Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

wali
2. apr 2009

veronika, tak si pockam, ako to dopadne u teba a ak sa to mulcovanie osvedci, naucis ma to a pojdem na bud. rok do toho. zatial na tie hriadky nazeniem manzela, ved ich bude len par, nebudem mat vobec ziadne velke plochy, tak sa to snad zvladne aj klasicky.
A na jahody si teda uz vobec netrufam, s tym je asi hodne roboty, takze do toho zatial nejdem! az ked sa mi nieco podari vypestovat a stupne mi sebavedomie, tak prejdem aj na zlozitejsie veci 😀
ten starkl je nadherny, co sa obrazkov tyka. nasi ho obcas mavaju, tak to vyzera tak uuuuchvatne...

veronika13
2. apr 2009

áno, mali sme ju zo starklu, som sa zasmiala, lebo tam píšu že posielajú silnú rastlinu, tá naša bola asi už pred vyhynutím, no nereklamovali sme
na jeseň som si odtiaľ objdednala jarnú zmes, teraz začína vykúkať zo zeme, tak som zvedavá na kvietky 🙂

wali
3. apr 2009

holky, tie, co mate zasadene rastlinky vo vnutri, ked ich budete presadzat, napiste to sem (ella, ty urcite!), ja sa zariadim tak nejak podla vas: + - od oka 😉

krajcoanka
3. apr 2009

my sme už zasadili hrašok.
Wali, ja sa o jahody skoro vôbec nestarám. Len ich treba cca kažích 5 r. presadzať na iné miesto. Ja ich ani nehnojím, len keď sa ťahaju nové vyhonky, tak ich odstraňujem

ella1
3. apr 2009

wali 😀 však ja na to tiež čakám......ja tiež neviem, kedy to treba.....ale štve ma šalvia a rozmarín...nechcú klíčiť 🙄

angelik
3. apr 2009

ella vydrz 😉 🙂 , niektore maju velmi dlhu klicivosta mari sa mi, ze salvia tiez (2-3tyzdne)

sirinka
3. apr 2009

ja som zvykla presadzat von po troch zmrznutych...

ella1
3. apr 2009

angelik-no dúfam.ale ked nič, tak čo už...
sirinka-tí sú v máji niekedy nie?

veronika13
3. apr 2009

my to tu máme asi o mesiac posunuté ako vy dolu, tak ja môžem od vás čo to odkukať 😀

sirinka
3. apr 2009

ella hej, nejako zaciatkom...paradajky dovtedy nemozu von, iba vykladat cez den na slniecko...aj muskaty, papriku a pod. je dobre takto otuzovat....

wali
7. apr 2009

holky, tak ja som uz pleskla muskaty von - snad mi neumru 😅 ale uz je teplo, ani v noci nemrzne, tak snad by to mali prezit, nie?
a cez vikend som teda nasiala cibulu - pekne do radu a uvidime, co z toho bude 😀 na mrkvu som sa vykaslala - pocka do buduceho roku, ked nebudem mat tehu brusisko. potom som nasiala majoranku - tej hodne, lebo u nas je na draka a malo sa to vysiat uz rovno vonku, takze parada. a aj mätu som rovno vysiala. tak teraz chodim kontrolovat, kedy co vyjde 🙂
ella - to sa zase "mojej" medovke nechce akosi von. vsetko ostatne mi v kelimkoch pekne klici, okrem nej.

sirinka
7. apr 2009

wali mne uz cibula vsetka vyklicila...ale ja som davala male cibulky, nie semienko aj redkovka, zachvilku uz budem musiet pretrhat...
muskaty este je dobre dat na noc dnu ak budu hlasit nizsie teploty, budu krajsie... 😉

angelik
7. apr 2009

akurat vcera som rozmyslala, ci nedat von muskaty, ked je tak pekne, ci cakat do zmrznutych, tak ich asi tiez dam...

wali
8. apr 2009

sirinka, tie muskaty uz nejdem spratavat na noc, lebo v piatok odchadzame ku nasim na sviatky a my s malym tam ostaneme este tyzden a silne pochybujem, ze by drahy kazdy vecer pratal muskaty dovnutra. tak nech sa uz pekne otuzuju, ak budu skarede, necham si ich len na dvore a ked budu pekne, pojdu aj pred dom na okna 😀
fiha, ty uz mas cibulku? asi je lepsie sadit malu cibulku, nez siat semienka? ja len dufam, ze mi tam nieco vzide, lebo mam tam tak krasne zarovnane tie hriadky, to by sa vsetci susedia divili, keby tam narastla len burina 😀
holky, ked nic, tak aspom pazitku mam krasnu (ta je fakt nenarocna a preto ju milujem! 😎 )

sirinka
8. apr 2009

wali ale iste vzide...co sa tyka cibule a pod veci sa ja tiez nevyznam...to tu bola mama na navsteve a sa realizovala 😀
ja sa chystam tento tyzden vysiat bylinky...matu, bazalku, tymian, saturejku a pazitku...kupila som take stredne kvetinace na terasu a tam to dam...uvidim, comu sa zadari 😅

wali
8. apr 2009

oo, tak to poznam, tiez mam podobne zalozenu mamu aj svokru. ale maju to ku nam moc daleko, tak sa nemozu realizovat a tohto roku asi obe odpadnu, ked sa dozvedia, na co som sa dala 😀
z byliniek, co pises mam akurat pazitku - to uz spred dvoch rokov, ked som ju vysiala na jedno miesto na zahrade a teraz najnovsie sa pokusam o matu, bazalku, medovku, levandulu a tie chilly papricky. cize same hokusy-pokusy pre mna 🙂

