala na taky meter stvorcovy prehrabla a kazda ma svoje miesto. Kazda druha je velka a kazda prva je stredna. SKLADOVANIE na zimu: dajte ju do kopy trochu vlhkeho piesku.
Teraz ju nasekam v mixeri aj s jablkami + trochu vody, cukru a citronu. Super. Dokonca som piekla aj mrkvovy kolac. Zjedol sa 🙂

duskaf
autor
26. sep 2008

wandi, ´dakujem za radu, tak snáď budúci rok.

veronika13
26. sep 2008

ja skladujem tak, že to umelého vedra, od farby napríklad, dám naspodok piliny, potom mrkvu, zas piliny, .... atď až doplna, končím pilinami. to mi poradila starká, robí to tak, ten piesok je ale tiež fajn, len nemáme 😀

wanda007
26. sep 2008

hej, to vedro je celkom prakticke, ja som ten piesok s mrkvou do takych drevenych bedni, ale tie sa mi na jar z toho vlhkeho piesku vzdy rozpadli. Ale je to eco a bio.

veronika13
26. sep 2008

eco a bio, ale nepraktické

ma_se
27. sep 2008

...mozem potvrdit,skladovanie do piesku...tiez sme to tak robili...z mrkvou a mala som jej az kym som nemala novu v zahradke... 😉 vyborna vec...

tripplebi
27. sep 2008

tak toto je téma pre mňa, lebo ja som totálny laik a nedávno sme kúpili veľkú záhradu. chcem sa spýtať, či máte skúsenosti so strihaním ovocných stromčekov. kedy sa to má robiť? teraz alebo na jar?

nanyka
27. sep 2008

ja som začala akurát študovať knižku Tajomstvá starého záhradkára 😉 , nakoľko musím začať úplne od piky.. nikdy v živote som totiž ani len kvetinu v kvetináči nepresádzala, nieto niečo vypestovala 😅 a teraz máme rozostavaný domček so skoro 9 árovým pozemkom, takže ..

priateľ chce nejaké ovocné stromy, ja bylinky a drobné ovocie (maliny, borievky, ríbezle, čučoriedky..) a okrem toho štýl záhrady - anglická - veľa veľa kvetov 😀

už sa teším..ale asi až budúcu jeseň, chce to precízny plán 😉

tripplebi
27. sep 2008

nanyka - presne to je náš prípad. my sme kúpili záhradu už aj zo stromami. ale ešete tam chcem mať také ako maliny, ríbezle, egreše.... a bilinkovú záhradu. na kvety si netrúfam, lebo viem, že na to nebudem mať čas a tiež máme rozostavaný dom, tak tam okolo nechcem nič sadiť. mne sa viac páči mať okolo domu kvety v takých veľkých kvetináčoch.

nanyka
27. sep 2008

tripplebi tak to môže byť ozaj veľmi pekné v tých veľkých kvetináčoch..
ja milujem pivónie a ani kríkové ruže nie sú na zahodenie + cibuľoviny (tulipány, narcisy, hyacinty, snežienky..)

my sme tiež kúpili s už zasadeným orechom (asi 40 ročný strom) - no žiaľ, ten bude musieť ísť preč, lebo je tak nešťastne v strede pozemku ☹ je mi to ľúto, ale ozaj sa tam nehodí..

a okrem neho tam máme jeden smrek, potom strom kt. neviem ako sa volá 😅 a na konci pozemku brezy.. ešte musíme naplánovať, kam dáme 3 stromy - broskyňa, čerešňa a marhuľa

tripplebi
27. sep 2008

my máme v zákrade strašne veľa orechov, budem ich musieť pretriediť, potom asi dve jablone, slivku, bielu slivku, čerešňu, višňu, asi dve hrušky, marhuľu a možno aj niečo ďalšie, už si ani nepamätám. 🙂 pri dome nám rastú krásne ruže, nejaké ozdobné kríčky a kvetiny. ja sa v tých názvoch veľmi nevyznám. a nesmiem zabudnúť na hrozno, biele aj modré.

snežienky sú krásne, to sme mávali vždy pri chate. a strašne sa mi páčia bordové ľalie.

nanyka
27. sep 2008

tak toho máte požehnane 😉 tá biela slivka je ozaj biela, či len taký názov? to som ešte nepočula..
práve také kvitnúce kríky by som chcela, veľmi sa mi to páči..máme orgován v rohu záhrady, len je taký maličký, ešte asi dosadíme k nemu..a jeden taký nízky ružový krík máme
orechy sú fajn, no je aj strašne veľa neporiadku naokolo z neho..

vpredu chceme ešte maličké jazierko s menšou skalkou..

no..len dúfam, že na to bude čas 😉

tripplebi
27. sep 2008

nanynka . aj orgován máme 🙂 je dosť veľký. len sa k nemu nedostanem, lebo je pred kopa z búračky starej budovy. našťastie tie naše orechy sú vzadu v záhrade, tak ten bordel z nich až tak nevadí. podľa mňa väčší neporiadok je z tých ovocných stromov, keď to popadá na zem a tam to hnije.

duskaf
autor
27. sep 2008

Tajomstvá starého záhradkára? To znie zaujímavo, dá sa to niekde zohnať?

duskaf
autor
27. sep 2008

nanyka- úplne Ťa chápem s tým orechom aj my máme v našej mladej záhradke- ročnej obrovský starý orech a všetci naokolo by ho najradšej zoťali, ale ja ho mám rada.

wanda007
27. sep 2008

aspon jeden orech do zahrady, si myslim. Dnes som bola u mamy, neboli doma, tak som sa s dcerkou motala v zahrade, pozreli sme zajace, dali suchy chlebik, pohojdali sa na hojde a presli sa popod orechy, uz aj u nas na severe zacinaju padat. Romantika...

wanda007
27. sep 2008

tripplebi: ovocne stromy treba strihat na uplne bonsaje 😀 ! A bude aj menej listia aj vacsie plody. Ja som obstrihla jablone ("az dve mam") len na jar, ale bratranec striha tri razy do roka a ma sad fakt pekny aj vela sa mu urodi. Tiez to ale striekal akousi chemiou, chodil tu ako potapac s takymi kyslikovymi bombami na chrbte. Ja mam aj dost cervave tie jablcka, asi kazde druhe. Asi preto, ze nestriekam.

tripplebi
27. sep 2008

wanda - takže je asi lepšie počkať do jari zo strihaním. tie naše jabĺčka síce červivé nie sú ,ale sú malé a chuť taká o ničom. slivky opadli tak rýchlo, že som ich ani nestihla ochutnať. vlastne som ani nezaregistrovala, že by nejaké boli. len tá svetlá mala toho dosť. neviem ako sa volá ten druh sliviek, má také do žlta guľaté bobulky a ktosi mi povedal, že je to tiež slivka. 😀

wanda007
28. sep 2008

zistim, ako sa vola ta biela slivka, bratranec ma aj tu, u mna vo dvore, velmi dobra, sladka. Mas taku s velkostou ako golfove lopticky?