Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

kili
4. mar 2009

valka, kde je to "tu" však bývaš v meste 😕

valka
4. mar 2009

ale zahradu mame v marianke... 😅 pre mna je tu vsade, ked o niecom hovorim 😀

kili
4. mar 2009

valka, aha. a tam si predtým bývala, či tam ste kúpili len záhradu a chodíte cez víkendy

valka
4. mar 2009

my sme obaja pristahovalci...takze to sme iba kupili a chodievame...nie iba cez vikendy - aj po praci alebo len tak cez den ( v lete).,..aj dnes bol mm strihat broskyne... 🙂

kili
4. mar 2009

valka, hmm, tak to nie je moc eko 😀

valka
4. mar 2009

to cestovanie alebo strihanie?
ja cestujem mhd...a co narobis, ked v starom meste pod slavinom zahradu nezozenieme...a na dom v tej oblasti nemame (ale mali by sme sa presunut s debatou, aby sme to tu nemorili) 😀

kili
4. mar 2009

to cestovanie a už končím 😉

ma_se
5. mar 2009

KILI,jasne,ze nemusis kupovat hlinu,skoda vyhodenych penazi....
my sme mali sami piesok na zahrade,ako na plazi,a tym ako som davala tie vec/suchu travu/ ku korenom,rokmi sa mi piesok pomaly menil na kvalitnu podu...sak uvidis sama,VYSKUSAJ TO,a ak sa ti to nebude macit,potom kup hlinu,ale ja by som ti neradila hned kupovat bez vyskusania,len jasne,ze to nebude hned,ale uvidis budes spokojna,ver mi 😉

a este k tomu SKLENIKU,mi sme mali urobeny foliovnik-FLASOVNIK
Z 2l pet flias...

ma_se
5. mar 2009

no,tie kartony sa davaju skor ku stromom ovocnym...
aspon to raz tak davali v TV...
pokope sa okolo stromu,na spodok sa ukladaju kartony,potom sa na to daju kamene,a na to este trava...
ale,jasne tie kartony sa tiez daju dat aj inde,to je normalne...

ja som raz urobila aj tak,ze kus travnika som porylovala,travu som nevyberala,len prehodila-opacne do zeme.ako ked sa robi zelene hnojivo...
korienky boli hore,aby vyschli a nechytili sa odznova,a do toho som nasadila CERVENU KAPUSU...mala som taku tvrdu kapustu ako ked kupite v obchode...krasna zdrava bez umeleho hnojenie...len treba vela polievat...

skoda,ze nemam fotky len na dvd natocenu zahradu...

a trava sa da dat aj na mrkvu,na vsetko...

ma_se
5. mar 2009

oprava- KAPUSTU

kili
5. mar 2009

mase, dalo by sa takto spraviť tá časť záhrady, kde chcem pestovať, ale si to neviem predstaviť časť, kde chcem mať trávu, teraz tam nie je nič.
a tiež, že som už asi netrpezlivá a chcem mať trávu hneď 😅 (a nie teda tú suchú). Tak neviem, že či len na tú časť dať doviesť hlinu

ma_se
6. mar 2009

KILLI,tak daj doviest len na tu jednu stranu,kde chces mat travu,a na tu kde chces pestovat skus toto mucovanie ,no a ked sa ti nebude pozdavat,tak das doviest aj na pestovanie hlinu...ale myslim,ze je to zbytocne...

ale je to len na tebe,ako sa rozhodnes... 😉

ma_se
6. mar 2009

...my ked sme sa na zacietku kupili rod.dom a videla som tu podu-piesok,tak som si myslela,ze nic nebude rast,ale mozno zo zaciatku to nebolo az take ruzove,ale postupne,ked som zacala robit tieto pokusy sa darilo,cim dalej tym viac,a mozem povedat,ze sme mali tolko zeleniny a vsetkeho,ze som potom davala aj do skolky,lebo uz som s nou nevedela co robit,a mna to velmi bavilo...
len treba sa aj poctivo starat a zalievat...sak to asi poznas ked byvas v rod dome...
no ja teraz byvam v panelaku a zahrada mi velmi chyba,stale hovorim,ze skoda,ze zahrada nemala kolieska,ze by som si ju zobrala zo sebou...
mne jedine,co sa nedarilo vypestovat,bol cesnek....nemohla som prist na to,preco mi nejde...
tak zelam vela stastia,pri pestovani

ma_se
6. mar 2009

...ja by som sa chcela spytat zasa,ci niekto nema skusenosti z JAHODAMI,ktore ponukaju v casopisoch na balkon...TAKE TAHACKY....dakujem

duskaf
autor
11. mar 2009

ma-sa ja sa už neviem dočkaľ, keď to vyskúšam, chcem sa ale opýtať či tú suchú trávu mám dať až keď už bude rastlinka - napr paradajka pevnejša, alebo v ktorom štádiu?