duskaf
autor
8. apr 2009

Ahojte záhradkárky.
Mne zmrzol pred týždňom jeden muškát a to v chatke, asi boli vtedy nočné mrazy. Ale nové som už tiež vyložila von, len pre istotu som si jeden dlhý črepník s muškátmi nechala aj doma, keby náhodou ešte zmrzli.
Už máme krásnu cibuľku, špenát sa ukazuje aj kvietky, čo si chlapci zasiali na svoje políčka sa už tlačia zo zeme. Paštrnák ešte nevidno, ale hrášok nám už vykúka. Toho roku som všetko siala skôr a nechce sa mi veriť, že o takom čase minulý rok sme ešte našu milovanú záhradku nemali. Mám pocit, že ten raj na zemi máme odjakživa. Nech sa Vám darí. 🙂

angelik
8. apr 2009

aj na nasej balkonovej zahradke uz rastie cibulka 🙂 (o to sa stara Danko, zasadil, polieva...)

duskaf
autor
8. apr 2009

Angelik 🙂 , máš šikovného záhradníka.

sirinka
8. apr 2009

no ja sa chystam cez vikend kupit muskaty a vysadim ich rovno do zeme...takze uvidime, ako vydrzia... 😝

angelik
9. apr 2009

duskaf, dik 🙂 ved aj ty 😉

na dnes v lunarnom kalendari pisu, ze nepracovat na zahrade s podou, je spln
ja len tak, ze keby sa vam nechcelo, tak mate dovod 😉 😀

marcela79
9. apr 2009

Milé žienky, ak vám nebude vadiť, rada by som sa k vám pridala 🙂 Milujem kvety, domáce jahody a záhradku ako takú. 🙂 Bohužiaľ, ešte vlastnú žiadnú nemám, ale už máme pozemok, tak je to len otázka času... 😀 Rada by som nabrala inšpirácie a podelila sa s vami o "mičurinské" skúsenosti...

duskaf
autor
9. apr 2009

Marcelka, vitaj medzi nami 🙂

marcela79
9. apr 2009

Ďakujem za privítanie duskaf, som veľmi rada, že som tu objavila túto tému 😀 Doteraz som len pomáhala mame v záhradke, ale teraz začínam od začiatku a každá rada má cenu zlata 😉

duskaf
autor
9. apr 2009

Veru, ja sa tu vždy prídem poradiť. A už sa neviem dočkať keď začnem mulčovať 😀

marcela79
9. apr 2009

Nooo, mne to ešte potrvá, my len začíname stavať domček, a záhradka až o rok 😠 Ale vôbec neviem, ako ju poriešim, pozemok máme mierne svahovitý, a ešte aj s elektrickým stĺpom 😠 A ty už ideš pracovať, to sa máš 😉

mery13
13. apr 2009

Ahoj záhradkárky.
Pred chvíľou som objavila túto stránku a žiadam o pomoc. Milá duskaf, dávaš pod mulčovaciu kôru nejakú fóliu, alebo niečo iné? Poraďte mi ako to spraviť, ďakujem.

kili
13. apr 2009

mery, tu je o mulčovaní http://www.ekozahrady.com/mulcovani.htm

olivova
13. apr 2009

ahojte, zapajam sa do diskusie, kedze som si akurat vyniesla von muskaty. Minuly rok ma chytili zatial len kvetinky, ale bohuzial, s nikym som sa neradila a tak do dopadlo - ani jeden muskat mi nevydrzal. Vsetky uschli alebo mi zhnili. A vobec neviem, co som urobila zle. 😖
Tento rok som zasadila znova - nove, ale teda nemam chut uz niekedy v buducnosti vyhadzovat tolko peniazkov, to by asi manzel uz neprezil 😅
A ked vas citam, mozno na buduci rok ozivim moju zahradku a dam sa hadam aj na pestovanie svojej vlastnej zeleninky 😵 .
A mam zasadene aj begonie - cibulky, a takisto som si objednala aj so sieberzu uz vypestovane rastlinky. A teraz vobec neviem - vsade som sa docitala, ze begonie su cibulky, a ja som tam ziadne cibulky nevidela. Nemusia byt? A viete mi poradit, ak nie su, rozmnozuju sa ako muskaty?
mery13 - radim iba co som viedela 😉 moja svokra nedava pod koru nic - ale kazdy druhy den chodi po vonku a zbiera pomedzi burinu, travu - ale nie je jej vela. Aspon sa mi nezda, ze jej je vela.
No a suseda davala tmavu foliu, a nevie si vynachvalit. Tak neviem. Asi ako sa rozhodnes.

sakura77
13. apr 2009

ahojte!
tak ja som zahradkarka zaciatocnicka-este len teraz zaciname upravy okolo domu ,zahradu a tak-aj ked som si vysadila tujky do predzahradky uz na jesen,bohuzial moj pes ich pooznackoval a postupne zlikvidoval,takza moja namaha vysla nazmar,teraz som dala druhe kolo-havino je uz oddeleny na "svojej"strane zahrady-je to taky velky kus,na ktory si zatial netrufam,a ked sme vonku aj my ,tak ho pustim aj medzi nas,ale musim davat pozor na neho
takze tujky vysadene su, a pomaly ideme n zahradku-zatial len ozdobnu,viacmenej nejake stromceky,zivy plot,rada by som aj skalku...aj ked teraz sa mi dost tazko robi,lebo mi je skoro stale zle 😒

mery 13-ja som davala pod koru netkanu textiliu-kupis to normal v zahradkarstve-davala som to na jesen pod tie tujky-doteraz ani jedna burinka 😉 a tych par korun co to stoji sa to ozaj oplati,burina nema sancu