Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

sumienka2525
7. júl 2009

sirinka: Dakujem. To sme este na ne neskusali tak dnes vyskusam ten bobkovy list. 😉

zifka
8. júl 2009

Ahojte zahradkarky, chcem sa vas opytat, ze pohariky z ktorych detskych vyziv sa daju pouzit na zavaranie? Lebo vacsinou maju take tie vrchnaky, co sa uz nedaju zasrobovat... Dakujem moc za odpoved...

A k tym mravcom: nam liezli do kuchyne, tak som pred vchod skusila dat mydlove orechy po prani, ked som ich isla vyhodit a odvtedy sa tam mravce neukazali. Neviem, ci je to nahoda a ci by to fungovalo aj v nejakom mravenisku, to som neskusala.

sirinka
15. júl 2009

ahojte, tak ako? u nas mega uroda cukin a paradajok, dokonca aj uhorky v tieni maju nejaku tu urodu 🙂

vinka
14. mar 2010

Ahojte zahradkárky.Neviem či sa to už písalo tu ale celé sa mi to nechce čítať. 😉 Kedy môžem zasadiť bobúlové sadenice. 😕 Teraz sa predávajú v lidli ale neviem či ich mám už vysadiť alebo počkať až do apríla.DAKUJEM. 😉

inkinka
14. mar 2010

Vinka, teraz len do sklenika alebo pareniska. Volne von az po poslednych mrazoch 🙂

vinka
14. mar 2010

A ked nemám ani skleník ani parenisko? 😕

jalao
14. mar 2010

jeeeej, o tejto téme som vôbec nevedela!!! super!!! ja som tiež záhradkárka, hoci nie total aktívna, ale predsa. Momentálne máme na záhrade útlm a bude sa tam hlavne stavať, takže asi moc tomu nedám...ale rada sa tu pri vás priučím! 🙂 🙂 🙂
Inki....parenisko rozhodne plánujem..ale dnes nám tu ešte snežilo 😠

kepi
27. mar 2010

ahojte😉mam ficus asi 1m vysoky, listy len na vrchu , ked to zrezem pod listami tu stonku, dam do zeme alebo do vody?zakoreni?alebo ako to spravit😉

zdenkakl
28. mar 2010

Vinka, myslis bobulove ovocie? Lebo ak ano (ribezle, egrese...), tak uz pomaly moze ist von do zahradky, podla toho, v akom podnebi sa nachadzate. Pozri si zahradkar.sk, a tam najdes velmi vela o akomkolvek probleme, resp. otazke

veronika13
28. mar 2010

podľa mňa sa už môžu

ja som včera sadila cesnak, dúfam, že sa ujme, lebo som ešte na jar nesadila, vždy som stihla na jeseň

samika
30. mar 2010

ahojte, ak vám to nevadí pridám sa k vám 😉
ja patrím k tým čo by mohli záhradníčiť od rána do večera 😉 len keby som mala tolko času 😉 môj takmer 2 ročný syn má vyslovene alergiu na záhradu 😝 keď mu len spomeniem, že ideme do záhrady, tak chytí záchvat a len kričí ne ne ne. a to tam bol so mnou len 3 krát 😝 včera napríklad radšej sedel hodinu v aute a čakal 😕 no ale to má od malička. akonáhle som zaparkovala kočík v záhrade, že ja tam konečne niečo porobím, tak spustil plač a bolo po zahrade 😝

baby, dnes som si kúpila tú netkanú foliu, že skúsim na jahody. len neviem či mám najskôr položiť foliu a potom vsádzať jahody, alebo najskôr zasadím a potom dám foliu 😒 ďakujem za radu

zdenkakl
5. apr 2010

najprv foliu potom diery v tvare X a tak jahodky

lenka386
5. apr 2010

Ahojte kocky!

Ja som Vas tiez objavila az dnes. Mne sa tiez muz smeje, ze ked sa na jar otepli, len sa hrabem v hline.

