Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

barila
30. apr 2008

Ahojte. Tak som rada, ze som nasla tuto diskusiu. Uz som nieco podobne navrhovala aj na MMB, ale malo to neuspech. My byvame v RD od decembra a tento rok som si 1x robila zahradu. Uz mam aj ja posiate......cibula, cesnak, spenat-ten uz aj papame...., redkovka, kalerab, jahody, zemiaky, kukuricu, tekvicu a uhorky. Mam aj cast kvetinky okolo travnika. Kupila som si dnes cyprusteky a chcela by som robit zajtra zivy plot. Viete mi poradit ako daleko ich mam sadit od seba a kolko asi od plotu?

duskaf
autor
30. apr 2008

Ahojte, kangaroo aj ja to tak cítim a preto asi nezasadím ani paradajky keď ich treba striekať, alebo skúsim nepostriekať, veď keď som ich pestovala v starých akvárkach na balkóne pekne mi rástli.
Ten cyprustek by teda aj mňa zaujímal, lebo svokra ho minulý rok sadila anič jej nevyrástlo.

bubulik
30. apr 2008

Barila a aky druh cyprusteka mas????? Lebo aj od toho zalezi spon 😉 Duskaf Tvoja svokra asi mala semienka letniciek, lebo aj taky cyprustek je. Takze ho asi siala a nie sadila 😉 😉 😵

barila
1. máj 2008

Bubulik kupila som Lawsonov cyprustek. Je taky tmavozeleny, ma asi 1,2 metra, intenzivne vonia ako ihlicie. Mam ich 20 ks.

alinka76
1. máj 2008

krajcoanka, ja som si ju začala budovať už asi 7 rokov dozadu a vždy sa to dalo zvládať, aj popri staršej dcére. Síce tento rok som asi týždeň plela burinu, čo malý nie a nie spať aspoň hodinku vkuse vonku, ale už je to spravené 🙂 Akurát som ju zanedbala na jeseň, keď som mala veľký pupík a zle sa mi zohýňalo 😀 ani som len georgíny nevytiahla zo zeme, mám pocit, že vymrzli 😒

Eli, hoď foto záhradky (kvetinovej) , nech sa pokocháme 🙂

krajcoanka
1. máj 2008

no dnes som bola v zahradke-konečne.siala som cibulku, cibulu, redkovku, kvietky,šalat.Okrem cibule všetko do pareniska, ktore mi drahy dnes opravil(konečne) 😉 🙂
Zajtra dojde segra, tak chcem ešte dosiať kvietky-ak sa podari a nebude pršať. 😎

lenadka
2. máj 2008

baby mne nevschadza kukurica co som dala do kvetinacikov, vzisli 3 ks /aj tie 3 ks su z ineho sacku/ zo 16-tich tak super semeno 😠 😠 😠 clovek za to vyvali kopec penazi a ono to nerastie!!!Pritom podmienky na 1* uz vidim ze v zahrade nenarastie celkom nic 😠 lebo zvysok sacku je v zahrade. Vlani mi krasne vysla vsetka a teraz! 😠 😠 😠

rusovcanka
2. máj 2008

lenadka,ja som kúpila semeno hrášku,morené a stálo dosť peňazí 😎 Svokra zasadila semeno zo svojej minuloročnej úrody-žiadne morenie,žiadna špeciálna starostlivosť...a hádaj,komu vzišiel hrach rýchlejšie a je oveľa krajší???Samozrejme svokre!!Ten môj je prťavý a ešte mi ho zozačiatku ozobali hrdličky 😠 To je fakt o nervy,ale nevzdám sa!!!Uhorky budem mať krásne,pevne som sa rozhodla a dám im to príkazom 😀

krajcoanka
2. máj 2008

ja mam taky isty problem s hraškom. suseda sadila neskorej, jej zišiel a mne z celeho sačku vychadzaju len try biedne kusy 😠 ☹

alinka76
2. máj 2008

baby, ono sa má sadiť do jednej jamky aj 3-5 semiačok aj kukurice, aj hrášku, lebo sa počíta s tým, že nie všetky majú 100% klíčivosť. neskúsili ste ich pred sadením namočiť do vody?

rusovcanka
2. máj 2008

alinka,boli namočené pár hodín,aj som ich dala viac kusov do jednej jamky ☹ a aj tak z nich nebude nič...

