Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

nevesta
3. máj 2008

Ja nechcem moc pouzivat postrek, viem ze by sa mali striekat nejak na jar, kym nekvitnu... Ale radsej sa mu chcem vyhnut...

sue07
3. máj 2008

to asi všetci chceme BIO ovocie no nie vždy to ide ako chceme. vieš aký zážitok som mala pri prvej broskyni? som čakala kým dozrie a keď som ju išla odtrhnúť pre Lauru, tak som zistila, že tam nie je. som bola nasr... ako svet. nemali sme ohradený pozemok, tak sme pekne krásne ohradili a odvtedy máme všetko čo sa urodí - zato suseda nie 🙂

nevesta
3. máj 2008

Sue, tak to by ma nastvalo 😠

Ja mam zas iny problem, zasadila som si jablon a nas pes jej odhryzol korunu 😒 tak cakam, ci sa jej podari prezit... Vyhana konariky z bokov, tak snad...

kangaroo
3. máj 2008

sue, jasné tráva je nezmar, len ju treba polievať aj 2x za den 😉

nevesta ak to chceš zastaviť tak to zastriekaj sylit 65 WP, alebo ak toho nie je vela otrhaj lístky, stalo sa ti to preto, lebo si ju asi predtým nestriekala.Môj poradca na záhradku mi povedal, že ak broskynu nechám takto pár rokov vysilovať touto kučeravosťou, tak ten stromček odíde.... ešte som sa stále nespojila s biozáhradkármi, takže neviem ako by to riešili oni 😅

jerry, to s tým zadkom je dobré..... 😀 😝

duskaf, goji je teraz taký nejaký boom, dá sa to kúpiť vo všelijakých bio predajniach, je to susené ovocie a obsahuje to velmi vela vit.C a iné vitamíniky a minerály... len je to dosť drahé na môj vkus a kdesi som čítala, že si to niekto doma vypestoval, skúsam.... a na tej stranke čo sem dala eli77 som nasla aj hurmikaki, ktoré milujeme, tak o nom silne uvažujem...inak dík za link 😉

a ozaj to mi nevzišli datle ale melony, trosku som sa sekla 😀 😝 ..........ale aj to poteší 🙂 🙂

ma_se
4. máj 2008

nevesta,s tym psom ma to pobavilo...asi si myslel,ze je cas na orezavanie... 😀,tiez ked sme byvali v rodinom dome tak som hoci co pestovala,od zeleniny,cez jahody...,maliny.cernice,ovocne stromi...atd.v panelaku som skusala,ale nejak sa mi nedari... 😢 ....tak som to vzdala...

sakura77
4. máj 2008

baby,zahradkarky,ja som total zahradnicky analfabet a cez tyzden sa chystam zasadit par stromcekov-asi tuje,alebo nieco take-do predzahradky,tak neviem,to len vykopem jamu ,dam ich tam,zasypem,polejem a je hotovo? alebo este nejake specialnosti sa tam maju robit? 🙂 😉 poradte,prosim.....

krajcoanka
4. máj 2008

nevesta, sue,kuk
http://referaty.atlas.sk/prirodne-vedy/biologia...
postrekom sa neda vyhnúť-žial ☹
travu najlepšie sadiť na jar a na jesen-pokial nieje horúco a suchy vzduch

nevesta
4. máj 2008

Dakujem 🙂
tak ju na jesen postriekame 😉 no co uz ked sa to neda bez toho...

krajcoanka
4. máj 2008

sakura, pozri podrobnejšie info v tomto linku
http://www.thuje.vasek.sk/thuje_info.php 🙂 😉

rusovcanka
5. máj 2008

kangarooo 😀 Vážne svokru z toho podozrievam 😎 Niekto sa tu pýtal,prečo sme sadili hrášok do jamiek.Ja som ho sadila do riadkov a dopadlo to tak,že vyšiel jeden,potom 15cm nič,potom 2-3,potom zase nič atď 😠
Cez víkend som iba polievala,nesadila som nič,čakám,kedy budem môcť "vyhodiť" paradajky do záhrady...už aj špekulujem,že to risknem a dám ich tam teraz,lebo mi doma zaberajú dosť miesta a zavadzajú...niektorí susedia ich už majú pár dní zasadené.Máte ich už niekto vonku?

lenadka
5. máj 2008

rusovcanka ja neviem u nas este nema nikto rajciny vonku, pockam po 3 zamrznutych 😉

jerry
5. máj 2008

ahojte
rastlinky treba siať a vysádzať podľa toho ako býva tam kde u vás zima. My napríklad môžeme fazuľu až po 15-tom máji, inak by ešte zamrzla. A aj Urban a Dušan ešte môže narobiť šarapatu. Vlani aj orechy a lipy pomrzli.
Koncom týždňa hlásili prízemné mrazíky, takže určite mi niečo ešte zamrzne 🙄 . posledne padol za vlasť biely plamienok ☹
Dnes som sa už bola vytešiť v alpínkach, zasa niečo nové rozkvitlo 🙂