Inak, Zifka, tie pohariky sa daju pouzit len vtedy, ak ich nedas do pary - napr. slivkovy lekvar a pod. Moja svokra do nich minuly rok ponalievala kecup a skoro ju porazilo, ked ani jedno vicko nechytilo a musela si to zopakovat.. 😒

Jalao, ja som na tom podobne. Minuly rok sme kupili pozemok na vysnivany domcek, majitelia to vyuzivali ako velku zahradu, dost dobre sa o nu starali, takze si to vychutnavame. Stavba je (hlavne z financnych dovodov) v nedohladne, tak sa tesime aspon na ovocie a jahodky..

samika
6. apr 2010

zdenka, ďakujem 🙂 už som posadila 😉

romanacka
13. apr 2010

Ahojte babenky,
Ja sa tiež k vám pridám. Ja zatiaľ moc nezahradničim lebo kolo domu máme momentálne stavenisko, tak si to zatiaľ kompenzujem bylinkami v kvetináči.
Potrebovala by som poradiť čo s bazalkou, už so ju obtrhala a aj mi odkvitla a teraz sú tam len také suché konáriky a kde tu malý výhonok a neviem čo stým

romanacka
13. apr 2010

Jéj ,táto téma je fakt super, už sa teším na moju záhradu, len ja sa s úrodou tak chváliť asi nebudem môcť, keďže som z Oravy 😒 , ale idem si nakúpiť muškáty a aspoň s nimi sa pochválim 😀

veronika13
13. apr 2010

romanacka, aj ja som z Oravy, a dá sa dopestovať kadečo. Minulý rok mi dozreli paradajky cca v tom čase ako na dolniakoch 🙂 len som im musela trochu pomôcť 😎 Tento rok idem skúsiť netkanú textíliu pod jahody a bielu dám na hriadky, keď je tu u nás ešte tak chladno

tana74
14. apr 2010

Ahojte, záhradníčenie je pre mňa naj relax. Tento rok začínam aj v skleníku, zatiaľ som tam zasiala šalát, paradajky a stéviu. Cesnak je už celkom pekný, ale z jahôd asi nebude nič, pri stavbe skleníka mi ich dokonale udúpali. ☹

Romanacka, neviem ako kvetináčová bazalka, ale "záhradná" je jednoročná bylina, každý rok sejem novú. Keď máš mladé - nové konáriky, je to super, suché poodstrihuj a uvidíš, čo s tým bude.

zdenkakl
14. apr 2010

Dnesw mi prisli stromcekove ribezle a egrese, uz sa na ne velmi tesim, prislo aj hrozno, no z neho mam trochu obavy, ci sa ujme a ci ho budem vediet strihat. Vie mi niekto poradit ako ok zaciatku strihat hrozno? Priesadky za oknom uz mam krasne, tekvice su privelke, ale ato nevadi...

tana74
14. apr 2010

Zdenka, ak myslíš teraz, mladé po zasadení ako ostrihať - ja by som už nestrihala, už by dosť "tieklo" a málo by narástlo. Radšej po sezóne alebo koncom zimy.... nechať jeden hlavný kmeň a výhonky na ňom zostrihať na 2-3 púčiky. Ak ho budete chcieť "viesť" rôznymi smermi, môžeš nechať aj viac hlavných kmeňov.
Nám sa kupované dosť ťažko prijímalo a plody vždy chytili nejaké chorobu, ani sme ho neochutnali, tento rok som ho už dala preč. To, čo máme od kámoša rodilo hádam už hneď na druhý rok a je nádherné. Kupované bolo asi z inej oblasti, dlho trvalo, kým sa aklimatizovalo.
Podobne tak aj ríbezle a egreše, egreše pomaly "poodchádzali" všetky, ríbezle sú najkrajšie tie, ktoré som si vypestovala sama z odrezkov. Bývame v severnejšiej oblasti.