lenadka
2. máj 2008

v zahradke som davala po 2-3 ale do kvetinacikov len po 1. To preto ze podmienky v kvetinaci maju na 1* a predpokladam ze krasne kupovane a hlavne drahe semena budu klicit v tychto podmienkach super. Stve ma to ze z 13 ani jedno nevzislo ved v sacku ich je tak okolo 30 - 40 ks 😠

eli77
2. máj 2008

Takze tu su nejake fotecky zo zahradky...hlavne kvetinky takze rychlo kuk kym mi to adminky nezmazu...zajtra skusim este nieco pofotit potom ich vlozim do albumu...
https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage...

barila
2. máj 2008

Eli to drevene sedenie sa mi moc paci. To ste si dali robit, ci ste niekde hotove kupili? A kvetinky su pekne. Hlavne ten zakvitnuty strom je nadherny.

eli77
2. máj 2008

Barila...to posedenie nam robil brat...a teraz muzicek vymajstroval malej pieskovisko...zajtra pofotim...

barila
2. máj 2008

Ahojte, tak ja som si dnes takmer vsetku zeleninu okopala a vsetko popolievala. Mala mi na obed spala vyse 2 hodin, co bol zazrak tak mi to islo jedna radost. Mna stve, ze som sadila mrkvu a petrzlen ale mesiac dozadu a vobec nic nie je vidno. Myslite, ze este vyjde alebo mam nasadit vsetko nove?
A spenat uz mam taky veliky, ze zajtra ho vsetok vytrham a skusim nasiat este raz. Snad mi stihne vyrast a nepojde do kvetu.

sue07
2. máj 2008

ahojte všetky,

tak som s tu dočítala o tom hrášku, prečo ho ssadíte do jamiek a nie do riadku? ja dávam obyčajný, nemorený a vždy sa pekne chytí. dokonca ho ani nemáčam.

barila, ešte skús s tým 2. výsevom chvíľočku (týždeň) počkať a potom znova - niekedy to aj mne neschádza tak ako má.

inak, dnes som sa vytešovala, som si urobila mini skalku, lebo k tej maxi sa asi nedostanem ani na dôchodku

☹ a som strááášne šťastná 🙂 len keby mám viac času na všetko navôkol.

barila
2. máj 2008

Sue aj som si hovorila, ze doteraz nebolo moc teplo, ze este chvilu pockam. Neviem fakt co robit. Len aby sme tu mrkvu a petrzlen jedli este tuto sezonu. 😀
Ja som tiez sadila hrach do jamiek. Ale zahradku robim 1. rok takze nabuduci rok to bude to riadkov. Ani neviem preco som si zvolila jamky. Baby a dokedy sa da sadit hrach?

mtsl
2. máj 2008

hovorí sa že do Jána treba mať záhradku vysadenú, teda aj hrach ak ho chceš na jedenie a nie ako hnojivo na zaoranie 🙂
ja zvyknem sadiť postupne aby som ho nemala naraz dozretý

abbi
2. máj 2008

ahojte. ja som si zasiala mrkvicku aj do foliovnika... a uz mi vysla hoci som ju sadila neskor ako vonku a je pekna. len tak 2 riadky aby moj maly mohol prvu mrkvicku o mesiac jest uz nasu.. no uvidime ci to stihne dorast 🙂

Bubulik ako vysla travicka co si sadila? ja som tiez chcela dosadit ale moc neprsi.. no uvidime. este jedna otazocka zvykli predavat tie celorocne jahody v Baumaxe aj na jesen? chcela by som ich ale uz som to na jar nestihla. tak dufam, ze na jesen ich najdem.

alinka ahoj. tak ja o kvetinovej zahradke pred domom zatial snivam. este nemame vsetko dokoncene okolo domu a tak cakam kym to dokoncime a potom zmizne ten strk a piesok, ktory mi tam este zavadzia. 😢 ale uz si to viem v tom sne predstavit ako to bude... jedneho dna 😉

ahoj eli 😉

kangaroo
2. máj 2008

rusovcanka, a nezamenila svokra ten hrach 😀 😝
lenadka, ja zas pátram po vysiatej cibulke a asi ju budem musiet kúpit ešte raz 😠 , zato kukurica je už 15 cm vysoká, tá čo som ju dala do kvetináčov....prídi si ku nám, nejaké ti dám 😎
asi sa mi podarilo naklíčiť goji, ak sa mi to podarí dopestovať, to bude pecka...
zatial mi vzišli datle, neviem čo z toho bude, a stále čakám na figovník.... a som zvedavá aj na hokkaido tekvičky, mnam, na tie sa všetci najviac teším, dúfam ze vzídu
len grule mi nejak nevykúkajú, asi im je zima 😝

