Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

filipal
23. máj 2010

na dolniakoch sa studeny maj zide...v beznych rokoch. lebo posledne roky boli take, ze jar ani vlastne nebola, rovno v marci horuce leto. a ziadna vlaha. polievat som musela od marca do oktobra. ak je na dolniakoch teplo v maji, je zvycajne az horuco a malo vlahy.
podla mna na sever sa ta pranostika nehodi, tam by sa teply maj zisiel....
tento rok je netypicky a vynimocny....

veronika13
23. máj 2010

minulý rok sme aj my museli dlho polievať, tento rok som čerpadlo ešte ani nepozerala, či ide 😀

to už asi jedno z druhým... no čo už, už to nezmeníme.... dúfam, že jahody mi nič nezničí, z tých sa tento rok veľmi teším... mám ich prvý rok a sú krásne zakvitnuté

filipal
23. máj 2010

uz sa mi zatvaraju oci, tak idem spat..... 😎 dobru nôcku! 😵

veronika13
23. máj 2010

dobrú noc 😔

lara1705
24. máj 2010

veronika13, ja mam uhorky v skleniku a sú celkom pekne aj ked ešte maličke. paradajky zas v parenisku.

filipal
25. máj 2010

co robite zahradkarky? u nas je od rana uz 5. prehanka.....vyzbierala som pohar slimakov...
zda sa, ze u vas je trosku lepsie pocasie.... 😵

jazminn
25. máj 2010

Ja som zažila šok, mala som pod fóliou poschádzané uhorky, prídem ani jednej, všetko požrali slimáci.

oscarka3
25. máj 2010

aj ja mám slimákov na rozdávanie 😒 ,žerú mi šalát 😠

lara1705
25. máj 2010

vy slimakov a ja som včera zažila riadny šok, ked som vyšla vonku zafajčiť a pred prahom leži had, tak som aj cigaretu odhodila a utiekala som domov, obula som čižmy na nohy a zobrala som lopatu a rozsekala som ho na marne kusky. Triasli sa mi kolena aj ruky, cele telo až som po hodine dostala menzes zo šoku.
A dnes zas to iste, sedim a začal brechať pes, kuknem že na čo breše a tam dalši had, volala som hned manžela že nech pride z roboty a zlikviduje ho. len čo som zložila sluchadko, kukam a tam zas dalši. Myslela som že zošaliem. O 15 minut bol manžel doma a rozsekal ich. Kukne vyššie na zahradu a tam už aj treti, až som utekala dnu. Našťastie to boli slepuchy-jašterice ale take dlhe jak had, ale aj hnusne. Už aj som ho žiadala aby sme sa aj odsťahovali niekde inde. Doteraz sa neviem s toho spamätať.

veronika13
25. máj 2010

lara, no keby sa toto stalo mne s tými hadmi, tak ma vynesú nohami napred... sa mám z nich fóbiu 😖

veronika13
25. máj 2010

dneska som dosievala uhorky, polovica mi zgegla... sa čudujem, že tá druhá polovica sa ešte drží - uvidíme dokedy 😀

dneska som trochu plela mrkvu, vetrala paradajkám, kochala sa kvitnúcimi jahodami a dúfala, že nezaprší... zapršalo a poriadne 😠 😀

milocka29
25. máj 2010

Aj ja som bola doobeda sa pokochat na zahrade, burina si krasne rastie 😠 , akoby ju zasial, ale aj ostatna zelenina sa celkom zatial drzi, na to ake ma teraz podmienky. Uz som sa prave chystala, ze vezmem moticku a aspon trocha prevetram zeminu pri priesadach, lebo je ako ubita, nato sa zatiahlo a uz aj zaprsalo a tiez poriadne 😒 . Takze zase s okopavanim pauza 😒 .

veronika13
25. máj 2010

toto počasie má jednu výhodu, nemusíme polievať 😀 možno si to vynahradíme v lete

lara1705
25. máj 2010

veronika13, aj ja mam nenormalny strach z hadov ale musela som niečo s nim robiť lebo som bola sama doma z mojim drobcom. Z obrovskym strachom som brala lopatu a sekala som ho čo mi stačili sily. ale ked som ich videla ešte aj dnes a naraz 3 kusy, tak už som musela volať manžela. Chcel či nie ale musel sa vypytať z roboty. Mam taky šok že aj cez deň sa obzeram okolo seba tisic krat. Nahodou vedľa mňa spadol list zo stromu a ja tak som sa mykla že až.