zdenkakl
14. apr 2010

Tana, dik. My sme tiez viacmenej na SV, preto som kupovala z blizkej skolky. Som trochu sklamana, lebo neposlali to co som objednala a to hrozno sa mi zda byt dost suche(drevo s pucikmi). Egres je dost dobry, objednala som stromkovy, len dufam, ze aspon nieco vydrzi. Cakala som od tej skolky viac, no aspon dufam, ze to malo co poslali sa ujme

romanacka
15. apr 2010

Veronika 13 a odkiaľ si? Ako sa ti to podarilo s tými paradajkami? Ja čo nasadím do kvetináčov, tak mi ich každý rok vykynoží pleseň a aj surfínie mi vždy napadne. ☹ No ale minulý rok som vyhodila paradajky u svokrovcov na hnoj a tam normálne zarodili aj dozreli 😀, ale radšej som ich nejedla.
Ríbezlam a egrešom sa u nás darí super, babka ich má na záhrade niekoľko desaťročí, nijako špeciálne sa o ne nestará a každý rok tak krásne zarodia.

Tana74 ďakujem, o bazalke som vôbec netušila že je jednoročná.

romanacka
15. apr 2010

Babenky,tento rok by som chcela nasadiť jahody, môžem ich nasadiť aj na jar?

tana74
15. apr 2010

Romanacka, môžeš kľudne, lepšie sa príjmu a možno aj trocha zarodia. 🙂 Aj mňa to čaká, len netuším kedy sa k tomu dostanem.
Keď sme začali stavať dom, černozem z miesta, kde robili základy mi preniesli na jednu kopu do rohu pozemku a tam som nasiala tekvice, cukiny, patizóny... To bola úroda, nemala som už ani komu rozdávať a aj to pekne vyzeralo, kopa bola zakrytá zelenými listami. 🙂

Zdenka, zasaď ho až po púčik prvý, trocha šikmo a dobre zalievaj. Stačí jeden živý púčik, aby sa prijalo. Aj naše je ešte "suché", púčiky ešte nie sú zelené.

Robím si v záhradke "ovocnú škôlku", okrem hrozna sa snažím namnožiť aj kivi lianu a jostu - s tou nie je problém, všetky odrezky sa v pohode prijali.

veronika13
15. apr 2010

Romanacka, som zo Zázrivej... s tými paradajkami som spravila tak, že keď som vysadila sadenice, ku každej som vbila do zeme asi meter a pol vysoký kolík a cez ten som pretiahla také širšie igelitové vrece (aby mala paradajka aj po vyrastení dosť miesta), zospodu som ho prichytila kameňmi... ani cez troch zamrznutých sa paradajkám nič nestalo. Samozrejme treba to vetrať, a dosť polievať najmä cez suchá.Mne sa táto metoda veľmi osvedčila 😉 Skús 2-3 sadenice na začiatok a uvidíš

jahody idem aj ja teraz sadiť, tie jesenné sa mi neprijali. Našťastie suseda robila poriadky v nich teraz, tak mi dala už s koreňom. Manžel mi spravil takú štvorposchodovú pyramídu a tam ich idem vysadiť, už sa na ne tešíííím, dúfam, že budú nejaké plodíky aj tento rok 🙂

zdenkakl
15. apr 2010

Tani, to hrozno je dost vysoke (cca 70 cm), je v tvare Y. Aj tak ho dat po prvy pucik do zeme? Idem na to

tana74
15. apr 2010

Zdenka, ja by som dala, môj strýko je veľký záhradkár a takto nám radil, aby vytvorilo dobrú koreňovú "základňu" malo by ísť hlboko do zeme. Keď nám dávam odrezky, kázal dať až 2/3 dnu.

zdenkakl
15. apr 2010

super, diky. uz je v zemi po stiepene miesto... dufam, ze sa prijme

romanacka
15. apr 2010

Takže keď v Zázrivej sa urodili paradajky, tak u nás v Liesku sa musia tiež 😀. Veronika skúsim tvoju radu. No super aj ja by som mala mať jahody s koreňom, skúsim asi aj tu pyramídu, nech len prestane pršať a dám sa do toho 😎

veronika13
15. apr 2010

zajtra ju odfotím, aby si videla ako to má asi vyzerať, ak náhodou nevieš 😎