ozaj a dnes som dostala titul mičurin, od tety, lebo sa mi podarilo zaškôlkovat stromovú jahodu, tie sú na sk aj očíslované...., tak som zvedavá či budú aj rodiť...ale to je hudba budúcnosti

eli77
2. máj 2008

Ahojky abbi 😉 ja som jahody tiez nemala ale objednala som si ich odtialto http://www.sieberz.sk/
celkom zaujimava stranka a aj dobre ceny...objednaly sme jahody, rebarboru, levendulu, matu, cierne korenie, cesnak "knofi" uz sa neviem dockat kedy mi to pride...Nam mrkva vyrastla hrooooozne zle...tak sme vcera museli znova sadit. Pastrnak je nadherny, aj petrzlen...a hrasok uz ani nehovorim 😀 taaaak sa velmi vytesujeme... 😉
A v cera som sadila este fazulu iked sa trosku bojim ze je to skoro, ale ja som taka dost nedockava, tak uvidim ci mi to neodmrzne...

duskaf
autor
3. máj 2008

Ahojte kamarátky.
Tak ja malú nosím v šatke v záhrade a určujem kde, čo nasadiť, včera bol záhradkár manžel, no krásne mu to šlo. Urobili sme si malú bylinkovú skalku a dokola sme naukladali kamienky, ktoré sme si doniesli z Chorvátska.
A zasadili sme ten koreň zázvoru a som zvedavá, či naozaj vyraší. jeden som dala aj na balkón, máme zasklennú loggiu a na balkóne mi vzchádza brokolička.
Včera sme do kompostiska nasadili dva druhy tekvice kríčkovej, no som zvedavá.
A zasadila som si také tie hnedé, zlaté slnečnice. A kukuričku sme sadili tiež len včera aj klasickú aj tú maličkú.
Bubulík, presne ja som myslela ten siatý cypruštek.
Abbi- presne aj ja čakám na prvú mrkvičku pre Veronku do príkrmov.
kangaroo, datle máme na balkóne, tie Ti vyrastú, ale niekedy im to trošku dlhšie trvá aj mesiac mi niekedy nič nevykuklo ale zato potom rastú pomerne rýchlo, také dva dlhé listy a potom zosilnejú. A čo je to goji?

jerry
3. máj 2008

ahojte, super téma moja srdcovka
tak mňa vyhnal dážď zo záhrady, a že super baby spia tak mám chvíľu času, no figu borovú.
Tak vy už pekne máte poschádzanú zeleninku a u nás sa ešte len hriadky robia, tu by to ešte pomrzlo.

Trošku som počítala čo ste písmenkovali, skôr tak o zeleninke, mňa viacej bavia kvietky, na našej záhrade, už neviem kde všade by som skopala a vysadila skalničky 🙂 otec už odmieta kosiť záhradu, lebo mi vždy niečo skosil. 😀

Tento týždeň bola v bb výstava kvetov, som sa vytešila, ešte to nemám ani všetko posadené, prestane pršať a už mi bude k nebu iba riť trčať. 🙂

krajcoanka
3. máj 2008

no, babulky, nebojte,príde slnko a všetko nam poraší-aj burina 😀 😝 .moji drobci zaspali, taki chc em isť ku´k do zahrady, ked sa zobudia 😉 🙂

veronika13
3. máj 2008

ahojte, ja som včera polievala a reďkovka mi už začína vykúkať, dve cibuľky som zazrela a jednu kukuričku, tak som sa potešila, že som tým prvotinkám hneď viacej vody naliala 😀

nevesta
3. máj 2008

Ahojte, co mam robit, ked mi na broskyni skuceraveli listy? 😕

sue07
3. máj 2008

ahojte,

inak ja tak trochu so závisťou občas nakuknem susedám do záhradky, lebo ony majú už všetko tak 10-15cm nad zemou. asi to bude tým, že majú odrastené deti a času až-až 🙂

dnes som v záhradke bola len na oko, kosila som trávnik ak sa to tak dá nazvať). a to sa chcem aj spýtať či neviete niektorá či môžem ešte nasiať trávu? poradíte?

Ďakujem.

nevesta
3. máj 2008

Sue, v pohode, my dosievame priebezne cely rok a vzdy rastie 😅

sue07
3. máj 2008

vďaka, inak s tými broskyňami mám aj ja problém. ešte som nikdy nemala listy aj broskyne naraz 😖