sakura77
5. máj 2008

krajcoanka,dakujem,uz je mi to jasne 🙂

marika79
5. máj 2008

ahojte, ja idem tie rajčiny vyskúšať dať ich von dnes, ked nenaprší kým prídem z roboty, aspon zo desať ich dám vonku, a ešte nemám zasadenú tekvicu. hrach som tiež skúšala aj do jamky aj do riadku, ale vyšli mi teraz všetky, vlani nie

lenadka
5. máj 2008

jerry, nam vlani tiez orechy zamrzli v maji 😅

krajcoanka
5. máj 2008

no, u nas je po burke, dufam že mi neviplavilo semäná 😖 !
ja počkam tiež až na zmrzlakov s tou paprikou a rajčinami. 😉

barila
5. máj 2008

Tak ja uz mam paradajky a papriky vonku tyzden. Prave vcera som dosadzala papriky. Je to risk, ale snad mi vyjde. 😝

duskaf
autor
5. máj 2008

Ahojte, píšete, že vlani Vám zmrzli orechy, vraj zmrzol aj ten náš minulý rok, to ešte nebola naša záhradka, ale verím, že tento rok nezmrzne, je to taký obrovitánsky starý orechisko, ale mne sa veľmi páči a nesmie toho roku zmrznúť. My sme dnes boli zas v záhradke, nič sme nesadili, len pozerali, čo nám kde rastie. A z babkinej záhrady sme preniesli jej milované kvietky do tej našej, keďže babka nám zomrela a dom idú jej deti predať a ona tie kvietky tak milovala tak teraz sa jej budem o ne starať ja a sú nádherné.

veronika13
5. máj 2008

duskaf to je pekné s tými kvietkami 🙂

mtsl
5. máj 2008

tráva sa dá sadiť hocikedy len ju treba dobre udupať a polievať 2x denne aby semienka nevyzobali vtáky a za 2 týždne by sa mala dať už prvý krát kosiť 🙂
my sme chceli sadiť v nedeľu ale úprava terénu nám zabrala viac času ako sme predpokladali a dnes pršalo, mohla byť už v zemi - trafí my ☹

krajcoanka
5. máj 2008

duskaf, to sa mi tiež pačilo s tymi kvetinkami.Baby by sa potešila.asi budeš po nej.Ja som tiež po babke-taka moc starostliva 😵

rusovcanka
6. máj 2008

krajcoanka,nemôžeš spávať? 😀 Moja babka ešte žije(chvalabohu!),má 83 rokov a už mi ukazovala v svojej záhradke,ktoré kvetinky mám zachraňovať,až ona umrie 😠 Morbídne...ale ona mi tvrdí,že starí ľudia sa na smrť pozerajú inak...K tým paradajkám-včera som ich nestihla vysadiť a večer prišla taká búrka,že som bola rada,že paradajky mám ešte vnútri 😀 Keby boli vonku,už by boli celé ubité a polámané od dažďa a krúpov 😉

barila
6. máj 2008

Tak my sme sadili travu asi pred 3 tyzdnami. Davali sme na 2 plochy s odstupom asi 3 dni. Na ploche co sme sadili skor je pekne vyrastena a na tej druhej, kde sme davali rovnake mnozstvo travy je to otrasna bieda. Len kde tu. Aj cakame, ze sa este ujme....ale nevyzera to ruzovo ☹
Mtsl aj nam uprava a vyrovnanie terenu trvalo 4 dni. Mame cca 4 are travy.

krajcoanka
6. máj 2008

rusovčanka, sorry som to pochopila tak že už zomrela.no aj tak je to pekne že maš s baby taký pekný vzťah zakiaľ ešte žije a že jej načúvaš aspoň ty. 🙂
Ja som presne pre to čakala do zmrzlakov, lebo ani nemusi mrznuť, stačí ked dojdu krupy a maš po robote. 🙄
Inač mi sme od vas par km a u nas krupy neboli.našťastie!

rusovcanka
6. máj 2008

krajcoanka,to,že im umrela babka som nepísala ja,ale duskaf,ja som sa len zapojila do debaty a spomenula som moju babi 😀 Inak počasie je srandovná vec-pred svadbou som bývala v Krasňanoch a drahý v Rusovciach a často sa stalo,že u nich svietilo slnko a nebo bolo bez obláčika a u nás lialo ako z krhly 😎
duskaf-neviem,ako dávno si prišla o babku,ale aj tak,úprimnú sústrasť ☹

tilly
6. máj 2008

baby, viete mi poradiť, či majú byť petúnie na slnku alebo v tieni?

rusovcanka
6. máj 2008

Petúnie by mali byť na slnku,ale nie na tej najväčšej páľave.V tieni by ti nemuseli tak pekne kvitnúť 😎 A hlavne potrebujú veeeeľa vody a hnojiť,hnojiť,hnojiť 😉

fifa
6. máj 2008

ahojte ja už mam na balkone velke kaleráby, možu sa už dat do záhradky? 😒

rusovcanka
6. máj 2008

Jasné,že ich už môžeš dať do záhrady 😀 Už tam mohli byť dávno.

fifa
6. máj 2008

dik