zuzitka
15. mar 2009

ahojte ... jar uz klope na dvere 😀

mamine takto kraaasne rozkvitol takyto kvet 🙂

http://zuzitka.blogspot.com/2009/03/jar-uz-klop...

sirinka
15. mar 2009

zuzitka krasne 🙂
my sme v sobotu vysadili cibuloviny, co som mala v kvetinacoch, nejake otuzilejsie letnicky semienka som rozhadzala, okrasnu travu tiez semienka, uvidime, co z toho bude...
dalej mladu cibulku, salat ladovy aj listovy a este chcem dokupit redkvicku...
no a uz sme pichli do zeme aj kanu, uz ma krasne vyhonky...tak snad to prezije... 🙂

sirinka
15. mar 2009

inac to s tou obratenou travou, to je najlepsie hnojivo...ale treba to urobit tak mesiac pred sadenim, aby fajne prehnila... 🙂

mate niekto skusenost s prezimovanim muskatov na zahone?

mikike
15. mar 2009

ahojky, poradte mi prosim ake rastlinky mam kupit do skalky? hodia sa tam aj cibuloviny?

ma_se
17. mar 2009

DUSKAF,ja som davala hned od zaciatku...tu suchu travu...ked som vysadila paradajky vonku do zahon,aj okolo papriky hned.../ta trava ti este spevni tu rastlinku/

a k tej zelenej trave SIRINKA,ja som hned sadila,ona postupne uhnivala,ked sa polievalo...pocas rastu...len korene musia byt von,aby sa hned nechytila trava...

sirinka
17. mar 2009

mikike to zalezi len od toho, aku skalku chces...ci chces kvietky, ci len nejake zelene rastlinky...aku skalku si urobis, taku budes mat 😉

simona55
17. mar 2009

tento rok by som chcela travnik do zahradky nechcem mat tam uz drobne kvety. ale travnik a v crepnikoch by som dala muskaty pod okno mam taky usky betonik tama krasne kamienky, a mam pred oknom tahavu ruzu cervenu to by som chcela dat tahat na obluk a nic viac . kupila som si vlani take okrasne stromky oni sa tak rosprestia ked su vecsie nerastu do vysky ale do sirky to si dam na dvor kde uz mam tranik hojdacku pre maleho a ties kvety vcrepnikoch.

sirinka
17. mar 2009

ja by som zatial nemala kde skladovat crepnikove kvety...ale tiez sa mi to paci...taka kombinacia klasickych zahonov a crepnikov...

ma_se
17. mar 2009

DUSKAF,
este som zabudla,ked som vysadzala priesady,napr.paradajky,hned som k malym priesadam davala aj koliky,vyzeralo to dost komicky,mala priesada a velky kolik pri nej,ale je to lepsie tak davat koliky,lebo ked je vacsia priesada mozu sa porusit korene.

sirinka
17. mar 2009

ja tiez davam koliky hned...

duskaf
autor
17. mar 2009

Ma-se- veľmi pekne Ti ďakujem za super rady. 😵

ma_se
18. mar 2009

DUSKAF,nemas za co,nech sa ti dari a mas velmi peknu urodu a zdravu... 😉

loginka
18. mar 2009

caute zienky,
super temicka, ked som ju objavila, tak ju zerem 😵
prestahovali sme sa na jesen do domceka a mna to neskutocne pochytilo - urobit si peknu zahradku
v oktobri som len tak postrkala tulipany, krokusy a narcisy, teraz tie krokusy aj krasne kvitnu

chceme hotovy travnik, ma s tym niekto skusenosti, prip. tipy akych chyb sa vyvarovat, co to vsetko obnasa
potom chcem nejaky kvetinovy zahon a nejake pekne dreviny a ihlicnany
potrebujeme este zivy plot - rozmyslam nad zapadnou tujou a hrabom - ma niekto skusenosti?
uz sa neviem dockat aj zeleninovej zahradky - mam pripraveny hrasok, redkvicku a cibulku, potom chcem este paradajky a jahodky

budem vdacna, ak mi niekto odpise
🙂

teodorka
18. mar 2009

aj my mame pozemok zrejme ideme aj sadit a na jesen budem chciet dat ako tak dvor aj zahradu do poriadku .Ale ja som mestanka a tiez mi zahradkarcenie nic nehovori tak som zvedava ako to zvladnem 😀

loginka
18. mar 2009

ja som tiez, a tiez som zvedava 🙂