veronika13
25. máj 2010

lara, možno keby som ja rozsekala nejakého, tak by som sa ich už aj prestala báť 😀

lara1705
26. máj 2010

veronika13, no tak ja som sa neprestala ich bať ani na okamih, mam z nich hrozny strach. brrrrrrrrrrr.

samika
26. máj 2010

ahojte, ja som sem už dlho nenakukla 😉 veď ani počko nebolo na záhradničenie 😀
včera som bola kuknuť v záhradke a stále mi nevyšiel petržlen a mrkva tiež len tak , aby sa nepovedalo.tak budem musieť aspoň ten petržlen doasadiť. 😝 no a ja ešte stále nemám posadené uhorky, cukiny a tekvicu. 😝 no a jasnačka burinka sa drží najlepšie 😀 ale moje najmenšie dítko si našlo v záhrade už aj dve jahôdkylesné. taký bol šťastný 😉
fúha baby, tak tie hady...až ma striasa 😖
no a rada by som si spravila ten roztok zo žihlavy, že tak preventívne ním postriekam. viete mi poradiť, ako sa pripravuje a či môžem len tak preventívne pokropiť paradajky?

milocka29
26. máj 2010

musim vam napisat, ze som uz poliala horucou vodou ako ste tu pisali travu, ktora rasie pomedzi zamkovu dlazbu a super, ucinok rychlejsi ako pri chemickom postreku. Llacny, ekologicky a ihned ucinny a to aj napriek tomu pocasiu, co kazdu chvilu prsi /uz aj prsi/ 😠 . Som velmi rada, za taku super radu, vobec ma to skor nenapadlo taky jednoduchy liek na burinu.

lara1705
26. máj 2010

aj ja by som rada vedela ako pripraviť roztok zo žihľavy na paradajky. prosím o recept.

jazminn
26. máj 2010

Ja som dnes dostala od suseda uhorky predpestované v skleniku, lebo moje ako som písala požrali slimáci. Posadila som ich a n každú som dala sklo, vraj sa istejšie prijme. A nato prišiel teplý letný dáždik.

samika
26. máj 2010

jéj tá horúca voda-super 🙂 nemohlo by to fungovať aj na burinu v záhrade?

filipal
26. máj 2010

kocky, len jednoducho natrhate zihlavu a vlozite do vedra zo studenou vodou, polozite do tiena a.nechate par dni postat...
to je vsetko! 🙂

jazminn
26. máj 2010

A k nasadenej zelenine nedávate niejake hnojivo alebo dačo na dobrý rast. Ja som videla susedu niečo posypovala k výhonkom.

samika
26. máj 2010

filipal, a koľko má byť tej žihlavy (cca) na jeden kíbel? môžem tým postriekať celú záhradku? samozrejme okrem buriny 😀

milocka29
26. máj 2010

samika mozes poliat tou horucou vodou aj burinu v zahrade, ale pozor, aby si nezasiahla aj zeleninu, lebo skape aj ta, co by bola velka skoda.

samika
26. máj 2010

miločka, ďakujem určite vyskúšam 😉

filipal
26. máj 2010

Samika, ja davam na do jedneho vedra asi 3-4 stonky zihlavy - cca 30 cm vysokej.....hocijaku, aku najdes.
postriekat zahradku mozes, ale zase vseliek na vsetko to nie je. tento rok sa mi po tychto dazdoch vosky tak rozmnozili, ze mi to nepomaha.... ☹

samika
26. máj 2010

filipal, dik. ja som zatiaľ vošky neobjavila, našťastie 😝

rancuzkaf
26. máj 2010

Ahojte zahradkarky, ja robievam zihlavovy vyluh takto: 1kg zihlavy zalejem 10l vody a necham macerovat

1. jeden az dva tyzdne ak to chcem pouzit ako hnojivo (naramne to vonia🙂)
2. 4 az 5 dni ako postrek proti voskam alebo hubovym ochoreniam

pocas macerovania premiesavam a po vyluhovani macerat prefiltrujem a pouzivam nasledovne riedenie: 2l vyluhu sa zriedi s 8l vody (20 percentne riedenie)

je to vyborne hnojivo na paradajky, rychlo rastu, dva tyzdne po zasadeni priesad urobim 2-3 zalievky

lara1705
26. máj 2010

super, dik za recept zo žihľavy.